Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24176 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

sehohari wrote: 28/03/2025 23:09
snijeg_led wrote: 28/03/2025 22:52
sehohari wrote: 28/03/2025 22:50

U Njemačkoj je gimnazija od 5. razreda već

Možeš izabrati i još jedan strani jezik, onda konkretno zavisi od škole koji možeš izabrati.
Da li je istina da u Njemackoj ne mozes ici u koju hoces gimnaziju ili fakultet, nego te oni usmjeravaju na osnovu rezultata u skoli?
Gimnazija, da, fakultet djelimično.

Ako ne budeš makar djelimičnu preporuku (imaš pune preoporuke koje su obavezne za gimnazije da te prime i djelimične gdje mogu vagati), nema šanse da direktno bez neke veze uđeš u gimnaziju.

Moja majka je tada morala bukvalno da se svađa i moli da me prime u gimnaziju, a da to nije uradila, ko zna šta bi bilo. Profesor baš nije htio da me pusti, a i kasnije sam primljen majci je jednom dobacio (živjeli smo tada bukvalno 100 metara od moje osnovne škole) kada je htjela da i moja sestra dobije preporuku "šta vam imam dati, i ovaj će vam se malo prošetati i onda tamo završiti gdje pripada".
Na kraju su mi sestru samo primili jer sam ja ipak ispao dobar učenik (ako već jedno dijete ide u gimnaziju i ne krahira skroz, drugo će pustiti i bez preporuke).

Za faks zavisi u koji ideš. Imaš hrpu smjerova gdje ne postoji famozna "NC klauzula", koja kaže da neće nikoga primiti koji ima lošiju maturu od lupam 2,0 (to je znači čista bosanska četvorka). To su većinom manje popularni smjerovi, dok za druge poput inžinjerstva opet zahtjevaju neki prosjek kojeg veoma lahko možeš dobiti (npr. 2,4). Drugo je npr. pravo na nekom poznatom fakultetu, gdje to onda ide već na 1,7 ili 1,8.

Medicina je opet priča za sebe. Na svako mjesto dođe pet prijava. 90% fakulteta danas zahtjeva prosjek od 1,0, a neki i pored toga zahtjevaju da imaš neki min. broj poena u prijemnom (s tim da što imaš bolju maturu, u prijemnom smiješ biti lošiji, obično njemački fakulteti ne rade prijemne). A i taj prijemni nije klasični ispit, nego neki test sposobnosti.
Ja sam imao prosjek 1,1 pa sam isto morao proći taj prijemni (s tim da sam se de facto samo morao pojaviti na njemu i napisati bilo šta jer mi matura nije bila loša).
Što je najsmiješnije, zbog tog prosjeka većina nas kalkulira u izboru predmeta za maturu, pa iako želimo u medicinu uzmemo lakše predmete: Meni su tako glavni predmeti za matursko bili njemački i historija, biologiju sam uzeo kao dodatni pismeni predmet, a engleski kao usmeni. Hemiju sam samo slušao, a iz matematike sam pisao ispite, ali je nisam prenio prenijeti u maturske ispite (s tim da se i ti ispiti u zadnje dvije godine pikaju u zbir ocjene za maturu, pika se sve iz zadnje dvije godine plus 1/3 ocjene iz završnih ispita iz dva glavna i dva dodatna predmeta). Fiziku nikako nisam imao.
Nisi imao fiziku u Realschule/ Gymnasium?
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24177 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 11:55
sehohari wrote: 28/03/2025 23:09
snijeg_led wrote: 28/03/2025 22:52

Da li je istina da u Njemackoj ne mozes ici u koju hoces gimnaziju ili fakultet, nego te oni usmjeravaju na osnovu rezultata u skoli?
Gimnazija, da, fakultet djelimično.

Ako ne budeš makar djelimičnu preporuku (imaš pune preoporuke koje su obavezne za gimnazije da te prime i djelimične gdje mogu vagati), nema šanse da direktno bez neke veze uđeš u gimnaziju.

Moja majka je tada morala bukvalno da se svađa i moli da me prime u gimnaziju, a da to nije uradila, ko zna šta bi bilo. Profesor baš nije htio da me pusti, a i kasnije sam primljen majci je jednom dobacio (živjeli smo tada bukvalno 100 metara od moje osnovne škole) kada je htjela da i moja sestra dobije preporuku "šta vam imam dati, i ovaj će vam se malo prošetati i onda tamo završiti gdje pripada".
Na kraju su mi sestru samo primili jer sam ja ipak ispao dobar učenik (ako već jedno dijete ide u gimnaziju i ne krahira skroz, drugo će pustiti i bez preporuke).

Za faks zavisi u koji ideš. Imaš hrpu smjerova gdje ne postoji famozna "NC klauzula", koja kaže da neće nikoga primiti koji ima lošiju maturu od lupam 2,0 (to je znači čista bosanska četvorka). To su većinom manje popularni smjerovi, dok za druge poput inžinjerstva opet zahtjevaju neki prosjek kojeg veoma lahko možeš dobiti (npr. 2,4). Drugo je npr. pravo na nekom poznatom fakultetu, gdje to onda ide već na 1,7 ili 1,8.

Medicina je opet priča za sebe. Na svako mjesto dođe pet prijava. 90% fakulteta danas zahtjeva prosjek od 1,0, a neki i pored toga zahtjevaju da imaš neki min. broj poena u prijemnom (s tim da što imaš bolju maturu, u prijemnom smiješ biti lošiji, obično njemački fakulteti ne rade prijemne). A i taj prijemni nije klasični ispit, nego neki test sposobnosti.
Ja sam imao prosjek 1,1 pa sam isto morao proći taj prijemni (s tim da sam se de facto samo morao pojaviti na njemu i napisati bilo šta jer mi matura nije bila loša).
Što je najsmiješnije, zbog tog prosjeka većina nas kalkulira u izboru predmeta za maturu, pa iako želimo u medicinu uzmemo lakše predmete: Meni su tako glavni predmeti za matursko bili njemački i historija, biologiju sam uzeo kao dodatni pismeni predmet, a engleski kao usmeni. Hemiju sam samo slušao, a iz matematike sam pisao ispite, ali je nisam prenio prenijeti u maturske ispite (s tim da se i ti ispiti u zadnje dvije godine pikaju u zbir ocjene za maturu, pika se sve iz zadnje dvije godine plus 1/3 ocjene iz završnih ispita iz dva glavna i dva dodatna predmeta). Fiziku nikako nisam imao.
Nisi imao fiziku u Realschule/ Gymnasium?
Jesam, ali samo do 10. razreda. Onda sam odlučio da izbacim taj predmet jer, iako sam bio dobar, nisam mogao biti siguran da ću dobivati petice iz njega.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24178 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

sehohari wrote: 04/05/2025 11:59
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 11:55
sehohari wrote: 28/03/2025 23:09

Gimnazija, da, fakultet djelimično.

Ako ne budeš makar djelimičnu preporuku (imaš pune preoporuke koje su obavezne za gimnazije da te prime i djelimične gdje mogu vagati), nema šanse da direktno bez neke veze uđeš u gimnaziju.

Moja majka je tada morala bukvalno da se svađa i moli da me prime u gimnaziju, a da to nije uradila, ko zna šta bi bilo. Profesor baš nije htio da me pusti, a i kasnije sam primljen majci je jednom dobacio (živjeli smo tada bukvalno 100 metara od moje osnovne škole) kada je htjela da i moja sestra dobije preporuku "šta vam imam dati, i ovaj će vam se malo prošetati i onda tamo završiti gdje pripada".
Na kraju su mi sestru samo primili jer sam ja ipak ispao dobar učenik (ako već jedno dijete ide u gimnaziju i ne krahira skroz, drugo će pustiti i bez preporuke).

Za faks zavisi u koji ideš. Imaš hrpu smjerova gdje ne postoji famozna "NC klauzula", koja kaže da neće nikoga primiti koji ima lošiju maturu od lupam 2,0 (to je znači čista bosanska četvorka). To su većinom manje popularni smjerovi, dok za druge poput inžinjerstva opet zahtjevaju neki prosjek kojeg veoma lahko možeš dobiti (npr. 2,4). Drugo je npr. pravo na nekom poznatom fakultetu, gdje to onda ide već na 1,7 ili 1,8.

Medicina je opet priča za sebe. Na svako mjesto dođe pet prijava. 90% fakulteta danas zahtjeva prosjek od 1,0, a neki i pored toga zahtjevaju da imaš neki min. broj poena u prijemnom (s tim da što imaš bolju maturu, u prijemnom smiješ biti lošiji, obično njemački fakulteti ne rade prijemne). A i taj prijemni nije klasični ispit, nego neki test sposobnosti.
Ja sam imao prosjek 1,1 pa sam isto morao proći taj prijemni (s tim da sam se de facto samo morao pojaviti na njemu i napisati bilo šta jer mi matura nije bila loša).
Što je najsmiješnije, zbog tog prosjeka većina nas kalkulira u izboru predmeta za maturu, pa iako želimo u medicinu uzmemo lakše predmete: Meni su tako glavni predmeti za matursko bili njemački i historija, biologiju sam uzeo kao dodatni pismeni predmet, a engleski kao usmeni. Hemiju sam samo slušao, a iz matematike sam pisao ispite, ali je nisam prenio prenijeti u maturske ispite (s tim da se i ti ispiti u zadnje dvije godine pikaju u zbir ocjene za maturu, pika se sve iz zadnje dvije godine plus 1/3 ocjene iz završnih ispita iz dva glavna i dva dodatna predmeta). Fiziku nikako nisam imao.
Nisi imao fiziku u Realschule/ Gymnasium?
Jesam, ali samo do 10. razreda. Onda sam odlučio da izbacim taj predmet jer, iako sam bio dobar, nisam mogao biti siguran da ću dobivati petice iz njega.
Aha, nisam znala da možeš birati predmete.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24179 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 12:05
sehohari wrote: 04/05/2025 11:59
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 11:55

Nisi imao fiziku u Realschule/ Gymnasium?
Jesam, ali samo do 10. razreda. Onda sam odlučio da izbacim taj predmet jer, iako sam bio dobar, nisam mogao biti siguran da ću dobivati petice iz njega.
Aha, nisam znala da možeš birati predmete.
Možeš.
Ima ograničenja naravno, ali možeš adaptirati izbor predmeta onome što kasnije želiš studirati, ili naravno ako želiš da imaš dobar prosjek.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24180 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

sehohari wrote: 04/05/2025 12:17
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 12:05
sehohari wrote: 04/05/2025 11:59

Jesam, ali samo do 10. razreda. Onda sam odlučio da izbacim taj predmet jer, iako sam bio dobar, nisam mogao biti siguran da ću dobivati petice iz njega.
Aha, nisam znala da možeš birati predmete.
Možeš.
Ima ograničenja naravno, ali možeš adaptirati izbor predmeta onome što kasnije želiš studirati, ili naravno ako želiš da imaš dobar prosjek.
Nisam se školovala u Austriji, osim dobijenog certifikata za najvišu razinu poznavanja njemackog jezika za strance. :-D

To je pametna mogućnost selekcije predmeta, sa ciljem usmjeravanja ka određenoj struci. :thumbup:
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24181 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 10:38 Sta rece kivi nas :lol: NZ zemlja sa najboljim uslovima za zivot :lol: 72 hiljade prosle godine napustilo zemlju a pola od toga ide svake godine u Australiju...Australija morala ukinuti pravilo da tek tako se kivi mogu useliti u Australiju...Nz je zemlja u top 3 zemlje u zapadnom svijetu po broju ljudi koji je napustaju iz ekonomskih razloga...
Samo u glavi i to samo neobrazovanog balkanca je migracija dokaz muke i ocaja i niceg drugo. Ne moze to realizovati cinjenicu da ljudi sele iz nekih drugih razloga. Jok ba, izasao iz kuce roditelja, automatski znaci da ga muka natjerala. Nema sta drugo biti
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24182 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 12:23 [
Nisam se školovala u Austriji, osim dobijenog certifikata za najvišu razinu poznavanja njemackog jezika za strance. :-D
Kolektivno smo odusevljeni
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24183 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

izvrsni direktor wrote: 04/05/2025 12:24
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 12:23 [
Nisam se školovala u Austriji, osim dobijenog certifikata za najvišu razinu poznavanja njemackog jezika za strance. :-D
Kolektivno smo odusevljeni
:lol:

A gdje si ti? Čitam temu od početka ove godine, odlična tema. Ja opet spremam kofer. :-D
User avatar
Edin H.
Posts: 53572
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#24184 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Edin H. »

KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 12:29
izvrsni direktor wrote: 04/05/2025 12:24
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 12:23 [
Nisam se školovala u Austriji, osim dobijenog certifikata za najvišu razinu poznavanja njemackog jezika za strance. :-D
Kolektivno smo odusevljeni
:lol:

A gdje si ti? Čitam temu od početka ove godine, odlična tema. Ja opet spremam kofer. :-D
Gdje ćeš? :shock:
User avatar
Edin H.
Posts: 53572
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#24185 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Edin H. »

izvrsni direktor wrote: 04/05/2025 12:23
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 10:38 Sta rece kivi nas :lol: NZ zemlja sa najboljim uslovima za zivot :lol: 72 hiljade prosle godine napustilo zemlju a pola od toga ide svake godine u Australiju...Australija morala ukinuti pravilo da tek tako se kivi mogu useliti u Australiju...Nz je zemlja u top 3 zemlje u zapadnom svijetu po broju ljudi koji je napustaju iz ekonomskih razloga...
Samo u glavi i to samo neobrazovanog balkanca je migracija dokaz muke i ocaja i niceg drugo. Ne moze to realizovati cinjenicu da ljudi sele iz nekih drugih razloga. Jok ba, izasao iz kuce roditelja, automatski znaci da ga muka natjerala. Nema sta drugo biti
Vala su najsretniji ovi što se nisu od roditelja pomakli, bez stresa.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24186 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

izvrsni direktor wrote: 04/05/2025 12:23
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 10:38 Sta rece kivi nas :lol: NZ zemlja sa najboljim uslovima za zivot :lol: 72 hiljade prosle godine napustilo zemlju a pola od toga ide svake godine u Australiju...Australija morala ukinuti pravilo da tek tako se kivi mogu useliti u Australiju...Nz je zemlja u top 3 zemlje u zapadnom svijetu po broju ljudi koji je napustaju iz ekonomskih razloga...
Samo u glavi i to samo neobrazovanog balkanca je migracija dokaz muke i ocaja i niceg drugo. Ne moze to realizovati cinjenicu da ljudi sele iz nekih drugih razloga. Jok ba, izasao iz kuce roditelja, automatski znaci da ga muka natjerala. Nema sta drugo biti
Uvijek je velika emigracija znak da nešto ne ide kako treba, kako na ličnom tako i na društvenom nivou.

Većini ljudi se ne seli tek tako, pogotovo ne u drugu državu.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24187 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

Edin H. wrote: 04/05/2025 12:49
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 12:29
izvrsni direktor wrote: 04/05/2025 12:24

Kolektivno smo odusevljeni
:lol:

A gdje si ti? Čitam temu od početka ove godine, odlična tema. Ja opet spremam kofer. :-D
Gdje ćeš? :shock:
Ti si u UK?

Ovaj put, kao i prethodni (stalno zaposlenje, mgt.), Hrvatska, samo da dodam, plaća je na razini npr. Nizozemske. :-D

Plan je bio Slovenija, rad za Švajcarce, ali ne rade RD.
User avatar
Edin H.
Posts: 53572
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#24188 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Edin H. »

KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 13:18
Edin H. wrote: 04/05/2025 12:49
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 12:29

:lol:

A gdje si ti? Čitam temu od početka ove godine, odlična tema. Ja opet spremam kofer. :-D
Gdje ćeš? :shock:
Ti si u UK?

Ovaj put, kao i prethodni (stalno zaposlenje, mgt.), Hrvatska, samo da dodam, plaća je na razini npr. Nizozemske. :-D

Plan je bio Slovenija, rad za Švajcarce, ali ne rade RD.
Neka je sretno
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24189 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

Edin H. wrote: 04/05/2025 13:31
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 13:18
Edin H. wrote: 04/05/2025 12:49

Gdje ćeš? :shock:
Ti si u UK?

Ovaj put, kao i prethodni (stalno zaposlenje, mgt.), Hrvatska, samo da dodam, plaća je na razini npr. Nizozemske. :-D

Plan je bio Slovenija, rad za Švajcarce, ali ne rade RD.
Neka je sretno
Hvala :kiss:
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24190 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 11:09
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 10:38 Sta rece kivi nas :lol: NZ zemlja sa najboljim uslovima za zivot :lol: 72 hiljade prosle godine napustilo zemlju a pola od toga ide svake godine u Australiju...Australija morala ukinuti pravilo da tek tako se kivi mogu useliti u Australiju...Nz je zemlja u top 3 zemlje u zapadnom svijetu po broju ljudi koji je napustaju iz ekonomskih razloga...
Da li Aussie mogu razditi bez vize u UK, jer mislim da UK drzavljani mogu raditi bez Vize i dozvole u Aussie?

Commonwealth privilegija, osim Kanadi.
Ne mogu raditi bez vize u uk..,I niko ne moze uci i raditi bez vize u Australiju.
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24191 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

sehohari wrote: 04/05/2025 13:11
izvrsni direktor wrote: 04/05/2025 12:23
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 10:38 Sta rece kivi nas :lol: NZ zemlja sa najboljim uslovima za zivot :lol: 72 hiljade prosle godine napustilo zemlju a pola od toga ide svake godine u Australiju...Australija morala ukinuti pravilo da tek tako se kivi mogu useliti u Australiju...Nz je zemlja u top 3 zemlje u zapadnom svijetu po broju ljudi koji je napustaju iz ekonomskih razloga...
Samo u glavi i to samo neobrazovanog balkanca je migracija dokaz muke i ocaja i niceg drugo. Ne moze to realizovati cinjenicu da ljudi sele iz nekih drugih razloga. Jok ba, izasao iz kuce roditelja, automatski znaci da ga muka natjerala. Nema sta drugo biti
Uvijek je velika emigracija znak da nešto ne ide kako treba, kako na ličnom tako i na društvenom nivou.

Većini ljudi se ne seli tek tako, pogotovo ne u drugu državu.
Bas tako...Niko se ne seljaka jer mu je kurcu cejf.
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24192 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

Ozimician wrote: 04/05/2025 11:13
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 10:38 Sta rece kivi nas :lol: NZ zemlja sa najboljim uslovima za zivot :lol: 72 hiljade prosle godine napustilo zemlju a pola od toga ide svake godine u Australiju...Australija morala ukinuti pravilo da tek tako se kivi mogu useliti u Australiju...Nz je zemlja u top 3 zemlje u zapadnom svijetu po broju ljudi koji je napustaju iz ekonomskih razloga...
Pa na 5 mil. stanovnika ovo je godisnji egzodus nezabiljezen na Balkanu u mirnodopsko vrijeme.
Imaju bas ozbiljan problem,razlog je "cost of living" A plate ne mogu da prate taj rast..
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24193 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 13:36
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 11:09
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 10:38 Sta rece kivi nas :lol: NZ zemlja sa najboljim uslovima za zivot :lol: 72 hiljade prosle godine napustilo zemlju a pola od toga ide svake godine u Australiju...Australija morala ukinuti pravilo da tek tako se kivi mogu useliti u Australiju...Nz je zemlja u top 3 zemlje u zapadnom svijetu po broju ljudi koji je napustaju iz ekonomskih razloga...
Da li Aussie mogu razditi bez vize u UK, jer mislim da UK drzavljani mogu raditi bez Vize i dozvole u Aussie?

Commonwealth privilegija, osim Kanadi.
Ne mogu raditi bez vize u uk..,I niko ne moze uci i raditi bez vize u Australiju.
Aaa, dakle UK državljani nemaju povlašten Commonwealth status za rad u Aussie.
User avatar
Edin H.
Posts: 53572
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#24194 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Edin H. »

KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 13:34
Edin H. wrote: 04/05/2025 13:31
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 13:18

Ti si u UK?

Ovaj put, kao i prethodni (stalno zaposlenje, mgt.), Hrvatska, samo da dodam, plaća je na razini npr. Nizozemske. :-D

Plan je bio Slovenija, rad za Švajcarce, ali ne rade RD.
Neka je sretno
Hvala :kiss:
Biće ti dobro u Hrvatskoj, imaju dobru pitu od jabuka. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83411
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24195 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

izvrsni direktor wrote: 04/05/2025 12:24
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 12:23 [
Nisam se školovala u Austriji, osim dobijenog certifikata za najvišu razinu poznavanja njemackog jezika za strance. :-D
Kolektivno smo odusevljeni
:lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24196 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

Edin H. wrote: 04/05/2025 13:45
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 13:34
Edin H. wrote: 04/05/2025 13:31

Neka je sretno
Hvala :kiss:
Biće ti dobro u Hrvatskoj, imaju dobru pitu od jabuka. :D
Jooj mljac :klopa:
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24197 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 13:41
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 13:36
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 11:09

Da li Aussie mogu razditi bez vize u UK, jer mislim da UK drzavljani mogu raditi bez Vize i dozvole u Aussie?

Commonwealth privilegija, osim Kanadi.
Ne mogu raditi bez vize u uk..,I niko ne moze uci i raditi bez vize u Australiju.
Aaa, dakle UK državljani nemaju povlašten Commonwealth status za rad u Aussie.
Bez vize ne moze niko raditi..Ali ce def neko sa uk pasosem lakse dobiti radnu dozvolu nego sa eu na primjer.
User avatar
SaraFina
Posts: 24394
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#24198 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by SaraFina »

KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 13:41
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 13:36
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 11:09

Da li Aussie mogu razditi bez vize u UK, jer mislim da UK drzavljani mogu raditi bez Vize i dozvole u Aussie?

Commonwealth privilegija, osim Kanadi.
Ne mogu raditi bez vize u uk..,I niko ne moze uci i raditi bez vize u Australiju.
Aaa, dakle UK državljani nemaju povlašten Commonwealth status za rad u Aussie.
Ljubinka, nemoj sa avionom iz Har da “probiješ” u zračni prostor BiH. Kad uzmeš zalet. Pratimo te! :D
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24199 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

SaraFina wrote: 04/05/2025 14:18
KraljicaIzJajca wrote: 04/05/2025 13:41
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 13:36

Ne mogu raditi bez vize u uk..,I niko ne moze uci i raditi bez vize u Australiju.
Aaa, dakle UK državljani nemaju povlašten Commonwealth status za rad u Aussie.
Ljubinka, nemoj sa avionom iz Har da “probiješ” u zračni prostor BiH. Kad uzmeš zalet. Pratimo te! :D
Ja Hrvatima ne smijem reći visinu plaće, i na prethodnom poslu su dobili nervni slom. :lol:

Hajde navrati na ljeto kod mene. :kiss:
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24200 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

Na temi dominiraju Dojčauslenderi, zato mi je priča ZZKiwi u NZ interesantnija. Trebao bi biti neki spisak drzava i forumaša za davanje savjeta. :thumbup:
Post Reply