Ukrajina
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#215426 Re: Ukrajina
slava ukrajini
ukrajina je odbranila i bih 
- apsidejzi
- Posts: 9947
- Joined: 25/05/2013 23:49
#215427 Re: Ukrajina
Evo vec godina kako Pokrovsk samo sto nije. I da ne zaboravimo trodnevnu tj trogodisnju specijalnu vojnu operaciju.
- 512MB
- Posts: 11211
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#215429 Re: Ukrajina
Ameri dali Rusima intelligence informacije u Kursku...
- Peacean
- Posts: 9867
- Joined: 11/09/2017 11:13
- Location: Sarajevo
#215431 Re: Ukrajina
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ukra ... /250310035Ukrajina je potpisala memorandum sa Diehl Defenceom, njemačkim proizvođačem sistema IRIS-T, kojim se predviđa trostruko povećanje nabavke raketa za Ukrajinu i sistema protivvazdušne odbrane
Uleću sad evropljani
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#215432 Re: Ukrajina
Ne vidim kako se ova američka izdaja saveznika može poništiti i ne ostaviti duboke tragove za buduće odnose.
Budalasto će biti oslanjati se na njih u bilo kom pogledu, na njihove avione, obavještajne informacije, pomoć, sofisticirano naoružanje, itd.
Dakle Europa mora sve svoje autentično imati. Od satelita do PVO, mornarice, avijacije...
Budalasto će biti oslanjati se na njih u bilo kom pogledu, na njihove avione, obavještajne informacije, pomoć, sofisticirano naoružanje, itd.
Dakle Europa mora sve svoje autentično imati. Od satelita do PVO, mornarice, avijacije...
- 512MB
- Posts: 11211
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#215433 Re: Ukrajina
Poslije intelligence možda ide i StarLink a onda i municija za Ruse?
-
Romanija
- Posts: 2563
- Joined: 02/10/2008 15:56
- Location: Brexitland
#215434 Re: Ukrajina
Nazalost taj film necemo gledati, bar nasa generacija. Kako sklopiti vojsku od Njemacke koja sustinski nece da ratuje, Francuske koja bi da vodi svoje ratove kako ona hoce i Velike Britanije koja decenijama ima doktrinu da kao psic sjedi na americkom koljenu. Plus nijedan vlada od te tri zemlje ne bi prezivjela povecanje taksi na 5% sto bi bio potreban minimalac da Evropa zaista napravi svoju vojsku. Spanci i Italijani imaju vojsku da ni sami ne znaju zasto, Grci su tu samo zbog Turaka, Skandinavci nebitni, istocnim evropljanima je maximum ucestvovanje u EU trupama u BiH. A na drugoj strani imas Ruse koji trenutno u 2025 trose pribliazno 40% svog budzeta na vojsku. Srednjerocno jedino mogu nastaviti ulagati pare u Ukr i obezbjedjivati im sta im je potrebno i da Ukr nastave ratovanje.drug_profi wrote: ↑10/03/2025 11:44 Ne vidim kako se ova američka izdaja saveznika može poništiti i ne ostaviti duboke tragove za buduće odnose.
Budalasto će biti oslanjati se na njih u bilo kom pogledu, na njihove avione, obavještajne informacije, pomoć, sofisticirano naoružanje, itd.
Dakle Europa mora sve svoje autentično imati. Od satelita do PVO, mornarice, avijacije...
- valjuga
- Posts: 2233
- Joined: 25/03/2012 17:50
- Location: Balkan
#215435 Re: Ukrajina
@Romanija,nisi ni svjestan koliko si u krivu.
- ovo_malo_duse
- Posts: 3251
- Joined: 01/11/2006 12:59
- Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno
#215436 Re: Ukrajina
Ako se Anglosi i Francuzi dogovore kako ce podijeliti, vodstvo u toj novoj vojnoj grupaciji. To ce da se uspostavi veoma brzo.
A hoce, jer Anglosi imaju tradiciju, kroz vijekove su razvili tu moc predvidjanja sta ce se desiti kako se zele pozicionirati. Mislim da su uvdjeli sta znaci zavisiti od EgoManijaka u Ovalnom uredu i sta bi znacilo da dodje jos ludzi tipa JD i slicni.
Oni su svejsni da se stvara nova podjela moci na svijetu u kojoj su donji i sporedni igrac a oni to nisu i nezele biti. Tako da ce sa Italijanima, Francuzima i Poljacima sigurno pravit novu vojnu EU silu. Svabe ce tu biti visi figurativno da imaju osjecaj da se nesto pitaju. Nordijci kao i ostali istocnjaci ce naravno upast bez problema . Bit ce zadovoljstvo gledat kad nagaze putinove pudlice poput Madjara i Slovaka, jer su stali na zulj lordovima a ti ne oprastaju.
Ko je i malo u nedoumici sjetite se samo BreXita, ja prvi sam govorio koje budale, sjebace se samo. Sad kad pogledas situaciju tacno su znali sta ce se desavat i iscenirali razlaz sve ostalo je predstava za masse. AngloSasi su majstori za sve i najvecu cijenu koju ce platit Ameri je sto je MAGA stala na zulj njima a nije bitnija stvar u svijetu u zadnjih 70 godina se nije desila bez zajednickog nastupa UK USA.
- derion
- Posts: 1117
- Joined: 06/01/2008 17:08
#215437 Re: Ukrajina
Apsolutno je u krivu. Komično što je rekao za Nijemce, koji se tek počinju zahuktavati, jer su konačno shvatili da moraju odbaciti mirovnu politiku od Drugog svj. rata, iako to može zabrinuti neke evropske zemlje, nor. Francusku i Poljsku. Njemačka je primorana to uraditi, radi sebe ali i zbog EU, kao glavni i odlučujući ekonomski (za nekoliko godina i vojni) motor. Nijemci već vežu milijarde eura u vojne proizvodne kapacitete, koji će se itekako osjetiti u dogledno vrijeme. Kamo sreće da su davno odbacili te okove mirovne politike koje nose decenijama, a sve to zbog straha drugih zemalja od njih (naravno, iz historijskih razloga). Druga nebuloza je da su skandinavske zemlje vojno nebitne. Finska i Švedska imaju respektabilne vojske (posebno u slučaju vojnog konflikta), a sve četiri zemlje se počinju opremati i naoružavati, što će definitivno činiti sjeverni bastion buduće odbrane EU-a od barbarskog nasilnika s istoka. Osim toga, švedska vojna industrija je vrlo respektabilna i definitivno je u fazi dodatnog proširenja. Danska također ulaže dodatnih 7-8 milijardi eura ove i naredne godine u svoje vojne kapacitete.
U biti, Putin i Trump će na kraju učiniti Evropu vojno velikom (MEASA).
-
KMR
- Posts: 12
- Joined: 08/03/2025 23:46
#215438 Re: Ukrajina
U Evropi, u ovom trenutku postoji samo jedna ozbiljna vojna industrija (Rusija se ne računa) koja može samostalno da egzistira bez Amerike i to je Francuska. Svi ostali su više ili manje zavisni od USA ili se u ključnim sektorima oslanjaju na USA. Počevši od Avijacije, sistema PVO pa nadalje... Da se to promeni, potrebne su decenije.
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#215439 Re: Ukrajina
Ne bih se složio. Apsolutno sve Europa može bez USA proizvesti.
Eurofighter je čak možda bolji avion od F22.
A pored njega tu je Gripen, Rafale (koji je možda ponajbolji od nabrojanih)...
Dalje za projektile i specijalan vozila imamo SAAB, BAE System, Leonardo, Rheinmetal... itd
Eurofighter je čak možda bolji avion od F22.
A pored njega tu je Gripen, Rafale (koji je možda ponajbolji od nabrojanih)...
Dalje za projektile i specijalan vozila imamo SAAB, BAE System, Leonardo, Rheinmetal... itd
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#215440 Re: Ukrajina
i treba EU da se posveti svojoj armiji i naourzanju. Dobro je ovo Trump napravio za EU. use i svoje kljuse.
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#215441 Re: Ukrajina
Nuzda zakone mijenja, pa ta prica o decenijama ne stoji, barem ne sada. Da smo u 2011-oj, mozda...
Tako isto i upotreba US opreme i naoruzanja. Zaista mislimo da niko tamo ne radi nista na nekoj rezervnoj varijanti, koja bi omogucila neki okolni put upotrebe onoga sto imaju iako bi npr. neko to pokusao daljinski sprijeciti...?
Naravno da ne, i da se nece cekati da se samo neko smiluje...Mozda to ne bude 100% kompatibilno kao original, ali neki nacin upotrebe "za nuzdu" ce se naci...
Tako isto i upotreba US opreme i naoruzanja. Zaista mislimo da niko tamo ne radi nista na nekoj rezervnoj varijanti, koja bi omogucila neki okolni put upotrebe onoga sto imaju iako bi npr. neko to pokusao daljinski sprijeciti...?
Naravno da ne, i da se nece cekati da se samo neko smiluje...Mozda to ne bude 100% kompatibilno kao original, ali neki nacin upotrebe "za nuzdu" ce se naci...
-
KMR
- Posts: 12
- Joined: 08/03/2025 23:46
#215442 Re: Ukrajina
Evo pomenuo si Eurofajter... ne ulazeći u to koliko je to sposoban avion (a nije) njega Evropa ne može da pravi bez USA, jer mnogo sklopova upravo direktno zavise od Amerike, pri čemu je njegovo lovačko naoružanje ponovo made in USA. AMRAAM nema zamenu niti alternativu. Kod Gripena je ista situacija.drug_profi wrote: ↑10/03/2025 14:29 Ne bih se složio. Apsolutno sve Europa može bez USA proizvesti.
Eurofighter je čak možda bolji avion od F22.
A pored njega tu je Gripen, Rafale (koji je možda ponajbolji od nabrojanih)...
Dalje za projektile i specijalan vozila imamo SAAB, BAE System, Leonardo, Rheinmetal... itd
Rafal je Francuski avion, ako si pročitao šta sam napisao, video si da su jedini sposobni za samostalnu proizvodnju Francuzi.
I da ne ulazimo koliko su Rafal, Eurofighter itd konkurentni avioni u sukobu sa F-15, F-22 itd... Postoji razlog zašto niko ne može da kupi F-22 a skoro niko F-15... a sve ostalo može.
-
lajkujMe
- Posts: 12944
- Joined: 06/04/2011 17:44
- Location: Na svom mocnom racunaru
#215443 Re: Ukrajina
Europa ima avio industriju
Europa ima namjensku industriju
Europa ima svemirsku industriju
Ne samo da baza postoji nego uveliko sve to sto Ameri prave mogu i europljani.
Problem su kolicine ili bolje reci zelja za naoruzavanjem.
Europa ima namjensku industriju
Europa ima svemirsku industriju
Ne samo da baza postoji nego uveliko sve to sto Ameri prave mogu i europljani.
Problem su kolicine ili bolje reci zelja za naoruzavanjem.
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#215444 Re: Ukrajina
Kažeš samo francuzi.
Nije to samo francuzi. Dovoljno je da postoji jedan.
A nije samo jedan.
Turska također ima razvijen zračni arsenal potpuno.
I spremna je ući u koaliciju voljnih, pod jednim uslovom: da je prihvati evropska porodica.
Koliko god ja turke ne volio, opet mislim da su poželjan dio EU porodice.
Nije to samo francuzi. Dovoljno je da postoji jedan.
A nije samo jedan.
Turska također ima razvijen zračni arsenal potpuno.
I spremna je ući u koaliciju voljnih, pod jednim uslovom: da je prihvati evropska porodica.
Koliko god ja turke ne volio, opet mislim da su poželjan dio EU porodice.
- dr_Evil
- Posts: 21803
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#215445 Re: Ukrajina
Druze, ja glasam da pokrenemo Sokodrug_profi wrote: ↑10/03/2025 14:29 Ne bih se složio. Apsolutno sve Europa može bez USA proizvesti.
Eurofighter je čak možda bolji avion od F22.
A pored njega tu je Gripen, Rafale (koji je možda ponajbolji od nabrojanih)...
Dalje za projektile i specijalan vozila imamo SAAB, BAE System, Leonardo, Rheinmetal... itd
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#215446 Re: Ukrajina
ih gdje bi nam kraj sad bio u prozvodnji dronova...
- geralt
- Posts: 6446
- Joined: 14/09/2017 12:45
#215447 Re: Ukrajina
Evropa ima sve sto joj treba, samo jos treba politicka volja. A recimo Njemackoj je 7 godina kancelar bio bukvalni i otvoreni ruski placenik Schroeder. Dakle politicko odlucivanje je ciljano i planski uguseno i poslano u stranputicu.
Last edited by geralt on 10/03/2025 16:14, edited 1 time in total.
-
KMR
- Posts: 12
- Joined: 08/03/2025 23:46
#215448 Re: Ukrajina
Daću ti jednostavan primer, Evropa je kroz projekat European Sky Shield Initiative (ESSI) razmatrala mogućnost razvoja Evropskog pandama sistemu Patriot (Pac-3) i to zajedno sa Francuskom (bez njih i ne bi mogli) i ideja je odbačena ali jenu razradi iste utvrđeno da bi razvoj i stavljanje u operativnu upotrebu trajao oko 25 godina. Podsećanja radi, razvoj Patriota osnovne verzije je trajalo 20 godina (uz svo predznanje ranijeg projekta SAM-D iz kog je proistekao. Dakle decenije su potrebne.drndalo wrote: ↑10/03/2025 14:36 Nuzda zakone mijenja, pa ta prica o decenijama ne stoji, barem ne sada. Da smo u 2011-oj, mozda...
Tako isto i upotreba US opreme i naoruzanja. Zaista mislimo da niko tamo ne radi nista na nekoj rezervnoj varijanti, koja bi omogucila neki okolni put upotrebe onoga sto imaju iako bi npr. neko to pokusao daljinski sprijeciti...?
Naravno da ne, i da se nece cekati da se samo neko smiluje...Mozda to ne bude 100% kompatibilno kao original, ali neki nacin upotrebe "za nuzdu" ce se naci...
-
KMR
- Posts: 12
- Joined: 08/03/2025 23:46
#215449 Re: Ukrajina
Ajde za početak da Turska napravi recimo jedan samo sklop... a to je motor za svoj projekat lovca 5 generacije... niti može niti se tome nada, već ide i pregovara ko bi to mogao da pravi.... Pa ni Kina to ne uspeva samostalno, već kupuje ili motore i/ili licence ili know how. Imati zaokruženu vazdušnu komponentu je ozbilno zeznut posao...drug_profi wrote: ↑10/03/2025 16:08 Kažeš samo francuzi.
Nije to samo francuzi. Dovoljno je da postoji jedan.
A nije samo jedan.
Turska također ima razvijen zračni arsenal potpuno.
I spremna je ući u koaliciju voljnih, pod jednim uslovom: da je prihvati evropska porodica.
Koliko god ja turke ne volio, opet mislim da su poželjan dio EU porodice.
-
Romanija
- Posts: 2563
- Joined: 02/10/2008 15:56
- Location: Brexitland
#215450 Re: Ukrajina
Vjerovatno mogu teoretski, ali teorija je jedna stvar. Evropska komponenta NATO-a bez USA je samo snaga na papiru, samo zbrajanje vojnih efektiva koje operativno nit' su isprobane nit imaju sposobnosti. Treba samo ici u prethodne intervencije i ratove i vidjeti sta se desavalo i kako su jedinice bile (ne)efiskasne. UK je to najbolje iskusila. Moguce potpuno US povlacenje potpore Ukr ja vidim kao nepremostivu prepreku bilo kakvoj smislenoj njihovoj i nasoj pobjedi.drug_profi wrote: ↑10/03/2025 14:29 Ne bih se složio. Apsolutno sve Europa može bez USA proizvesti.
Eurofighter je čak možda bolji avion od F22.
A pored njega tu je Gripen, Rafale (koji je možda ponajbolji od nabrojanih)...
Dalje za projektile i specijalan vozila imamo SAAB, BAE System, Leonardo, Rheinmetal... itd
