Zemljotres maloprije..

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#9426 Re: Zemljotres maloprije..

Post by vjeshalica »

Peacean wrote: 25/06/2026 07:54 I Japan se tresao

Oni su doktorirali sto se tice gradnje, ali ovo je u Venecueli katastrofa.......
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#9427 Re: Zemljotres maloprije..

Post by dr_Evil »

vjeshalica wrote: 25/06/2026 15:47
Peacean wrote: 25/06/2026 07:54 I Japan se tresao

Oni su doktorirali sto se tice gradnje, ali ovo je u Venecueli katastrofa.......
Ne znam, imali su oni jakih potresa i ranije, prije par godina je bio preko 7, ali ovdje su imali nesrecu da su se dva poklopila. Tesko da bi i kod nas ista ostalo u ovom slucaju.
peca777
Posts: 1297
Joined: 19/04/2019 14:08

#9428 Re: Zemljotres maloprije..

Post by peca777 »

Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.

Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51309
Joined: 29/06/2011 23:39

#9429 Re: Zemljotres maloprije..

Post by dječak sa šibicama »

U Japanu je "danas nije bilo zemljotresa" vijest.

Gledah jos ko dijete neki dokumentarac i kakvi su njihovi centri za uzbunjivanje, ima ovako ogromna mapa Japana preko zida vjv pet sest metara u sirinu, i premrezena je sijalicama. I onda se te sijalice pale kako negdje osjete seizmolosku aktivnost, i bukvalno ide ko talasi preko Japana. Minimalni zemljotresi koje covjek ne osjeti, ali senzori da, i tako je kazu nekoliko puta dnevno.

Inace oni imaju poseban sistem gradnje, nista spektakularno, "riblja kost". Svaka zgrada je ojacana po sredini, i onda se spratovi dogradjuju pa konstrukcija izgleda kao kost kicma od pastmrke. Kad zaljulja, to se ljulja ali ne pada.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28466
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9430 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Sanjarko »

Čitam oko 10000 nestalih, istina ili ne? :shock:
User avatar
Point.
Posts: 33518
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#9431 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Point. »

dr_Evil wrote: 25/06/2026 14:03
Point. wrote: 25/06/2026 13:52
dr_Evil wrote: 25/06/2026 08:47

rekla je da je iz BL i da se tamo zemlja tresla, kako joj se srusila kuca i kako joj je nestala adresa... :D
Ovo bi trebalo biti smiješno?

Huhu haha hajmo se zajebavati dok se ljudima životi ruše i gase.

Fuj.
Oh, mister empatija samo sa jedne teme, nisam te prepoznao na drugim temama gdje treba malo empatije. Dobro dok se ti zgrazavas ja cu se smijati, ipak ima nekih koji pamte kako se prezivio rat i stradanja.

Mozda da prebacis na radio dobre vibracije - lakse ces prezivjeti ovoliko stradanje.
Ne pametuj tu i ne lupaj nebuloze. Kakve ima veze rat i stradanja kada se smiješ kad ljudi stradaju u zemljotresu.

Ne znaš ni šta pričaš, po običaju.
kuli1961
Posts: 3554
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#9432 Re: Zemljotres maloprije..

Post by kuli1961 »

Dobro sam zapamtio zemljotres u Banjaluci oktobra 1969,,,i dan danas mi dodje u sjećanje...užas!
A ovo u Venecueli je kataklizma.
Jako je loše zafrkavati se bilo kako na temu zemljotresa.
User avatar
banjaluka078
Posts: 13221
Joined: 16/01/2007 23:38

#9433 Re: Zemljotres maloprije..

Post by banjaluka078 »

Jezivo.

User avatar
JohnnyS
Posts: 17599
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#9434 Re: Zemljotres maloprije..

Post by JohnnyS »

Zaboga muzike
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#9435 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Naslovnica »

dr_Evil wrote: 25/06/2026 15:52
vjeshalica wrote: 25/06/2026 15:47
Peacean wrote: 25/06/2026 07:54 I Japan se tresao

Oni su doktorirali sto se tice gradnje, ali ovo je u Venecueli katastrofa.......
Ne znam, imali su oni jakih potresa i ranije, prije par godina je bio preko 7, ali ovdje su imali nesrecu da su se dva poklopila. Tesko da bi i kod nas ista ostalo u ovom slucaju.
U Venezueli stoji neboder nakon zemljotresa, a pored "palačinka".
Tačno se vidi kako je od objekta do objekta različit kvalitet i ozbiljnost gradnje, gdje je rađeno i građeno prema projektu a gdje se krala armatura i stavljao siromašan beton.
DonieBrasco
Posts: 20129
Joined: 31/08/2016 16:09

#9436 Re: Zemljotres maloprije..

Post by DonieBrasco »

Samo se sjetim kako se Sarajevo treslo kad je bio ovaj kod Zagreba, kako li tek njima a tek ovima u Venecueli. :skoljka:
User avatar
JohnnyS
Posts: 17599
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#9437 Re: Zemljotres maloprije..

Post by JohnnyS »

peca777 wrote: 25/06/2026 16:40 Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.

Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
To meni isto uvijek prođe kroz glavu, sreća da sam u Titovoj zgradi
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 17069
Joined: 27/04/2021 22:52

#9438 Re: Zemljotres maloprije..

Post by tramvajtrojka »

JohnnyS wrote: 27/06/2026 10:17
peca777 wrote: 25/06/2026 16:40 Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.

Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
To meni isto uvijek prođe kroz glavu, sreća da sam u Titovoj zgradi
Ali koliko je kod nas ovaj narativ ubacen da je sigurniji u zgradi staroj 50 godina u odnosu na novogradnju koja je kvalitetnije odradjena nego ijedna starogradnja :mrgreen:
User avatar
JohnnyS
Posts: 17599
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#9439 Re: Zemljotres maloprije..

Post by JohnnyS »

tramvajtrojka wrote: 27/06/2026 10:27
JohnnyS wrote: 27/06/2026 10:17
peca777 wrote: 25/06/2026 16:40 Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.

Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
To meni isto uvijek prođe kroz glavu, sreća da sam u Titovoj zgradi
Ali koliko je kod nas ovaj narativ ubacen da je sigurniji u zgradi staroj 50 godina u odnosu na novogradnju koja je kvalitetnije odradjena nego ijedna starogradnja :mrgreen:
Nema, kvaliteta samo takva, Japan na aparatima :D
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#9440 Re: Zemljotres maloprije..

Post by trambusek88 »

tramvajtrojka wrote: 27/06/2026 10:27
JohnnyS wrote: 27/06/2026 10:17
peca777 wrote: 25/06/2026 16:40 Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.

Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
To meni isto uvijek prođe kroz glavu, sreća da sam u Titovoj zgradi
Ali koliko je kod nas ovaj narativ ubacen da je sigurniji u zgradi staroj 50 godina u odnosu na novogradnju koja je kvalitetnije odradjena nego ijedna starogradnja :mrgreen:
A pokazalo se i u Albaniji kad je bilo. Nove zgrade oštećene i srušene, a zgrade Envera Hodže stoje. A Juga je u to vrijeme bila Njemačka za Albaniju.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17599
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#9441 Re: Zemljotres maloprije..

Post by JohnnyS »

To je ta prednost totalitarnih sustava, strah ako se napravi neka greška koja će rezultirati fatalnim posljedicama. U nas izgori 20 staraca u staračkom domu i bikom ništa, onomad bi netko ako ništa demonstrativno bio strijeljan. Ja uistinu ne vidim kako danas da se sruši novogradnja itko može preko pet godina završit u zatvoru
zposao
Posts: 2944
Joined: 22/03/2019 09:27

#9442 Re: Zemljotres maloprije..

Post by zposao »

JohnnyS wrote: 27/06/2026 10:52 To je ta prednost totalitarnih sustava, strah ako se napravi neka greška koja će rezultirati fatalnim posljedicama. U nas izgori 20 staraca u staračkom domu i bikom ništa, onomad bi netko ako ništa demonstrativno bio strijeljan. Ja uistinu ne vidim kako danas da se sruši novogradnja itko može preko pet godina završit u zatvoru
Nema to veze sa totalitarnim sustavima nego sa korupcijom. Koliko je drustveno prihvatljivo raditi aljkavo i krasti na svakom koraku.
Šta nas priječi danas da imamo stroge zakone i propise u vezi gradnje, stroge inspekcijske nadzore i kontrole.
A isto tako ko kaže da se u Yugi nije kralo?
Samo je pitanje gdje se više krade.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35319
Joined: 08/09/2005 20:08

#9443 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Haris.ba »

zposao wrote: 27/06/2026 11:08
JohnnyS wrote: 27/06/2026 10:52 To je ta prednost totalitarnih sustava, strah ako se napravi neka greška koja će rezultirati fatalnim posljedicama. U nas izgori 20 staraca u staračkom domu i bikom ništa, onomad bi netko ako ništa demonstrativno bio strijeljan. Ja uistinu ne vidim kako danas da se sruši novogradnja itko može preko pet godina završit u zatvoru
Nema to veze sa totalitarnim sustavima nego sa korupcijom. Koliko je drustveno prihvatljivo raditi aljkavo i krasti na svakom koraku.
Šta nas priječi danas da imamo stroge zakone i propise u vezi gradnje, stroge inspekcijske nadzore i kontrole.
A isto tako ko kaže da se u Yugi nije kralo?
Samo je pitanje gdje se više krade.
Bas ima veze sa totalitarnim sistemom.

U tom sistemu je jedan od nacina ocuvanja legitimnosti vladanja upravo to da se vjeruje u drzavu. Ako drzava zakaze i ginu ljudi kod zemljotresa, to ozbiljno urusava sistem vladanja.

Drugo je sto je korupacija kod nas specijalan slucaj.

A, mi smo postali danas takav slucaj da se ocekuje da je nesto naopako napravljeno, i da se to podrazumjeva.
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#9444 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Naslovnica »

tramvajtrojka wrote: 27/06/2026 10:27
JohnnyS wrote: 27/06/2026 10:17
peca777 wrote: 25/06/2026 16:40 Nisu oni strucnjaci za gradnju, vec imaju propise gdje koja zgrada sta mora izdrzati. Pa kada imaju stroge zakone i procedure, nema mehe da krade i rizikuje da mu cijela famElija ode u zatvor u slucaju rusenja.

Kod nas bi vecina novogradnji bila sravnjena sa zemljom, niko ne bi odgovarao i sl.
To meni isto uvijek prođe kroz glavu, sreća da sam u Titovoj zgradi
Ali koliko je kod nas ovaj narativ ubacen da je sigurniji u zgradi staroj 50 godina u odnosu na novogradnju koja je kvalitetnije odradjena nego ijedna starogradnja :mrgreen:
Naselje Tibra na Stupu ne ispunjava brojne ključne tehničke i urbanističke propise protivpožarne (PP) zaštite, što je više puta službeno potvrđeno inspekcijskim nalazima, stručnim analizama i izvještajima. Iako su zgrade dobile tehnički prijem i upotrebne dozvole kroz zakonski sporne izmjene regulacionih planova, stanje na terenu predstavlja ozbiljan bezbjednosni rizik.
Glavni problemi i propusti u pogledu protivpožarne zaštite u ovom naselju obuhvataju nekoliko kritičnih tačaka:
Nedovoljan razmak između zgrada

Blizina objekata: Zgrade su izgrađene na ekstremno maloj udaljenosti, što direktno krši standardne urbanističke normative o zaštiti od širenja požara između objekata.
Efekat tunela i prenos plamena: Zbog minimalnog razmaka, u slučaju velikog požara postoji ogroman rizik od takozvanog "preskakanja" plamena i toplotnog zračenja s jedne fasade na drugu.
Blokiran pristup vatrogasnim vozilima: Zbog prenapregnute arhitekture, uskih grla i stalno zakrčenih unutarblokovskih prolaza, pristup teškim vatrogasnim vozilima sa automehaničkim ljestvama (potrebnim za visoke objekte) izuzetno je otežan ili u pojedinim dijelovima nemoguć.
Katastrofalni propusti u podzemnim garažama i kotlovnicama
Nakon teškog požara u podzemnim garažama, inspekcija Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS) provela je detaljne provjere i utvrdila zvanične nelegalnosti:
Nezakonita izgradnja: Kotlovnice na pelet i plin unutar objekta Tibra 2 (Stup Nukleus) izgrađene su bez urbanističke, građevinske i upotrebne dozvole, jer uopšte nisu bile predviđene glavnim projektom.
Odsustvo požarnih sektora: Kotlovnice nisu izvedene kao zasebni požarni sektori odgovarajuće vatrootpornosti, čime je omogućeno slobodno širenje dima i vatre.
Ventilacija i pristup: Inspekcija je utvrdila da u ovim prostorijama nije obezbijeđena ventilacija niti je omogućen siguran pristup u kotlovnicu iz slobodnog (otvorenog) prostora.

Problemi sa PP izolacijom i unutrašnjim sistemima


Kvalitet materijala: Stručnjaci za bezbjednost su više puta upozoravali da u periodu intenzivne gradnje ovog kompleksa nisu striktno poštovani najviši standardi negorive fasadne izolacije (poput kamene vune visoke gustine), već su korišteni jeftiniji, lakše zapaljivi materijali.
Neispravne instalacije: Unutar samih zgrada često je bilježena neispravnost hidrantske mreže, sistema za odvođenje dima i toplote iz stubišta, te panik rasvjete koja je ključna za evakuaciju u uslovima gustog dima.
zposao
Posts: 2944
Joined: 22/03/2019 09:27

#9445 Re: Zemljotres maloprije..

Post by zposao »

Haris.ba wrote: 27/06/2026 11:16
zposao wrote: 27/06/2026 11:08
JohnnyS wrote: 27/06/2026 10:52 To je ta prednost totalitarnih sustava, strah ako se napravi neka greška koja će rezultirati fatalnim posljedicama. U nas izgori 20 staraca u staračkom domu i bikom ništa, onomad bi netko ako ništa demonstrativno bio strijeljan. Ja uistinu ne vidim kako danas da se sruši novogradnja itko može preko pet godina završit u zatvoru
Nema to veze sa totalitarnim sustavima nego sa korupcijom. Koliko je drustveno prihvatljivo raditi aljkavo i krasti na svakom koraku.
Šta nas priječi danas da imamo stroge zakone i propise u vezi gradnje, stroge inspekcijske nadzore i kontrole.
A isto tako ko kaže da se u Yugi nije kralo?
Samo je pitanje gdje se više krade.
Bas ima veze sa totalitarnim sistemom.

U tom sistemu je jedan od nacina ocuvanja legitimnosti vladanja upravo to da se vjeruje u drzavu. Ako drzava zakaze i ginu ljudi kod zemljotresa, to ozbiljno urusava sistem vladanja.

Drugo je sto je korupacija kod nas specijalan slucaj.

A, mi smo postali danas takav slucaj da se ocekuje da je nesto naopako napravljeno, i da se to podrazumjeva.
Po tome ispade da su najnaprednija totalitarna društva a da demokratska zaostaju.
Ja baš primijetim da su najkorumpiranija totalitarna društva.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35319
Joined: 08/09/2005 20:08

#9446 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Haris.ba »

zposao wrote: 27/06/2026 11:44 Po tome ispade da su najnaprednija totalitarna društva a da demokratska zaostaju.
Ja baš primijetim da su najkorumpiranija totalitarna društva.
Zato sto u totalitarnom drustvu je korupcija druge vrste nego u tzv.liberalnom.

P.S.
A, ja mislim da se novogradnja nece rusiti od zemljotresa. Ustede se rade na protivpozarnoj, termickoj zastiti i tzv.finim radovima.
Hendrix
Posts: 5289
Joined: 27/02/2004 00:00

#9447 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Hendrix »

2017 godine u sred Londona 70 ljudi gine od pozara u zgradi Grenfell Tower. Zgrada koja je oznacena kao visoki rizik godinama ranije ali se ucinilo sve da se izbjegne trosenje para na skidanje lako zapaljive fasade.

Posljedica toga su revizije dosta zgrada na zapadu ali se malo toga ucinilo na rektifikaciji. Zna se tacno razlog ali nece niko pare da trosi. Imate gradove u "perfektnim" zapadnim sistemima gdje su liste zgrada sa lako zapaljivim fasadama javne tajne jer bi spale cijene nekretnina. Ono kao eto da se ne objavi javno, propade ekonomija.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51309
Joined: 29/06/2011 23:39

#9448 Re: Zemljotres maloprije..

Post by dječak sa šibicama »

U totalitarnim drzavama kad pogine 100000 ljudi, niko ne govori o tome, ne pise se, ne istrazuje se, sakrije se.

O cemu govorite.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#9449 Re: Zemljotres maloprije..

Post by drug_profi »

Otoka je armirano-betonski sač.
Poneki zid je pregradni. Većina je AB.
Fasade su azbestne ploče i mineralna vuna. Stubišta su bez zapaljivih materijala.

Ko je ikad išta tu bušio, zna koliko je tvrd taj beton.
User avatar
SmokingMan
Posts: 22632
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#9450 Re: Zemljotres maloprije..

Post by SmokingMan »

Ja bi pravio zgrade od punog čelika.
Post Reply