Oni su doktorirali sto se tice gradnje, ali ovo je u Venecueli katastrofa.......
Zemljotres maloprije..
- dr_Evil
- Posts: 21804
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#9427 Re: Zemljotres maloprije..
Ne znam, imali su oni jakih potresa i ranije, prije par godina je bio preko 7, ali ovdje su imali nesrecu da su se dva poklopila. Tesko da bi i kod nas ista ostalo u ovom slucaju.vjeshalica wrote: ↑25/06/2026 15:47Oni su doktorirali sto se tice gradnje, ali ovo je u Venecueli katastrofa.......
-
peca777
- Posts: 1297
- Joined: 19/04/2019 14:08
#9428 Re: Zemljotres maloprije..
Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.
Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51298
- Joined: 29/06/2011 23:39
#9429 Re: Zemljotres maloprije..
U Japanu je "danas nije bilo zemljotresa" vijest.
Gledah jos ko dijete neki dokumentarac i kakvi su njihovi centri za uzbunjivanje, ima ovako ogromna mapa Japana preko zida vjv pet sest metara u sirinu, i premrezena je sijalicama. I onda se te sijalice pale kako negdje osjete seizmolosku aktivnost, i bukvalno ide ko talasi preko Japana. Minimalni zemljotresi koje covjek ne osjeti, ali senzori da, i tako je kazu nekoliko puta dnevno.
Inace oni imaju poseban sistem gradnje, nista spektakularno, "riblja kost". Svaka zgrada je ojacana po sredini, i onda se spratovi dogradjuju pa konstrukcija izgleda kao kost kicma od pastmrke. Kad zaljulja, to se ljulja ali ne pada.
Gledah jos ko dijete neki dokumentarac i kakvi su njihovi centri za uzbunjivanje, ima ovako ogromna mapa Japana preko zida vjv pet sest metara u sirinu, i premrezena je sijalicama. I onda se te sijalice pale kako negdje osjete seizmolosku aktivnost, i bukvalno ide ko talasi preko Japana. Minimalni zemljotresi koje covjek ne osjeti, ali senzori da, i tako je kazu nekoliko puta dnevno.
Inace oni imaju poseban sistem gradnje, nista spektakularno, "riblja kost". Svaka zgrada je ojacana po sredini, i onda se spratovi dogradjuju pa konstrukcija izgleda kao kost kicma od pastmrke. Kad zaljulja, to se ljulja ali ne pada.
- Sanjarko
- Posts: 28466
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#9430 Re: Zemljotres maloprije..
Čitam oko 10000 nestalih, istina ili ne? 
- Point.
- Posts: 33518
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#9431 Re: Zemljotres maloprije..
Ne pametuj tu i ne lupaj nebuloze. Kakve ima veze rat i stradanja kada se smiješ kad ljudi stradaju u zemljotresu.dr_Evil wrote: ↑25/06/2026 14:03Oh, mister empatija samo sa jedne teme, nisam te prepoznao na drugim temama gdje treba malo empatije. Dobro dok se ti zgrazavas ja cu se smijati, ipak ima nekih koji pamte kako se prezivio rat i stradanja.
Mozda da prebacis na radio dobre vibracije - lakse ces prezivjeti ovoliko stradanje.
Ne znaš ni šta pričaš, po običaju.
-
kuli1961
- Posts: 3554
- Joined: 06/08/2014 09:47
- Location: Banja Luka
#9432 Re: Zemljotres maloprije..
Dobro sam zapamtio zemljotres u Banjaluci oktobra 1969,,,i dan danas mi dodje u sjećanje...užas!
A ovo u Venecueli je kataklizma.
Jako je loše zafrkavati se bilo kako na temu zemljotresa.
A ovo u Venecueli je kataklizma.
Jako je loše zafrkavati se bilo kako na temu zemljotresa.
- JohnnyS
- Posts: 17590
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#9434 Re: Zemljotres maloprije..
Zaboga muzike
-
Naslovnica
- Posts: 35480
- Joined: 20/03/2013 15:38
#9435 Re: Zemljotres maloprije..
U Venezueli stoji neboder nakon zemljotresa, a pored "palačinka".dr_Evil wrote: ↑25/06/2026 15:52Ne znam, imali su oni jakih potresa i ranije, prije par godina je bio preko 7, ali ovdje su imali nesrecu da su se dva poklopila. Tesko da bi i kod nas ista ostalo u ovom slucaju.vjeshalica wrote: ↑25/06/2026 15:47Oni su doktorirali sto se tice gradnje, ali ovo je u Venecueli katastrofa.......
Tačno se vidi kako je od objekta do objekta različit kvalitet i ozbiljnost gradnje, gdje je rađeno i građeno prema projektu a gdje se krala armatura i stavljao siromašan beton.
-
DonieBrasco
- Posts: 20127
- Joined: 31/08/2016 16:09
#9436 Re: Zemljotres maloprije..
Samo se sjetim kako se Sarajevo treslo kad je bio ovaj kod Zagreba, kako li tek njima a tek ovima u Venecueli. 
- JohnnyS
- Posts: 17590
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#9437 Re: Zemljotres maloprije..
To meni isto uvijek prođe kroz glavu, sreća da sam u Titovoj zgradipeca777 wrote: ↑25/06/2026 16:40 Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.
Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
- tramvajtrojka
- Posts: 17068
- Joined: 27/04/2021 22:52
#9438 Re: Zemljotres maloprije..
Ali koliko je kod nas ovaj narativ ubacen da je sigurniji u zgradi staroj 50 godina u odnosu na novogradnju koja je kvalitetnije odradjena nego ijedna starogradnjaJohnnyS wrote: ↑27/06/2026 10:17To meni isto uvijek prođe kroz glavu, sreća da sam u Titovoj zgradipeca777 wrote: ↑25/06/2026 16:40 Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.
Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
- JohnnyS
- Posts: 17590
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#9439 Re: Zemljotres maloprije..
Nema, kvaliteta samo takva, Japan na aparatimatramvajtrojka wrote: ↑27/06/2026 10:27Ali koliko je kod nas ovaj narativ ubacen da je sigurniji u zgradi staroj 50 godina u odnosu na novogradnju koja je kvalitetnije odradjena nego ijedna starogradnjaJohnnyS wrote: ↑27/06/2026 10:17To meni isto uvijek prođe kroz glavu, sreća da sam u Titovoj zgradipeca777 wrote: ↑25/06/2026 16:40 Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.
Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.![]()
- trambusek88
- Posts: 5149
- Joined: 03/10/2009 23:51
#9440 Re: Zemljotres maloprije..
A pokazalo se i u Albaniji kad je bilo. Nove zgrade oštećene i srušene, a zgrade Envera Hodže stoje. A Juga je u to vrijeme bila Njemačka za Albaniju.tramvajtrojka wrote: ↑27/06/2026 10:27Ali koliko je kod nas ovaj narativ ubacen da je sigurniji u zgradi staroj 50 godina u odnosu na novogradnju koja je kvalitetnije odradjena nego ijedna starogradnjaJohnnyS wrote: ↑27/06/2026 10:17To meni isto uvijek prođe kroz glavu, sreća da sam u Titovoj zgradipeca777 wrote: ↑25/06/2026 16:40 Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.
Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.![]()
- JohnnyS
- Posts: 17590
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#9441 Re: Zemljotres maloprije..
To je ta prednost totalitarnih sustava, strah ako se napravi neka greška koja će rezultirati fatalnim posljedicama. U nas izgori 20 staraca u staračkom domu i bikom ništa, onomad bi netko ako ništa demonstrativno bio strijeljan. Ja uistinu ne vidim kako danas da se sruši novogradnja itko može preko pet godina završit u zatvoru
-
zposao
- Posts: 2944
- Joined: 22/03/2019 09:27
#9442 Re: Zemljotres maloprije..
Nema to veze sa totalitarnim sustavima nego sa korupcijom. Koliko je drustveno prihvatljivo raditi aljkavo i krasti na svakom koraku.JohnnyS wrote: ↑27/06/2026 10:52 To je ta prednost totalitarnih sustava, strah ako se napravi neka greška koja će rezultirati fatalnim posljedicama. U nas izgori 20 staraca u staračkom domu i bikom ništa, onomad bi netko ako ništa demonstrativno bio strijeljan. Ja uistinu ne vidim kako danas da se sruši novogradnja itko može preko pet godina završit u zatvoru
Šta nas priječi danas da imamo stroge zakone i propise u vezi gradnje, stroge inspekcijske nadzore i kontrole.
A isto tako ko kaže da se u Yugi nije kralo?
Samo je pitanje gdje se više krade.
- Haris.ba
- Posts: 35306
- Joined: 08/09/2005 20:08
#9443 Re: Zemljotres maloprije..
Bas ima veze sa totalitarnim sistemom.zposao wrote: ↑27/06/2026 11:08Nema to veze sa totalitarnim sustavima nego sa korupcijom. Koliko je drustveno prihvatljivo raditi aljkavo i krasti na svakom koraku.JohnnyS wrote: ↑27/06/2026 10:52 To je ta prednost totalitarnih sustava, strah ako se napravi neka greška koja će rezultirati fatalnim posljedicama. U nas izgori 20 staraca u staračkom domu i bikom ništa, onomad bi netko ako ništa demonstrativno bio strijeljan. Ja uistinu ne vidim kako danas da se sruši novogradnja itko može preko pet godina završit u zatvoru
Šta nas priječi danas da imamo stroge zakone i propise u vezi gradnje, stroge inspekcijske nadzore i kontrole.
A isto tako ko kaže da se u Yugi nije kralo?
Samo je pitanje gdje se više krade.
U tom sistemu je jedan od nacina ocuvanja legitimnosti vladanja upravo to da se vjeruje u drzavu. Ako drzava zakaze i ginu ljudi kod zemljotresa, to ozbiljno urusava sistem vladanja.
Drugo je sto je korupacija kod nas specijalan slucaj.
A, mi smo postali danas takav slucaj da se ocekuje da je nesto naopako napravljeno, i da se to podrazumjeva.
-
Naslovnica
- Posts: 35480
- Joined: 20/03/2013 15:38
#9444 Re: Zemljotres maloprije..
Naselje Tibra na Stupu ne ispunjava brojne ključne tehničke i urbanističke propise protivpožarne (PP) zaštite, što je više puta službeno potvrđeno inspekcijskim nalazima, stručnim analizama i izvještajima. Iako su zgrade dobile tehnički prijem i upotrebne dozvole kroz zakonski sporne izmjene regulacionih planova, stanje na terenu predstavlja ozbiljan bezbjednosni rizik.tramvajtrojka wrote: ↑27/06/2026 10:27Ali koliko je kod nas ovaj narativ ubacen da je sigurniji u zgradi staroj 50 godina u odnosu na novogradnju koja je kvalitetnije odradjena nego ijedna starogradnjaJohnnyS wrote: ↑27/06/2026 10:17To meni isto uvijek prođe kroz glavu, sreća da sam u Titovoj zgradipeca777 wrote: ↑25/06/2026 16:40 Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.
Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.![]()
Glavni problemi i propusti u pogledu protivpožarne zaštite u ovom naselju obuhvataju nekoliko kritičnih tačaka:
Nedovoljan razmak između zgrada
Blizina objekata: Zgrade su izgrađene na ekstremno maloj udaljenosti, što direktno krši standardne urbanističke normative o zaštiti od širenja požara između objekata.
Efekat tunela i prenos plamena: Zbog minimalnog razmaka, u slučaju velikog požara postoji ogroman rizik od takozvanog "preskakanja" plamena i toplotnog zračenja s jedne fasade na drugu.
Blokiran pristup vatrogasnim vozilima: Zbog prenapregnute arhitekture, uskih grla i stalno zakrčenih unutarblokovskih prolaza, pristup teškim vatrogasnim vozilima sa automehaničkim ljestvama (potrebnim za visoke objekte) izuzetno je otežan ili u pojedinim dijelovima nemoguć.
Katastrofalni propusti u podzemnim garažama i kotlovnicama
Nakon teškog požara u podzemnim garažama, inspekcija Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS) provela je detaljne provjere i utvrdila zvanične nelegalnosti:
Nezakonita izgradnja: Kotlovnice na pelet i plin unutar objekta Tibra 2 (Stup Nukleus) izgrađene su bez urbanističke, građevinske i upotrebne dozvole, jer uopšte nisu bile predviđene glavnim projektom.
Odsustvo požarnih sektora: Kotlovnice nisu izvedene kao zasebni požarni sektori odgovarajuće vatrootpornosti, čime je omogućeno slobodno širenje dima i vatre.
Ventilacija i pristup: Inspekcija je utvrdila da u ovim prostorijama nije obezbijeđena ventilacija niti je omogućen siguran pristup u kotlovnicu iz slobodnog (otvorenog) prostora.
Problemi sa PP izolacijom i unutrašnjim sistemima
Kvalitet materijala: Stručnjaci za bezbjednost su više puta upozoravali da u periodu intenzivne gradnje ovog kompleksa nisu striktno poštovani najviši standardi negorive fasadne izolacije (poput kamene vune visoke gustine), već su korišteni jeftiniji, lakše zapaljivi materijali.
Neispravne instalacije: Unutar samih zgrada često je bilježena neispravnost hidrantske mreže, sistema za odvođenje dima i toplote iz stubišta, te panik rasvjete koja je ključna za evakuaciju u uslovima gustog dima.
-
zposao
- Posts: 2944
- Joined: 22/03/2019 09:27
#9445 Re: Zemljotres maloprije..
Po tome ispade da su najnaprednija totalitarna društva a da demokratska zaostaju.Haris.ba wrote: ↑27/06/2026 11:16Bas ima veze sa totalitarnim sistemom.zposao wrote: ↑27/06/2026 11:08Nema to veze sa totalitarnim sustavima nego sa korupcijom. Koliko je drustveno prihvatljivo raditi aljkavo i krasti na svakom koraku.JohnnyS wrote: ↑27/06/2026 10:52 To je ta prednost totalitarnih sustava, strah ako se napravi neka greška koja će rezultirati fatalnim posljedicama. U nas izgori 20 staraca u staračkom domu i bikom ništa, onomad bi netko ako ništa demonstrativno bio strijeljan. Ja uistinu ne vidim kako danas da se sruši novogradnja itko može preko pet godina završit u zatvoru
Šta nas priječi danas da imamo stroge zakone i propise u vezi gradnje, stroge inspekcijske nadzore i kontrole.
A isto tako ko kaže da se u Yugi nije kralo?
Samo je pitanje gdje se više krade.
U tom sistemu je jedan od nacina ocuvanja legitimnosti vladanja upravo to da se vjeruje u drzavu. Ako drzava zakaze i ginu ljudi kod zemljotresa, to ozbiljno urusava sistem vladanja.
Drugo je sto je korupacija kod nas specijalan slucaj.
A, mi smo postali danas takav slucaj da se ocekuje da je nesto naopako napravljeno, i da se to podrazumjeva.
Ja baš primijetim da su najkorumpiranija totalitarna društva.
- Haris.ba
- Posts: 35306
- Joined: 08/09/2005 20:08
#9446 Re: Zemljotres maloprije..
Zato sto u totalitarnom drustvu je korupcija druge vrste nego u tzv.liberalnom.
P.S.
A, ja mislim da se novogradnja nece rusiti od zemljotresa. Ustede se rade na protivpozarnoj, termickoj zastiti i tzv.finim radovima.
-
Hendrix
- Posts: 5289
- Joined: 27/02/2004 00:00
#9447 Re: Zemljotres maloprije..
2017 godine u sred Londona 70 ljudi gine od pozara u zgradi Grenfell Tower. Zgrada koja je oznacena kao visoki rizik godinama ranije ali se ucinilo sve da se izbjegne trosenje para na skidanje lako zapaljive fasade.
Posljedica toga su revizije dosta zgrada na zapadu ali se malo toga ucinilo na rektifikaciji. Zna se tacno razlog ali nece niko pare da trosi. Imate gradove u "perfektnim" zapadnim sistemima gdje su liste zgrada sa lako zapaljivim fasadama javne tajne jer bi spale cijene nekretnina. Ono kao eto da se ne objavi javno, propade ekonomija.
Posljedica toga su revizije dosta zgrada na zapadu ali se malo toga ucinilo na rektifikaciji. Zna se tacno razlog ali nece niko pare da trosi. Imate gradove u "perfektnim" zapadnim sistemima gdje su liste zgrada sa lako zapaljivim fasadama javne tajne jer bi spale cijene nekretnina. Ono kao eto da se ne objavi javno, propade ekonomija.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51298
- Joined: 29/06/2011 23:39
#9448 Re: Zemljotres maloprije..
U totalitarnim drzavama kad pogine 100000 ljudi, niko ne govori o tome, ne pise se, ne istrazuje se, sakrije se.
O cemu govorite.
O cemu govorite.
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#9449 Re: Zemljotres maloprije..
Otoka je armirano-betonski sač.
Poneki zid je pregradni. Većina je AB.
Fasade su azbestne ploče i mineralna vuna. Stubišta su bez zapaljivih materijala.
Ko je ikad išta tu bušio, zna koliko je tvrd taj beton.
Poneki zid je pregradni. Većina je AB.
Fasade su azbestne ploče i mineralna vuna. Stubišta su bez zapaljivih materijala.
Ko je ikad išta tu bušio, zna koliko je tvrd taj beton.
- SmokingMan
- Posts: 22628
- Joined: 08/07/2012 18:11
- Location: α / β Geminorum
#9450 Re: Zemljotres maloprije..
Ja bi pravio zgrade od punog čelika.
