Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- Ozimician
- Posts: 8123
- Joined: 05/09/2012 23:21
#34126 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Kakogod, najlakse je okriviti najslabije, tj. one koji nisu u poziciji da se brane - migranti su uvijek jedna od najslabijih skupina svugdje.
Nedavno mi iskoci dobar video Poljakinje u UK; koja kaze - kako joj sad u UK svi govore kako su Poljaci super migranti i kako se svi trebaju ugledati na njih i kako bi u UK bilo super da su im svi migranti poput Poljaka.
I ona na to odgovara - a sjetimo se samo kako su prije 10-20 god. vrijedjali Poljake u UK, kakvim su ih imenima nazivali, diskriminisali i sve ostalo - tako da narativ je uvijek isti, samo je target drugaciji.
Nedavno mi iskoci dobar video Poljakinje u UK; koja kaze - kako joj sad u UK svi govore kako su Poljaci super migranti i kako se svi trebaju ugledati na njih i kako bi u UK bilo super da su im svi migranti poput Poljaka.
I ona na to odgovara - a sjetimo se samo kako su prije 10-20 god. vrijedjali Poljake u UK, kakvim su ih imenima nazivali, diskriminisali i sve ostalo - tako da narativ je uvijek isti, samo je target drugaciji.
- jeza u ledja
- Posts: 50664
- Joined: 29/12/2005 01:20
- jeza u ledja
- Posts: 50664
- Joined: 29/12/2005 01:20
#34128 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ozimician wrote: ↑22/06/2026 17:17 Kakogod, najlakse je okriviti najslabije, tj. one koji nisu u poziciji da se brane - migranti su uvijek jedna od najslabijih skupina svugdje.
Nedavno mi iskoci dobar video Poljakinje u UK; koja kaze - kako joj sad u UK svi govore kako su Poljaci super migranti i kako se svi trebaju ugledati na njih i kako bi u UK bilo super da su im svi migranti poput Poljaka.
I ona na to odgovara - a sjetimo se samo kako su prije 10-20 god. vrijedjali Poljake u UK, kakvim su ih imenima nazivali, diskriminisali i sve ostalo - tako da narativ je uvijek isti, samo je target drugaciji.
- jeza u ledja
- Posts: 50664
- Joined: 29/12/2005 01:20
#34129 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Usput, GDP Japana u 2000-oj je bio $4.97 biliona.
U 2024-oj je bio ... $4.03bio

U 2024-oj je bio ... $4.03bio
- geralt
- Posts: 6434
- Joined: 14/09/2017 12:45
#34130 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Japanska ekonomija i njeni problemi nemaju previse veze sa imigracijom odnosno odsustvom iste, te samo blage veze sa demografijom.
Jedina drzava svijeta koja vec 30 godina ocajnicki zeli da ima inflaciju, i koja je u zadnjih par godina konacno u tome uspjela.
Ima i to da ekonomisti i obican svijet nemaju uvijek isti pogled na stvari. Deflacija je po ekonomskim pokazateljima uzasna stvar, ali je iz perspektive japanskog penzionera sa ustedjevinom u banci i fiksnom penzijom ciji se troskovi zivota svake godine smanjuju, odlicna.
Jedina drzava svijeta koja vec 30 godina ocajnicki zeli da ima inflaciju, i koja je u zadnjih par godina konacno u tome uspjela.
Ima i to da ekonomisti i obican svijet nemaju uvijek isti pogled na stvari. Deflacija je po ekonomskim pokazateljima uzasna stvar, ali je iz perspektive japanskog penzionera sa ustedjevinom u banci i fiksnom penzijom ciji se troskovi zivota svake godine smanjuju, odlicna.
Last edited by geralt on 22/06/2026 18:09, edited 1 time in total.
- Ozimician
- Posts: 8123
- Joined: 05/09/2012 23:21
#34131 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Inflacija i dolazi usljed nesrazmjera potrosnje i proizvodnje. Globalna inflacija u zadnjih 30 god. nije nikad jace drmala nego zadnjih 5, pa se na taj talas prikacila i japanska mini-inflacija.
Staro drustvo malo trosi, ne gradi i ne renovira kuce, ne putuje puno, ne jede vani, nema djecu...
Mislim mozes ti totalno vjestacki da podignes inflaciju, digni npr. minimalac i smanji radne sate, ali to je za ekonomiju jos pogubnije onda.
U Tokiju trenutno cijene nekretnina kao u Sarajevu.
Staro drustvo malo trosi, ne gradi i ne renovira kuce, ne putuje puno, ne jede vani, nema djecu...
Mislim mozes ti totalno vjestacki da podignes inflaciju, digni npr. minimalac i smanji radne sate, ali to je za ekonomiju jos pogubnije onda.
U Tokiju trenutno cijene nekretnina kao u Sarajevu.
- geralt
- Posts: 6434
- Joined: 14/09/2017 12:45
#34132 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Kao sto napisah iznad, iz perspektive japanskog penzionera deflacija izgleda vrhunski. Ne diraj nista.Ozimician wrote: ↑22/06/2026 18:08 Inflacija i dolazi usljed nesrazmjera potrosnje i proizvodnje. Globalna inflacija u zadnjih 30 god. nije nikad jace drmala nego zadnjih 5, pa se na taj talas prikacila i japanska mini-inflacija.
Staro drustvo malo trosi, ne gradi i ne renovira kuce, ne putuje puno, ne jede vani, nema djecu...
Mislim mozes ti totalno vjestacki da podignes inflaciju, digni npr. minimalac i smanji radne sate, ali to je za ekonomiju jos pogubnije onda.
U Tokiju trenutno cijene nekretnina kao u Sarajevu.
Inace inflacija odgovara zaduzenim drustvima u kojima se sve uzima na kredit (npr. Amerika), a deflacija drustvima koja potenciraju stednju (Japan).
- jeza u ledja
- Posts: 50664
- Joined: 29/12/2005 01:20
#34133 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Demografija je naravno tu samo jedna od stavki, kao i u ostalim zemljama.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#34134 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Poljaci i Balkanci nisu i nece nikad biti isto kao neki drugiOzimician wrote: ↑22/06/2026 17:17 Kakogod, najlakse je okriviti najslabije, tj. one koji nisu u poziciji da se brane - migranti su uvijek jedna od najslabijih skupina svugdje.
Nedavno mi iskoci dobar video Poljakinje u UK; koja kaze - kako joj sad u UK svi govore kako su Poljaci super migranti i kako se svi trebaju ugledati na njih i kako bi u UK bilo super da su im svi migranti poput Poljaka.
I ona na to odgovara - a sjetimo se samo kako su prije 10-20 god. vrijedjali Poljake u UK, kakvim su ih imenima nazivali, diskriminisali i sve ostalo - tako da narativ je uvijek isti, samo je target drugaciji.
- Rugafet
- Posts: 5471
- Joined: 14/12/2015 17:52
#34135 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
A vidite ja u zadnje vrijeme pomalo mijenjam mišljenje jer prema Maxu Plancku, energija se razmjenjuje u diskretnim grumenima ili kvantima. Najmanji dio energije naziva se foton, i onda kada malo bolje razmislim skontam da svaka čestica (poput elektrona) može pokazivati i valna i čestična svojstva, ovisno o eksperimentu…E sad, u trenutku kada mjerimo ili promatramo česticu, ta valna funkcija se "urušava" u jedan konkretan ishod tako da na kraju ipak stvari treba sagledati sa više strana. Jer nemoguće je istovremeno s potpunom preciznošću odrediti položaj i impuls (brzinu) neke čestice. Što točnije znamo jedno, manje znamo o drugom. Tako da na kraju ipak treba dobro razmisliti o svemu i ne donositi brzoplete odluke pogotovo ako ste 1936 godište ili stariji.
