Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post Reply
User avatar
semsasuljakovic
Posts: 3684
Joined: 02/08/2015 21:30

#7401 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by semsasuljakovic »

Šta triput?
Ako odbije prvu ponudu, a poslodavac je u mjestu boravka - odmah briši s biroa. Tri puta nek ostane ako je poslodavac van mjesta boravka udaljeniji od 50 km.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28455
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7402 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Sanjarko »

Casas wrote: 09/02/2025 10:07
Sanjarko wrote: 09/02/2025 09:53 Hoce da ili su vec usvojili zakon da se brisu s evidencije na biroima rada samim tim i sa zdrastvenog osiguranja vjerojatno jer je to dvoje povezano osobe koje odbiju posao i to tri puta koji im se ponudi.

Njbti ce vecinom zene zbog ovog zakona koje ne mogu svasta da rade pod svakojakim uslovima, a imaju malu djecu, neke cak i bolesnu djecu, a nije da ne zele da rade nego ne mogu svaki posao da rade.

Sad citao o tome na Google kod stare na njenom mobitelu.
Rijec je o nacrtu zakona, konacan prijedlog ce vjerovatno boti do kraja godine.

Ne ulazeci u to da li ovaj zakon nekom pogoduje ili ne, ali mislim da ovo nije losa stvar, jer ima dosta ljudi koji recimo rade na crno iskoristavajuci pogodnosti poput zdravstvenog osiguranja dok su na birou a pri tome su nelojalna konkurencija registrovanim obrtima istog profila kojim se oni na crno bave.
Pa nek razdvoje biroe rade i zdrastvo i cao a ne ovo. Meni sestra nije mogla osoba da radi radi obaveza oko malog djeteta. Nudili joj posao ali previse radnih sati, smjene od 12 sati. A nije da nece. Onda na biroima rada ima puno nesposobnih ljudi koji ne mogu ni da rade i da hoce a nemaju nikakva ili minimalna neka primanja imaju, socijalna vecinom, ali mnogi ni ta.

Pa mene su bolesnoga vodili godinama na birou rada kao nezaposleno lice. Niti primanja, niti posla, niti ista, a hasta bio samo tako i sad sam srecom stabiliziralo mi je se stanje.

Oprosti sto sam isjekao nacrt zakona, ne mogu da ubacujem spoiler i sl.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#7403 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Prpa.ba »

k4mi wrote: 09/02/2025 08:01 Gledajuci statistiku od 2021 decembar, januar, juli i august imamo znacajnije padove. Najvise se ljudi zaposli u septembru. Trenutno januar blago odstupa, ali nista sto pokazuje neki novi trend.

U procentima od 2021 u januaru smo imali padove od 0,71%, 0,51%, 0,46%, 0,49 i 0,83%
Konacno neko sa brojevima. :thumbup:

Dakle u 2025. imamo pad u januaru koji je nesto veci cak i od januara 2021., usred pandemije.
Casas
Posts: 143
Joined: 08/08/2012 22:19

#7404 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Casas »

Sanjarko wrote: 09/02/2025 10:21
Casas wrote: 09/02/2025 10:07
Sanjarko wrote: 09/02/2025 09:53 Hoce da ili su vec usvojili zakon da se brisu s evidencije na biroima rada samim tim i sa zdrastvenog osiguranja vjerojatno jer je to dvoje povezano osobe koje odbiju posao i to tri puta koji im se ponudi.

Njbti ce vecinom zene zbog ovog zakona koje ne mogu svasta da rade pod svakojakim uslovima, a imaju malu djecu, neke cak i bolesnu djecu, a nije da ne zele da rade nego ne mogu svaki posao da rade.

Sad citao o tome na Google kod stare na njenom mobitelu.
Rijec je o nacrtu zakona, konacan prijedlog ce vjerovatno boti do kraja godine.

Ne ulazeci u to da li ovaj zakon nekom pogoduje ili ne, ali mislim da ovo nije losa stvar, jer ima dosta ljudi koji recimo rade na crno iskoristavajuci pogodnosti poput zdravstvenog osiguranja dok su na birou a pri tome su nelojalna konkurencija registrovanim obrtima istog profila kojim se oni na crno bave.
Pa nek razdvoje biroe rade i zdrastvo i cao a ne ovo. Meni sestra nije mogla osoba da radi radi obaveza oko malog djeteta. Nudili joj posao ali previse radnih sati, smjene od 12 sati. A nije da nece. Onda na biroima rada ima puno nesposobnih ljudi koji ne mogu ni da rade i da hoce a nemaju nikakva ili minimalna neka primanja imaju, socijalna vecinom, ali mnogi ni ta.

Pa mene su bolesnoga vodili godinama na birou rada kao nezaposleno lice. Niti primanja, niti posla, niti ista, a hasta bio samo tako i sad sam srecom stabiliziralo mi je se stanje.

Oprosti sto sam isjekao nacrt zakona, ne mogu da ubacujem spoiler i sl.
Nije problem ko zaista ne moze da radi, taj ce vjerovatno imati besplatno zdravstveno osiguranje u svakom slucaju.
Nemoj se sikirat to ce morati rijesiti.

Problem je recimo kada potpuno zdrav covjek radi na crno keramiku i pri tome naplacuje 25-30 KM po kvadratu, mjesecno zaradi 3-4 pa i 5 hiljada a ne zeli da otvori obrt i plati drzavi sto treba i pri tome predstavlja konkurenciju ljudima koji imaju registrovanu djelatnost.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#7405 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by drug_profi »

Starije žene bez posla će biti ucjenjivane time. Tipa 55-60 godina.
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#7406 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Styling »

Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#7407 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Ironmen »

Casas wrote: 09/02/2025 10:51
Sanjarko wrote: 09/02/2025 10:21
Casas wrote: 09/02/2025 10:07

Rijec je o nacrtu zakona, konacan prijedlog ce vjerovatno boti do kraja godine.

Ne ulazeci u to da li ovaj zakon nekom pogoduje ili ne, ali mislim da ovo nije losa stvar, jer ima dosta ljudi koji recimo rade na crno iskoristavajuci pogodnosti poput zdravstvenog osiguranja dok su na birou a pri tome su nelojalna konkurencija registrovanim obrtima istog profila kojim se oni na crno bave.
Pa nek razdvoje biroe rade i zdrastvo i cao a ne ovo. Meni sestra nije mogla osoba da radi radi obaveza oko malog djeteta. Nudili joj posao ali previse radnih sati, smjene od 12 sati. A nije da nece. Onda na biroima rada ima puno nesposobnih ljudi koji ne mogu ni da rade i da hoce a nemaju nikakva ili minimalna neka primanja imaju, socijalna vecinom, ali mnogi ni ta.

Pa mene su bolesnoga vodili godinama na birou rada kao nezaposleno lice. Niti primanja, niti posla, niti ista, a hasta bio samo tako i sad sam srecom stabiliziralo mi je se stanje.

Oprosti sto sam isjekao nacrt zakona, ne mogu da ubacujem spoiler i sl.
Nije problem ko zaista ne moze da radi, taj ce vjerovatno imati besplatno zdravstveno osiguranje u svakom slucaju.
Nemoj se sikirat to ce morati rijesiti.

Problem je recimo kada potpuno zdrav covjek radi na crno keramiku i pri tome naplacuje 25-30 KM po kvadratu, mjesecno zaradi 3-4 pa i 5 hiljada a ne zeli da otvori obrt i plati drzavi sto treba i pri tome predstavlja konkurenciju ljudima koji imaju registrovanu djelatnost.

Uvjek imaju rupe u zakonu, keramicara crnjaka kada pozove biro da su mu nasli posao on ne treba da odbije treba da prihvati ode kod robovlasnika koji mu nudi posao trazi platu u iznosu potrosacke korpe u FBiH i poslodavac kaze da ce mu javiti za posao i nikad mu ne javi, a ovaj ispostovao biro i javio se na posao sa time nije zadovoljio na razgovoru i ostaje na birou i dalje nastavlja da mlati 5-6k mjesecno na keramici.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#7408 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Haris.ba »

Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Pa godinama za to postoji fazon da te preko porezne skontaju i skidaju sa biroa.
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#7409 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Trappist »

"Hasičević će ipak dozvoliti da se radi 16 nedjelja u godini?
Ministarstvo pokušava naći izlaznu strategiju za svoj neuspješni eksperiment"

Zna li ova vlada uopste je li dosla ili posla? Donose ofrlje zakone pa se onda vadi i nekakve uredbe donose, kakav cirkus!
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#7410 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Trappist »

Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Oni vecinom imaju privatno zdravstveno osiguranje koje je 372828 puta bolje od ovog sto ti i ja placamo i koristimo :thumbup:
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#7411 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Styling »

Haris.ba wrote: 09/02/2025 11:05
Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Pa godinama za to postoji fazon da te preko porezne skontaju i skidaju sa biroa.
Ne mogu ih skontati kada recimo u Vijeću Evrope plate primaju na devizne račune.
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#7412 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Styling »

Trappist wrote: 09/02/2025 11:08
Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Oni vecinom imaju privatno zdravstveno osiguranje koje je 372828 puta bolje od ovog sto ti i ja placamo i koristimo :thumbup:
Pa nije baš tako. Oni u troškovima učestvuju sa određenim procentima. A postoje i neke terapije koje ne priznaju ili su jako skupe pa ih dobijaju preko javnog zdravstva.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#7413 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Haris.ba »

Styling wrote: 09/02/2025 11:09
Haris.ba wrote: 09/02/2025 11:05
Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Pa godinama za to postoji fazon da te preko porezne skontaju i skidaju sa biroa.
Ne mogu ih skontati kada recimo u Vijeću Evrope plate primaju na devizne račune.
Devizni racuni su u domacim bankama. Devizni racun je samo naziv za racun u stranoj valuti. Nista specijalno. Dostupno poreznoj bez problema. Svakih 6 mjeseci traze od banaka te izvjestaje o uplatama.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28455
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7414 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Sanjarko »

drug_profi wrote: 09/02/2025 10:57 Starije žene bez posla će biti ucjenjivane time. Tipa 55-60 godina.
Ma i mladze. Sestra prije imala zdrastvenih problema i nije mogla da radi, sad ima malo dijete i ne moze svaki posao da radi itd. Nudzen joj posao 12 sati smjene, odbila. Uvijek je se snalazila kao i moja mama. Pa i mama mi je donedavno imala 60-tak godina i nije bila u penziji.

Snalazila se i ona. Nije mogla ni ona svasta da radi. Ja kazem godinama i odmalena mozda hasta bio i vodili me na birou rada, nikakvo primanje, nikakav posao, nista.

Pos*rem im se u ovakav zakon. Razdvoji zdrastvo i biroe rada i tjt. To je reforma, nek socijalno vodi zdrastveno osiguranje ili slicno nekako, a biroi rada u vezi zaposljavanja.

Ionako se moraju preko socijalnog zdrastvene knjizice itd ovjeriti itd.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7415 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by konektovan »

Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Ko ti je rekao da ne placaju doprinose??
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7416 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 09/02/2025 11:24
Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Ko ti je rekao da ne placaju doprinose??
Imaju pojedini neko izuzece
UN i Americka ambasada koliko znam
ReymondReddington
Posts: 1609
Joined: 07/01/2018 22:25

#7417 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by ReymondReddington »

Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Ti zaposleni krse zakon jer moras svaka primanja prijaviti na birou. Isto ko i ovi keramicari sve bi to trebala porezna ganjati kao utaju poreza. Covjek radi keramiku, on na birou, zena mu na birou, dvoje djece i niko nista ne pita od cega on salje djecu u skolu i od cega zive.

To se mora presjeci jednom.

Sve bih ja to sklonio sa biroa nakon prve ponude. Jebote ljudi po 20-30 godina na birou a sad se treba kao sikirati sta cemo sa njima. Pa jasno je da nikad nisu posao trazili.

Bolesni ljudi i ne trebaju biti na birou jer valjda su bolesni i imaju neku dijagnozu koja ih sprijecava da rade ili ih limitira dosta. Ali njih i ne moze biti puno. Ako mo ne mozes naci posao daj mu neku invalidsku penziju i cao.
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#7418 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Styling »

_BataZiv_0809 wrote: 09/02/2025 11:30
konektovan wrote: 09/02/2025 11:24
Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Ko ti je rekao da ne placaju doprinose??
Imaju pojedini neko izuzece
UN i Americka ambasada koliko znam
Ima i OSCE i Vijeće Evrope.
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#7419 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Ironmen »

Trappist wrote: 09/02/2025 11:07 "Hasičević će ipak dozvoliti da se radi 16 nedjelja u godini?
Ministarstvo pokušava naći izlaznu strategiju za svoj neuspješni eksperiment"

Zna li ova vlada uopste je li dosla ili posla? Donose ofrlje zakone pa se onda vadi i nekakve uredbe donose, kakav cirkus!
Svagdje u Svijetu postoji testna faza nekog zakona mogli su staviti 2-3 mjeseca i kada su vidjeli da je fijasko vratiti na staro ovako se sada samo dublje zakopavaju u blato.
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#7420 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Ironmen »

ReymondReddington wrote: 09/02/2025 11:40
Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Ti zaposleni krse zakon jer moras svaka primanja prijaviti na birou. Isto ko i ovi keramicari sve bi to trebala porezna ganjati kao utaju poreza. Covjek radi keramiku, on na birou, zena mu na birou, dvoje djece i niko nista ne pita od cega on salje djecu u skolu i od cega zive.

To se mora presjeci jednom.

Sve bih ja to sklonio sa biroa nakon prve ponude. Jebote ljudi po 20-30 godina na birou a sad se treba kao sikirati sta cemo sa njima. Pa jasno je da nikad nisu posao trazili.

Bolesni ljudi i ne trebaju biti na birou jer valjda su bolesni i imaju neku dijagnozu koja ih sprijecava da rade ili ih limitira dosta. Ali njih i ne moze biti puno. Ako mo ne mozes naci posao daj mu neku invalidsku penziju i cao.
On radi keramiku zena na birou 3 djece imaju 600 kermi djeciji lagano rata kredita na 50 000 km :kiss: :bih:
User avatar
Sanjarko
Posts: 28455
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7421 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Sanjarko »

150 KM je ovdje djeciji doplatak i ne moze ga svako ni dobiti, kad bi bilo lako se hrvati sa birokratijom ovdje kod nas u Bosani u ovom uredzenju, Dejtonskom.
ReymondReddington
Posts: 1609
Joined: 07/01/2018 22:25

#7422 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by ReymondReddington »

Ironmen wrote: 09/02/2025 11:59
ReymondReddington wrote: 09/02/2025 11:40
Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Ti zaposleni krse zakon jer moras svaka primanja prijaviti na birou. Isto ko i ovi keramicari sve bi to trebala porezna ganjati kao utaju poreza. Covjek radi keramiku, on na birou, zena mu na birou, dvoje djece i niko nista ne pita od cega on salje djecu u skolu i od cega zive.

To se mora presjeci jednom.

Sve bih ja to sklonio sa biroa nakon prve ponude. Jebote ljudi po 20-30 godina na birou a sad se treba kao sikirati sta cemo sa njima. Pa jasno je da nikad nisu posao trazili.

Bolesni ljudi i ne trebaju biti na birou jer valjda su bolesni i imaju neku dijagnozu koja ih sprijecava da rade ili ih limitira dosta. Ali njih i ne moze biti puno. Ako mo ne mozes naci posao daj mu neku invalidsku penziju i cao.
On radi keramiku zena na birou 3 djece imaju 600 kermi djeciji lagano rata kredita na 50 000 km :kiss: :bih:
Plus se prijavljuju na svaku mogucu pomoc od opcine, kantona, federacije itd.
isx
Posts: 3912
Joined: 24/05/2014 19:12

#7423 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by isx »

_BataZiv_0809 wrote: 09/02/2025 11:30
konektovan wrote: 09/02/2025 11:24
Styling wrote: 09/02/2025 11:02 Postoji i određeni broj ljudi koji radi u međunarodnim organizacijama koje ne plaćaju doprinose (UN, OSCE, Vijeće Evrope) koji su na birou i koriste zdravstveno osiguranje na birou koje plaćamo mi koji smo prijavljeni.
Ko ti je rekao da ne placaju doprinose??
Imaju pojedini neko izuzece
UN i Americka ambasada koliko znam
Koliko sam upućen, čl. 5. Zakona o doprinosima i takvi uposlenici su obveznici uplate doprinosa osim ako međunarodnim ugovorom nije drugačije regulisano.

E sad zašto biro ne zna da su u radnom odnosu to pitanje treba postaviti FZZZ.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7424 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

isx wrote: 09/02/2025 12:35
_BataZiv_0809 wrote: 09/02/2025 11:30
konektovan wrote: 09/02/2025 11:24

Ko ti je rekao da ne placaju doprinose??
Imaju pojedini neko izuzece
UN i Americka ambasada koliko znam
Koliko sam upućen, čl. 5. Zakona o doprinosima i takvi uposlenici su obveznici uplate doprinosa osim ako međunarodnim ugovorom nije drugačije regulisano.
Vrlo moguce
Imao sam ponudu prije 10tak godina od jedne UN-ove organizacije
Ugovor o djelu, nista prijava, 3 godine koliko traje finansiranje projeka, bez obzira sto bi to po ZOR-u morao biti ugovor na neodredjeno (po tadasnjem su bile 2 godine neprekidnog rada, kasnije je to Dilfaš promijenio na 3).
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#7425 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Ironmen »

Sanjarko wrote: 09/02/2025 12:11 150 KM je ovdje djeciji doplatak i ne moze ga svako ni dobiti, kad bi bilo lako se hrvati sa birokratijom ovdje kod nas u Bosani u ovom uredzenju, Dejtonskom.
Sad je 200 km od januara 2025, jer je minimalna plata 1000 km.
Post Reply