Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#24451 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

melac wrote: 17/05/2025 22:01
Ozimician wrote: 16/05/2025 21:16 Nije problem hladnoca, koliko tama...
Meni tama nikakav problem nije, ni ne dozivim je. Ali bas nikako, niti jedne milisekunde.
Eto nismo svi isti, meni je i cak u Njemackoj zimi problem tama, odes na posao po mraku, vratis se po mraku, ali u Svedskoj u novembru je horor mi bio.

I primjetio sam razliku kada pada kisa, sto ides sjevernije, kisa je hladnija, ono ljeti u Stockholmu lijep dan, sunce i onda padne kisa, treba ti odmah jakna, iako je ljeto. Na jugu Svedske, Danska i sjever Njemacke, kisa pada nekako horizontalno, sta je ono... xD (vjetar)
melac
Posts: 2375
Joined: 25/08/2008 19:33

#24452 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

Ozimician wrote: 17/05/2025 22:06
melac wrote: 17/05/2025 22:01
Ozimician wrote: 16/05/2025 21:16 Nije problem hladnoca, koliko tama...
Meni tama nikakav problem nije, ni ne dozivim je. Ali bas nikako, niti jedne milisekunde.
Eto nismo svi isti, meni je i cak u Njemackoj zimi problem tama, odes na posao po mraku, vratis se po mraku, ali u Svedskoj u novembru je horor mi bio.

I primjetio sam razliku kada pada kisa, sto ides sjevernije, kisa je hladnija, ono ljeti u Stockholmu lijep dan, sunce i onda padne kisa, treba ti odmah jakna, iako je ljeto. Na jugu Svedske, Danska i sjever Njemacke, kisa pada nekako horizontalno, sta je ono... xD (vjetar)
Ja i zivim na samom sjeveru Svedske, i hladna je zima a i ljeto. Ali ne puse mnogo, dok juznije, samo puse jebo mu pas mater. Taj vjetar me najvise mori. Neki dan na jugu svedske bio, sunce grije, sve super, ali u zavjetrini, a ovamo dere do kosti. Meni definitivno vjetar pravi najveci problem, temperatura a pogotovo tama zimi ni najmanje. Nikad mornara od mene.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24453 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

melac wrote: 17/05/2025 22:12
Ozimician wrote: 17/05/2025 22:06
melac wrote: 17/05/2025 22:01

Meni tama nikakav problem nije, ni ne dozivim je. Ali bas nikako, niti jedne milisekunde.
Eto nismo svi isti, meni je i cak u Njemackoj zimi problem tama, odes na posao po mraku, vratis se po mraku, ali u Svedskoj u novembru je horor mi bio.

I primjetio sam razliku kada pada kisa, sto ides sjevernije, kisa je hladnija, ono ljeti u Stockholmu lijep dan, sunce i onda padne kisa, treba ti odmah jakna, iako je ljeto. Na jugu Svedske, Danska i sjever Njemacke, kisa pada nekako horizontalno, sta je ono... xD (vjetar)
Ja i zivim na samom sjeveru Svedske, i hladna je zima a i ljeto. Ali ne puse mnogo, dok juznije, samo puse jebo mu pas mater. Taj vjetar me najvise mori. Neki dan na jugu svedske bio, sunce grije, sve super, ali u zavjetrini, a ovamo dere do kosti. Meni definitivno vjetar pravi najveci problem, temperatura a pogotovo tama zimi ni najmanje. Nikad mornara od mene.
Ako kad budeš dolazio u NZ, kloni se Wellingtona :mrgreen:
melac
Posts: 2375
Joined: 25/08/2008 19:33

#24454 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 22:13
melac wrote: 17/05/2025 22:12
Ozimician wrote: 17/05/2025 22:06

Eto nismo svi isti, meni je i cak u Njemackoj zimi problem tama, odes na posao po mraku, vratis se po mraku, ali u Svedskoj u novembru je horor mi bio.

I primjetio sam razliku kada pada kisa, sto ides sjevernije, kisa je hladnija, ono ljeti u Stockholmu lijep dan, sunce i onda padne kisa, treba ti odmah jakna, iako je ljeto. Na jugu Svedske, Danska i sjever Njemacke, kisa pada nekako horizontalno, sta je ono... xD (vjetar)
Ja i zivim na samom sjeveru Svedske, i hladna je zima a i ljeto. Ali ne puse mnogo, dok juznije, samo puse jebo mu pas mater. Taj vjetar me najvise mori. Neki dan na jugu svedske bio, sunce grije, sve super, ali u zavjetrini, a ovamo dere do kosti. Meni definitivno vjetar pravi najveci problem, temperatura a pogotovo tama zimi ni najmanje. Nikad mornara od mene.
Ako kad budeš dolazio u NZ, kloni se Wellingtona :mrgreen:
Tamo bude i neka slavna regata, nije li?

Koliko si sati isped nas?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24455 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

melac wrote: 17/05/2025 22:19
ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 22:13
melac wrote: 17/05/2025 22:12

Ja i zivim na samom sjeveru Svedske, i hladna je zima a i ljeto. Ali ne puse mnogo, dok juznije, samo puse jebo mu pas mater. Taj vjetar me najvise mori. Neki dan na jugu svedske bio, sunce grije, sve super, ali u zavjetrini, a ovamo dere do kosti. Meni definitivno vjetar pravi najveci problem, temperatura a pogotovo tama zimi ni najmanje. Nikad mornara od mene.
Ako kad budeš dolazio u NZ, kloni se Wellingtona :mrgreen:
Tamo bude i neka slavna regata, nije li?

Koliko si sati isped nas?
Da da :mrgreen:

Trenutno 10h ispred CEST.

Od Novembra do Marta budem 12h ispred CET.

I bude par sedmica u oktobru i aprilu kad je 11h razlika, jer ne pomjeramo satove u isto vrijeme.
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#24456 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 22:21
melac wrote: 17/05/2025 22:19
ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 22:13

Ako kad budeš dolazio u NZ, kloni se Wellingtona :mrgreen:
Tamo bude i neka slavna regata, nije li?

Koliko si sati isped nas?
Da da :mrgreen:

Trenutno 10h ispred CEST.

Od Novembra do Marta budem 12h ispred CET.

I bude par sedmica u oktobru i aprilu kad je 11h razlika, jer ne pomjeramo satove u isto vrijeme.
Jesil se naspavao, poranio nedjeljom? Rade li kod vas prodavnice danas?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24457 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Ozimician wrote: 17/05/2025 22:47
ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 22:21
melac wrote: 17/05/2025 22:19

Tamo bude i neka slavna regata, nije li?

Koliko si sati isped nas?
Da da :mrgreen:

Trenutno 10h ispred CEST.

Od Novembra do Marta budem 12h ispred CET.

I bude par sedmica u oktobru i aprilu kad je 11h razlika, jer ne pomjeramo satove u isto vrijeme.
Jesil se naspavao, poranio nedjeljom? Rade li kod vas prodavnice danas?
Sinoć rano zaspao :mrgreen:

Kako koji shop, ovi univerzalni i manji rade većinom samo ujutro, specijalizirane prodavnice slabo ikako. Ovdje nije zakonom zabranjen rad nedjeljom niti je to uopće regulirano na taj način.

Ali imaju u zakonu definisane public holidays tipa 4 dana oko Božića, Veliki Petak i Ponedjeljak (ali ne i Uskršnja nedjelja) itd. kada je tačno propisano koliko veća mora biti satnica/dnevnica. I koliko tih public holidaya u toku godine jedan radnik smije raditi.

Veoma jednostavan i učinkovit pristup. Svi zadovoljni.


Ovdje vikend nije za shopping, to se odradi četvrtkom poslije posla. Vikend je da odeš negdje s porodicom, jal neki hike na neko brdo, ili šetnja negdje uz obalu, pa gdje god.

Family time je sve.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#24458 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by HelaS »

ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 23:02 Vikend nije za shopping, to se odradi četvrtkom poslije posla. Vikend je da odeš negdje s porodicom, jal neki hike na neko brdo, ili šetnja negdje uz obalu, pa gdje god.
Amir Hasičević
:D
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#24459 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Pa postoje li veliki Shopping centri tu?

Rade li oni nedjeljom?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24460 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Ozimician wrote: 17/05/2025 23:05 Pa postoje li veliki Shopping centri tu?

Rade li oni nedjeljom?
Rade, neki do šest neki i do devet.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24461 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

HelaS wrote: 17/05/2025 23:05
ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 23:02 Vikend nije za shopping, to se odradi četvrtkom poslije posla. Vikend je da odeš negdje s porodicom, jal neki hike na neko brdo, ili šetnja negdje uz obalu, pa gdje god.
Amir Hasičević
:D
Jeko taj :lol:
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#24462 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by HelaS »

ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 23:06
HelaS wrote: 17/05/2025 23:05
ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 23:02 Vikend nije za shopping, to se odradi četvrtkom poslije posla. Vikend je da odeš negdje s porodicom, jal neki hike na neko brdo, ili šetnja negdje uz obalu, pa gdje god.
Amir Hasičević
:D
Jeko taj :lol:
Vamo jedan, tišu :D
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#24463 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 23:06
Ozimician wrote: 17/05/2025 23:05 Pa postoje li veliki Shopping centri tu?

Rade li oni nedjeljom?
Rade, neki do šest neki i do devet.
To je onda dobra država. :thumbup:

Ne bi svakako radili nedjeljom do ta doba da nema ko da kupuje.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24464 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Ozimician wrote: 17/05/2025 23:10
ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 23:06
Ozimician wrote: 17/05/2025 23:05 Pa postoje li veliki Shopping centri tu?

Rade li oni nedjeljom?
Rade, neki do šest neki i do devet.
To je onda dobra država. :thumbup:

Ne bi svakako radili nedjeljom do ta doba da nema ko da kupuje.
Ma slabo sad dok je još iole lijepog vremena, doduše nisam ni ja puno išao, al’ ovo što sam vidio, vikendom je puno više raje vani nego u Mallovima.
Vidjet ćemo kad dođe zima ubrzo.
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#24465 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

Ozimician wrote: 17/05/2025 22:06
melac wrote: 17/05/2025 22:01
Ozimician wrote: 16/05/2025 21:16 Nije problem hladnoca, koliko tama...
Meni tama nikakav problem nije, ni ne dozivim je. Ali bas nikako, niti jedne milisekunde.
Eto nismo svi isti, meni je i cak u Njemackoj zimi problem tama, odes na posao po mraku, vratis se po mraku, ali u Svedskoj u novembru je horor mi bio.

I primjetio sam razliku kada pada kisa, sto ides sjevernije, kisa je hladnija, ono ljeti u Stockholmu lijep dan, sunce i onda padne kisa, treba ti odmah jakna, iako je ljeto. Na jugu Svedske, Danska i sjever Njemacke, kisa pada nekako horizontalno, sta je ono... xD (vjetar)
Ja sam mislio da je Novembar u Lj nesto ruzno. Dok nisam posjetio Nurnberg.

Nakon tog iskustva sjeverno od Karavanki ne bih zanocio, znajuci da me buducnost tu ceka ...
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#24466 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

melac wrote: 17/05/2025 22:12
Ozimician wrote: 17/05/2025 22:06
melac wrote: 17/05/2025 22:01

Meni tama nikakav problem nije, ni ne dozivim je. Ali bas nikako, niti jedne milisekunde.
Eto nismo svi isti, meni je i cak u Njemackoj zimi problem tama, odes na posao po mraku, vratis se po mraku, ali u Svedskoj u novembru je horor mi bio.

I primjetio sam razliku kada pada kisa, sto ides sjevernije, kisa je hladnija, ono ljeti u Stockholmu lijep dan, sunce i onda padne kisa, treba ti odmah jakna, iako je ljeto. Na jugu Svedske, Danska i sjever Njemacke, kisa pada nekako horizontalno, sta je ono... xD (vjetar)
Ja i zivim na samom sjeveru Svedske, i hladna je zima a i ljeto. Ali ne puse mnogo, dok juznije, samo puse jebo mu pas mater. Taj vjetar me najvise mori. Neki dan na jugu svedske bio, sunce grije, sve super, ali u zavjetrini, a ovamo dere do kosti. Meni definitivno vjetar pravi najveci problem, temperatura a pogotovo tama zimi ni najmanje. Nikad mornara od mene.
Kad sam bio kod zeninih u SWE, na jugu, temperatura u 5 deka sa Bosnom, ali vjetar cijepa kosti. Non stop puse otac ga jebo.
Sta znam, dobra je SWE. Kirije nisu skupe u odnosu na standard, zanimljivo da su djeciji doplatci manji nego u DE.
Svastika i badzo gledaju neke kuce da kupe, pitam koja je cijena, kaze 200-250k €. Kontam, jbm mu nemas je u Sarajevu kupiti za te pare, a da na nesto Lici. Ok, oni su u manjem mjestu ( Hassleholm ), ali opet, dobro zaradjuju to je smiješno gore kupiti.

Punica je u Kristianstad, a šura u Malmo.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#24467 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 23:02
Ozimician wrote: 17/05/2025 22:47
ZoomZoomKiwi wrote: 17/05/2025 22:21

Da da :mrgreen:

Trenutno 10h ispred CEST.

Od Novembra do Marta budem 12h ispred CET.

I bude par sedmica u oktobru i aprilu kad je 11h razlika, jer ne pomjeramo satove u isto vrijeme.
Jesil se naspavao, poranio nedjeljom? Rade li kod vas prodavnice danas?
Sinoć rano zaspao :mrgreen:

Kako koji shop, ovi univerzalni i manji rade većinom samo ujutro, specijalizirane prodavnice slabo ikako. Ovdje nije zakonom zabranjen rad nedjeljom niti je to uopće regulirano na taj način.

Ali imaju u zakonu definisane public holidays tipa 4 dana oko Božića, Veliki Petak i Ponedjeljak (ali ne i Uskršnja nedjelja) itd. kada je tačno propisano koliko veća mora biti satnica/dnevnica. I koliko tih public holidaya u toku godine jedan radnik smije raditi.

Veoma jednostavan i učinkovit pristup. Svi zadovoljni.


Ovdje vikend nije za shopping, to se odradi četvrtkom poslije posla. Vikend je da odeš negdje s porodicom, jal neki hike na neko brdo, ili šetnja negdje uz obalu, pa gdje god.

Family time je sve.
eh, sad samo sacekati samo da @Cherry-Cherry naidje na ovaj tvoj kometar... :mrgreen:
konami666
Posts: 3693
Joined: 11/05/2015 21:57

#24468 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

sime_cipol wrote: 18/05/2025 02:12
melac wrote: 17/05/2025 22:12
Ozimician wrote: 17/05/2025 22:06

Eto nismo svi isti, meni je i cak u Njemackoj zimi problem tama, odes na posao po mraku, vratis se po mraku, ali u Svedskoj u novembru je horor mi bio.

I primjetio sam razliku kada pada kisa, sto ides sjevernije, kisa je hladnija, ono ljeti u Stockholmu lijep dan, sunce i onda padne kisa, treba ti odmah jakna, iako je ljeto. Na jugu Svedske, Danska i sjever Njemacke, kisa pada nekako horizontalno, sta je ono... xD (vjetar)
Ja i zivim na samom sjeveru Svedske, i hladna je zima a i ljeto. Ali ne puse mnogo, dok juznije, samo puse jebo mu pas mater. Taj vjetar me najvise mori. Neki dan na jugu svedske bio, sunce grije, sve super, ali u zavjetrini, a ovamo dere do kosti. Meni definitivno vjetar pravi najveci problem, temperatura a pogotovo tama zimi ni najmanje. Nikad mornara od mene.
Kad sam bio kod zeninih u SWE, na jugu, temperatura u 5 deka sa Bosnom, ali vjetar cijepa kosti. Non stop puse otac ga jebo.
Sta znam, dobra je SWE. Kirije nisu skupe u odnosu na standard, zanimljivo da su djeciji doplatci manji nego u DE.
Svastika i badzo gledaju neke kuce da kupe, pitam koja je cijena, kaze 200-250k €. Kontam, jbm mu nemas je u Sarajevu kupiti za te pare, a da na nesto Lici. Ok, oni su u manjem mjestu ( Hassleholm ), ali opet, dobro zaradjuju to je smiješno gore kupiti.

Punica je u Kristianstad, a šura u Malmo.
Vjetar zna biti naporan, vjetrovka je vise manje obavezna oprema, pogotovo ako si negdje blizu vode.

Dječiji doplatak i parental leave u Švedskoj su najveća prevara u historiji čovječanstva.

Sto se tiče kirija, ako nadjes stariji stan koji izdaje komuna onda možeš pravo jeftino proći pa čak i ako si u Stockholmu. Ali cijene nekretnina se dosta razlikuju, Stockholm je najskuplji pa idu Geteborg pa Malmo.
Cijena kuće u suburbu Stockholma od 110-120 kvadrata je oko 650K € i malo podaleko od grada. Ako hoćeš kuću gdje je mirno, tipa Lidingö, onda je ta ista kuća (dosta starija) oko 900k - 1M €. Ali mjesto kao mjesto je prva liga, tu hoću da mi bude sljedeće mjesto stanovanja :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24469 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 17/05/2025 19:17

Ja imam rodjaka.
Voli sisate. Samo o sisama prica.

Nije mi u stvari rodjak.
:D po tom pitanju samo najbolje :D

Ali da se vratim opet na naviku, ne bih mogao "kuci vodit" :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#24470 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

konami666 wrote: 18/05/2025 06:34
sime_cipol wrote: 18/05/2025 02:12
melac wrote: 17/05/2025 22:12

Ja i zivim na samom sjeveru Svedske, i hladna je zima a i ljeto. Ali ne puse mnogo, dok juznije, samo puse jebo mu pas mater. Taj vjetar me najvise mori. Neki dan na jugu svedske bio, sunce grije, sve super, ali u zavjetrini, a ovamo dere do kosti. Meni definitivno vjetar pravi najveci problem, temperatura a pogotovo tama zimi ni najmanje. Nikad mornara od mene.
Kad sam bio kod zeninih u SWE, na jugu, temperatura u 5 deka sa Bosnom, ali vjetar cijepa kosti. Non stop puse otac ga jebo.
Sta znam, dobra je SWE. Kirije nisu skupe u odnosu na standard, zanimljivo da su djeciji doplatci manji nego u DE.
Svastika i badzo gledaju neke kuce da kupe, pitam koja je cijena, kaze 200-250k €. Kontam, jbm mu nemas je u Sarajevu kupiti za te pare, a da na nesto Lici. Ok, oni su u manjem mjestu ( Hassleholm ), ali opet, dobro zaradjuju to je smiješno gore kupiti.

Punica je u Kristianstad, a šura u Malmo.
Vjetar zna biti naporan, vjetrovka je vise manje obavezna oprema, pogotovo ako si negdje blizu vode.

Dječiji doplatak i parental leave u Švedskoj su najveća prevara u historiji čovječanstva.

Sto se tiče kirija, ako nadjes stariji stan koji izdaje komuna onda možeš pravo jeftino proći pa čak i ako si u Stockholmu. Ali cijene nekretnina se dosta razlikuju, Stockholm je najskuplji pa idu Geteborg pa Malmo.
Cijena kuće u suburbu Stockholma od 110-120 kvadrata je oko 650K € i malo podaleko od grada. Ako hoćeš kuću gdje je mirno, tipa Lidingö, onda je ta ista kuća (dosta starija) oko 900k - 1M €. Ali mjesto kao mjesto je prva liga, tu hoću da mi bude sljedeće mjesto stanovanja :D
Oni su bili u tim komuna stanovima dok se nisu snasli i poceli raditi. Pricali su mi, nekakvi se bodovi skupljaju, koliko članova, koliko vremenski cekas, a onda kad steknes pravo na stan mozes ubosti top stan za smijesne pare. Jedino komsiluk moze biti sporan jer zna se ko zivi po tim naseljima
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24471 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

sime_cipol wrote: 18/05/2025 08:38
konami666 wrote: 18/05/2025 06:34
sime_cipol wrote: 18/05/2025 02:12
Kad sam bio kod zeninih u SWE, na jugu, temperatura u 5 deka sa Bosnom, ali vjetar cijepa kosti. Non stop puse otac ga jebo.
Sta znam, dobra je SWE. Kirije nisu skupe u odnosu na standard, zanimljivo da su djeciji doplatci manji nego u DE.
Svastika i badzo gledaju neke kuce da kupe, pitam koja je cijena, kaze 200-250k €. Kontam, jbm mu nemas je u Sarajevu kupiti za te pare, a da na nesto Lici. Ok, oni su u manjem mjestu ( Hassleholm ), ali opet, dobro zaradjuju to je smiješno gore kupiti.

Punica je u Kristianstad, a šura u Malmo.
Vjetar zna biti naporan, vjetrovka je vise manje obavezna oprema, pogotovo ako si negdje blizu vode.

Dječiji doplatak i parental leave u Švedskoj su najveća prevara u historiji čovječanstva.

Sto se tiče kirija, ako nadjes stariji stan koji izdaje komuna onda možeš pravo jeftino proći pa čak i ako si u Stockholmu. Ali cijene nekretnina se dosta razlikuju, Stockholm je najskuplji pa idu Geteborg pa Malmo.
Cijena kuće u suburbu Stockholma od 110-120 kvadrata je oko 650K € i malo podaleko od grada. Ako hoćeš kuću gdje je mirno, tipa Lidingö, onda je ta ista kuća (dosta starija) oko 900k - 1M €. Ali mjesto kao mjesto je prva liga, tu hoću da mi bude sljedeće mjesto stanovanja :D
Oni su bili u tim komuna stanovima dok se nisu snasli i poceli raditi. Pricali su mi, nekakvi se bodovi skupljaju, koliko članova, koliko vremenski cekas, a onda kad steknes pravo na stan mozes ubosti top stan za smijesne pare. Jedino komsiluk moze biti sporan jer zna se ko zivi po tim naseljima
Skoknem cesto do mrske SveCke, istina je sta veli za ove cijene kvadrata po i blizu velikih gradova, ali istina je i ono sta ti zboris. Mozes tamo naci kucu za 250k u manjim mjestima, na sasvim pristojim udaljenostima od grada. Ja nisam mogao sebi doci koliko jeftinih nekretnina ima tamo, ponekad mi izgledalo jeftinije od Bosne, a hrana je svakako jeftinija nego u Bosni. Svedska i Norveska iako slicni sistemi, ipak imaju mnogo znacajnih razlika, rekao bih da je Svedska koplje ispred po onome sta pruza prosjecnog stanovniku
konami666
Posts: 3693
Joined: 11/05/2015 21:57

#24472 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

sime_cipol wrote: 18/05/2025 08:38
konami666 wrote: 18/05/2025 06:34
sime_cipol wrote: 18/05/2025 02:12
Kad sam bio kod zeninih u SWE, na jugu, temperatura u 5 deka sa Bosnom, ali vjetar cijepa kosti. Non stop puse otac ga jebo.
Sta znam, dobra je SWE. Kirije nisu skupe u odnosu na standard, zanimljivo da su djeciji doplatci manji nego u DE.
Svastika i badzo gledaju neke kuce da kupe, pitam koja je cijena, kaze 200-250k €. Kontam, jbm mu nemas je u Sarajevu kupiti za te pare, a da na nesto Lici. Ok, oni su u manjem mjestu ( Hassleholm ), ali opet, dobro zaradjuju to je smiješno gore kupiti.

Punica je u Kristianstad, a šura u Malmo.
Vjetar zna biti naporan, vjetrovka je vise manje obavezna oprema, pogotovo ako si negdje blizu vode.

Dječiji doplatak i parental leave u Švedskoj su najveća prevara u historiji čovječanstva.

Sto se tiče kirija, ako nadjes stariji stan koji izdaje komuna onda možeš pravo jeftino proći pa čak i ako si u Stockholmu. Ali cijene nekretnina se dosta razlikuju, Stockholm je najskuplji pa idu Geteborg pa Malmo.
Cijena kuće u suburbu Stockholma od 110-120 kvadrata je oko 650K € i malo podaleko od grada. Ako hoćeš kuću gdje je mirno, tipa Lidingö, onda je ta ista kuća (dosta starija) oko 900k - 1M €. Ali mjesto kao mjesto je prva liga, tu hoću da mi bude sljedeće mjesto stanovanja :D
Oni su bili u tim komuna stanovima dok se nisu snasli i poceli raditi. Pricali su mi, nekakvi se bodovi skupljaju, koliko članova, koliko vremenski cekas, a onda kad steknes pravo na stan mozes ubosti top stan za smijesne pare. Jedino komsiluk moze biti sporan jer zna se ko zivi po tim naseljima
Ma ja, tako je i meni bilo na početku, ako hoćeš stan sakupljaš bodove 2 boda po danu u listi čekanja ili tako nešto. I onda možeš dobiti stan daleko od grada kroz koju godinu. Ako hoćeš stan u centru grada onda ljudi čekaju 35-45 godina :run:
Znam dosta sveda sto sam radio sa njima i imaju stan u gradu i to poveliki. I oni tako recimo imaju babu od 90 godina i onda se upisu da žive sa njom i kada baba umre onda njima ostane stan. , to jest ugovor iznajmljivanja. A kirija smiješna. I onda mogu ostatak love investirati ili trošiti na putovanja.

Ima i opcija B je da ih roditelji poguraju sa prvom nekretninom, sve starije svede sa kojima sam radio kada je bilo vrijeme da se dijete iseli iz kuće, oni su ih pogurali. Ili ovi mladji svi mi kažu da su im roditelji dali za učešće. U skupljim stanovima žive nego ja sto radim u sveckoj od 2010 :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24473 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

konami666 wrote: 18/05/2025 09:19
Ima i opcija B je da ih roditelji poguraju sa prvom nekretninom, sve starije svede sa kojima sam radio kada je bilo vrijeme da se dijete iseli iz kuće, oni su ih pogurali. Ili ovi mladji svi mi kažu da su im roditelji dali za učešće. U skupljim stanovima žive nego ja sto radim u sveckoj od 2010 :D
Pa dobro, kod njih lova za ucesce, a kod nas prave sprat sinu dok je jos u stomaku :D

Hebeno je skupit za ucesce, ali ide dok nema djece, cim djeca dodju druga je prica, nema vise prekovremenih, nema radit vikende, treba se bolje i sigurnije auto, a i trosi se jednostavno vise :D
melac
Posts: 2375
Joined: 25/08/2008 19:33

#24474 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

sime_cipol wrote: 18/05/2025 02:12
melac wrote: 17/05/2025 22:12
Ozimician wrote: 17/05/2025 22:06

Eto nismo svi isti, meni je i cak u Njemackoj zimi problem tama, odes na posao po mraku, vratis se po mraku, ali u Svedskoj u novembru je horor mi bio.

I primjetio sam razliku kada pada kisa, sto ides sjevernije, kisa je hladnija, ono ljeti u Stockholmu lijep dan, sunce i onda padne kisa, treba ti odmah jakna, iako je ljeto. Na jugu Svedske, Danska i sjever Njemacke, kisa pada nekako horizontalno, sta je ono... xD (vjetar)
Ja i zivim na samom sjeveru Svedske, i hladna je zima a i ljeto. Ali ne puse mnogo, dok juznije, samo puse jebo mu pas mater. Taj vjetar me najvise mori. Neki dan na jugu svedske bio, sunce grije, sve super, ali u zavjetrini, a ovamo dere do kosti. Meni definitivno vjetar pravi najveci problem, temperatura a pogotovo tama zimi ni najmanje. Nikad mornara od mene.
Kad sam bio kod zeninih u SWE, na jugu, temperatura u 5 deka sa Bosnom, ali vjetar cijepa kosti. Non stop puse otac ga jebo.
Sta znam, dobra je SWE. Kirije nisu skupe u odnosu na standard, zanimljivo da su djeciji doplatci manji nego u DE.
Svastika i badzo gledaju neke kuce da kupe, pitam koja je cijena, kaze 200-250k €. Kontam, jbm mu nemas je u Sarajevu kupiti za te pare, a da na nesto Lici. Ok, oni su u manjem mjestu ( Hassleholm ), ali opet, dobro zaradjuju to je smiješno gore kupiti.

Punica je u Kristianstad, a šura u Malmo.
AKo odes izvan ovih vecih gradova onda da, cijene kuca su tu negdje, sada mozda ipak malo skuplje, inflacija odradila svoje. Ali ovi veci gradovi, to zna biti zara skupo. Ali najteze novopridoslim je skupiti za ucesca, jos pogotovo sto nismo disciplinovani da ne idemo nigdje koju godinu dok se ustedi za ucesce. Ali realno, cijena stanovanja je velika stvar, ali opet cijena najma stanova i privatnih i drzavnih je regulisana i ne moze da cijena divllja.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24475 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

melac wrote: 18/05/2025 09:32
AKo odes izvan ovih vecih gradova onda da, cijene kuca su tu negdje, sada mozda ipak malo skuplje, inflacija odradila svoje. Ali ovi veci gradovi, to zna biti zara skupo. Ali najteze novopridoslim je skupiti za ucesca, jos pogotovo sto nismo disciplinovani da ne idemo nigdje koju godinu dok se ustedi za ucesce. Ali realno, cijena stanovanja je velika stvar, ali opet cijena najma stanova i privatnih i drzavnih je regulisana i ne moze da cijena divllja.
A sve je to tako, samo ja kad sad pogledam cijene stanova Sarajevo, a pogotovo Mostar, cini mi se Skandinavija kao nekretninski raj :D

Gledam neki dan izbaci mi, stan u Zaliku sto je po nekim normalnim standardima periferija grada(da se ne naljuti ko, znam pomakli ste se malo blize), 255.000KM, prije 10 godina kolegica u istoj zgradi kupila za 70.000KM. Hoces malo u centar pricamo 3-400.000KM.

Ko je mahnit ovdje onda? Prije 8 godina kolega kupio jednosoban u novogradnji oko 120.000KM, ja ga zajebavao da nije normalan, ispa on da je bio upravu, danas je to poduplaj.
Post Reply