Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- Optimus09
- Posts: 3717
- Joined: 27/11/2017 06:48
- Location: Berlin
#23476 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ko je imao platu 700 KM,osjetice razliku kad ne mora sastavljati kraj s krajem.Oni koji su imali 2000 ili vise i eventualno stan,nece se previse usreciti.
Istina da ne idu svi zbog novca,ali vecina koja ode je zbog malih plata.
Istina da ne idu svi zbog novca,ali vecina koja ode je zbog malih plata.
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23477 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Didier wrote: ↑25/01/2025 11:00 Imam sad ponudu da odem dvije godine u Toronto ili Vankuver, i sve je vrlo privlačno, a firmu koju imam u Sarajevu mogu voditi i od tamo, ali sam previše lijen da se ponovo spakujem, da tražim školu za stariju kćerku, da se zajebavam sa svim tim stvarima, tako da ću vjerovatno odbiti.
Nikad nije ni bilo do para, ali je istina da većina naših ljudi odlazi samo zbog toga, i ko drugačije kaže, uglavnom laže.
Isto tako jedan od mitova koji nasi ljudi imaju jeste da se Zapadnjaci sele samo tako za poslom, sele se dok su mladi i slobodni (selili bi se i mi da imamo jaci pasos), a u biti kad se dobiju djeca koja krenu u skolu, nema vise seldibe tek tako, gledas da izvuces od toga najbolje sto mozes, kako u Sarajevu, tako i u Münchenu. Kad dodju djeca, mnogo vece su sanse da ce putovati svaki dan 2h na posao i s posla, nego da promjeni mjesto stanovanja. Pisao sam vec o tome kako su mnogi nasi ljudi olako taj dio shvatili, pa im onda djeca imaju nevjerovatne probleme i zaostatke kad stignu u Njemacku.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23478 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ne slazes se valjda sa tom kategorizacijom? NK radnik je 8 razreda skole ili bez skole. SSS to nije, sto je gro nas koji smo gore i ne radimo u osiguranju. To sto raja radi nesto bez veze sa svojim zanimanjem je sasvim druga stvar. Te radnike niko nije ni pitao koji stepen strucne spreme ima, evo mene prvog tri sam posla promijenio za tri godine mi niko nije trazio moju diplomu, vjerovatno i mene negdje kategorisu ko NK. Veze oni nemaju... To su neke pausalne procjene kao i inace...Ozimician wrote: ↑25/01/2025 10:23Hoces traziti, ali je pitanje da li ce te neko primiti?elcaliente wrote: ↑25/01/2025 10:12Kako, pa valjda je inicijalno ako ti je lose u BiH da ces traziti gdje mozes ici da ti bude bolje?
Evo npr. ako ukinu pravilo za Zapadni Balkan, koje su sanse nekome ko je NK radnik u BiH da ode u Njemacku?
Situacija prije 15-20 god. je u BIH bila neuporedivo losija nego prije 5 god. ali nije bilo iseljavanja kao prije 5 god. (Skoro pa) jedini nacin da se ode je bio zenidba/udaja.
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23479 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Eh upravo si pogodio poentu.stubrijez wrote: ↑25/01/2025 17:36Ne slazes se valjda sa tom kategorizacijom? NK radnik je 8 razreda skole ili bez skole. SSS to nije, sto je gro nas koji smo gore i ne radimo u osiguranju. To sto raja radi nesto bez veze sa svojim zanimanjem je sasvim druga stvar. Te radnike niko nije ni pitao koji stepen strucne spreme ima, evo mene prvog tri sam posla promijenio za tri godine mi niko nije trazio moju diplomu, vjerovatno i mene negdje kategorisu ko NK. Veze oni nemaju... To su neke pausalne procjene kao i inace...Ozimician wrote: ↑25/01/2025 10:23Hoces traziti, ali je pitanje da li ce te neko primiti?elcaliente wrote: ↑25/01/2025 10:12
Kako, pa valjda je inicijalno ako ti je lose u BiH da ces traziti gdje mozes ici da ti bude bolje?
Evo npr. ako ukinu pravilo za Zapadni Balkan, koje su sanse nekome ko je NK radnik u BiH da ode u Njemacku?
Situacija prije 15-20 god. je u BIH bila neuporedivo losija nego prije 5 god. ali nije bilo iseljavanja kao prije 5 god. (Skoro pa) jedini nacin da se ode je bio zenidba/udaja.
Ja se ne slazem s tom kategorizacijom, imas ljude i s fakultetima koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan, jer im je bilo jednostavnije nego da prolaze proces nostrifikacije diplome - koji je i skup i komplikovan i traje.
Ali prosjecan njemacki politicar/sistem to ne vidi tako. On sve koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan vidi kao NK radnike, jer nigdje nisu prilozili svoju diplomu niti izvrsili nostrifikaciju.
Eh eto da uzmemo tvoj slucaj kao primjer, odlican primjer, ti si zavrsio SSS i da zelis doci u Njemacku, a ne postoji pravilo za Zapadni Balkan, nego moras nostrificirati diplomu i do trajne boravisne biti ogranicen da radis iskljucivo u struci za koju imas diplomu. Proces nostrifikacije je dug, skup i komplikovan, a ogranicen si samo na poslove za koje imas papir (samim time u slucaju otkaza i ne pronalaska novog posla mozes pakovati stvari) - vjerovatno bi se dobro zamislio da li doci u Njemacku i pristati na taj rizik...
-
narcisaa
- Posts: 499
- Joined: 04/01/2010 01:01
#23480 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Onaj ko ima placu 2000KM i vise u BiH i rijeseno stambeno pitanje, a uglavnom ga ima rijeseno, sigurno nece ni ici vani da radi za placu od 1000eura.
Ti ljudi ni u BiH ne rade slabo placene poslove, ne rade za minimalac. Zasto bi isli, da ih rade, vani?
- jeza u ledja
- Posts: 50669
- Joined: 29/12/2005 01:20
#23481 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ne idu ljudi vani smo zbog para, ali valda je logicno da neko ko ide vani ocekuje veci standard. Ako zaradjujes 1500 eura u BiH vjerovatno ocekujes bar 3 puta vise vani.
Ja sam u Americi upoznao ljude koji su tu dosli zbog bolje zarade iz skoro sve i jedne “razvijene” zemlje Evrope i svijeta. Od UK do Japana.
Ako oni dolaze na Zapad sto ne bi i mi?
A naravno pored tog razloga postoji cijeli niz drugih, od uredjenja drzave do vece sredine do jednostavno izlozenosti sirem svijetu.
Neki seljober iz Bavarske ima opciju Minhen, Frankfurt, Berlin, isto vazi za sve vece zemlje, u BiH je najveca opcija jbg Sarajevo.
Ja sam u Americi upoznao ljude koji su tu dosli zbog bolje zarade iz skoro sve i jedne “razvijene” zemlje Evrope i svijeta. Od UK do Japana.
Ako oni dolaze na Zapad sto ne bi i mi?
A naravno pored tog razloga postoji cijeli niz drugih, od uredjenja drzave do vece sredine do jednostavno izlozenosti sirem svijetu.
Neki seljober iz Bavarske ima opciju Minhen, Frankfurt, Berlin, isto vazi za sve vece zemlje, u BiH je najveca opcija jbg Sarajevo.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23482 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ima i takvih dosta vjeruj... ljudi su nezadovoljni statusom u svojoj zemlji, ne svidja im se sistem, okolina i korupcija, trulez u svim sferama drzave.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23483 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.Ozimician wrote: ↑25/01/2025 18:51Eh upravo si pogodio poentu.stubrijez wrote: ↑25/01/2025 17:36Ne slazes se valjda sa tom kategorizacijom? NK radnik je 8 razreda skole ili bez skole. SSS to nije, sto je gro nas koji smo gore i ne radimo u osiguranju. To sto raja radi nesto bez veze sa svojim zanimanjem je sasvim druga stvar. Te radnike niko nije ni pitao koji stepen strucne spreme ima, evo mene prvog tri sam posla promijenio za tri godine mi niko nije trazio moju diplomu, vjerovatno i mene negdje kategorisu ko NK. Veze oni nemaju... To su neke pausalne procjene kao i inace...Ozimician wrote: ↑25/01/2025 10:23
Hoces traziti, ali je pitanje da li ce te neko primiti?
Evo npr. ako ukinu pravilo za Zapadni Balkan, koje su sanse nekome ko je NK radnik u BiH da ode u Njemacku?
Situacija prije 15-20 god. je u BIH bila neuporedivo losija nego prije 5 god. ali nije bilo iseljavanja kao prije 5 god. (Skoro pa) jedini nacin da se ode je bio zenidba/udaja.
Ja se ne slazem s tom kategorizacijom, imas ljude i s fakultetima koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan, jer im je bilo jednostavnije nego da prolaze proces nostrifikacije diplome - koji je i skup i komplikovan i traje.
Ali prosjecan njemacki politicar/sistem to ne vidi tako. On sve koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan vidi kao NK radnike, jer nigdje nisu prilozili svoju diplomu niti izvrsili nostrifikaciju.
Eh eto da uzmemo tvoj slucaj kao primjer, odlican primjer, ti si zavrsio SSS i da zelis doci u Njemacku, a ne postoji pravilo za Zapadni Balkan, nego moras nostrificirati diplomu i do trajne boravisne biti ogranicen da radis iskljucivo u struci za koju imas diplomu. Proces nostrifikacije je dug, skup i komplikovan, a ogranicen si samo na poslove za koje imas papir (samim time u slucaju otkaza i ne pronalaska novog posla mozes pakovati stvari) - vjerovatno bi se dobro zamislio da li doci u Njemacku i pristati na taj rizik...
Ustvari, ja bih bas volio da nas potjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23484 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
U Njemačkoj je svako ko radi sa 12-godišnjom školom, ali bez ausbildunga, a da nije završio "ausbildung" (= u nastavku "stručna obuka") NKV radnik.stubrijez wrote: ↑26/01/2025 14:51I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.Ozimician wrote: ↑25/01/2025 18:51Eh upravo si pogodio poentu.stubrijez wrote: ↑25/01/2025 17:36
Ne slazes se valjda sa tom kategorizacijom? NK radnik je 8 razreda skole ili bez skole. SSS to nije, sto je gro nas koji smo gore i ne radimo u osiguranju. To sto raja radi nesto bez veze sa svojim zanimanjem je sasvim druga stvar. Te radnike niko nije ni pitao koji stepen strucne spreme ima, evo mene prvog tri sam posla promijenio za tri godine mi niko nije trazio moju diplomu, vjerovatno i mene negdje kategorisu ko NK. Veze oni nemaju... To su neke pausalne procjene kao i inace...
Ja se ne slazem s tom kategorizacijom, imas ljude i s fakultetima koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan, jer im je bilo jednostavnije nego da prolaze proces nostrifikacije diplome - koji je i skup i komplikovan i traje.
Ali prosjecan njemacki politicar/sistem to ne vidi tako. On sve koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan vidi kao NK radnike, jer nigdje nisu prilozili svoju diplomu niti izvrsili nostrifikaciju.
Eh eto da uzmemo tvoj slucaj kao primjer, odlican primjer, ti si zavrsio SSS i da zelis doci u Njemacku, a ne postoji pravilo za Zapadni Balkan, nego moras nostrificirati diplomu i do trajne boravisne biti ogranicen da radis iskljucivo u struci za koju imas diplomu. Proces nostrifikacije je dug, skup i komplikovan, a ogranicen si samo na poslove za koje imas papir (samim time u slucaju otkaza i ne pronalaska novog posla mozes pakovati stvari) - vjerovatno bi se dobro zamislio da li doci u Njemacku i pristati na taj rizik...
Ustvari, ja bih bas volio da nas protjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
Ne znam, možda na osnovu iskustva iz druge države mogu reći da si ti "de facto" završio tu stručnu obuku, ali ako dođeš tek tako i počneš raditi u nekoj fabrici, ti se vodiš kao pomoćni radnik sa odgvarajuće nižom platom.
To nisu paušalne procjene, nisi završio školu i stručnu obuku za taj posao, koja traje dvije do tri godine.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23485 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Fahrrad Mechaniker, Haustechniker ili Team Leiter nije pomocni radnik sa odgovarajucom nizom platom.sehohari wrote: ↑26/01/2025 14:57U Njemačkoj je svako ko radi sa 12-godišnjom školom, ali bez ausbildunga, a da nije završio "ausbildung" (= u nastavku "stručna obuka") NKV radnik.stubrijez wrote: ↑26/01/2025 14:51I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.Ozimician wrote: ↑25/01/2025 18:51
Eh upravo si pogodio poentu.
Ja se ne slazem s tom kategorizacijom, imas ljude i s fakultetima koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan, jer im je bilo jednostavnije nego da prolaze proces nostrifikacije diplome - koji je i skup i komplikovan i traje.
Ali prosjecan njemacki politicar/sistem to ne vidi tako. On sve koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan vidi kao NK radnike, jer nigdje nisu prilozili svoju diplomu niti izvrsili nostrifikaciju.
Eh eto da uzmemo tvoj slucaj kao primjer, odlican primjer, ti si zavrsio SSS i da zelis doci u Njemacku, a ne postoji pravilo za Zapadni Balkan, nego moras nostrificirati diplomu i do trajne boravisne biti ogranicen da radis iskljucivo u struci za koju imas diplomu. Proces nostrifikacije je dug, skup i komplikovan, a ogranicen si samo na poslove za koje imas papir (samim time u slucaju otkaza i ne pronalaska novog posla mozes pakovati stvari) - vjerovatno bi se dobro zamislio da li doci u Njemacku i pristati na taj rizik...
Ustvari, ja bih bas volio da nas protjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
Ne znam, možda na osnovu iskustva iz druge države mogu reći da si ti "de facto" završio tu stručnu obuku, ali ako dođeš tek tako i počneš raditi u nekoj fabrici, ti se vodiš kao pomoćni radnik sa odgvarajuće nižom platom.
To nisu paušalne procjene, nisi završio školu i stručnu obuku za taj posao, koja traje dvije do tri godine.
I prilikom apliciranja ili na intervjuu niko nikad i nikome koga znam nije trezio diplomu. Samo CV i ako imas neku preporuku.
I ne razlikuje se tu Njemacka od Bosne ili Amerike... radili smo mi i prije u Bosni i vani, nema tu formalno obrazovanje veliku vaznost uopste. Samo sto ne moras toliko zapeti da se dokazujes i ucis u poslu i kroz posao. Privreda i drzavna administracija svugdje gledaju na ovakva pitanja na razlicite nacine.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23486 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Teamleiter uopće i nije profesija, to je pozicija.stubrijez wrote: ↑26/01/2025 15:01Fahrrad Mechaniker, Haustechniker ili Team Leiter nije pomocni radnik sa odgovarajucom nizom platom.sehohari wrote: ↑26/01/2025 14:57U Njemačkoj je svako ko radi sa 12-godišnjom školom, ali bez ausbildunga, a da nije završio "ausbildung" (= u nastavku "stručna obuka") NKV radnik.stubrijez wrote: ↑26/01/2025 14:51
I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas protjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
Ne znam, možda na osnovu iskustva iz druge države mogu reći da si ti "de facto" završio tu stručnu obuku, ali ako dođeš tek tako i počneš raditi u nekoj fabrici, ti se vodiš kao pomoćni radnik sa odgvarajuće nižom platom.
To nisu paušalne procjene, nisi završio školu i stručnu obuku za taj posao, koja traje dvije do tri godine.
I prilikom apliciranja ili na intervjuu niko nikad i nikome koga znam nije trezio diplomu. Samo CV i ako imas neku preporuku.
Haustechniker je u biti haus majstor, i to nije pravi posao gdje ti treba prava stručna obuka.
Jedino za ovaj prvi posao ne znam, ali moguće je da su te opet zaposlili kao NKV radnika?
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23487 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
To znam ja, znas ti, zna i tvoj poslodavac, ali drzava Njemacka ne zna i oficijelno si za nju NK radnik.stubrijez wrote: ↑26/01/2025 14:51 I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas potjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
Mislim da si dovoljno dugo u Njemackoj da znas koliko se*u oko papirologije.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23488 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Apsolutno se tu slazemo, o tome i pisem i gore sam pomenuo. Birokratija i privreda drukcije gledaju na to.Ozimician wrote: ↑26/01/2025 15:08To znam ja, znas ti, zna i tvoj poslodavac, ali drzava Njemacka ne zna i oficijelno si za nju NK radnik.stubrijez wrote: ↑26/01/2025 14:51 I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas potjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
Mislim da si dovoljno dugo u Njemackoj da znas koliko se*u oko papirologije.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23489 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ne seru, to je jednostavno tako.Ozimician wrote: ↑26/01/2025 15:08To znam ja, znas ti, zna i tvoj poslodavac, ali drzava Njemacka ne zna i oficijelno si za nju NK radnik.stubrijez wrote: ↑26/01/2025 14:51 I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas potjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
Mislim da si dovoljno dugo u Njemackoj da znas koliko se*u oko papirologije.
Zauzvrat imaš pogodnosti tipa zasebnu tarifu.
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23490 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Se*u itekako, to sto je "jednostavno tako" ne znaci da je ispravno.sehohari wrote: ↑26/01/2025 15:12Ne seru, to je jednostavno tako.Ozimician wrote: ↑26/01/2025 15:08To znam ja, znas ti, zna i tvoj poslodavac, ali drzava Njemacka ne zna i oficijelno si za nju NK radnik.stubrijez wrote: ↑26/01/2025 14:51 I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas potjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
Mislim da si dovoljno dugo u Njemackoj da znas koliko se*u oko papirologije.
Zauzvrat imaš pogodnosti tipa zasebnu tarifu.
Ja sam davno na ovoj temi napisao - nakon iskustva s njemackim salterima i papirima, izvinjavam se svim BH salterusama sto sam ih ranije vrijedjao i pricao lose o njima.
U BiH se nacekas, iznerviras, posvadjas - ali barem zavrsis to sto trebas.
Last edited by Ozimician on 26/01/2025 15:15, edited 1 time in total.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23491 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
E pa prijatelju eto znas sve jeboga ti gdje ima tehnicar NK radnik i mehanicar. Kazem ti ljudi ne gledaju kad mozes u IT raditi bez formalnog obrazovanja i certifikata sto ne bi ovo mogao. Znaci i njih vode kao NK jel?sehohari wrote: ↑26/01/2025 15:08Teamleiter uopće i nije profesija, to je pozicija.stubrijez wrote: ↑26/01/2025 15:01Fahrrad Mechaniker, Haustechniker ili Team Leiter nije pomocni radnik sa odgovarajucom nizom platom.sehohari wrote: ↑26/01/2025 14:57
U Njemačkoj je svako ko radi sa 12-godišnjom školom, ali bez ausbildunga, a da nije završio "ausbildung" (= u nastavku "stručna obuka") NKV radnik.
Ne znam, možda na osnovu iskustva iz druge države mogu reći da si ti "de facto" završio tu stručnu obuku, ali ako dođeš tek tako i počneš raditi u nekoj fabrici, ti se vodiš kao pomoćni radnik sa odgvarajuće nižom platom.
To nisu paušalne procjene, nisi završio školu i stručnu obuku za taj posao, koja traje dvije do tri godine.
I prilikom apliciranja ili na intervjuu niko nikad i nikome koga znam nije trezio diplomu. Samo CV i ako imas neku preporuku.
Haustechniker je u biti haus majstor, i to nije pravi posao gdje ti treba prava stručna obuka.
Jedino za ovaj prvi posao ne znam, ali moguće je da su te opet zaposlili kao NKV radnika?
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23492 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
IT je izuzet iz ovog pravila, oni moraju dokazati mislim 3 god. rada u struci i to im se racuna kao strucna kvalifikacija.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23493 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Birokratija općenito, da. Ali ne ovo.Ozimician wrote: ↑26/01/2025 15:14Se*u itekako, to sto je "jednostavno tako" ne znaci da je ispravno.
Ja sam davno na ovoj temi napisao - nakon iskustva s njemackim salterima i papirima, izvinjavam se svim BH salterusama sto sam ih ranije vrijedjao i pricao lose o njima.
U BiH se nacekas, iznerviras, posvadjas - ali barem zavrsis to sto trebas.
To je zaštita tržišta rada.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23494 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Koje ba 3 godine ljudi rade sta je s vama... pricamo dva jezika, to sto ti drzavni moljci vode nema veze sa praksom i realnim sektorom.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23495 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Pa moj stari kada je došao radio je kao mehaničar, ali imao je manju platu od drugih jer nije imao "ausbildung".stubrijez wrote: ↑26/01/2025 15:15E pa prijatelju eto znas sve jeboga ti gdje ima tehnicar NK radnik i mehanicar. Kazem ti ljudi ne gledaju kad mozes u IT raditi bez formalnog obrazovanja i certifikata sto ne bi ovo mogao. Znaci i njih vode kao NK jel?
Naravno da možeš raditi, možeš sada biti i profesor u školi sa par mjeseci preobuke, ali si uvijek donji glede statusa.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23497 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Onda sam ja totalno zbunjen, na sva usta se pricalo kako fali radnika, a onda se stiti trziste rada?
Negdje sam na njemackim forumima procitao da je Fachkräftemangel zapravo scam - traze kao kvalifikovanu stranu radnu snagu, ali im ne priznaju kvalifikacije koje su stekli u svojim drzavama i tretiraju ih kao NK radnike dok ne urade skupu, komplikovanu i dugu nostrifikaciju zanimanja u Njemackoj.
A opet ako neko tu nostrifikaciju zaista i uradi i dodje u Njemacku kao Fachkraft, osudjen je da radi samo u toj struci za koju ima diplomu.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23498 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Pa jbg. treba držati balans.Ozimician wrote: ↑26/01/2025 15:23Onda sam ja totalno zbunjen, na sva usta se pricalo kako fali radnika, a onda se stiti trziste rada?![]()
Negdje sam na njemackim forumima procitao da je Fachkräftemangel zapravo scam - traze kao kvalifikovanu stranu radnu snagu, ali im ne priznaju kvalifikacije koje su stekli u svojim drzavama i tretiraju ih kao NK radnike dok ne urade skupu, komplikovanu i dugu nostrifikaciju zanimanja u Njemackoj.
A opet ako neko to uradi i dodje u Njemacku kao Fachkraft, osudjen je da radi samo u toj struci za koju ima diplomu.![]()
Evo i BiH fali radnika ili Hrvatskoj, opet svi ne žele da im radnici iz neke druge zemlje obore cijenu rada.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23499 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ti si neki drzavni sluzbenik.
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23500 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
U BiH ne fali radnika (zapravo slicna prica kao i u Njemackoj, fali radnika ali po kakvim uslovima i gdje), Hrvatskoj fali radnika i Hrvatska je uvezla jako puno radnika prosle god., Njemacka je uvezla samo duplo vise nego jedna mala Hrvatska.sehohari wrote: ↑26/01/2025 15:25Pa jbg. treba držati balans.Ozimician wrote: ↑26/01/2025 15:23Onda sam ja totalno zbunjen, na sva usta se pricalo kako fali radnika, a onda se stiti trziste rada?![]()
Negdje sam na njemackim forumima procitao da je Fachkräftemangel zapravo scam - traze kao kvalifikovanu stranu radnu snagu, ali im ne priznaju kvalifikacije koje su stekli u svojim drzavama i tretiraju ih kao NK radnike dok ne urade skupu, komplikovanu i dugu nostrifikaciju zanimanja u Njemackoj.
A opet ako neko to uradi i dodje u Njemacku kao Fachkraft, osudjen je da radi samo u toj struci za koju ima diplomu.![]()
Evo i BiH fali radnika ili Hrvatskoj, opet svi ne žele da im radnici iz neke druge zemlje obore cijenu rada.
