Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15076 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

canvra888 wrote: 07/01/2023 21:12
Evolution_IV wrote: 07/01/2023 21:10
ma ok, nego sto bi to ako ima izbora za 2.0 i ili drugo auto neko...ono sto jos treba da ga odbije je sporo zagrijavanje tog 1.6, niko ne znam sto je to tako...

realno ova auta su sva preskupa za km i starost...
Zato što su 2.0 daleko iznad budžeta, i Passata sam mu samo preporučio ako bi mogao malo protegnuti budžet. Prvobitno je i pitao svakako za Golf 7 karavan, a ja preporučio usput i Passata čisto zbog njegovog skepticizma o prostranosti Golfa.
kako kome, meni je sve malo na zadnjoj klupi :D

onda nek nadje superb jbg ili octaviu neku...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15077 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 07/01/2023 21:14
Evolution_IV wrote: 07/01/2023 21:13

jeste, u nas su smetljarski prenosi :run:
Dobro si priznao... :mrgreen:
a pazi ovo, getrag pise na mjenjacu :D
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15078 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Evo ja sam pregazio u sedmici 1.6 tdi oko 20k pitajte što god vas zanima, halalim odgovore :mrgreen:
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#15079 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

mk ultra wrote: 07/01/2023 21:15 Evo ja sam pregazio u sedmici 1.6 tdi oko 20k pitajte što god vas zanima, halalim odgovore :mrgreen:
Je l' se mrcvari po cesti k'o što se priča po forumu? :D
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15080 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Ta kola bez problema preticu na svim brzinama
Passata da budem iskren nisam probao sa 1.6 mašinom, ali golf slajdra i trecom ako je mokro (na kontinentalu)

Eksplozivniji je nego 1.5TSI u istom autu za regularnu voznju
1.5TSI je bolji ako ces ga voziti preko 3000u/min, tad je posebna prica... prelud motor

Ne znam, ja sam ga uvijek vozio u stepenu prijenosa na kojem se motor vrtio oko 2000u/min, i trosio je oko 5.5-6.5l/100km
To je ok, ali reci da taj auto nema snage, jebemliga, sta vozite onda...
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15081 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

mk ultra wrote: 07/01/2023 21:15 Evo ja sam pregazio u sedmici 1.6 tdi oko 20k pitajte što god vas zanima, halalim odgovore :mrgreen:
Je li mogla uz Bradinu 4 brzinom? Da ili Ne. :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15082 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Moye, a sto je jos bolje, mozes ga drzati između dvije linije u svakoj krivini bradine :mrgreen:
Naginje se malo ili nimalo, i jako dobro drzi krivine
Last edited by mk ultra on 07/01/2023 21:27, edited 1 time in total.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15083 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 07/01/2023 21:24
mk ultra wrote: 07/01/2023 21:15 Evo ja sam pregazio u sedmici 1.6 tdi oko 20k pitajte što god vas zanima, halalim odgovore :mrgreen:
Je li mogla uz Bradinu 4 brzinom? Da ili Ne. :mrgreen:
mozes li ti cetvrtom? :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15084 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Al’ zato GTD 2.0 TDI ha?

Da si možemo priuštiti takve vozilice, kurac bi iko ikad kupio 1.6 Trendline, budimo realni.


2.0 se može voziti sporo, 1.6 ne može brzo :mrgreen:


Opet mi naumpada onaj uporedni test na TG, Toyota Prius vs BMW M3, nasuli im u dec isto goriva, na stazi Prius išao maksimalno koliko je mogao a BMW ga samo pratio u stopu. Pogodite ko je prvi stao, a kome je ostalo još 20% goriva.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15085 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

heh kako ide 2.2 u ovom autu :lol:
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#15086 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

mk ultra wrote: 07/01/2023 21:24 Ta kola bez problema preticu na svim brzinama...

...ali reci da taj auto nema snage, jebemliga, sta vozite onda...
Ove dvije rečenice su sumarum o čemu pišem sve vrijeme :D
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15087 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

EFD22 wrote: 07/01/2023 21:28 Al’ zato GTD 2.0 TDI ha?

Da si možemo priuštiti takve vozilice, kurac bi iko ikad kupio 1.6 Trendline, budimo realni.


2.0 se može voziti sporo, 1.6 ne može brzo :mrgreen:


Opet mi naumpada onaj uporedni test na TG, Toyota Prius vs BMW M3, nasuli im u dec isto goriva, na stazi Prius išao maksimalno koliko je mogao a BMW ga samo pratio u stopu. Pogodite ko je prvi stao, a kome je ostalo još 20% goriva.
Jedina je razlika u potezanju na pravcu, i sto je vjerovatno jednostavnije upaliti tempomat na 180, manje ce trositi

U krivine i ostalo, nista brze ne bih isao, sumnjam da bi i mogao

Mene bi bilo strah samog sebe da mi daju 170ks u golfu
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#15088 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Golf 7 1.6tdi sa 110KS je brzi od golfa 6 2.0tdi sa 110KS :D
izvrsni direktor
Posts: 14757
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#15089 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izvrsni direktor »

cccccc wrote: 07/01/2023 18:40
EFD22 wrote: 07/01/2023 18:09
Ma sarkastičan je. Nema goreg motora na planeti. Još uz njega BLS i BXE, katastrofa nad katastrofama.



Drži se ti DCI-ja, svaki je dobar, osim 1.9 bilo kojeg, i prvih 1.5 s početka 2000.-ih sa Delphi diznama.


Peugeot 1.6 HDI također ok motor, pogotovo što mlađi.

Ovi novi 1.5 (blue)HDI imaju problem sa pucanjem lanca između bregastih, tako im urađen prenos, iako im je klasika zupčasti remen, ja već u BiH znam tri koja su doživjela havariju zbog toga. Budale, umjesto da su stavili zupčanike.
A sta mislis o golf 7 karavan ovi 1.6 motori 81 kw. Inace ne bih golfa, nekako skucen unutra. Al kontam da karavan nije nesto malo veci
Na ovom forumu ne smijes pitati za misljenje o bilo kojem golfu a ni vw. Kakav god da je, ekstremisti sa ovog foruma ce ga popljuvat. A kao bolju opciju cesve moguce kante navesti
User avatar
ElRe
Posts: 16938
Joined: 12/12/2011 11:28

#15090 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

EFD22 wrote: 07/01/2023 17:50 1.5 dci, pogotovo ovaj od 2014. nadalje je top i ako je redovno održavan nema mu smrti.

Samo ako nije Blue dCi.

Laguna 2.0dCi - skupa zamjena ulja, 7.4l.
8l cca min 140 KM svakih 10k km + filteri :D
User avatar
ElRe
Posts: 16938
Joined: 12/12/2011 11:28

#15091 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

1.6 TDI 81 KW iz mog iskustva - više troši od 1.6 dCi 96 KW cca 0.5 - 1l i slabije vuče (A3 vs Megane 3)
Od 1.6 TD motora najbolji odnos dinamika-potrošnja-pouzdanost imaju 1.6 dCi i 1.6 Multijet

Grijač Bosch za TDI 25 KM/kom, sa senzorom na 3. cilindru 150 KM.
Denso za 1.6 dCi cca 35 KM/kom

1.6 TDI u Golfu 7/Octavia dolazi sa MT5, nedostaje 6. brzina. Čudno, Touran i A3 imaju MT6.
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15092 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Ako je izlazni prenosni odnos pete i seste isti, gdje ti fali sesta brzina :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15093 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Throttle wrote: 07/01/2023 22:40 Golf 7 1.6tdi sa 110KS je brzi od golfa 6 2.0tdi sa 110KS :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15094 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

mk ultra wrote: 08/01/2023 08:54 Ako je izlazni prenosni odnos pete i seste isti, gdje ti fali sesta brzina :mrgreen:
kad ubacis u tu petu, isto da si zakacio nesto za sebe, ja se ne vracam na 5 vise nikad, jednostavno su bolje slozene brzine kad je 6..
User avatar
ElRe
Posts: 16938
Joined: 12/12/2011 11:28

#15095 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Komfor, elastičnost, niža buka. Octavia se na auto putu pri cca 150 km/h dere na 4000 o/min, A3 sa 4000 o/min vozi cca 160 km/h.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15096 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

ElRe wrote: 08/01/2023 06:59 1.6 TDI 81 KW iz mog iskustva - više troši od 1.6 dCi 96 KW cca 0.5 - 1l i slabije vuče (A3 vs Megane 3)
Od 1.6 TD motora najbolji odnos dinamika-potrošnja-pouzdanost imaju 1.6 dCi i 1.6 Multijet

Grijač Bosch za TDI 25 KM/kom, sa senzorom na 3. cilindru 150 KM.
Denso za 1.6 dCi cca 35 KM/kom

1.6 TDI u Golfu 7/Octavia dolazi sa MT5, nedostaje 6. brzina. Čudno, Touran i A3 imaju MT6.
Da, ali 1.6 dci po pouzdanosti nije ni blizu 1.5 dci. Renault se malo zajebucnuo.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15097 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

ElRe wrote: 08/01/2023 09:16 Komfor, elastičnost, niža buka. Octavia se na auto putu pri cca 150 km/h dere na 4000 o/min, A3 sa 4000 o/min vozi cca 160 km/h.
S tim da je u A3 bolja zvučna izolacija :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15098 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

ElRe wrote: 08/01/2023 09:16 Komfor, elastičnost, niža buka. Octavia se na auto putu pri cca 150 km/h dere na 4000 o/min, A3 sa 4000 o/min vozi cca 160 km/h.
U cetvrtoj?

Visoki su to obrtaji za petu ili sestu na toj brzini... ne sjecam se tacno, ali prije bih rekao da je to oko 3000u/min
User avatar
ElRe
Posts: 16938
Joined: 12/12/2011 11:28

#15099 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

EFD22 wrote: 08/01/2023 09:16
Da, ali 1.6 dci po pouzdanosti nije ni blizu 1.5 dci. Renault se malo zajebucnuo.
Izuzev lanca kod 1.6 dCi ništa nije problematičnije od 1.5 dCi. Twin turbo naravno zaobići.
Suprugin 1.6 dCi već ima 200k na satu i na motoru, mjenjaču i ovjesu nikakvih intervencija.
Ok na motoru zamijenjeni grijači ove godine, termostat i prošle godine Mutlu akumulator (start&stop).
Od kada sam ja preuzeo brigu o Meganu (prije 3.5 g :D) samo RN720 ulje, nakon 10k km i filter nafte nakon 20k km i nema brige. Lanac se još ne čuje, ne gubi ulje na poklopcu lanca...
User avatar
ElRe
Posts: 16938
Joined: 12/12/2011 11:28

#15100 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

mk ultra wrote: 08/01/2023 09:19
ElRe wrote: 08/01/2023 09:16 Komfor, elastičnost, niža buka. Octavia se na auto putu pri cca 150 km/h dere na 4000 o/min, A3 sa 4000 o/min vozi cca 160 km/h.
U cetvrtoj?

Visoki su to obrtaji za petu ili sestu na toj brzini... ne sjecam se tacno, ali prije bih rekao da je to oko 3000u/min
Testiram pa postavim. +-100-200 obr moguća odstupanja.
Post Reply