INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 48388
Joined: 30/07/2015 20:01

#10976 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

Kada sam govorio da trgovački lanci to rade, smijali su mi se.

Dođe veliki lanac proizvođaču, kupi mu sve. Proizvođač sretan. Dođu male trgovine, proizvođač nema, veliki lanac sve kupio. Male trgovine propadnu, ostane samo veliki lanac. Kada samo on ostane, kaže proizvođaču, sada ću ti platiti samo pola od prošle cijene, ili samo 40 %. Proizvođač neće, krene da proda malim trgovinama. Ali, njih više nema. I mora velikom lancu prodati po nižoj cijeni.

Proizvođač više nije sretan.

A mi, mi plaćamo isto, ili i skuplje, iako je velikom lancu trošak postao mnogo manji.

Na kraju je sretan jedino vlasnik velikog lanca.

Svi ostali su na gubitku.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#10977 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by vjeshalica »

Bingo plasira svoje proizvode sto je kupio pogone od drugih,i nabija sada cijenu u rangu onih proizvoda koji su daleko bolji. Dakle losa konkurencijska politika pravi sranje na trzistu. Tako da iskreno sumnjam da ce dolazak Pepco i Lidla nesto znacajno oboriti Bingo i njegove pratioce Merkator i Konzum sa cijenama
Bez ikakve kontrole lik dobija monopol i unistava trziste.
User avatar
Tananarive
Posts: 1597
Joined: 22/04/2021 14:45

#10978 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Tananarive »

Isaiah4110 wrote: 14/02/2023 10:50 Posto je vec rijec o hrani i cijenama zelim preporuciti zdrav i prilicno jeftin dorucak...zob 100g, mljeveni orasi/bademi 10g, chia 10g, mljevene sjemenke bundeve 11g (11g jer zajedno sa 100g zobenih pahuljica cine kompletan protein) cimet 3g, mljeveni lan 2g, 25g grozdjica i jedna manja banana ili 2-3 datule....s mlijekom ili vodom...ne znam sad mrsko mi racunati, otprilike za 2-2,5 KM imate super zdrav dorucak...ako zelite ljepsi okus onda jos po 10-15g kokosa i plazme i s mlijekom je ukusnije...eto tako je jos malo skuplje ali vrijedi...znaci pasteta 100g ili hrenovke 100g su ne znam 1,5 KM a uzasne namirnice, cisto zlo...ovo je promocija zdravlja...ako neko pazi na kilazu ne dodaje bananu, kokos, plazmu, datule ili jednostavno uvede malo vise fizicke aktivnosti...
iš đavle!!!! :D :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#10979 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

U sustini sve je to jedna uhodana halka, botine su zaduzeni da baljezgaju po internetu o zlocinackoj trojci osmorci, da valjaju bombe o ekonomski stabilnoj drzavi o velikim novcima u dzepovima gradjana o sivoj ekonomiji i da je BiH bogata samo se to ne prikazuje o Bingu kao patriotskom trgovcu, Fadil je tu da namice novac za sistemske uhljebe i njihove plate, Bingo kao stranacki podobna kompanija nabija cijene samim tim i vecu uplatu PDV-a, sirotinji bace mizerna povecanja penzija i slicno, Asim je nevin, i Respiratori ce biti nevini, i svi su nevini i sve po zakonu.

Drzava se prazni progresivno, advokatura vladajuce mafije nas uvjerava da je sve super i sve je za pet, puni trgovacki centri jarane ima se para.
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#10980 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

Akcize i jedinstvena stopa PDV-a su također za naše dobro!
:thumbup:
giannibelif
Posts: 2524
Joined: 28/01/2017 22:11

#10981 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by giannibelif »

Treba biti idiot i forsirati Bingo samo zato što je domaća kompanija. Domaći pa me može guliti kao ovcu. Ne dam.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#10982 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by oldtajmer »

uglavnom svi pricamo o hrani sto je i logicno, ali vjerujem da ste isto primjetili kako su cijene lijekova otisle u nebesa, mnoge tablete, kreme, masti itd su poskupile i sto posto, isto tako npr. vitamini,pcelinji proizvodi i mnogi drugi preparati, uzas
User avatar
Sanjarko
Posts: 28417
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10983 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

oldtajmer wrote: 16/02/2023 10:22 uglavnom svi pricamo o hrani sto je i logicno, ali vjerujem da ste isto primjetili kako su cijene lijekova otisle u nebesa, mnoge tablete, kreme, masti itd su poskupile i sto posto, isto tako npr. vitamini,pcelinji proizvodi i mnogi drugi preparati, uzas
Paracetamol, analgin, sirup za kasalj i upalu grla i jos mnogi lijekovi. Ne znam tacno koliko su poskupili ali prilicno. Prije je se mogao paracetamol kupiti za marku i nesto, sad je skoro 3 KM. Onda i smanjuju broj tableta u blisterima i pakovanjima. Bilo neki dan o tome na TV-u.

Sreca moji su na esecijalnoj listi, da nisu ne znam sta bi. Oko 60-tak KM izadzu svi skupa. Bez njih bi bio donji i prebacivalo bi me cesce. Sreca pa djeluju, i 2 godine cak i jace sam u stagnaciji, nisam imao relaps.
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10985 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

vjeshalica wrote: 16/02/2023 12:21 Image

:lol:
Komedije,....Bože sačuvaj :lol:
User avatar
ElRe
Posts: 16901
Joined: 12/12/2011 11:28

#10986 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ElRe »

vjeshalica wrote: 15/02/2023 18:30 Bingo plasira svoje proizvode sto je kupio pogone od drugih,i nabija sada cijenu u rangu onih proizvoda koji su daleko bolji. Dakle losa konkurencijska politika pravi sranje na trzistu. Tako da iskreno sumnjam da ce dolazak Pepco i Lidla nesto znacajno oboriti Bingo i njegove pratioce Merkator i Konzum sa cijenama
Bez ikakve kontrole lik dobija monopol i unistava trziste.
Merkator i Konzum su samo sporedni igrači na tržištu. Bingo diktira tempo, Lidl će nešto sitno promijeniti.
Pepco je u rangu Jumba.
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10987 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Domestos (zeleni) u megi 2.45KM u bingu 4.95 KM
Kome ne smeta sto je iz Turske,..odlična cijena :mrgreen:
zippoo87
Posts: 19657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#10988 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zippoo87 »

Imate purece batke po 5.65 KM/kg u Merkatoru i Konzumu...odlicno meso,frisko.
Bukvalno je 90% tezine cisto meso
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#10989 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Odjednom su pureci bataci popularni mislim prodaju se na sve strane, uzeo u Bingu veceras mislim da je kilogram 7 i nesto. Istina, ovo su od krila (gornji dio, krilni bataci takozvani), ljepsi su mi od onih klasicnih "noznih" jer oni klasicni imaju neke bijele zilice kroz batak.

Ide sa krompirom u rernu, vrhunski. Jedan batak dovoljan za jednu normalnu osobu, dakle meni dva :D
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10990 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

Kupujuci 0.8% zaboravih kako izgleda 2%mlijeko evo sad gledam i cudim se...a kakoli je 2.8 i 3.2

Kako se covjek navikne na losije...


Gledam troskove 2007 samo snikers kondomi i prazni dvd :mrgreen: zderanje skes i piratluk

Danas nista od toga :roll:
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10991 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

Snikers u merkatoru na snizenju
Cim zakukas procepi
Idem u ribu veceras
Lov na meso :mrgreen:
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10992 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Mega diskont danas pravi njemacki Edamer (nije biljni, ne istice rok) jedan kilogram 9,95 KM konacno probijeno psiholoskih 10 KM :-D
U istoj radnji Kinder Bueno 1 KM a Mercatoru 1,5KM isti.
Uzeo i ulje 3,35 KM po litru OK suncokretovo ulje.
Ali nije im sve povoljno Cola skuplja nego drugdje, pileci file skuplji itd ukratko mora se gledati nije sve jeftinije...

Da li je ko probao one turske deterdjente nije skupo ali djaba ako ti unisti ves ili ne opere dobro?

Uglavnom svidja mi se sto je asortiman drugaciji nije Bingo/Konzum klasika.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#10993 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by teskeredzic_22 »

Nokian808 wrote: 18/02/2023 19:37 Mega diskont danas pravi njemacki Edamer (nije biljni, ne istice rok) jedan kilogram 9,95 KM konacno probijeno psiholoskih 10 KM :-D
U istoj radnji Kinder Bueno 1 KM a Mercatoru 1,5KM isti.
Uzeo i ulje 3,35 KM po litru OK suncokretovo ulje.
Ali nije im sve povoljno Cola skuplja nego drugdje, pileci file skuplji itd ukratko mora se gledati nije sve jeftinije...

Da li je ko probao one turske deterdjente nije skupo ali djaba ako ti unisti ves ili ne opere dobro?

Uglavnom svidja mi se sto je asortiman drugaciji nije Bingo/Konzum klasika.
Brzo će i Lidl.
Konačno :thumbup:
Vox_liberi
Posts: 308
Joined: 25/01/2022 14:39

#10994 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Vox_liberi »

Uzimali smo mi neki kanyon iz mege prašak za veš i ok je stvarno, nikakve mi razlike nema od ovih standardnih
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10995 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Vox_liberi wrote: 18/02/2023 19:40 Uzimali smo mi neki kanyon iz mege prašak za veš i ok je stvarno, nikakve mi razlike nema od ovih standardnih
Kalyon je top deterdzent..koristi se već odavno bez ikakvih problema. :thumbup:
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1709
Joined: 29/11/2022 19:46

#10996 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ShnjaZZZ »

Nokian808 wrote: 18/02/2023 19:37 Mega diskont danas pravi njemacki Edamer (nije biljni, ne istice rok) jedan kilogram 9,95 KM konacno probijeno psiholoskih 10 KM :-D
U istoj radnji Kinder Bueno 1 KM a Mercatoru 1,5KM isti.
Uzeo i ulje 3,35 KM po litru OK suncokretovo ulje.
Ali nije im sve povoljno Cola skuplja nego drugdje, pileci file skuplji itd ukratko mora se gledati nije sve jeftinije...

Da li je ko probao one turske deterdjente nije skupo ali djaba ako ti unisti ves ili ne opere dobro?

Uglavnom svidja mi se sto je asortiman drugaciji nije Bingo/Konzum klasika.
Taj Mega diskont se otvara uskoro i u Zenici, drago mi je čut da su jeftini :thumbup:
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#10997 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by malocvijece »

Banane 3.55 Crvena jabuka 3.65 (ako dobro vidjeh) Bingo.

Ne moram ih, vala, nikad jesti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28417
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10998 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

malocvijece wrote: 18/02/2023 20:15 Banane 3.55 Crvena jabuka 3.65 (ako dobro vidjeh) Bingo.

Ne moram ih, vala, nikad jesti.
4, meni uzme stara ne baš svaki dan, dvije večinom, 2 dana mi budu, pošto slabo ostalog voća jedem.

Kažem joj što je uzela danas.
User avatar
fortaleza
Posts: 6181
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#10999 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by fortaleza »

malocvijece wrote: 18/02/2023 20:15 Banane 3.55 Crvena jabuka 3.65 (ako dobro vidjeh) Bingo.

Ne moram ih, vala, nikad jesti.
Konzum u Zagrebu 7.5 kn (1 euro) obične banane.

Bio banane u Kauflandu 1.5 euro.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#11000 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Uzeo danas u Bingu one nekakve turske konzerve na akciji, nesto jeftino, kao purece okruglice pa pureci narezak pa pureci gulas.... nemojte se zajebati, ono ja ni macki ne bi dao, pojeo sam te okruglice da se ne bace ali ostale ce zivotinje dobiti.

Jos jednom, nisam dovoljno bogat, da kupujem jeftino. I ti Turci nisu normalni, pa kakve su ono splacine cudnog mirisa.
Post Reply