INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Pauza
Posts: 779
Joined: 03/06/2016 11:00

#10876 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Pauza »

dgL_ wrote: 12/02/2023 14:09 Jedino DM je bezobrazniji od binga... Al fkt...
DM je sad definicija BEZOBRAZLUKA!!!

Što se mene tiče, u DM ne ulazim i samo bojkot.

Hello CM.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1797
Joined: 11/06/2011 07:36

#10877 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Kiki_Musampa »

Jučer gledam tariguz u Robotu, ista marka u Robotu i Euromasteru, 4,15 KM razlike...JEDAN PROIZVOD PREKO 4KM RAZLIKE!!
McGradySA
Posts: 804
Joined: 24/02/2021 11:25

#10878 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by McGradySA »

HelaS wrote: 13/02/2023 09:15



Možda im je dobavljač podigao cijene :-)
Samo neka podižu :thumbup: . Sada na Heco pijaci kupim sličnu skušu, veća gramaža a košta 2.20. Ništa ne ide državi kroz PDV ali pri ovakvim lihvarskim cijenama mora se gledati svoja guzica.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#10879 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by vjeshalica »

Nokian808 wrote: 12/02/2023 23:10 Evo u Robotu Rajlovac kupio pravi mljecni sir Edam 10,95 KM kg ko se fura na poznatije brendove Paladin 12,95 KM kg....
eto ako nista sir pala cijena a vidim i na berzama svjetskim mlijeko zadnjih mjeseci polako ali sigurno ide dole.
Jaja su takodjer u padu evo citam jaja su u zadnjih mjesec dana u USA pojeftinila bukvalno 50% u veleprodaji i to ce se polako prenjeti i na maloprodaju.
U EU je manje ali isto pada ali su EU i jaja manje poskupila nego u USA pa je i pad cijene istih manji.
Isto se desava i sa uljaricama i zitaricama sve pojeftinjuje izuzev rize...riza poskupljuje malo. Meso nazalost ne pada znacajno jos uvijek.
Uglavnom pratim berze jer me cijene sirovina, djubriva i hrane interesuju i ide dole generalno.
zato je megle nabio na 3,05 u robotu ako nije i vise od toga, jer kad ce ukrast jebene gladne oci nego sada,megle treba bojkotovar ima i boljih i jeftinijih za marku,pa nek materi proda,fakat ove domace ratne tajkune treba natjerat da pobacajusve sto imaju tj.da im crkne
last mohicans
Posts: 18214
Joined: 09/08/2012 23:19

#10880 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by last mohicans »

Timski rad i prilika za napredak: Meggle BIH najpoželjniji poslodavac u kategoriji prehrane
http://www.klix.ba/clanak/230213090
Vjerovatno ste najveći derači zbog putera od 9km ili mlijeka od 3km. Mrš, mjesecima ne kupujem vaše proizvode.
Labirint
Posts: 2931
Joined: 24/06/2013 14:37

#10881 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Labirint »

last mohicans wrote: 13/02/2023 15:36 Timski rad i prilika za napredak: Meggle BIH najpoželjniji poslodavac u kategoriji prehrane
http://www.klix.ba/clanak/230213090
Vjerovatno ste najveći derači zbog putera od 9km ili mlijeka od 3km. Mrš, mjesecima ne kupujem vaše proizvode.
Tačno, ta bagra na oči diže nevezano za gorivo, varivo, mazivo... Onaj srpski imlek ne znam je li do sada jednom MOŽDA podizao
cijene ali ovi su uporni , 5pf -5 pf za uhar im svake sedmice.. BOJKOT
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#10882 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

U odnosu na ostale proizvode, mlijeko nije skupo.
A s obzirom na stanje u našoj mliječnoj industriji, dobro će biti ako još ne poskupi ili ako ga uopće bude
last mohicans
Posts: 18214
Joined: 09/08/2012 23:19

#10883 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by last mohicans »

Kako bolan nije skupo, skoro 3km litra Meggle od 3,2%. Pa ni u Njemačkoj nije ta cijena.
User avatar
pepeljara
Posts: 7355
Joined: 22/08/2003 00:00

#10884 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by pepeljara »

Labirint wrote: 13/02/2023 15:44
last mohicans wrote: 13/02/2023 15:36 Timski rad i prilika za napredak: Meggle BIH najpoželjniji poslodavac u kategoriji prehrane
http://www.klix.ba/clanak/230213090
Vjerovatno ste najveći derači zbog putera od 9km ili mlijeka od 3km. Mrš, mjesecima ne kupujem vaše proizvode.
Tačno, ta bagra na oči diže nevezano za gorivo, varivo, mazivo... Onaj srpski imlek ne znam je li do sada jednom MOŽDA podizao
cijene ali ovi su uporni , 5pf -5 pf za uhar im svake sedmice.. BOJKOT
+1

meggle nije usao u kucu zadnja 4 mj :)
Isaiah4110
Posts: 602
Joined: 01/05/2020 11:59

#10885 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Isaiah4110 »

macchiato wrote: 12/02/2023 19:05 Ove konzerve skuše koje sam kupovala su maltene preko noći skočile sa 2.30 na 2.75 KM u bingetu. Znači to nije malo povećanje, to je odmah u startu za skoro pola marke skočilo. :-)


Naravno samo produžih dalje, ne moram je više nikad ni pojesti što se mene tiče (bar dok ne bude na akciji, onda ću razmisliti). :skoljka:
Preporucujem wefina haringe nekad budu ispod 3 KM ali 120g ribe za razliku od ostalih, pogotovo od delamaris skuse koja sadrzi samo nekih 45g ribe...premalo proteina i zdravih masnoca, ne vrijedi skoro 3 KM...ostale skuse nekih 80g ribe...haringe su jedne od najzdravijih riba, meni ukusne i predobre dok roditelji vise vole delamaris skusu...inace nevidjena pohlepa vlada kod domacih proizvodjaca, trgovaca i distributera...jadno...
zposao
Posts: 2940
Joined: 22/03/2019 09:27

#10886 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zposao »

Kiki_Musampa wrote: 13/02/2023 12:27 Jučer gledam tariguz u Robotu, ista marka u Robotu i Euromasteru, 4,15 KM razlike...JEDAN PROIZVOD PREKO 4KM RAZLIKE!!
Nekad tariguz bio 4KM danas razlika između cijena 4KM.
Eh živote..
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10887 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by citroen xm »

Ajvar "Bakina tajna" ko da je NASA-ina tajna. :skoljka:
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#10888 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Mrvice_ba »

zposao wrote: 13/02/2023 19:59
Kiki_Musampa wrote: 13/02/2023 12:27 Jučer gledam tariguz u Robotu, ista marka u Robotu i Euromasteru, 4,15 KM razlike...JEDAN PROIZVOD PREKO 4KM RAZLIKE!!
Nekad tariguz bio 4KM danas razlika između cijena 4KM.
Eh živote..
Mega diskont neki dan tariguz 3.45 njihov clasy.
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10889 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

citroen xm wrote: 13/02/2023 21:48 Ajvar "Bakina tajna" ko da je NASA-ina tajna. :skoljka:
:lol:
Preskup je bio i kad je sve drugo normalno bilo što se tiče cijene..
zippoo87
Posts: 19657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#10890 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zippoo87 »

Isaiah4110 wrote: 13/02/2023 19:18
macchiato wrote: 12/02/2023 19:05 Ove konzerve skuše koje sam kupovala su maltene preko noći skočile sa 2.30 na 2.75 KM u bingetu. Znači to nije malo povećanje, to je odmah u startu za skoro pola marke skočilo. :-)


Naravno samo produžih dalje, ne moram je više nikad ni pojesti što se mene tiče (bar dok ne bude na akciji, onda ću razmisliti). :skoljka:
Preporucujem wefina haringe nekad budu ispod 3 KM ali 120g ribe za razliku od ostalih, pogotovo od delamaris skuse koja sadrzi samo nekih 45g ribe...premalo proteina i zdravih masnoca, ne vrijedi skoro 3 KM...ostale skuse nekih 80g ribe...haringe su jedne od najzdravijih riba, meni ukusne i predobre dok roditelji vise vole delamaris skusu...inace nevidjena pohlepa vlada kod domacih proizvodjaca, trgovaca i distributera...jadno...
Te haringe su mi najbolja riba u konzervi...ako mislimo na iste...ja uzimam one u sosu...najbolji je onaj zuti sa ananasom ili carijem :D
Cijena cesto bude oko 3 KM i one imaju tu cijenu stalno...mislim da je najjeftinije bilo 2.70 nekada prije...to su uvozne,njemacka ili nesto slicno i od jedne konzerve se moze najesti uz neku veknu.
Konzerviranu ribu ne kupujem ima par godina,kako su bezobrazno digli cijene a nema ni 100gr mesa u konzervi.
Sjecam se prije 10 godina kada se tek pojavio trend skusa...bile 1.10 ona veca...e tada su se jele opasno,jos brat trenirao pa vecera mu je uvijek bila skusa.
Sada ta skusa kosta haman pa 3 KM.

Ima pastrmke rinfuza za po 10-12 KM/kg...ispeces je i napravis krompir salatu ili skuham krompir pa pospem kukuruznim brasnom i zapecem...ono pozlatni ono...uh bomba jelo a cisto meso...samo kicmu izvadis.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#10891 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Pricam sa rodicom, ona i dalje kupuje pilece filete Cekin koje placa 16 ili 17 km po kilogramu.

Rekoh imas rinfuzu za 9, jesi li normalna, kaze ma mrsko mi traziti. A kuka na cijene, kao i svi ostali.

Nece cijene nikada dole, dok gradjanstvu bude mrsko.

Inace, skusa u Robotu, Mellona njihova marka valjda, u obicnom ulju, marka 70 ili 80 nisam sad siguran. Nista joj ne fali, skusa ko skusa. Fileti skuse su u pitanju, a ona skusa sa kozicom mislim isti je okus bar meni, samo je plava nije oguljena ali samo se vizualno razlikuju, ona je marka i 60. Ne morate kupovati te skupocjene.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#10892 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

konektovan wrote: 12/02/2023 11:07 Ove cijene s pumpe
..prestrašne :-)
Na pumpama su cijene duplo ili trostruko vece nego u Aldiju i Lidlu, sendvic na pumpi 5 eura. U Lidlu kupis gotovo jelo za te pare, najedes se ko budala.
Isaiah4110
Posts: 602
Joined: 01/05/2020 11:59

#10893 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Isaiah4110 »

zippoo87 wrote: 13/02/2023 22:34
Isaiah4110 wrote: 13/02/2023 19:18

Preporucujem wefina haringe nekad budu ispod 3 KM ali 120g ribe za razliku od ostalih, pogotovo od delamaris skuse koja sadrzi samo nekih 45g ribe...premalo proteina i zdravih masnoca, ne vrijedi skoro 3 KM...ostale skuse nekih 80g ribe...haringe su jedne od najzdravijih riba, meni ukusne i predobre dok roditelji vise vole delamaris skusu...inace nevidjena pohlepa vlada kod domacih proizvodjaca, trgovaca i distributera...jadno...
Te haringe su mi najbolja riba u konzervi...ako mislimo na iste...ja uzimam one u sosu...najbolji je onaj zuti sa ananasom ili carijem :D
Cijena cesto bude oko 3 KM i one imaju tu cijenu stalno...mislim da je najjeftinije bilo 2.70 nekada prije...to su uvozne,njemacka ili nesto slicno i od jedne konzerve se moze najesti uz neku veknu.
Konzerviranu ribu ne kupujem ima par godina,kako su bezobrazno digli cijene a nema ni 100gr mesa u konzervi.
Sjecam se prije 10 godina kada se tek pojavio trend skusa...bile 1.10 ona veca...e tada su se jele opasno,jos brat trenirao pa vecera mu je uvijek bila skusa.
Sada ta skusa kosta haman pa 3 KM.

Ima pastrmke rinfuza za po 10-12 KM/kg...ispeces je i napravis krompir salatu ili skuham krompir pa pospem kukuruznim brasnom i zapecem...ono pozlatni ono...uh bomba jelo a cisto meso...samo kicmu izvadis.
Image

To su te, jedine na nasem trzistu koje vidjam, ima jos sa balkanskim umakom, nekad cak i 2,35 bile na akciji...papriku i paradajz uzimam, kao sto kazes bas se mozes najesti, inace dodam luk ili krastavice cisto da bude jos zdraviji obrok...a mami nedavno spominjem da uzme i isprzi neku ribu ne da joj se nesto peglati, a ni meni, ali ova haringa mi bas godi...mogu jos preporuciti ako se moze naci trend skusica, znaci nisu fileti, bas pise skusica, al predobra riba 2 KM 125g, znaci oko 80-90g ribe, vrijedi definitivno...nekad bila 1,35 KM...sto se tice ribe treba paziti na tunjevinu jer ima najvise zive, ali moze jedna sedmicno...mislim da sam skoro svaku ribu probao or raznih proizvodjaca ali haringa je broj 1...mada volio sam panirani ledo oslic ali i oni se pravo ubezobrazili sa cijenom a tu je nekih 50-ak% ribe tako da ni to vise ne vrijedi...
zippoo87
Posts: 19657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#10894 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zippoo87 »

E to su te...meni isto top i znao sam ih kupovati stalno za laganiji rucak na poslu.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10895 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Nakon vise mjeseci prvi put razmisljam da namjenski odem u Bingo konacno na katalogu imaju i nesta povoljno iako su im akcije obicno inferiorne...nadam se da je to znak da su shvatili da ne mogu sljediti Mercator cijenama i zvati se kralj dobrih cijena...ova Gauda Paladin 12.45 i indijski orah od 18 KM po kg su ok cijene.
Mozda i maslac Dukat i ova pavlaka....
https://ustedite.ba/2023/02/bingo-katalog-14-26-2-2023/
Uglavnom vidi se generalno izvjestan pad cijena mlijecnih proizvoda i kod nas i na globalnom trzistu.
Zacudo samo trajno mlijeko u tetrapaku se jos opire tom padu ali mislim da ce doci i do njega.

P.S.
U toku je znacajno padanje i troskova transporta.
Predvidja se da ce troskovi transporta pasti cak ispod pre corona nivoa.
Evo na primjer za tankere
https://oilprice.com/Latest-Energy-News ... evels.html

Ide na bolje...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10896 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

Nokian808 wrote: 14/02/2023 07:32 Nakon vise mjeseci prvi put razmisljam da namjenski odem u Bingo konacno na katalogu imaju i nesta povoljno iako su im akcije obicno inferiorne...nadam se da je to znak da su shvatili da ne mogu sljediti Mercator cijenama i zvati se kralj dobrih cijena...ova Gauda Paladin 12.45 i indijski orah od 18 KM po kg su ok cijene.
Mozda i maslac Dukat i ova pavlaka....
https://ustedite.ba/2023/02/bingo-katalog-14-26-2-2023/
Uglavnom vidi se generalno izvjestan pad cijena mlijecnih proizvoda i kod nas i na globalnom trzistu.
Zacudo samo trajno mlijeko u tetrapaku se jos opire tom padu ali mislim da ce doci i do njega.

P.S.
U toku je znacajno padanje i troskova transporta.
Predvidja se da ce troskovi transporta pasti cak ispod pre corona nivoa.
Evo na primjer za tankere
https://oilprice.com/Latest-Energy-News ... evels.html

Ide na bolje...
Bingo se prestao odricati svoje marže na katalozima i to se vidi po kataloškim cijenama - hoće uvijek da imaju maksimalnu zaradu po proizvodu
komsinica_s_drugog
Posts: 885
Joined: 23/12/2018 19:16

#10897 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by komsinica_s_drugog »

dječak sa šibicama wrote: 13/02/2023 22:55 Pricam sa rodicom, ona i dalje kupuje pilece filete Cekin koje placa 16 ili 17 km po kilogramu.

Rekoh imas rinfuzu za 9, jesi li normalna, kaze ma mrsko mi traziti. A kuka na cijene, kao i svi ostali.

Nece cijene nikada dole, dok gradjanstvu bude mrsko.

Inace, skusa u Robotu, Mellona njihova marka valjda, u obicnom ulju, marka 70 ili 80 nisam sad siguran. Nista joj ne fali, skusa ko skusa. Fileti skuse su u pitanju, a ona skusa sa kozicom mislim isti je okus bar meni, samo je plava nije oguljena ali samo se vizualno razlikuju, ona je marka i 60. Ne morate kupovati te skupocjene.
I ne osjeca se ko idiot dok daje za piletinu koliko je kilogram junetine bez kosti?
Aferim :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#10898 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Sto je najsmjesnije, osjeca se.

I jogurt se postojano drzi na dvije ipo markice u prosjeku.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#10899 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by teskeredzic_22 »

dječak sa šibicama wrote: 13/02/2023 22:55 Pricam sa rodicom, ona i dalje kupuje pilece filete Cekin koje placa 16 ili 17 km po kilogramu.

Rekoh imas rinfuzu za 9, jesi li normalna, kaze ma mrsko mi traziti. A kuka na cijene, kao i svi ostali.

Nece cijene nikada dole, dok gradjanstvu bude mrsko.

Inace, skusa u Robotu, Mellona njihova marka valjda, u obicnom ulju, marka 70 ili 80 nisam sad siguran. Nista joj ne fali, skusa ko skusa. Fileti skuse su u pitanju, a ona skusa sa kozicom mislim isti je okus bar meni, samo je plava nije oguljena ali samo se vizualno razlikuju, ona je marka i 60. Ne morate kupovati te skupocjene.
Malo off topic ali ime donekle veze sa ovim što pišeš.

Juče čitam članak na klixu "građani Sarajeva iskoristili zubato sunce da popiju kafu u baštama".

Daleko od toga da čovjek treba biti rob i da treba biti podređen stvaranju i proizvodnji ali se ne sjećam da su ikad građani Sarajeva iskoristili zubato sunce da očiste vlastitu ulicu.

Sav taj bolik.... i vještačka "gospodština" sa platama od 600 ili 700 eura će nas skupo koštati jer se sistem uveliko raspada.
Isaiah4110
Posts: 602
Joined: 01/05/2020 11:59

#10900 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Isaiah4110 »

Posto je vec rijec o hrani i cijenama zelim preporuciti zdrav i prilicno jeftin dorucak...zob 100g, mljeveni orasi/bademi 10g, chia 10g, mljevene sjemenke bundeve 11g (11g jer zajedno sa 100g zobenih pahuljica cine kompletan protein) cimet 3g, mljeveni lan 2g, 25g grozdjica i jedna manja banana ili 2-3 datule....s mlijekom ili vodom...ne znam sad mrsko mi racunati, otprilike za 2-2,5 KM imate super zdrav dorucak...ako zelite ljepsi okus onda jos po 10-15g kokosa i plazme i s mlijekom je ukusnije...eto tako je jos malo skuplje ali vrijedi...znaci pasteta 100g ili hrenovke 100g su ne znam 1,5 KM a uzasne namirnice, cisto zlo...ovo je promocija zdravlja...ako neko pazi na kilazu ne dodaje bananu, kokos, plazmu, datule ili jednostavno uvede malo vise fizicke aktivnosti...
Post Reply