Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Ozimician
Posts: 8123
Joined: 05/09/2012 23:21

#34126 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Kakogod, najlakse je okriviti najslabije, tj. one koji nisu u poziciji da se brane - migranti su uvijek jedna od najslabijih skupina svugdje.

Nedavno mi iskoci dobar video Poljakinje u UK; koja kaze - kako joj sad u UK svi govore kako su Poljaci super migranti i kako se svi trebaju ugledati na njih i kako bi u UK bilo super da su im svi migranti poput Poljaka.

I ona na to odgovara - a sjetimo se samo kako su prije 10-20 god. vrijedjali Poljake u UK, kakvim su ih imenima nazivali, diskriminisali i sve ostalo - tako da narativ je uvijek isti, samo je target drugaciji.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#34127 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

geralt wrote: 22/06/2026 17:09 Komentar, da Italijani bas i ne mogu svoje probleme u drzavi svaliti na imigrante. Neka pociste malo u svom dvoristu (i metaforicki i bukvalno).
Treba postaviti pitanje sta bi se desilo recimo ekonomiji Italije u zadnjih 25 godina da nije primala imigrante.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#34128 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ozimician wrote: 22/06/2026 17:17 Kakogod, najlakse je okriviti najslabije, tj. one koji nisu u poziciji da se brane - migranti su uvijek jedna od najslabijih skupina svugdje.

Nedavno mi iskoci dobar video Poljakinje u UK; koja kaze - kako joj sad u UK svi govore kako su Poljaci super migranti i kako se svi trebaju ugledati na njih i kako bi u UK bilo super da su im svi migranti poput Poljaka.

I ona na to odgovara - a sjetimo se samo kako su prije 10-20 god. vrijedjali Poljake u UK, kakvim su ih imenima nazivali, diskriminisali i sve ostalo - tako da narativ je uvijek isti, samo je target drugaciji.
:thumbup:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#34129 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Usput, GDP Japana u 2000-oj je bio $4.97 biliona.

U 2024-oj je bio ... $4.03bio :facepalm: :run:
User avatar
geralt
Posts: 6434
Joined: 14/09/2017 12:45

#34130 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

Japanska ekonomija i njeni problemi nemaju previse veze sa imigracijom odnosno odsustvom iste, te samo blage veze sa demografijom.

Jedina drzava svijeta koja vec 30 godina ocajnicki zeli da ima inflaciju, i koja je u zadnjih par godina konacno u tome uspjela.

Ima i to da ekonomisti i obican svijet nemaju uvijek isti pogled na stvari. Deflacija je po ekonomskim pokazateljima uzasna stvar, ali je iz perspektive japanskog penzionera sa ustedjevinom u banci i fiksnom penzijom ciji se troskovi zivota svake godine smanjuju, odlicna.
Last edited by geralt on 22/06/2026 18:09, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 8123
Joined: 05/09/2012 23:21

#34131 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Inflacija i dolazi usljed nesrazmjera potrosnje i proizvodnje. Globalna inflacija u zadnjih 30 god. nije nikad jace drmala nego zadnjih 5, pa se na taj talas prikacila i japanska mini-inflacija.

Staro drustvo malo trosi, ne gradi i ne renovira kuce, ne putuje puno, ne jede vani, nema djecu...

Mislim mozes ti totalno vjestacki da podignes inflaciju, digni npr. minimalac i smanji radne sate, ali to je za ekonomiju jos pogubnije onda.

U Tokiju trenutno cijene nekretnina kao u Sarajevu.
User avatar
geralt
Posts: 6434
Joined: 14/09/2017 12:45

#34132 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

Ozimician wrote: 22/06/2026 18:08 Inflacija i dolazi usljed nesrazmjera potrosnje i proizvodnje. Globalna inflacija u zadnjih 30 god. nije nikad jace drmala nego zadnjih 5, pa se na taj talas prikacila i japanska mini-inflacija.

Staro drustvo malo trosi, ne gradi i ne renovira kuce, ne putuje puno, ne jede vani, nema djecu...

Mislim mozes ti totalno vjestacki da podignes inflaciju, digni npr. minimalac i smanji radne sate, ali to je za ekonomiju jos pogubnije onda.

U Tokiju trenutno cijene nekretnina kao u Sarajevu.
Kao sto napisah iznad, iz perspektive japanskog penzionera deflacija izgleda vrhunski. Ne diraj nista.

Inace inflacija odgovara zaduzenim drustvima u kojima se sve uzima na kredit (npr. Amerika), a deflacija drustvima koja potenciraju stednju (Japan).
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#34133 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Demografija je naravno tu samo jedna od stavki, kao i u ostalim zemljama.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34134 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Ozimician wrote: 22/06/2026 17:17 Kakogod, najlakse je okriviti najslabije, tj. one koji nisu u poziciji da se brane - migranti su uvijek jedna od najslabijih skupina svugdje.

Nedavno mi iskoci dobar video Poljakinje u UK; koja kaze - kako joj sad u UK svi govore kako su Poljaci super migranti i kako se svi trebaju ugledati na njih i kako bi u UK bilo super da su im svi migranti poput Poljaka.

I ona na to odgovara - a sjetimo se samo kako su prije 10-20 god. vrijedjali Poljake u UK, kakvim su ih imenima nazivali, diskriminisali i sve ostalo - tako da narativ je uvijek isti, samo je target drugaciji.
Poljaci i Balkanci nisu i nece nikad biti isto kao neki drugi
User avatar
Rugafet
Posts: 5471
Joined: 14/12/2015 17:52

#34135 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

A vidite ja u zadnje vrijeme pomalo mijenjam mišljenje jer prema Maxu Plancku, energija se razmjenjuje u diskretnim grumenima ili kvantima. Najmanji dio energije naziva se foton, i onda kada malo bolje razmislim skontam da svaka čestica (poput elektrona) može pokazivati i valna i čestična svojstva, ovisno o eksperimentu…E sad, u trenutku kada mjerimo ili promatramo česticu, ta valna funkcija se "urušava" u jedan konkretan ishod tako da na kraju ipak stvari treba sagledati sa više strana. Jer nemoguće je istovremeno s potpunom preciznošću odrediti položaj i impuls (brzinu) neke čestice. Što točnije znamo jedno, manje znamo o drugom. Tako da na kraju ipak treba dobro razmisliti o svemu i ne donositi brzoplete odluke pogotovo ako ste 1936 godište ili stariji.
Post Reply