Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post Reply
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#8001 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

laik1981 wrote: 06/03/2025 12:36 Premijer, kao i njegovi ministri, su se popisali na svakog glasaca koji ih je doveo na vlast. To je fakt i to niti jedan bot ne moze promijeniti svojim piskaranjima.
upravo,mene ovde proglasavaju nekakvim botom ,a ja glasao za trojku koja je obecala prije izbora,da ce smanjit doprinose i povecat minimalac,a oni sve kontra uradili,i to supacki pred samu novu godinu ,gdje su privredi zabili veliku k u pakas. i slagali su da nece sebi dizat plate,a sta smo odmah vidili da su njima povecane plate.
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#8002 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

DaysleepeR wrote: 06/03/2025 12:39 Sad ne valja vlast koja je prva iznijela na vidjelo malverzacije prema radnicima pa i u vlastitim organima...
to su anonimne prijave,koje treba prvo istrazit a onda objavit rezultate dal je to istina ili laz.ovo je niksic opet populisticki objavio,bez ikakve analize i dokaza.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21048
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#8003 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by DaysleepeR »

gozila555 wrote: 06/03/2025 12:41
DaysleepeR wrote: 06/03/2025 12:39 Sad ne valja vlast koja je prva iznijela na vidjelo malverzacije prema radnicima pa i u vlastitim organima...
to su anonimne prijave,koje treba prvo istrazit a onda objavit rezultate dal je to istina ili laz.ovo je niksic opet populisticki objavio,bez ikakve analize i dokaza.
Nema veze. SDA 30 godina govori, sve je TOP. A svi zmamo da nije.
k4mi
Posts: 615
Joined: 12/02/2013 10:57

#8004 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by k4mi »

jesu li izasli podaci o broju zaposlenih u februaru? Na stranici poreske uprave nema objave a obicno bude u prvoj sedmici u mjesecu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#8005 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by drug_profi »

Ima samo info da je porastao broj zaposlenih u odnosu na februar 2024.
Ali ne znamo jel veći/manji u odnosu na decembar recimo.
k4mi
Posts: 615
Joined: 12/02/2013 10:57

#8006 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by k4mi »

drug_profi wrote: 13/03/2025 12:35 Ima samo info da je porastao broj zaposlenih u odnosu na februar 2024.
Ali ne znamo jel veći/manji u odnosu na decembar recimo.
Hvala, nasao sam sada info.

Za 2908 je veci u odnosu na februar 2024 sto znaci da je manji za 1733 u odnosu na januar 2025, odnosno 6322 manji u odnosu na decembar 2024.

Ovo je i prvi februar u zadnjim godinama (povukao sam sebi podatke od 2021) da imamo pad zaposlenih u februaru. Rast je iznosio od 0.1 do 0.23% a sada imamo pad od 0.32%

moguce da zbog ovog pada i nisu objavili statistiku nego samo predstavili to kao rast u odnosu na proslu godinu.
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#8007 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

pravi podaci ce bit sredinom godine
Last edited by gozila555 on 13/03/2025 13:12, edited 1 time in total.
nauticamid
Posts: 1379
Joined: 14/05/2023 13:35

#8008 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by nauticamid »

Kakav su ovo prednacrt zakona o gasu danas usvojili dok gori u drzavi?

Jel ovo prolazi kakav zakon u korist HDZ-a dok na drugoj strani gori?
Da li je neko upucen sta su usvojili?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8009 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

nauticamid wrote: 13/03/2025 18:37 Kakav su ovo prednacrt zakona o gasu danas usvojili dok gori u drzavi?

Jel ovo prolazi kakav zakon u korist HDZ-a dok na drugoj strani gori?
Da li je neko upucen sta su usvojili?
Izdaja
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 84598
Joined: 03/10/2011 20:11

#8010 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Chloe »

Last edited by Chloe on 13/03/2025 21:30, edited 1 time in total.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 84598
Joined: 03/10/2011 20:11

#8011 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Chloe »

miop
Posts: 1200
Joined: 13/10/2005 12:50

#8012 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by miop »

Prpa.ba wrote: 08/02/2025 16:29 Ukljuci ostatak statistike koji smatras bitnim, i obaspi nas neuke botove znanjem i informacijama. :oops:
Manje zaposlenih u 2025. godini (za dva mjeseca) -6.322.
TK -1.368, ZDK -1.190, SBK -1.133, KS -740, HNK -663 itd.
Broj zaposlenih 31.12.2024. 551.452
Broj zaposlenih 28.02.2025. 545.130
-6.322 za dva mjeseca
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#8013 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Prpa.ba »

Hajde, 6.000 ljudi vise u parkovima i prirodi uz ugodno druzenje sa porodicama. I nedjeljom, i svaki drugi dan. :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#8014 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by drug_profi »

Nije ni jedan potez vlade loš sam po sebi.
I minimalac je minimalan za ovdašnje troškove života, i neradna nedelja je potrebna da se nekakav red napravi.

ALi su rađeni ad-hoc i bez dublje analize, već "hajmo probat pa ćemo popravljat".
Da bi potezi bili odlični trebao je istovremeno biti uključen set fiskalnih zakona kojim se neće poskupiti radno mjesto samim povećanjem minimalca, a na drugoj strani trebalo je iz radne nedelje odmah izuzeti STR uz obavezu da nedeljom moze raditi samo vlasnik ili član uže porodice vlasnika, te dozvoliti većim tržnim centrima određen broj radnih nedelja u godini.

E onda bi se moglo reći da je bilo promišljeno, analizirano i da neća imati loše efekte na ekonomiju.
biglebovski
Posts: 3430
Joined: 02/11/2005 16:43

#8015 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by biglebovski »

Čestitam Vladi Federacije što nagrađuje firme i obrte koji prijavljuju fiskalni promet samo onoliko koliko su im mjesečni troškovi te tako prijavljuju minimalnu godišnju dobit. Čast izuzetcima. Kakva lakrdija od Vlade.

https://fbihvlada.gov.ba/uploads/docume ... 942625.pdf

https://www.klix.ba/biznis/privreda/obj ... /250314060
User avatar
madesa
Posts: 5565
Joined: 26/07/2013 02:37

#8016 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by madesa »

biglebovski wrote: 14/03/2025 12:07 Čestitam Vladi Federacije što nagrađuje firme i obrte koji prijavljuju fiskalni promet samo onoliko koliko su im mjesečni troškovi te tako prijavljuju minimalnu godišnju dobit. Čast izuzetcima. Kakva lakrdija od Vlade.

https://fbihvlada.gov.ba/uploads/docume ... 942625.pdf

https://www.klix.ba/biznis/privreda/obj ... /250314060
moze li neko objasniti koji su kriteriji bili da neko dobije a neko ne
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51218
Joined: 29/06/2011 23:39

#8017 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by dječak sa šibicama »

Penzionerima i invalidima i dalje kurcina.
biglebovski
Posts: 3430
Joined: 02/11/2005 16:43

#8018 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by biglebovski »

madesa wrote: 14/03/2025 12:11
biglebovski wrote: 14/03/2025 12:07 Čestitam Vladi Federacije što nagrađuje firme i obrte koji prijavljuju fiskalni promet samo onoliko koliko su im mjesečni troškovi te tako prijavljuju minimalnu godišnju dobit. Čast izuzetcima. Kakva lakrdija od Vlade.

https://fbihvlada.gov.ba/uploads/docume ... 942625.pdf

https://www.klix.ba/biznis/privreda/obj ... /250314060
moze li neko objasniti koji su kriteriji bili da neko dobije a neko ne
Nama stoji pomoć 0 maraka, obrazloženje godišnji profit tj. dobit veća od 6.500 KM po radniku. Uredno kucaj, prijavljuj dobit, plaćaj više u zajedničku kasu, i ispadni budala na kraju, a kucaj samo onoliko koliko da pokriješ troškove, a vozaj BMWe i Ferarije, kupuj nekretnine kešom na ženu, djecu i roditelje, e onda te vlada voli i cijeni i onda ćeš da dobiješ pomoć, od para koje im poštene firme uplate u budžet za godišnji porez na dobit. Skandalozni potezi vlade kojima potiću neprijavljivanje prometa i rad na crno te destimulišu zdravi dio privrede.
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#8019 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Trappist »

"Podaci Porezne uprave: Za samo mjesec dana 1.733 manje zaposlenih u FBiH"

ko ne moze da isplati minimalac nek zatvori firmu, je li ono tako bi komentar od ekonomskih magova ?

:bih: :bih: :bih:
miop
Posts: 1200
Joined: 13/10/2005 12:50

#8020 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by miop »

Trappist wrote: 14/03/2025 13:49 "Podaci Porezne uprave: Za samo mjesec dana 1.733 manje zaposlenih u FBiH"

ko ne moze da isplati minimalac nek zatvori firmu, je li ono tako bi komentar od ekonomskih magova ?

:bih: :bih: :bih:
To je stara vijest, stanje je 3x gore
Broj zaposlenih 31.12.2024. 551.452
Broj zaposlenih 28.02.2025. 545.130
-6.322 za dva mjeseca
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#8021 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Trappist »

"Prema najnovijim podacima Porezne uprave Federacije BiH, na dan 28. februara 2025. godine na području Federacije BiH bilo je instalirano ukupno 106.017 fiskalnih uređaja. Iako je u protekloj godini broj fiskalnih uređaja porastao za 5.244, evidentirani promet u februaru 2025. godine iznosio je 5.157.277.911 KM, što je pad od 46.264.626 KM u odnosu na isti mjesec 2024. godine."

a inflacija na hrani jedno 15-20%

:bih:
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#8022 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Trappist »

miop wrote: 14/03/2025 13:57
Trappist wrote: 14/03/2025 13:49 "Podaci Porezne uprave: Za samo mjesec dana 1.733 manje zaposlenih u FBiH"

ko ne moze da isplati minimalac nek zatvori firmu, je li ono tako bi komentar od ekonomskih magova ?

:bih: :bih: :bih:
To je stara vijest, stanje je 3x gore
Broj zaposlenih 31.12.2024. 551.452
Broj zaposlenih 28.02.2025. 545.130
-6.322 za dva mjeseca
ekonomski magovi i strucnjaci, jedva cekam 01.01.2026. da minimalna plata bude 1500 KM i da obavezni neradni dani budu i subota i nedjelja :bih:
miop
Posts: 1200
Joined: 13/10/2005 12:50

#8023 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by miop »

Sto je najgore ko jednom zatvori firmu, tesko ce je ponovo otvoriti u bliskoj buducnosti. Ozbiljna steta je pricinjena u nekom duzem periodu. Po ovom trendu oko 30.000 radnih mjesta manje do kraja godine.
Hakiz
Posts: 48402
Joined: 30/07/2015 20:01

#8024 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Hakiz »

Trappist wrote: 14/03/2025 13:49 "Podaci Porezne uprave: Za samo mjesec dana 1.733 manje zaposlenih u FBiH"

ko ne moze da isplati minimalac nek zatvori firmu, je li ono tako bi komentar od ekonomskih magova ?

:bih: :bih: :bih:
Da, ko ne može da isplati, neka zatvori firmu.

Šta da radimo sa onim radnicima koji ostanu bez posla?

Pa, ostat će firme koje mogu isplatiti. Poslovat će bolje jer će imati manju konkurenciju. Tada promijenimo ZOR u članu 46 i kažemo da nije više 24 nego je 48. Da bi poslodavci to mogli ispuniti, morat će uposliti nove radnike, one koji su ostali bez posla zbog propasti poslodavaca koji nisu mogli isplaćivati uvećani minimalac.

A propali poslodavci? Pa, postat će radnici koji će raditi za minimalac kod drugih. Ne žele to, žele ostati gazde? Onda neka se potrude da budu u stanju isplaćivati veći minimalac. Neka ponude nove usluge, proizvode kojih na našem tržistu nema (jer svi nude isto) i tako privuku kupce pa zarade da mogu isplaćivati.

Imaš malog poslodavca koji mora biti skuplji po jedinici proizvoda ili usluge jer nema količinu, a nudi istu uslugu i proizvod koje nudi i veliki poslodavac koji može biti jeftiniji po jedinici proizvoda ili usluge zbog količine. Malom ne pada na pamet da ponudi proozvod i uslugu koje veliki poslodavac ne nudi. A onda kuka kako ne može dahnuti, "ubi" ga ovaj veliki. Niko ne uvozi ili proizvodi taj drugi proizvod da ga mali ponudi? Neka sam registruje firmu da bude uvoznik ili proizvođač.

Neće? Neka propadne.
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#8025 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Trappist »

Hakiz wrote: 14/03/2025 14:50
Trappist wrote: 14/03/2025 13:49 "Podaci Porezne uprave: Za samo mjesec dana 1.733 manje zaposlenih u FBiH"

ko ne moze da isplati minimalac nek zatvori firmu, je li ono tako bi komentar od ekonomskih magova ?

:bih: :bih: :bih:
Da, ko ne može da isplati, neka zatvori firmu.

Šta da radimo sa onim radnicima koji ostanu bez posla?

Pa, ostat će firme koje mogu isplatiti. Poslovat će bolje jer će imati manju konkurenciju. Tada promijenimo ZOR u članu 46 i kažemo da nije više 24 nego je 48. Da bi poslodavci to mogli ispuniti, morat će uposliti nove radnike, one koji su ostali bez posla zbog propasti poslodavaca koji nisu mogli isplaćivati uvećani minimalac.

A propali poslodavci? Pa, postat će radnici koji će raditi za minimalac kod drugih. Ne žele to, žele ostati gazde? Onda neka se potrude da budu u stanju isplaćivati veći minimalac. Neka ponude nove usluge, proizvode kojih na našem tržistu nema (jer svi nude isto) i tako privuku kupce pa zarade da mogu isplaćivati.

Imaš malog poslodavca koji mora biti skuplji po jedinici proizvoda ili usluge jer nema količinu, a nudi istu uslugu i proizvod koje nudi i veliki poslodavac koji može biti jeftiniji po jedinici proizvoda ili usluge zbog količine. Malom ne pada na pamet da ponudi proozvod i uslugu koje veliki poslodavac ne nudi. A onda kuka kako ne može dahnuti, "ubi" ga ovaj veliki. Niko ne uvozi ili proizvodi taj drugi proizvod da ga mali ponudi? Neka sam registruje firmu da bude uvoznik ili proizvođač.

Neće? Neka propadne.
Hoces li ih ti zaposliti u svoju firmu ? Bez palamudjenja, samo napisi da ili ne.
Post Reply