Zemljotres maloprije..

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#9426 Re: Zemljotres maloprije..

Post by vjeshalica »

Peacean wrote: 25/06/2026 07:54 I Japan se tresao

Oni su doktorirali sto se tice gradnje, ali ovo je u Venecueli katastrofa.......
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#9427 Re: Zemljotres maloprije..

Post by dr_Evil »

vjeshalica wrote: 25/06/2026 15:47
Peacean wrote: 25/06/2026 07:54 I Japan se tresao

Oni su doktorirali sto se tice gradnje, ali ovo je u Venecueli katastrofa.......
Ne znam, imali su oni jakih potresa i ranije, prije par godina je bio preko 7, ali ovdje su imali nesrecu da su se dva poklopila. Tesko da bi i kod nas ista ostalo u ovom slucaju.
peca777
Posts: 1294
Joined: 19/04/2019 14:08

#9428 Re: Zemljotres maloprije..

Post by peca777 »

Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.

Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51257
Joined: 29/06/2011 23:39

#9429 Re: Zemljotres maloprije..

Post by dječak sa šibicama »

U Japanu je "danas nije bilo zemljotresa" vijest.

Gledah jos ko dijete neki dokumentarac i kakvi su njihovi centri za uzbunjivanje, ima ovako ogromna mapa Japana preko zida vjv pet sest metara u sirinu, i premrezena je sijalicama. I onda se te sijalice pale kako negdje osjete seizmolosku aktivnost, i bukvalno ide ko talasi preko Japana. Minimalni zemljotresi koje covjek ne osjeti, ali senzori da, i tako je kazu nekoliko puta dnevno.

Inace oni imaju poseban sistem gradnje, nista spektakularno, "riblja kost". Svaka zgrada je ojacana po sredini, i onda se spratovi dogradjuju pa konstrukcija izgleda kao kost kicma od pastmrke. Kad zaljulja, to se ljulja ali ne pada.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28445
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9430 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Sanjarko »

Čitam oko 10000 nestalih, istina ili ne? :shock:
User avatar
Point.
Posts: 33498
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#9431 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Point. »

dr_Evil wrote: 25/06/2026 14:03
Point. wrote: 25/06/2026 13:52
dr_Evil wrote: 25/06/2026 08:47

rekla je da je iz BL i da se tamo zemlja tresla, kako joj se srusila kuca i kako joj je nestala adresa... :D
Ovo bi trebalo biti smiješno?

Huhu haha hajmo se zajebavati dok se ljudima životi ruše i gase.

Fuj.
Oh, mister empatija samo sa jedne teme, nisam te prepoznao na drugim temama gdje treba malo empatije. Dobro dok se ti zgrazavas ja cu se smijati, ipak ima nekih koji pamte kako se prezivio rat i stradanja.

Mozda da prebacis na radio dobre vibracije - lakse ces prezivjeti ovoliko stradanje.
Ne pametuj tu i ne lupaj nebuloze. Kakve ima veze rat i stradanja kada se smiješ kad ljudi stradaju u zemljotresu.

Ne znaš ni šta pričaš, po običaju.
kuli1961
Posts: 3554
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#9432 Re: Zemljotres maloprije..

Post by kuli1961 »

Dobro sam zapamtio zemljotres u Banjaluci oktobra 1969,,,i dan danas mi dodje u sjećanje...užas!
A ovo u Venecueli je kataklizma.
Jako je loše zafrkavati se bilo kako na temu zemljotresa.
Post Reply