Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post Reply
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#7351 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Prpa.ba »

Trappist wrote: 08/02/2025 16:03 Ma. To su sve pozitivni brojevi, vjeruj forumskom strucnjaku ne svojim ocima
Iduca faza argumentacije je da za pad zaposlenosti okrive slaba ekonomska kretanja u EU, kako strucnjaci jutros kazu, pa cijene ionako rastu, sta fali dodati i 700 KM troska na svaku platu, da i Rahmani osjete posljedice. Tako i sa otkazima, hajde ionako pada izvoz u EU, kad vec pada zaposlenost makar neka su plate vece. :lol:
isx
Posts: 3912
Joined: 24/05/2014 19:12

#7352 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by isx »

Prpa.ba wrote: 08/02/2025 15:54 Pa jebemu je li fakat mislite da niko mimo trojkaskih botova ne zna zaguglati i procitati brojeve. :-)

Januar 2023 pad broja zaposlenih u odnosu na decembar 2022 od 2400.
Januar 2024 pad broja zaposlenih u odnosu na decembar 2023 od 2600.
Januar 2025 pad broja zaposlenih u odnosu na decembar 2024 od 4600.

Zaposlenih u januaru 2024 bilo 3300 vise nego u decembru 2022.
Zaposlenih u januaru 2025 bilo 2500 vise nego u decembru 2023.

:mrgreen:
Dobar dobar. Guglaj dalje. Domaći zadatak - ukupan broj zaposlenih.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#7353 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Prpa.ba »

isx wrote: 08/02/2025 16:11 Dobar dobar. Guglaj dalje. Domaći zadatak - ukupan broj zaposlenih.
Daj nam podatke na dan 31.01.2024. u odnosu na 31.12.2023. i godinu dana ranije pa onda svršavaj na temi.
Ja ti dao i svrsio na temi, a ti pobjeze dalje.

Neka te zabavlja batica ili neko od Ostalih, ako jos koju bacis dobices i "mnogo jaka brt :thumbup: ". :kiss:
isx
Posts: 3912
Joined: 24/05/2014 19:12

#7354 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by isx »

Pa pokazao si što sam i tražio, iako uzimaš samo dio statistike kao i prethodnik. Svaka ćas. :mrgreen:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#7355 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Prpa.ba »

Ukljuci ostatak statistike koji smatras bitnim, i obaspi nas neuke botove znanjem i informacijama. :oops:
maha_xy
Posts: 600
Joined: 15/06/2008 14:34

#7356 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by maha_xy »

zubi wrote: 08/02/2025 07:18
maha_xy wrote: 07/02/2025 22:51 Javni sektor nije meritum ni za sta, od cistacica pa do direktora. Ono sto je realno postalo da mladjim ljudima, osim ovih totalno nesposobnih, taj javni sektor nije bio ni platom niti poslovima privlacan vise, pa su naravno pod krinkom za brigu obicnog radnika napunili budzet, i odmah im povecali plate, jer se radi o glasackoj masineriji. Koliko je ova vlast i sve oko nje nesposobno da su poceli prijetiti poslodavcima za TO, koji nije predvidjen niti ZOR, a vecina nema potpisan kolektivni ugovor. Znaci ispostujes sve po zakonu i dodje direktor PU, kaze ako su smanjili TO to je krivicno djelo, a idi u PM, kakav idiot moras biti da to izvalis. Zapeli bili radniku ce da cvijeta sve, kad lezi vraze, primanja ista, valja sad objasniti da je ipak onako kako se pricalo od pocetka kad je Odluka o minimalcu donesena...
Pravimo se malo francuske sobarice, a?

Naravno da je u pitanju utaja poreza i ostecivanje radnika, ne danas kad ne isplacujes TO jer on po zakonu ne mora biti isplacen, nego ta cinjenica da ga odjednom prestajes isplacivati sad kad se minimalac povecao, pokazuje da si ga ranije smatrao za dio plate.

Iako ovakav postupak na prvi pogled ne izgleda kao prekršaj, Poreska uprava FBiH upozorava da ukoliko se utvrdi da su raniji iznosi toplog obroka faktički predstavljali dio plate, a time su izbjegnuti porezi i doprinosi, to može predstavljati krivično djelo utaje poreza", navode iz Poreske uprave.

"Svi poslodavci koji pokušaju iskoristiti povećanje minimalne plate kako bi prikrili ranije prakse izbjegavanja poreznih obaveza suočit će se sa strogim kontrolama i sankcijama.
Ne razumijes tematiku kao ni ovaj sto je ovo izvalio. Ako je nekom radnik radio za 950 KM sa svim, sad radi za 1.000 KM sa svim, nema zakonske obaveze da mu se isplati TO. Ako im nije jasno ima sud, on ce utvrditi, TO je kategorija kao i regres mozes ali ne moras. Slagali su ljudi de ce im biti povecane plate, sad kad nisu pokusavaju zastrasiti da se mora isplatiti, ne mora. Jos jednom su ce utvrditi ako mora ne direktor PU.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7357 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Ateista »

maha_xy wrote: 08/02/2025 16:57
zubi wrote: 08/02/2025 07:18
maha_xy wrote: 07/02/2025 22:51 Javni sektor nije meritum ni za sta, od cistacica pa do direktora. Ono sto je realno postalo da mladjim ljudima, osim ovih totalno nesposobnih, taj javni sektor nije bio ni platom niti poslovima privlacan vise, pa su naravno pod krinkom za brigu obicnog radnika napunili budzet, i odmah im povecali plate, jer se radi o glasackoj masineriji. Koliko je ova vlast i sve oko nje nesposobno da su poceli prijetiti poslodavcima za TO, koji nije predvidjen niti ZOR, a vecina nema potpisan kolektivni ugovor. Znaci ispostujes sve po zakonu i dodje direktor PU, kaze ako su smanjili TO to je krivicno djelo, a idi u PM, kakav idiot moras biti da to izvalis. Zapeli bili radniku ce da cvijeta sve, kad lezi vraze, primanja ista, valja sad objasniti da je ipak onako kako se pricalo od pocetka kad je Odluka o minimalcu donesena...
Pravimo se malo francuske sobarice, a?

Naravno da je u pitanju utaja poreza i ostecivanje radnika, ne danas kad ne isplacujes TO jer on po zakonu ne mora biti isplacen, nego ta cinjenica da ga odjednom prestajes isplacivati sad kad se minimalac povecao, pokazuje da si ga ranije smatrao za dio plate.

Iako ovakav postupak na prvi pogled ne izgleda kao prekršaj, Poreska uprava FBiH upozorava da ukoliko se utvrdi da su raniji iznosi toplog obroka faktički predstavljali dio plate, a time su izbjegnuti porezi i doprinosi, to može predstavljati krivično djelo utaje poreza", navode iz Poreske uprave.

"Svi poslodavci koji pokušaju iskoristiti povećanje minimalne plate kako bi prikrili ranije prakse izbjegavanja poreznih obaveza suočit će se sa strogim kontrolama i sankcijama.
Ne razumijes tematiku kao ni ovaj sto je ovo izvalio. Ako je nekom radnik radio za 950 KM sa svim, sad radi za 1.000 KM sa svim, nema zakonske obaveze da mu se isplati TO. Ako im nije jasno ima sud, on ce utvrditi, TO je kategorija kao i regres mozes ali ne moras. Slagali su ljudi de ce im biti povecane plate, sad kad nisu pokusavaju zastrasiti da se mora isplatiti, ne mora. Jos jednom su ce utvrditi ako mora ne direktor PU.
Hoces da kazes da 1000 umjesto 950 nije povecanje?

Uostalom, nisu svi takvi, znam slucajeve gdje ostave to plus povecaju minimalac, pa neko ko je radio ukupno za recimo 1000 sad ima par stoja vise.
maha_xy
Posts: 600
Joined: 15/06/2008 14:34

#7358 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by maha_xy »

Ateista wrote: 08/02/2025 17:23
maha_xy wrote: 08/02/2025 16:57
zubi wrote: 08/02/2025 07:18

Pravimo se malo francuske sobarice, a?

Naravno da je u pitanju utaja poreza i ostecivanje radnika, ne danas kad ne isplacujes TO jer on po zakonu ne mora biti isplacen, nego ta cinjenica da ga odjednom prestajes isplacivati sad kad se minimalac povecao, pokazuje da si ga ranije smatrao za dio plate.

Iako ovakav postupak na prvi pogled ne izgleda kao prekršaj, Poreska uprava FBiH upozorava da ukoliko se utvrdi da su raniji iznosi toplog obroka faktički predstavljali dio plate, a time su izbjegnuti porezi i doprinosi, to može predstavljati krivično djelo utaje poreza", navode iz Poreske uprave.

"Svi poslodavci koji pokušaju iskoristiti povećanje minimalne plate kako bi prikrili ranije prakse izbjegavanja poreznih obaveza suočit će se sa strogim kontrolama i sankcijama.
Ne razumijes tematiku kao ni ovaj sto je ovo izvalio. Ako je nekom radnik radio za 950 KM sa svim, sad radi za 1.000 KM sa svim, nema zakonske obaveze da mu se isplati TO. Ako im nije jasno ima sud, on ce utvrditi, TO je kategorija kao i regres mozes ali ne moras. Slagali su ljudi de ce im biti povecane plate, sad kad nisu pokusavaju zastrasiti da se mora isplatiti, ne mora. Jos jednom su ce utvrditi ako mora ne direktor PU.
Hoces da kazes da 1000 umjesto 950 nije povecanje?

Uostalom, nisu svi takvi, znam slucajeve gdje ostave to plus povecaju minimalac, pa neko ko je radio ukupno za recimo 1000 sad ima par stoja vise.
Jeste ko je bio na minimalcu, eto sa 50 KM mu je standard povecan, moze uzeti hljeb sa sjemenkama sad. Haj jbt koja blagodat. Neka vas je kupio na foru, jbg fora kad god skontas je fora. Ista prica za ong od 70 miliona KM dobiti, upalili se svi a taj se po mudima nije pocesao.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7359 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Ateista »

maha_xy wrote: 08/02/2025 17:32
Ateista wrote: 08/02/2025 17:23
maha_xy wrote: 08/02/2025 16:57
Ne razumijes tematiku kao ni ovaj sto je ovo izvalio. Ako je nekom radnik radio za 950 KM sa svim, sad radi za 1.000 KM sa svim, nema zakonske obaveze da mu se isplati TO. Ako im nije jasno ima sud, on ce utvrditi, TO je kategorija kao i regres mozes ali ne moras. Slagali su ljudi de ce im biti povecane plate, sad kad nisu pokusavaju zastrasiti da se mora isplatiti, ne mora. Jos jednom su ce utvrditi ako mora ne direktor PU.
Hoces da kazes da 1000 umjesto 950 nije povecanje?

Uostalom, nisu svi takvi, znam slucajeve gdje ostave to plus povecaju minimalac, pa neko ko je radio ukupno za recimo 1000 sad ima par stoja vise.
Jeste ko je bio na minimalcu, eto sa 50 KM mu je standard povecan, moze uzeti hljeb sa sjemenkama sad. Haj jbt koja blagodat. Neka vas je kupio na foru, jbg fora kad god skontas je fora. Ista prica za ong od 70 miliona KM dobiti, upalili se svi a taj se po mudima nije pocesao.
Ne, onaj ko je stvarno bio na minimalcu mu je povecano preko 300KM, taj sto je imao ukupno 950 nije bio na minimalcu vec mu je isolacivan i dio koji nije obavezan. Kao sto sam pomenuo, nekima koji su i u toj situaciji je zadrzan topli pa imaju povecanje, am kgi iz razmih drugih razloga koji su objasnjeni imaju povecanje plate.
maha_xy
Posts: 600
Joined: 15/06/2008 14:34

#7360 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by maha_xy »

Ateista wrote: 08/02/2025 19:01
maha_xy wrote: 08/02/2025 17:32
Ateista wrote: 08/02/2025 17:23

Hoces da kazes da 1000 umjesto 950 nije povecanje?

Uostalom, nisu svi takvi, znam slucajeve gdje ostave to plus povecaju minimalac, pa neko ko je radio ukupno za recimo 1000 sad ima par stoja vise.
Jeste ko je bio na minimalcu, eto sa 50 KM mu je standard povecan, moze uzeti hljeb sa sjemenkama sad. Haj jbt koja blagodat. Neka vas je kupio na foru, jbg fora kad god skontas je fora. Ista prica za ong od 70 miliona KM dobiti, upalili se svi a taj se po mudima nije pocesao.
Ne, onaj ko je stvarno bio na minimalcu mu je povecano preko 300KM, taj sto je imao ukupno 950 nije bio na minimalcu vec mu je isolacivan i dio koji nije obavezan. Kao sto sam pomenuo, nekima koji su i u toj situaciji je zadrzan topli pa imaju povecanje, am kgi iz razmih drugih razloga koji su objasnjeni imaju povecanje plate.
[/quote
Ovi sa najmanjim primanjima su radili 1.100 do 1.300 KM, sad plata, TO, koverta svi su kuci isli sa ovoliko love. I nema im povecanja ko radi u privatnom sektoru, znaci sad na trosak doprinosa od 304 KM, da neko isplacuje jos 300 KM radniku, to zaboravite. I ne razumijem kako ljudi to ne mogu dokuciti, pri tome potrosnja pada poprilicno, nedjelje, situacija u svijetu, znaci ulazis u finansijske makaze sa smanjenjem prihoda i rastom troskova, i vi tvrdite da ce radnik bolje proci.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7361 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Ateista »

Ima ih koji du stvarno radili za ukupno 700-800KM.
maha_xy
Posts: 600
Joined: 15/06/2008 14:34

#7362 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by maha_xy »

Ateista wrote: 08/02/2025 19:18 Ima ih koji du stvarno radili za ukupno 700-800KM.
U Sa tesko, mozda 1% ne vise u privatnom sektoru.
Za tu lovu ne da ne mozes da nadjes radnika, nece ni oni sa odvikavanja.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#7363 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by bumerangss »

Bobi wrote: 07/02/2025 14:49
Ateista wrote: 07/02/2025 14:45 Jebo firmu koja fakultetski obrazovanoj osobi daje platu cca 1100KM, a i te radnike ako se ne mogu izboriti za vise od toga.
Pa ima ih, ima ovih vaspitačica sa Ba ili vss koliko hoces a plate im tolike.
Mislim da vise nema
Pogledaj na anticorupiks ju djeca sarajeva kxko se vec zive i te "tete" imaju startnu platu 1800 KM
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#7364 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Hakiz »

Trappist wrote: 08/02/2025 15:21
isx wrote: 08/02/2025 14:47 Svako ko ima bazično znanje u oblasti ekonomije zna šta znače statistički trendovi i da ovo samo može da bude pozitivno, te da već jednom krenemo da se vadimo iz blata i ove vražje stagnacije. Ovdje je samo problem što je taj rez napravila trenutna vlada.

Gledajte te ‘rahmane’ kojima ‘nije problem plaćati radnike’ i više od 1.000,00 KM kako ukidaju tople obroke ovih dana.
Ne znam stvarno sto se i ostale drzave onda ne ugledaju u ove magične ekonomske poteze i one ne povecaju za 60% minimalnu platu, sudeci po tebi svako to može i to ce ekonomski trendovi pokazati da ce biti pozitivno.
:run:
Zbog toga što njihove minimalne plate nisu tako niske. Njima treba da povećanje od 10 % da bi njihovi najmanje plaćeni mogli preživjeti. Mi moramo povećati za 50 % jer je naša najmanja plata bila preniska.

Ne možeš direktno porediti.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#7365 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by bumerangss »

Prpa.ba wrote: 07/02/2025 20:01
toska wrote: 07/02/2025 18:42 Ne plaća se škola već složenost poslova.
Ne placa se ni skola ni slozenost poslova, nego vrijednost posla na trzistu.
Ipak bi se trebala trbati vrijednovati i skola i odgovornost
U zdravstvu cistacica je do sad imala 750 KM a med sestra 1300 sto je bilo eto ok
Sad med sestra SSS ima isto 1300 i dadne lijek u venu pacijentu i mora upisati i u protokol i potpisati se i ukucati u komp u el sistem da to vide svi zdravstveni radnici (odgovornost velika)
Čistačica, pardon radnica jer ih se tako pežurativno vise ne smije zvati' sa NN spremom ima 1000 iposao joj je da istrese kante i mahne patos i da se potpise na formular koji stoii zalijepljen na vrata zbog inspekcije

Vjeruj da bi se sad vecina med sestara mjenjale za posao jer bolje biti cistacica za 1000 nego sestra za 1300 a u nekim ustanovama i 1400

Naravno tu je + to + minuli + prevoz ali opet sa svi.sestre bježe od čistačica za svega 300 400 KM

Sramota

Da neko ne pomisli da mislim da je cistacici puno 1000
Ne, ja sam za da minimalna plata treba biti 2000 ali povecanja moraju biti srazmjerna
MAha
Posts: 1128
Joined: 26/12/2002 00:00

#7366 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by MAha »

bumerangss wrote: 08/02/2025 19:52
Prpa.ba wrote: 07/02/2025 20:01
toska wrote: 07/02/2025 18:42 Ne plaća se škola već složenost poslova.
Ne placa se ni skola ni slozenost poslova, nego vrijednost posla na trzistu.
Ipak bi se trebala trbati vrijednovati i skola i odgovornost
U zdravstvu cistacica je do sad imala 750 KM a med sestra 1300 sto je bilo eto ok
Sad med sestra SSS ima isto 1300 i dadne lijek u venu pacijentu i mora upisati i u protokol i potpisati se i ukucati u komp u el sistem da to vide svi zdravstveni radnici (odgovornost velika)
Čistačica, pardon radnica jer ih se tako pežurativno vise ne smije zvati' sa NN spremom ima 1000 iposao joj je da istrese kante i mahne patos i da se potpise na formular koji stoii zalijepljen na vrata zbog inspekcije

Vjeruj da bi se sad vecina med sestara mjenjale za posao jer bolje biti cistacica za 1000 nego sestra za 1300 a u nekim ustanovama i 1400

Naravno tu je + to + minuli + prevoz ali opet sa svi.sestre bježe od čistačica za svega 300 400 KM

Sramota

Da neko ne pomisli da mislim da je cistacici puno 1000
Ne, ja sam za da minimalna plata treba biti 2000 ali povecanja moraju biti srazmjerna
To je sigurno problem. Radnici u takvim ustanovama se moraju izboriti za povecanje, tesko ce im neko dati to tek onako. U privatnom sektoru, nadat se da ce trziste rada to vremenom iznivelisati, jer nema sta drugo.
User avatar
zubi
Posts: 6230
Joined: 16/07/2009 00:27

#7367 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by zubi »

MAha wrote: 08/02/2025 15:43 Zdrav razum? Pa ne radi se ovdje o tim kategorijama. Nego o propisima.
Mislim jasno je meni sta je namjera i iednih i drugih, ali za neke stvari jednostavno moras imat zakonski osnov. Onako, odoka, po "zdravom razumu" ce neko reci, od cibuka, pa vidi ti si isplacivao platu a ne topli obrok, iako je firma isplacivala topli obrok ( nanosnovu vlastitog pravilnika, odluke, ugovora sa radnikom). Bez obzira sto bi neko volio da je drugacije, ali nije. To sve pada ko kruska s grane na sudu. Nadam se da se nece u to upustat. Mnogo pametnije, i.jedino moguce, d9nesi opci kolekt8vni ugovor, ili izmjeni zakon o radu, znaci uredi oblast pravno, a ne neke imaginarije, priuetnje,.ne znam.kako da to nazovem.
Kljucna misao ovdje ti je ovaj dio

Iako ovakav postupak na prvi pogled ne izgleda kao prekršaj, Poreska uprava FBiH upozorava da ukoliko se utvrdi da su raniji iznosi toplog obroka faktički predstavljali dio plate, a time su izbjegnuti porezi i doprinosi, to može predstavljati krivično djelo utaje poreza", navode iz Poreske uprave.

"Svi poslodavci koji pokušaju iskoristiti povećanje minimalne plate kako bi prikrili ranije prakse izbjegavanja poreznih obaveza suočit će se sa strogim kontrolama i sankcijama.


Kad ti se poreska navali na kosti jer posumnja da si isplatom TO zapravo namirivao dio plate i time si izbjegao placanje poreza i doprinosa, dakle kad te podvrgnu "strogim kontrolama" mislis da ima nekoga kome se nista ne moze naci? :D

Zelim im da iskisu svaku marku koju su zakinuli radniku i stavili u svoj dzep.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7368 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

@zubi :kiss:
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#7369 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Hakiz »

bumerangss wrote: 08/02/2025 19:52
Prpa.ba wrote: 07/02/2025 20:01
toska wrote: 07/02/2025 18:42 Ne plaća se škola već složenost poslova.
Ne placa se ni skola ni slozenost poslova, nego vrijednost posla na trzistu.
Ipak bi se trebala trbati vrijednovati i skola i odgovornost
U zdravstvu cistacica je do sad imala 750 KM a med sestra 1300 sto je bilo eto ok
Sad med sestra SSS ima isto 1300 i dadne lijek u venu pacijentu i mora upisati i u protokol i potpisati se i ukucati u komp u el sistem da to vide svi zdravstveni radnici (odgovornost velika)
Čistačica, pardon radnica jer ih se tako pežurativno vise ne smije zvati' sa NN spremom ima 1000 iposao joj je da istrese kante i mahne patos i da se potpise na formular koji stoii zalijepljen na vrata zbog inspekcije

Vjeruj da bi se sad vecina med sestara mjenjale za posao jer bolje biti cistacica za 1000 nego sestra za 1300 a u nekim ustanovama i 1400

Naravno tu je + to + minuli + prevoz ali opet sa svi.sestre bježe od čistačica za svega 300 400 KM

Sramota

Da neko ne pomisli da mislim da je cistacici puno 1000
Ne, ja sam za da minimalna plata treba biti 2000 ali povecanja moraju biti srazmjerna
Ja podržavam svakoga ko kaže da mu je plata mala i želi veću. Podržavam sestru koja kaže neću odgovornost apliciranja lijeka u venu za platu od 1.300, hoću više.

Ali mi se gadi da neko kaže da hoće veću platu zbog toga što čistačicina nije dovoljno niža od njegove. Gadi mi se sestra koja bi rekla neću da čistačica ima samo 300 manje od mene, mora razlika biti veća.
MAha
Posts: 1128
Joined: 26/12/2002 00:00

#7370 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by MAha »

zubi wrote: 08/02/2025 20:07
MAha wrote: 08/02/2025 15:43 Zdrav razum? Pa ne radi se ovdje o tim kategorijama. Nego o propisima.
Mislim jasno je meni sta je namjera i iednih i drugih, ali za neke stvari jednostavno moras imat zakonski osnov. Onako, odoka, po "zdravom razumu" ce neko reci, od cibuka, pa vidi ti si isplacivao platu a ne topli obrok, iako je firma isplacivala topli obrok ( nanosnovu vlastitog pravilnika, odluke, ugovora sa radnikom). Bez obzira sto bi neko volio da je drugacije, ali nije. To sve pada ko kruska s grane na sudu. Nadam se da se nece u to upustat. Mnogo pametnije, i.jedino moguce, d9nesi opci kolekt8vni ugovor, ili izmjeni zakon o radu, znaci uredi oblast pravno, a ne neke imaginarije, priuetnje,.ne znam.kako da to nazovem.
Kljucna misao ovdje ti je ovaj dio

Iako ovakav postupak na prvi pogled ne izgleda kao prekršaj, Poreska uprava FBiH upozorava da ukoliko se utvrdi da su raniji iznosi toplog obroka faktički predstavljali dio plate, a time su izbjegnuti porezi i doprinosi, to može predstavljati krivično djelo utaje poreza", navode iz Poreske uprave.

"Svi poslodavci koji pokušaju iskoristiti povećanje minimalne plate kako bi prikrili ranije prakse izbjegavanja poreznih obaveza suočit će se sa strogim kontrolama i sankcijama.


Kad ti se poreska navali na kosti jer posumnja da si isplatom TO zapravo namirivao dio plate i time si izbjegao placanje poreza i doprinosa, dakle kad te podvrgnu "strogim kontrolama" mislis da ima nekoga kome se nista ne moze naci? :D

Zelim im da iskisu svaku marku koju su zakinuli radniku i stavili u svoj dzep.
Izvini, ali SVAKO je isplatom TO "namirivao" primanja radniku. Nije bilo ni tada ni sada moguce isplatom TO "namirivati" dio plate. To je pravni nonsens. Imas platu odredjenu ugovorom ili ovim ranijim.odlukama o najnizoj plati i imas.iznos topl9g.obroka koji je, i visina, takodje definisan ugovorom, pravilnikom odlukom. Dakle, nemoguce je to sto govoris. Naravno, ako neko nije pravio gresku pa nije uopste definisao nicim iznos toplog obroka, nego isplacivao onako bez da je interno regulirao, pa bi se moglo smatrati eventualno da je to bio dio plate. Ako poslodavac sada ima mogucnost da internim odlukama, izmjenama interne regulative (znaci da iznos toplog nije definisan ugovorom o radu gdje je potrebna obostrana saglasnost za izmjenu) umanji ili ukine topli obrok, opet pravno cisto - imo si topli obrok sad ga vise nemas. Ako radniku ne odgovara, moze dati otkaz.
To.navaljivanje na kosti, i slicno, da se "nesto mora nac" je druga prica.
Ja govorim o pravnom aspektu ovoga, i on je po meni jasan prilicno.
Naravno da zakidanje radnika, gdje ih ima (a ima to je sigurno) treba biti ispravljeno. Postoji i mogucnost tuzbe radnika protiv poslodavca, ako je radnik zakinut za neko pravo koje mu pripada (bilo koje). Znam da je to malo tricky l, ali ako cemo po pravu onda je to takodje put.
MAha
Posts: 1128
Joined: 26/12/2002 00:00

#7371 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by MAha »

Hakiz wrote: 08/02/2025 20:16
bumerangss wrote: 08/02/2025 19:52
Prpa.ba wrote: 07/02/2025 20:01

Ne placa se ni skola ni slozenost poslova, nego vrijednost posla na trzistu.
Ipak bi se trebala trbati vrijednovati i skola i odgovornost
U zdravstvu cistacica je do sad imala 750 KM a med sestra 1300 sto je bilo eto ok
Sad med sestra SSS ima isto 1300 i dadne lijek u venu pacijentu i mora upisati i u protokol i potpisati se i ukucati u komp u el sistem da to vide svi zdravstveni radnici (odgovornost velika)
Čistačica, pardon radnica jer ih se tako pežurativno vise ne smije zvati' sa NN spremom ima 1000 iposao joj je da istrese kante i mahne patos i da se potpise na formular koji stoii zalijepljen na vrata zbog inspekcije

Vjeruj da bi se sad vecina med sestara mjenjale za posao jer bolje biti cistacica za 1000 nego sestra za 1300 a u nekim ustanovama i 1400

Naravno tu je + to + minuli + prevoz ali opet sa svi.sestre bježe od čistačica za svega 300 400 KM

Sramota

Da neko ne pomisli da mislim da je cistacici puno 1000
Ne, ja sam za da minimalna plata treba biti 2000 ali povecanja moraju biti srazmjerna
Ja podržavam svakoga ko kaže da mu je plata mala i želi veću. Podržavam sestru koja kaže neću odgovornost apliciranja lijeka u venu za platu od 1.300, hoću više.

Ali mi se gadi da neko kaže da hoće veću platu zbog toga što čistačicina nije dovoljno niža od njegove. Gadi mi se sestra koja bi rekla neću da čistačica ima samo 300 manje od mene, mora razlika biti veća.
Ne znam, stvar percepcije. Nije da mi se gadi, nego je cak vrlo, nazalost, ljudski i racionalni nacin posmatranja stvari. Manje kompleksan posao, sa manjom odgovornoscu itd itd, i covjek koji obavlja posao koji je komoleksniji odgovorniji potrosio ne znam 4 ili 8 godina vise skolovanja (znaci 8 godina npr zivota pitrosis i teosis i sebe i familiju i pare da sreknes obrazovanje), kako to nadoknaditi ako ne vecim primanjima, dakle meni je normalno.da ce ljudi tako to gledati.
maha_xy
Posts: 600
Joined: 15/06/2008 14:34

#7372 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by maha_xy »

zubi wrote: 08/02/2025 20:07
MAha wrote: 08/02/2025 15:43 Zdrav razum? Pa ne radi se ovdje o tim kategorijama. Nego o propisima.
Mislim jasno je meni sta je namjera i iednih i drugih, ali za neke stvari jednostavno moras imat zakonski osnov. Onako, odoka, po "zdravom razumu" ce neko reci, od cibuka, pa vidi ti si isplacivao platu a ne topli obrok, iako je firma isplacivala topli obrok ( nanosnovu vlastitog pravilnika, odluke, ugovora sa radnikom). Bez obzira sto bi neko volio da je drugacije, ali nije. To sve pada ko kruska s grane na sudu. Nadam se da se nece u to upustat. Mnogo pametnije, i.jedino moguce, d9nesi opci kolekt8vni ugovor, ili izmjeni zakon o radu, znaci uredi oblast pravno, a ne neke imaginarije, priuetnje,.ne znam.kako da to nazovem.
Kljucna misao ovdje ti je ovaj dio

Iako ovakav postupak na prvi pogled ne izgleda kao prekršaj, Poreska uprava FBiH upozorava da ukoliko se utvrdi da su raniji iznosi toplog obroka faktički predstavljali dio plate, a time su izbjegnuti porezi i doprinosi, to može predstavljati krivično djelo utaje poreza", navode iz Poreske uprave.

"Svi poslodavci koji pokušaju iskoristiti povećanje minimalne plate kako bi prikrili ranije prakse izbjegavanja poreznih obaveza suočit će se sa strogim kontrolama i sankcijama.


Kad ti se poreska navali na kosti jer posumnja da si isplatom TO zapravo namirivao dio plate i time si izbjegao placanje poreza i doprinosa, dakle kad te podvrgnu "strogim kontrolama" mislis da ima nekoga kome se nista ne moze naci? :D

Zelim im da iskisu svaku marku koju su zakinuli radniku i stavili u svoj dzep.
Ne razumijem te kad kazes zakinuli, kako mislis zakinuli, radis za platu koju si dogovorio, ako ti ne isplati ono sto si dogovorio ides traziti novi posao a ostalo ganjas na sudu. Jesi ti uopce ikad bio na razgovoru za posao, valjda ne pristajes na nesto sto ti finansijski ne odgovara. Ova prica paralelna je sa onom da poslodavac daje platu. Porezna nema pravo regulisati odnos poslodavac zaposlenik ako je sve u skladu sa zakonom, a jeste. Obajsni kako misle nekog kazniti, doneses ugovor na 1.000 KM neto, bez TO i prevoza, ako Neka misli da svaki radnik doprinosi preduzecu preko 2.054 KM razlike u cijeni neka ih on zaposli.
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#7373 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Trappist »

Ko god priziva inspekcije odmah znajte da taj nikad inspekciju očima svojim nije vidio, a kamoli imao kontakta s njima, to moze napisati uhljeb neki ili dijaspora.
Najveća skupina lopova, bezobraznika, kompleksasa, seljacina je najcesce u tim inspekcijama i 99.9% njih očekuje mito i ako je sve uredno.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#7374 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Prpa.ba »

Dakle veliki plan s koca i sokoca je represija? Sigurno ce lokalni inspektori biti vrlo strogi prema Rahmanima koji ih kite i finansiraju lokalnu politiku. :mrgreen: :lol:

Na ovom forumu likovi zive u zemlji cuda, ja nemam drugog objasnjenja za ovo biserje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7375 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

Trappist wrote: 08/02/2025 22:46 Ko god priziva inspekcije odmah znajte da taj nikad inspekciju očima svojim nije vidio, a kamoli imao kontakta s njima, to moze napisati uhljeb neki ili dijaspora.
Najveća skupina lopova, bezobraznika, kompleksasa, seljacina je najcesce u tim inspekcijama i 99.9% njih očekuje mito i ako je sve uredno.
Inspekcija rada u KS je skroz korektna.
Post Reply