Oni su doktorirali sto se tice gradnje, ali ovo je u Venecueli katastrofa.......
Zemljotres maloprije..
- dr_Evil
- Posts: 21804
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#9427 Re: Zemljotres maloprije..
Ne znam, imali su oni jakih potresa i ranije, prije par godina je bio preko 7, ali ovdje su imali nesrecu da su se dva poklopila. Tesko da bi i kod nas ista ostalo u ovom slucaju.vjeshalica wrote: ↑25/06/2026 15:47Oni su doktorirali sto se tice gradnje, ali ovo je u Venecueli katastrofa.......
-
peca777
- Posts: 1294
- Joined: 19/04/2019 14:08
#9428 Re: Zemljotres maloprije..
Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.
Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51257
- Joined: 29/06/2011 23:39
#9429 Re: Zemljotres maloprije..
U Japanu je "danas nije bilo zemljotresa" vijest.
Gledah jos ko dijete neki dokumentarac i kakvi su njihovi centri za uzbunjivanje, ima ovako ogromna mapa Japana preko zida vjv pet sest metara u sirinu, i premrezena je sijalicama. I onda se te sijalice pale kako negdje osjete seizmolosku aktivnost, i bukvalno ide ko talasi preko Japana. Minimalni zemljotresi koje covjek ne osjeti, ali senzori da, i tako je kazu nekoliko puta dnevno.
Inace oni imaju poseban sistem gradnje, nista spektakularno, "riblja kost". Svaka zgrada je ojacana po sredini, i onda se spratovi dogradjuju pa konstrukcija izgleda kao kost kicma od pastmrke. Kad zaljulja, to se ljulja ali ne pada.
Gledah jos ko dijete neki dokumentarac i kakvi su njihovi centri za uzbunjivanje, ima ovako ogromna mapa Japana preko zida vjv pet sest metara u sirinu, i premrezena je sijalicama. I onda se te sijalice pale kako negdje osjete seizmolosku aktivnost, i bukvalno ide ko talasi preko Japana. Minimalni zemljotresi koje covjek ne osjeti, ali senzori da, i tako je kazu nekoliko puta dnevno.
Inace oni imaju poseban sistem gradnje, nista spektakularno, "riblja kost". Svaka zgrada je ojacana po sredini, i onda se spratovi dogradjuju pa konstrukcija izgleda kao kost kicma od pastmrke. Kad zaljulja, to se ljulja ali ne pada.
- Sanjarko
- Posts: 28445
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#9430 Re: Zemljotres maloprije..
Čitam oko 10000 nestalih, istina ili ne? 
- Point.
- Posts: 33498
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#9431 Re: Zemljotres maloprije..
Ne pametuj tu i ne lupaj nebuloze. Kakve ima veze rat i stradanja kada se smiješ kad ljudi stradaju u zemljotresu.dr_Evil wrote: ↑25/06/2026 14:03Oh, mister empatija samo sa jedne teme, nisam te prepoznao na drugim temama gdje treba malo empatije. Dobro dok se ti zgrazavas ja cu se smijati, ipak ima nekih koji pamte kako se prezivio rat i stradanja.
Mozda da prebacis na radio dobre vibracije - lakse ces prezivjeti ovoliko stradanje.
Ne znaš ni šta pričaš, po običaju.
-
kuli1961
- Posts: 3554
- Joined: 06/08/2014 09:47
- Location: Banja Luka
#9432 Re: Zemljotres maloprije..
Dobro sam zapamtio zemljotres u Banjaluci oktobra 1969,,,i dan danas mi dodje u sjećanje...užas!
A ovo u Venecueli je kataklizma.
Jako je loše zafrkavati se bilo kako na temu zemljotresa.
A ovo u Venecueli je kataklizma.
Jako je loše zafrkavati se bilo kako na temu zemljotresa.
