Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Hercegoviina
Posts: 2848
Joined: 14/02/2013 14:11

#76151 Re: Zeničani

Post by Hercegoviina »

nije problem naplata. obezbjedi da imam parking,platiću.problem je sto nema parking mjesta ni da platiš. izgradi javne garaže pa naplaćuj pa onda ovo radi, a ne obrnuto
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#76152 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Preseliš u grad koji ima 100% pokrivenost parking mjesta nad brojem auta.

A čekaj, takvog nema.

Ili ima, ali onda parkiraš na P+R na periferiji pa se voziš autobusom/tramvajem do kuće.
Ci-Nick
Posts: 6883
Joined: 15/03/2015 17:38

#76153 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Zamisli da ljudi po brdskim naseljima oko Sarajeva traze da im općina izgradi kamionski prilaz do svake kuće, i to bez uklanjanja i jedne kuće, a kad su gradili ostavljali kozije staze između kuća.
Sad da se napravi kakav helikopter koji košta samo 10.000 maraka za 5 godina i nebo bi nam bilo malo, trazili bi sire.
Ljudi su opasan uzurpator prostora i resursa.
Vozio sam ovih dana od Zenice do Beča, sa pauzama 10 sati, prosjecna brzina voznje samo 85 kmh.
Radovi, zastoji, guzva, vinjete, cestarine, uzivanje bi bilo sjesti u nekakav voz i za 4 sata prevaliti isti put.
Auto je definitivno los izbor i za gradsku voznju i za daleka putovanja.
Sto reče neko za probleme guzvi u Zagrebu, ne treba ih rješavati jer onda ljudi nikad neće preći na javni prijevoz.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#76154 Re: Zeničani

Post by mk ultra »

Ci-Nick wrote: 19/06/2026 05:58 Zamisli da ljudi po brdskim naseljima oko Sarajeva traze da im općina izgradi kamionski prilaz do svake kuće, i to bez uklanjanja i jedne kuće, a kad su gradili ostavljali kozije staze između kuća.
Sad da se napravi kakav helikopter koji košta samo 10.000 maraka za 5 godina i nebo bi nam bilo malo, trazili bi sire.
Ljudi su opasan uzurpator prostora i resursa.
Vozio sam ovih dana od Zenice do Beča, sa pauzama 10 sati, prosjecna brzina voznje samo 85 kmh.
Radovi, zastoji, guzva, vinjete, cestarine, uzivanje bi bilo sjesti u nekakav voz i za 4 sata prevaliti isti put.
Auto je definitivno los izbor i za gradsku voznju i za daleka putovanja.
Sto reče neko za probleme guzvi u Zagrebu, ne treba ih rješavati jer onda ljudi nikad neće preći na javni prijevoz.
Nedavno isao vozom beč - minhen - frankfurt - dizeldorf
9h+

Ide voz solidno, od 90 do 250 cini mi se, zavisi kako koja dionica, kroz austriju je sporo bilo, u minhenu se preslo na njemacku lokomotivu :mrgreen:

Ja bih opet radije kolima
Ci-Nick
Posts: 6883
Joined: 15/03/2015 17:38

#76155 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

mk ultra wrote: 19/06/2026 06:03
Ci-Nick wrote: 19/06/2026 05:58 Zamisli da ljudi po brdskim naseljima oko Sarajeva traze da im općina izgradi kamionski prilaz do svake kuće, i to bez uklanjanja i jedne kuće, a kad su gradili ostavljali kozije staze između kuća.
Sad da se napravi kakav helikopter koji košta samo 10.000 maraka za 5 godina i nebo bi nam bilo malo, trazili bi sire.
Ljudi su opasan uzurpator prostora i resursa.
Vozio sam ovih dana od Zenice do Beča, sa pauzama 10 sati, prosjecna brzina voznje samo 85 kmh.
Radovi, zastoji, guzva, vinjete, cestarine, uzivanje bi bilo sjesti u nekakav voz i za 4 sata prevaliti isti put.
Auto je definitivno los izbor i za gradsku voznju i za daleka putovanja.
Sto reče neko za probleme guzvi u Zagrebu, ne treba ih rješavati jer onda ljudi nikad neće preći na javni prijevoz.
Nedavno isao vozom beč - minhen - frankfurt - dizeldorf
9h+

Ide voz solidno, od 90 do 250 cini mi se, zavisi kako koja dionica, kroz austriju je sporo bilo, u minhenu se preslo na njemacku lokomotivu :mrgreen:

Ja bih opet radije kolima
ICE 586 München Hbf > Hamburg Altona
Reisestrecke: 790 km
Reisezeit: 5:42h
Durchschnittsgeschwindigkeit: 126 km/h

Auto ti daje slobodu da krenes i staneš kad god hoćeš.
To jest luksuz putovanja ali postaje sve nepodnosljivije.
Sjećam se prije nekih 15 godina, nedelja, ja od Frankfurta do Salzburga, skoro cijelo vrijeme 180 Kmh, imao prosjek 150kmh.
Sad mi je ovo maltretiranje.
Uzivanje je samo još poprilicno praznim putem od Zenice do Brela preko lijepog Kupresa. :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65963
Joined: 03/08/2010 19:04

#76156 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

ZoomZoomKiwi wrote: 18/06/2026 23:34
Hercegoviina wrote: 18/06/2026 22:05
MaliMedo wrote: 18/06/2026 22:03 Napokon se sjetio neko ovo uraditi

Image
a gdje ce sada parkirati ljudi?
Na mjestu označenom za tu namjenu.
da, jednostavan odgovor
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65963
Joined: 03/08/2010 19:04

#76157 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Hercegoviina wrote: 19/06/2026 00:09
ZoomZoomKiwi wrote: 18/06/2026 23:34
Hercegoviina wrote: 18/06/2026 22:05
a gdje ce sada parkirati ljudi?
Na mjestu označenom za tu namjenu.
u zenici ima barem 4x vise automobila nego parking mjesta.neka opstina obezbjedi parking mjesta pamoze ovo raditi
jesi svjestan da je ovo trotoar, inače namijenjen za kretanje pješaka?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65963
Joined: 03/08/2010 19:04

#76158 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Hercegoviina wrote: 19/06/2026 00:21 nije problem naplata. obezbjedi da imam parking,platiću.problem je sto nema parking mjesta ni da platiš. izgradi javne garaže pa naplaćuj pa onda ovo radi, a ne obrnuto
a do tada neka pješaci nemaju kuda hodati
User avatar
gentoo
Posts: 4589
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#76159 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Hercegoviina wrote: 19/06/2026 00:21 nije problem naplata. obezbjedi da imam parking,platiću.problem je sto nema parking mjesta ni da platiš. izgradi javne garaže pa naplaćuj pa onda ovo radi, a ne obrnuto
Parkiras kad ugrabis (a hoces ako ne u dat momentu onda kroz narednih 30ak min) i onda auto pomjeras u strogoj nuzdi sa tog parking mjesta. Ostalo radis pjeske,biciklom,javnim prevozom.. Ne moze se 500M ici autom pogotovo ne da se obave stvari koje mogu i bez auta
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65963
Joined: 03/08/2010 19:04

#76160 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

a i ne mora auto biti parkirano strogo pred zgradom,ako već nisu označena parking mjesta. šta fali prošetati 90 metara do auta
thron
Posts: 92
Joined: 13/10/2006 14:09

#76161 Re: Zeničani

Post by thron »

ZoomZoomKiwi wrote: 18/06/2026 23:34
Hercegoviina wrote: 18/06/2026 22:05
MaliMedo wrote: 18/06/2026 22:03 Napokon se sjetio neko ovo uraditi

Image
a gdje ce sada parkirati ljudi?
Na mjestu označenom za tu namjenu.
Pa da, odete to JP parking i zakupite rezervisano parking mjesto i završeno za 5 minuta :) Kako se niko ovoga ne sjeti baš je misterija.
slavemaster
Posts: 374
Joined: 15/03/2008 17:50
Location: 10.sprat

#76162 Re: Zeničani

Post by slavemaster »

cudi me da ne dizu cijene parkinga, bar 50%
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#76163 Re: Zeničani

Post by Bobi »

A je 20 godina je ova cijena :D .
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2848
Joined: 14/02/2013 14:11

#76164 Re: Zeničani

Post by Hercegoviina »

thron wrote: 19/06/2026 10:09
ZoomZoomKiwi wrote: 18/06/2026 23:34
Hercegoviina wrote: 18/06/2026 22:05
a gdje ce sada parkirati ljudi?
Na mjestu označenom za tu namjenu.
Pa da, odete to JP parking i zakupite rezervisano parking mjesto i završeno za 5 minuta :) Kako se niko ovoga ne sjeti baš je misterija.
mislim da nema , sve je zakupljeno
thron
Posts: 92
Joined: 13/10/2006 14:09

#76165 Re: Zeničani

Post by thron »

Hercegoviina wrote: 19/06/2026 13:46
thron wrote: 19/06/2026 10:09
ZoomZoomKiwi wrote: 18/06/2026 23:34

Na mjestu označenom za tu namjenu.
Pa da, odete to JP parking i zakupite rezervisano parking mjesto i završeno za 5 minuta :) Kako se niko ovoga ne sjeti baš je misterija.
mislim da nema , sve je zakupljeno
Komentar je bio sarkastične naravi :)
Ci-Nick
Posts: 6883
Joined: 15/03/2015 17:38

#76166 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Radnici Željezare su dobili platu 10.06.2026.
I regres su dobili prosle sedmice.
I pitanje je da li će i kad dobiti sljedeću, sad kada je Vlada FBiH preuzela i postavila Senu Šaranović za privremenog upravnika.
Na kraju će i onih 800 radnika koliko bi ostavio Hamzić ostati bez posla.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83414
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#76167 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ci-Nick wrote: 19/06/2026 23:01 Radnici Željezare su dobili platu 10.06.2026.
I regres su dobili prosle sedmice.
I pitanje je da li će i kad dobiti sljedeću, sad kada je Vlada FBiH preuzela i postavila Senu Šaranović za privremenog upravnika.
Na kraju će i onih 800 radnika koliko bi ostavio Hamzić ostati bez posla.
Ko je Sena?
zenicablues
Posts: 260
Joined: 20/11/2009 17:27

#76168 Re: Zeničani

Post by zenicablues »

thron wrote: 19/06/2026 14:07
Hercegoviina wrote: 19/06/2026 13:46
thron wrote: 19/06/2026 10:09

Pa da, odete to JP parking i zakupite rezervisano parking mjesto i završeno za 5 minuta :) Kako se niko ovoga ne sjeti baš je misterija.
mislim da nema , sve je zakupljeno
Komentar je bio sarkastične naravi :)
Mislim da bih bilo najbolje rješenje da se uvede mjesečno plaćanje parkinga bez oznake "R". Znači ,plaćaš mjesečno za zonu grada u kojoj želiš (npr.Jalija i Londža bi bila prva zona) i ostaviš auto na bilo koje slobodno mjesto. Ovo bi bilo najpravednije. Jer mnogi stanari na Jaliji i kod Londže nisu mogli dobiti rezervaciju, a kada prođete u bilo koje doba dana ili noći kroz ova naselja ima mnogo slobodnih mjesta sa oznakom "R" na kojima nema parkiranih auta (u svakom momentu ima minimalno 30 % slobodnih mjesta) Znači, cca 50,00 KM mjesečno i parkiraj na bilo koje slobodno mjesto. Nema rezervacija , osim za invalide. To bi bilo najbolje rješenje i uvijek bi se moglo naći slobodno mjesto u radijusu od 50-100 metara od zgrade u kojoj svako živi, a ujedno i pravedno i jednako prema svima.
User avatar
BlackCaviar
Posts: 1155
Joined: 05/06/2010 16:36

#76169 Re: Zeničani

Post by BlackCaviar »

To sam i ja pisao na ovoj temi kad se krenulo s tim R-ovima. Ovaj sistem je predobar za ove što imaju R a preloš za ove što nemaju. I govorim ko neko ko je imao R i javljao radniku obližnje kopirnice da može koristiti slobodno dok god niko nije parkiran. Bolje da parkira na moje mjesto dok god je slobodno nego da zjapi prazno vazdan jer eto, ja dajem 20-30 marki za njega i smatra se mojim... Smiješno
Last edited by BlackCaviar on 22/06/2026 08:12, edited 2 times in total.
User avatar
MaliMedo
Posts: 5
Joined: 15/05/2026 12:19

#76170 Re: Zeničani

Post by MaliMedo »

Ci-Nick wrote: 19/06/2026 23:01 Radnici Željezare su dobili platu 10.06.2026.
I regres su dobili prosle sedmice.
I pitanje je da li će i kad dobiti sljedeću, sad kada je Vlada FBiH preuzela i postavila Senu Šaranović za privremenog upravnika.
Na kraju će i onih 800 radnika koliko bi ostavio Hamzić ostati bez posla.
Ja koliko sam saznao da su papiri za otkaze tj stečaj spremni i čekaju radnike. Navodno daju 1200KM radniku da potpiše sporazumni otkaz.
Ci-Nick
Posts: 6883
Joined: 15/03/2015 17:38

#76171 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

MaliMedo wrote: 21/06/2026 10:38
Ci-Nick wrote: 19/06/2026 23:01 Radnici Željezare su dobili platu 10.06.2026.
I regres su dobili prosle sedmice.
I pitanje je da li će i kad dobiti sljedeću, sad kada je Vlada FBiH preuzela i postavila Senu Šaranović za privremenog upravnika.
Na kraju će i onih 800 radnika koliko bi ostavio Hamzić ostati bez posla.
Ja koliko sam saznao da su papiri za otkaze tj stečaj spremni i čekaju radnike. Navodno daju 1200KM radniku da potpiše sporazumni otkaz.
Jesu spremni spiskovi ali nema nista od toga ako sud dopusti vanrednu upravu od strane Vlade FBiH.
A sto se tiče otpremnine zna se koliko je zakonski.
Broj godina staža puta trećina plate koju je radnik imao.
Znači ako je radnik imao 15 godina staza onda će dobiti 5 plata.
Maksimum je 6 plata.
User avatar
sheikh
Posts: 875
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#76172 Re: Zeničani

Post by sheikh »

Taj prijedlog sa parkingom odnosno vinjetama bio je na gradskom vijeću
sjećam se i tamo i ovdje na komentarima je doživio propast i loše komentare
i sad eto dvije godine poslije
ispada da je dobra ideja...
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2546
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#76173 Re: Zeničani

Post by cenecimoveocino »

šta se dešava sa bazenom u Industrijskom, rekli su krajem maja otvorenje...
doff
Posts: 2583
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#76174 Re: Zeničani

Post by doff »

Iz ministarstva su najavili završetak radova u maju a ne otvaranje. Vjerovatno tempiraju uoči izbora otvoriti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28405
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#76175 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

A nova zgrada hitne?
Post Reply