INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Moderator: anex
-
Hakiz
- Posts: 48388
- Joined: 30/07/2015 20:01
#10976 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Kada sam govorio da trgovački lanci to rade, smijali su mi se.
Dođe veliki lanac proizvođaču, kupi mu sve. Proizvođač sretan. Dođu male trgovine, proizvođač nema, veliki lanac sve kupio. Male trgovine propadnu, ostane samo veliki lanac. Kada samo on ostane, kaže proizvođaču, sada ću ti platiti samo pola od prošle cijene, ili samo 40 %. Proizvođač neće, krene da proda malim trgovinama. Ali, njih više nema. I mora velikom lancu prodati po nižoj cijeni.
Proizvođač više nije sretan.
A mi, mi plaćamo isto, ili i skuplje, iako je velikom lancu trošak postao mnogo manji.
Na kraju je sretan jedino vlasnik velikog lanca.
Svi ostali su na gubitku.
Dođe veliki lanac proizvođaču, kupi mu sve. Proizvođač sretan. Dođu male trgovine, proizvođač nema, veliki lanac sve kupio. Male trgovine propadnu, ostane samo veliki lanac. Kada samo on ostane, kaže proizvođaču, sada ću ti platiti samo pola od prošle cijene, ili samo 40 %. Proizvođač neće, krene da proda malim trgovinama. Ali, njih više nema. I mora velikom lancu prodati po nižoj cijeni.
Proizvođač više nije sretan.
A mi, mi plaćamo isto, ili i skuplje, iako je velikom lancu trošak postao mnogo manji.
Na kraju je sretan jedino vlasnik velikog lanca.
Svi ostali su na gubitku.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#10977 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Bingo plasira svoje proizvode sto je kupio pogone od drugih,i nabija sada cijenu u rangu onih proizvoda koji su daleko bolji. Dakle losa konkurencijska politika pravi sranje na trzistu. Tako da iskreno sumnjam da ce dolazak Pepco i Lidla nesto znacajno oboriti Bingo i njegove pratioce Merkator i Konzum sa cijenama
Bez ikakve kontrole lik dobija monopol i unistava trziste.
Bez ikakve kontrole lik dobija monopol i unistava trziste.
- Tananarive
- Posts: 1597
- Joined: 22/04/2021 14:45
#10978 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
iš đavle!!!!Isaiah4110 wrote: ↑14/02/2023 10:50 Posto je vec rijec o hrani i cijenama zelim preporuciti zdrav i prilicno jeftin dorucak...zob 100g, mljeveni orasi/bademi 10g, chia 10g, mljevene sjemenke bundeve 11g (11g jer zajedno sa 100g zobenih pahuljica cine kompletan protein) cimet 3g, mljeveni lan 2g, 25g grozdjica i jedna manja banana ili 2-3 datule....s mlijekom ili vodom...ne znam sad mrsko mi racunati, otprilike za 2-2,5 KM imate super zdrav dorucak...ako zelite ljepsi okus onda jos po 10-15g kokosa i plazme i s mlijekom je ukusnije...eto tako je jos malo skuplje ali vrijedi...znaci pasteta 100g ili hrenovke 100g su ne znam 1,5 KM a uzasne namirnice, cisto zlo...ovo je promocija zdravlja...ako neko pazi na kilazu ne dodaje bananu, kokos, plazmu, datule ili jednostavno uvede malo vise fizicke aktivnosti...
- dječak sa šibicama
- Posts: 51178
- Joined: 29/06/2011 23:39
#10979 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
U sustini sve je to jedna uhodana halka, botine su zaduzeni da baljezgaju po internetu o zlocinackoj trojci osmorci, da valjaju bombe o ekonomski stabilnoj drzavi o velikim novcima u dzepovima gradjana o sivoj ekonomiji i da je BiH bogata samo se to ne prikazuje o Bingu kao patriotskom trgovcu, Fadil je tu da namice novac za sistemske uhljebe i njihove plate, Bingo kao stranacki podobna kompanija nabija cijene samim tim i vecu uplatu PDV-a, sirotinji bace mizerna povecanja penzija i slicno, Asim je nevin, i Respiratori ce biti nevini, i svi su nevini i sve po zakonu.
Drzava se prazni progresivno, advokatura vladajuce mafije nas uvjerava da je sve super i sve je za pet, puni trgovacki centri jarane ima se para.
Drzava se prazni progresivno, advokatura vladajuce mafije nas uvjerava da je sve super i sve je za pet, puni trgovacki centri jarane ima se para.
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#10980 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Akcize i jedinstvena stopa PDV-a su također za naše dobro!

-
giannibelif
- Posts: 2524
- Joined: 28/01/2017 22:11
#10981 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Treba biti idiot i forsirati Bingo samo zato što je domaća kompanija. Domaći pa me može guliti kao ovcu. Ne dam.
- oldtajmer
- Posts: 5439
- Joined: 13/04/2013 09:43
- Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda
#10982 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
uglavnom svi pricamo o hrani sto je i logicno, ali vjerujem da ste isto primjetili kako su cijene lijekova otisle u nebesa, mnoge tablete, kreme, masti itd su poskupile i sto posto, isto tako npr. vitamini,pcelinji proizvodi i mnogi drugi preparati, uzas
- Sanjarko
- Posts: 28417
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#10983 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Paracetamol, analgin, sirup za kasalj i upalu grla i jos mnogi lijekovi. Ne znam tacno koliko su poskupili ali prilicno. Prije je se mogao paracetamol kupiti za marku i nesto, sad je skoro 3 KM. Onda i smanjuju broj tableta u blisterima i pakovanjima. Bilo neki dan o tome na TV-u.
Sreca moji su na esecijalnoj listi, da nisu ne znam sta bi. Oko 60-tak KM izadzu svi skupa. Bez njih bi bio donji i prebacivalo bi me cesce. Sreca pa djeluju, i 2 godine cak i jace sam u stagnaciji, nisam imao relaps.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
- konektovan
- Posts: 51405
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10985 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Komedije,....Bože sačuvaj
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#10986 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Merkator i Konzum su samo sporedni igrači na tržištu. Bingo diktira tempo, Lidl će nešto sitno promijeniti.vjeshalica wrote: ↑15/02/2023 18:30 Bingo plasira svoje proizvode sto je kupio pogone od drugih,i nabija sada cijenu u rangu onih proizvoda koji su daleko bolji. Dakle losa konkurencijska politika pravi sranje na trzistu. Tako da iskreno sumnjam da ce dolazak Pepco i Lidla nesto znacajno oboriti Bingo i njegove pratioce Merkator i Konzum sa cijenama
Bez ikakve kontrole lik dobija monopol i unistava trziste.
Pepco je u rangu Jumba.
- konektovan
- Posts: 51405
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10987 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Domestos (zeleni) u megi 2.45KM u bingu 4.95 KM
Kome ne smeta sto je iz Turske,..odlična cijena
Kome ne smeta sto je iz Turske,..odlična cijena
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#10988 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Imate purece batke po 5.65 KM/kg u Merkatoru i Konzumu...odlicno meso,frisko.
Bukvalno je 90% tezine cisto meso
Bukvalno je 90% tezine cisto meso
- dječak sa šibicama
- Posts: 51178
- Joined: 29/06/2011 23:39
#10989 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Odjednom su pureci bataci popularni mislim prodaju se na sve strane, uzeo u Bingu veceras mislim da je kilogram 7 i nesto. Istina, ovo su od krila (gornji dio, krilni bataci takozvani), ljepsi su mi od onih klasicnih "noznih" jer oni klasicni imaju neke bijele zilice kroz batak.
Ide sa krompirom u rernu, vrhunski. Jedan batak dovoljan za jednu normalnu osobu, dakle meni dva
Ide sa krompirom u rernu, vrhunski. Jedan batak dovoljan za jednu normalnu osobu, dakle meni dva
- Truba
- Posts: 93806
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#10990 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Kupujuci 0.8% zaboravih kako izgleda 2%mlijeko evo sad gledam i cudim se...a kakoli je 2.8 i 3.2
Kako se covjek navikne na losije...
Gledam troskove 2007 samo snikers kondomi i prazni dvd
zderanje skes i piratluk
Danas nista od toga
Kako se covjek navikne na losije...
Gledam troskove 2007 samo snikers kondomi i prazni dvd
Danas nista od toga
- Truba
- Posts: 93806
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#10991 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Snikers u merkatoru na snizenju
Cim zakukas procepi
Idem u ribu veceras
Lov na meso
Cim zakukas procepi
Idem u ribu veceras
Lov na meso
-
Nokian808
- Posts: 1036
- Joined: 13/05/2013 20:50
#10992 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Mega diskont danas pravi njemacki Edamer (nije biljni, ne istice rok) jedan kilogram 9,95 KM konacno probijeno psiholoskih 10 KM
U istoj radnji Kinder Bueno 1 KM a Mercatoru 1,5KM isti.
Uzeo i ulje 3,35 KM po litru OK suncokretovo ulje.
Ali nije im sve povoljno Cola skuplja nego drugdje, pileci file skuplji itd ukratko mora se gledati nije sve jeftinije...
Da li je ko probao one turske deterdjente nije skupo ali djaba ako ti unisti ves ili ne opere dobro?
Uglavnom svidja mi se sto je asortiman drugaciji nije Bingo/Konzum klasika.
U istoj radnji Kinder Bueno 1 KM a Mercatoru 1,5KM isti.
Uzeo i ulje 3,35 KM po litru OK suncokretovo ulje.
Ali nije im sve povoljno Cola skuplja nego drugdje, pileci file skuplji itd ukratko mora se gledati nije sve jeftinije...
Da li je ko probao one turske deterdjente nije skupo ali djaba ako ti unisti ves ili ne opere dobro?
Uglavnom svidja mi se sto je asortiman drugaciji nije Bingo/Konzum klasika.
- teskeredzic_22
- Posts: 25328
- Joined: 12/07/2021 15:41
- Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
- Grijem se na: Toplane
- Vozim: Peugeot
- Contact:
#10993 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Brzo će i Lidl.Nokian808 wrote: ↑18/02/2023 19:37 Mega diskont danas pravi njemacki Edamer (nije biljni, ne istice rok) jedan kilogram 9,95 KM konacno probijeno psiholoskih 10 KM![]()
U istoj radnji Kinder Bueno 1 KM a Mercatoru 1,5KM isti.
Uzeo i ulje 3,35 KM po litru OK suncokretovo ulje.
Ali nije im sve povoljno Cola skuplja nego drugdje, pileci file skuplji itd ukratko mora se gledati nije sve jeftinije...
Da li je ko probao one turske deterdjente nije skupo ali djaba ako ti unisti ves ili ne opere dobro?
Uglavnom svidja mi se sto je asortiman drugaciji nije Bingo/Konzum klasika.
Konačno
-
Vox_liberi
- Posts: 308
- Joined: 25/01/2022 14:39
#10994 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Uzimali smo mi neki kanyon iz mege prašak za veš i ok je stvarno, nikakve mi razlike nema od ovih standardnih
- konektovan
- Posts: 51405
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10995 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Kalyon je top deterdzent..koristi se već odavno bez ikakvih problema.Vox_liberi wrote: ↑18/02/2023 19:40 Uzimali smo mi neki kanyon iz mege prašak za veš i ok je stvarno, nikakve mi razlike nema od ovih standardnih
- ShnjaZZZ
- Posts: 1709
- Joined: 29/11/2022 19:46
#10996 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Taj Mega diskont se otvara uskoro i u Zenici, drago mi je čut da su jeftiniNokian808 wrote: ↑18/02/2023 19:37 Mega diskont danas pravi njemacki Edamer (nije biljni, ne istice rok) jedan kilogram 9,95 KM konacno probijeno psiholoskih 10 KM![]()
U istoj radnji Kinder Bueno 1 KM a Mercatoru 1,5KM isti.
Uzeo i ulje 3,35 KM po litru OK suncokretovo ulje.
Ali nije im sve povoljno Cola skuplja nego drugdje, pileci file skuplji itd ukratko mora se gledati nije sve jeftinije...
Da li je ko probao one turske deterdjente nije skupo ali djaba ako ti unisti ves ili ne opere dobro?
Uglavnom svidja mi se sto je asortiman drugaciji nije Bingo/Konzum klasika.
-
malocvijece
- Posts: 1146
- Joined: 24/07/2012 11:39
#10997 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Banane 3.55 Crvena jabuka 3.65 (ako dobro vidjeh) Bingo.
Ne moram ih, vala, nikad jesti.
Ne moram ih, vala, nikad jesti.
- Sanjarko
- Posts: 28417
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#10998 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
4, meni uzme stara ne baš svaki dan, dvije večinom, 2 dana mi budu, pošto slabo ostalog voća jedem.malocvijece wrote: ↑18/02/2023 20:15 Banane 3.55 Crvena jabuka 3.65 (ako dobro vidjeh) Bingo.
Ne moram ih, vala, nikad jesti.
Kažem joj što je uzela danas.
- fortaleza
- Posts: 6181
- Joined: 05/03/2012 23:16
- Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA
#10999 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Konzum u Zagrebu 7.5 kn (1 euro) obične banane.malocvijece wrote: ↑18/02/2023 20:15 Banane 3.55 Crvena jabuka 3.65 (ako dobro vidjeh) Bingo.
Ne moram ih, vala, nikad jesti.
Bio banane u Kauflandu 1.5 euro.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51178
- Joined: 29/06/2011 23:39
#11000 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Uzeo danas u Bingu one nekakve turske konzerve na akciji, nesto jeftino, kao purece okruglice pa pureci narezak pa pureci gulas.... nemojte se zajebati, ono ja ni macki ne bi dao, pojeo sam te okruglice da se ne bace ali ostale ce zivotinje dobiti.
Jos jednom, nisam dovoljno bogat, da kupujem jeftino. I ti Turci nisu normalni, pa kakve su ono splacine cudnog mirisa.
Jos jednom, nisam dovoljno bogat, da kupujem jeftino. I ti Turci nisu normalni, pa kakve su ono splacine cudnog mirisa.

