Hakiz wrote: ↑09/06/2020 16:33
pustopoljina wrote: ↑09/06/2020 16:28
Hakiz wrote: ↑09/06/2020 16:24
A treba da radim šta mi drugi kažu?
Ne trebas. Mozda trebas samo malo cesce kad pricas o nekome stati u njegove cipele...zamisliti kako to stvarno izgleda.
Mozda. A mozda onda ne bi bilo rasprave
Kakve to ima veze sa tim što kažem da mislim da neki odabiru prostituciju dobrovoljno i da ne vjerujem Karlin kada tvrdi da apsolutno svi to rade pod nekim vidom prisile.
Nisam o tim osobama rekao ništa ni dobro ni loše, uopšte ih vrjednosno nisam ocijenio.
Ili si me sa nekim pomiješala.
Ne mislim da ih vrednujes kad kazem da se stavis u njihove cipele, nego da kroz mozdani simulator provuces njihov dan/zivot.
I cisto podjes od toga kako bi tebi bilo to raditi.
A ako mislis da su drugi ljudi toliko drugaciji od tebe, to je onda druga tema.
Ti moras svijet mjeriti I prema sebi. Ti jesi dio svijeta.
Ako mislis da postoje ljudi koji mogu nesto otrpiti sto bi tebe dokrajcilo (i obratno) onda vidis svijet otudjeno (moje misljenje).
Sa tim ima veze.
Ja se mogu zamisliti da sviram obou do sezdesete ako sad pocnem. Ne mogu se zamisliti da dan radni odradim kao prostitutka. Mogu se zamisliti i da programiram...bar nesto...uz koju ulozenu godinu...
Ako ti MOZES zamisliti da radis to i da ostajes zdrav, onda mi tvoji upisi piju vode.
Ako TI ne mozes, ali mislis da tamo negdje iza sedam mora i sedam gora neko moze...onda ne piju vode.
U tome je razlika izmedju mene, ljubav-aha i tebe i marlbora...
Kao ono..vama nije gušt, al' boze moj, garant onoj tamo jest.
I jos je to kao liberalno, ja ne mjerim svijet prema sebi.
Takav svijet meni djeluje kao svijet bez empatije i bez (na njemackom: Spiegelneuronen) onih neurona koji se razvijaju u djetinjstvu i koji ti pomazu da prepoznas tudje osjecaje i da znas da nesto boli i kad ne boli tebe. A njih, zamisli...imaju i zivotinje.