Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#23476 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Optimus09 »

Ko je imao platu 700 KM,osjetice razliku kad ne mora sastavljati kraj s krajem.Oni koji su imali 2000 ili vise i eventualno stan,nece se previse usreciti.
Istina da ne idu svi zbog novca,ali vecina koja ode je zbog malih plata.
User avatar
Ozimician
Posts: 8130
Joined: 05/09/2012 23:21

#23477 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Didier wrote: 25/01/2025 11:00 Imam sad ponudu da odem dvije godine u Toronto ili Vankuver, i sve je vrlo privlačno, a firmu koju imam u Sarajevu mogu voditi i od tamo, ali sam previše lijen da se ponovo spakujem, da tražim školu za stariju kćerku, da se zajebavam sa svim tim stvarima, tako da ću vjerovatno odbiti.

Nikad nije ni bilo do para, ali je istina da većina naših ljudi odlazi samo zbog toga, i ko drugačije kaže, uglavnom laže.
:thumbup:

Isto tako jedan od mitova koji nasi ljudi imaju jeste da se Zapadnjaci sele samo tako za poslom, sele se dok su mladi i slobodni (selili bi se i mi da imamo jaci pasos), a u biti kad se dobiju djeca koja krenu u skolu, nema vise seldibe tek tako, gledas da izvuces od toga najbolje sto mozes, kako u Sarajevu, tako i u Münchenu. Kad dodju djeca, mnogo vece su sanse da ce putovati svaki dan 2h na posao i s posla, nego da promjeni mjesto stanovanja. Pisao sam vec o tome kako su mnogi nasi ljudi olako taj dio shvatili, pa im onda djeca imaju nevjerovatne probleme i zaostatke kad stignu u Njemacku.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23478 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Ozimician wrote: 25/01/2025 10:23
elcaliente wrote: 25/01/2025 10:12
Ozimician wrote: 25/01/2025 09:41

Ovo je samo pokazatelj da iseljenje uopste ne zavisi od drzave BiH, vlasti u BiH, pa cak ni ekonomske situacije u BiH - nego od uslova rada i zivljenja na odredisnoj destinaciji.
Kako, pa valjda je inicijalno ako ti je lose u BiH da ces traziti gdje mozes ici da ti bude bolje?
Hoces traziti, ali je pitanje da li ce te neko primiti?
Evo npr. ako ukinu pravilo za Zapadni Balkan, koje su sanse nekome ko je NK radnik u BiH da ode u Njemacku?

Situacija prije 15-20 god. je u BIH bila neuporedivo losija nego prije 5 god. ali nije bilo iseljavanja kao prije 5 god. (Skoro pa) jedini nacin da se ode je bio zenidba/udaja.
Ne slazes se valjda sa tom kategorizacijom? NK radnik je 8 razreda skole ili bez skole. SSS to nije, sto je gro nas koji smo gore i ne radimo u osiguranju. To sto raja radi nesto bez veze sa svojim zanimanjem je sasvim druga stvar. Te radnike niko nije ni pitao koji stepen strucne spreme ima, evo mene prvog tri sam posla promijenio za tri godine mi niko nije trazio moju diplomu, vjerovatno i mene negdje kategorisu ko NK. Veze oni nemaju... To su neke pausalne procjene kao i inace...
User avatar
Ozimician
Posts: 8130
Joined: 05/09/2012 23:21

#23479 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

stubrijez wrote: 25/01/2025 17:36
Ozimician wrote: 25/01/2025 10:23
elcaliente wrote: 25/01/2025 10:12

Kako, pa valjda je inicijalno ako ti je lose u BiH da ces traziti gdje mozes ici da ti bude bolje?
Hoces traziti, ali je pitanje da li ce te neko primiti?
Evo npr. ako ukinu pravilo za Zapadni Balkan, koje su sanse nekome ko je NK radnik u BiH da ode u Njemacku?

Situacija prije 15-20 god. je u BIH bila neuporedivo losija nego prije 5 god. ali nije bilo iseljavanja kao prije 5 god. (Skoro pa) jedini nacin da se ode je bio zenidba/udaja.
Ne slazes se valjda sa tom kategorizacijom? NK radnik je 8 razreda skole ili bez skole. SSS to nije, sto je gro nas koji smo gore i ne radimo u osiguranju. To sto raja radi nesto bez veze sa svojim zanimanjem je sasvim druga stvar. Te radnike niko nije ni pitao koji stepen strucne spreme ima, evo mene prvog tri sam posla promijenio za tri godine mi niko nije trazio moju diplomu, vjerovatno i mene negdje kategorisu ko NK. Veze oni nemaju... To su neke pausalne procjene kao i inace...
Eh upravo si pogodio poentu.

Ja se ne slazem s tom kategorizacijom, imas ljude i s fakultetima koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan, jer im je bilo jednostavnije nego da prolaze proces nostrifikacije diplome - koji je i skup i komplikovan i traje.

Ali prosjecan njemacki politicar/sistem to ne vidi tako. On sve koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan vidi kao NK radnike, jer nigdje nisu prilozili svoju diplomu niti izvrsili nostrifikaciju.


Eh eto da uzmemo tvoj slucaj kao primjer, odlican primjer, ti si zavrsio SSS i da zelis doci u Njemacku, a ne postoji pravilo za Zapadni Balkan, nego moras nostrificirati diplomu i do trajne boravisne biti ogranicen da radis iskljucivo u struci za koju imas diplomu. Proces nostrifikacije je dug, skup i komplikovan, a ogranicen si samo na poslove za koje imas papir (samim time u slucaju otkaza i ne pronalaska novog posla mozes pakovati stvari) - vjerovatno bi se dobro zamislio da li doci u Njemacku i pristati na taj rizik...
narcisaa
Posts: 499
Joined: 04/01/2010 01:01

#23480 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by narcisaa »

Optimus09 wrote: 25/01/2025 11:26 Ko je imao platu 700 KM,osjetice razliku kad ne mora sastavljati kraj s krajem.Oni koji su imali 2000 ili vise i eventualno stan,nece se previse usreciti.
Istina da ne idu svi zbog novca,ali vecina koja ode je zbog malih plata.
Onaj ko ima placu 2000KM i vise u BiH i rijeseno stambeno pitanje, a uglavnom ga ima rijeseno, sigurno nece ni ici vani da radi za placu od 1000eura.
Ti ljudi ni u BiH ne rade slabo placene poslove, ne rade za minimalac. Zasto bi isli, da ih rade, vani?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50669
Joined: 29/12/2005 01:20

#23481 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ne idu ljudi vani smo zbog para, ali valda je logicno da neko ko ide vani ocekuje veci standard. Ako zaradjujes 1500 eura u BiH vjerovatno ocekujes bar 3 puta vise vani.

Ja sam u Americi upoznao ljude koji su tu dosli zbog bolje zarade iz skoro sve i jedne “razvijene” zemlje Evrope i svijeta. Od UK do Japana.

Ako oni dolaze na Zapad sto ne bi i mi?

A naravno pored tog razloga postoji cijeli niz drugih, od uredjenja drzave do vece sredine do jednostavno izlozenosti sirem svijetu.

Neki seljober iz Bavarske ima opciju Minhen, Frankfurt, Berlin, isto vazi za sve vece zemlje, u BiH je najveca opcija jbg Sarajevo.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23482 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

narcisaa wrote: 25/01/2025 19:02
Optimus09 wrote: 25/01/2025 11:26 Ko je imao platu 700 KM,osjetice razliku kad ne mora sastavljati kraj s krajem.Oni koji su imali 2000 ili vise i eventualno stan,nece se previse usreciti.
Istina da ne idu svi zbog novca,ali vecina koja ode je zbog malih plata.
Onaj ko ima placu 2000KM i vise u BiH i rijeseno stambeno pitanje, a uglavnom ga ima rijeseno, sigurno nece ni ici vani da radi za placu od 1000eura.
Ti ljudi ni u BiH ne rade slabo placene poslove, ne rade za minimalac. Zasto bi isli, da ih rade, vani?
Ima i takvih dosta vjeruj... ljudi su nezadovoljni statusom u svojoj zemlji, ne svidja im se sistem, okolina i korupcija, trulez u svim sferama drzave.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23483 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Ozimician wrote: 25/01/2025 18:51
stubrijez wrote: 25/01/2025 17:36
Ozimician wrote: 25/01/2025 10:23

Hoces traziti, ali je pitanje da li ce te neko primiti?
Evo npr. ako ukinu pravilo za Zapadni Balkan, koje su sanse nekome ko je NK radnik u BiH da ode u Njemacku?

Situacija prije 15-20 god. je u BIH bila neuporedivo losija nego prije 5 god. ali nije bilo iseljavanja kao prije 5 god. (Skoro pa) jedini nacin da se ode je bio zenidba/udaja.
Ne slazes se valjda sa tom kategorizacijom? NK radnik je 8 razreda skole ili bez skole. SSS to nije, sto je gro nas koji smo gore i ne radimo u osiguranju. To sto raja radi nesto bez veze sa svojim zanimanjem je sasvim druga stvar. Te radnike niko nije ni pitao koji stepen strucne spreme ima, evo mene prvog tri sam posla promijenio za tri godine mi niko nije trazio moju diplomu, vjerovatno i mene negdje kategorisu ko NK. Veze oni nemaju... To su neke pausalne procjene kao i inace...
Eh upravo si pogodio poentu.

Ja se ne slazem s tom kategorizacijom, imas ljude i s fakultetima koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan, jer im je bilo jednostavnije nego da prolaze proces nostrifikacije diplome - koji je i skup i komplikovan i traje.

Ali prosjecan njemacki politicar/sistem to ne vidi tako. On sve koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan vidi kao NK radnike, jer nigdje nisu prilozili svoju diplomu niti izvrsili nostrifikaciju.


Eh eto da uzmemo tvoj slucaj kao primjer, odlican primjer, ti si zavrsio SSS i da zelis doci u Njemacku, a ne postoji pravilo za Zapadni Balkan, nego moras nostrificirati diplomu i do trajne boravisne biti ogranicen da radis iskljucivo u struci za koju imas diplomu. Proces nostrifikacije je dug, skup i komplikovan, a ogranicen si samo na poslove za koje imas papir (samim time u slucaju otkaza i ne pronalaska novog posla mozes pakovati stvari) - vjerovatno bi se dobro zamislio da li doci u Njemacku i pristati na taj rizik...
I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas potjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23484 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

stubrijez wrote: 26/01/2025 14:51
Ozimician wrote: 25/01/2025 18:51
stubrijez wrote: 25/01/2025 17:36
Ne slazes se valjda sa tom kategorizacijom? NK radnik je 8 razreda skole ili bez skole. SSS to nije, sto je gro nas koji smo gore i ne radimo u osiguranju. To sto raja radi nesto bez veze sa svojim zanimanjem je sasvim druga stvar. Te radnike niko nije ni pitao koji stepen strucne spreme ima, evo mene prvog tri sam posla promijenio za tri godine mi niko nije trazio moju diplomu, vjerovatno i mene negdje kategorisu ko NK. Veze oni nemaju... To su neke pausalne procjene kao i inace...
Eh upravo si pogodio poentu.

Ja se ne slazem s tom kategorizacijom, imas ljude i s fakultetima koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan, jer im je bilo jednostavnije nego da prolaze proces nostrifikacije diplome - koji je i skup i komplikovan i traje.

Ali prosjecan njemacki politicar/sistem to ne vidi tako. On sve koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan vidi kao NK radnike, jer nigdje nisu prilozili svoju diplomu niti izvrsili nostrifikaciju.


Eh eto da uzmemo tvoj slucaj kao primjer, odlican primjer, ti si zavrsio SSS i da zelis doci u Njemacku, a ne postoji pravilo za Zapadni Balkan, nego moras nostrificirati diplomu i do trajne boravisne biti ogranicen da radis iskljucivo u struci za koju imas diplomu. Proces nostrifikacije je dug, skup i komplikovan, a ogranicen si samo na poslove za koje imas papir (samim time u slucaju otkaza i ne pronalaska novog posla mozes pakovati stvari) - vjerovatno bi se dobro zamislio da li doci u Njemacku i pristati na taj rizik...
I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas protjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
U Njemačkoj je svako ko radi sa 12-godišnjom školom, ali bez ausbildunga, a da nije završio "ausbildung" (= u nastavku "stručna obuka") NKV radnik.
Ne znam, možda na osnovu iskustva iz druge države mogu reći da si ti "de facto" završio tu stručnu obuku, ali ako dođeš tek tako i počneš raditi u nekoj fabrici, ti se vodiš kao pomoćni radnik sa odgvarajuće nižom platom.

To nisu paušalne procjene, nisi završio školu i stručnu obuku za taj posao, koja traje dvije do tri godine.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23485 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

sehohari wrote: 26/01/2025 14:57
stubrijez wrote: 26/01/2025 14:51
Ozimician wrote: 25/01/2025 18:51

Eh upravo si pogodio poentu.

Ja se ne slazem s tom kategorizacijom, imas ljude i s fakultetima koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan, jer im je bilo jednostavnije nego da prolaze proces nostrifikacije diplome - koji je i skup i komplikovan i traje.

Ali prosjecan njemacki politicar/sistem to ne vidi tako. On sve koji su dosli preko pravila za Zapadni Balkan vidi kao NK radnike, jer nigdje nisu prilozili svoju diplomu niti izvrsili nostrifikaciju.


Eh eto da uzmemo tvoj slucaj kao primjer, odlican primjer, ti si zavrsio SSS i da zelis doci u Njemacku, a ne postoji pravilo za Zapadni Balkan, nego moras nostrificirati diplomu i do trajne boravisne biti ogranicen da radis iskljucivo u struci za koju imas diplomu. Proces nostrifikacije je dug, skup i komplikovan, a ogranicen si samo na poslove za koje imas papir (samim time u slucaju otkaza i ne pronalaska novog posla mozes pakovati stvari) - vjerovatno bi se dobro zamislio da li doci u Njemacku i pristati na taj rizik...
I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas protjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
U Njemačkoj je svako ko radi sa 12-godišnjom školom, ali bez ausbildunga, a da nije završio "ausbildung" (= u nastavku "stručna obuka") NKV radnik.
Ne znam, možda na osnovu iskustva iz druge države mogu reći da si ti "de facto" završio tu stručnu obuku, ali ako dođeš tek tako i počneš raditi u nekoj fabrici, ti se vodiš kao pomoćni radnik sa odgvarajuće nižom platom.

To nisu paušalne procjene, nisi završio školu i stručnu obuku za taj posao, koja traje dvije do tri godine.
Fahrrad Mechaniker, Haustechniker ili Team Leiter nije pomocni radnik sa odgovarajucom nizom platom.
I prilikom apliciranja ili na intervjuu niko nikad i nikome koga znam nije trezio diplomu. Samo CV i ako imas neku preporuku.
I ne razlikuje se tu Njemacka od Bosne ili Amerike... radili smo mi i prije u Bosni i vani, nema tu formalno obrazovanje veliku vaznost uopste. Samo sto ne moras toliko zapeti da se dokazujes i ucis u poslu i kroz posao. Privreda i drzavna administracija svugdje gledaju na ovakva pitanja na razlicite nacine.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23486 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

stubrijez wrote: 26/01/2025 15:01
sehohari wrote: 26/01/2025 14:57
stubrijez wrote: 26/01/2025 14:51

I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas protjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
U Njemačkoj je svako ko radi sa 12-godišnjom školom, ali bez ausbildunga, a da nije završio "ausbildung" (= u nastavku "stručna obuka") NKV radnik.
Ne znam, možda na osnovu iskustva iz druge države mogu reći da si ti "de facto" završio tu stručnu obuku, ali ako dođeš tek tako i počneš raditi u nekoj fabrici, ti se vodiš kao pomoćni radnik sa odgvarajuće nižom platom.

To nisu paušalne procjene, nisi završio školu i stručnu obuku za taj posao, koja traje dvije do tri godine.
Fahrrad Mechaniker, Haustechniker ili Team Leiter nije pomocni radnik sa odgovarajucom nizom platom.
I prilikom apliciranja ili na intervjuu niko nikad i nikome koga znam nije trezio diplomu. Samo CV i ako imas neku preporuku.
Teamleiter uopće i nije profesija, to je pozicija.

Haustechniker je u biti haus majstor, i to nije pravi posao gdje ti treba prava stručna obuka.

Jedino za ovaj prvi posao ne znam, ali moguće je da su te opet zaposlili kao NKV radnika?
User avatar
Ozimician
Posts: 8130
Joined: 05/09/2012 23:21

#23487 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

stubrijez wrote: 26/01/2025 14:51 I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas potjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
To znam ja, znas ti, zna i tvoj poslodavac, ali drzava Njemacka ne zna i oficijelno si za nju NK radnik.

Mislim da si dovoljno dugo u Njemackoj da znas koliko se*u oko papirologije.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23488 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Ozimician wrote: 26/01/2025 15:08
stubrijez wrote: 26/01/2025 14:51 I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas potjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
To znam ja, znas ti, zna i tvoj poslodavac, ali drzava Njemacka ne zna i oficijelno si za nju NK radnik.

Mislim da si dovoljno dugo u Njemackoj da znas koliko se*u oko papirologije.
Apsolutno se tu slazemo, o tome i pisem i gore sam pomenuo. Birokratija i privreda drukcije gledaju na to.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23489 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Ozimician wrote: 26/01/2025 15:08
stubrijez wrote: 26/01/2025 14:51 I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas potjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
To znam ja, znas ti, zna i tvoj poslodavac, ali drzava Njemacka ne zna i oficijelno si za nju NK radnik.

Mislim da si dovoljno dugo u Njemackoj da znas koliko se*u oko papirologije.
Ne seru, to je jednostavno tako.
Zauzvrat imaš pogodnosti tipa zasebnu tarifu.
User avatar
Ozimician
Posts: 8130
Joined: 05/09/2012 23:21

#23490 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 26/01/2025 15:12
Ozimician wrote: 26/01/2025 15:08
stubrijez wrote: 26/01/2025 14:51 I ja o tome pricam... ne mogu biti NK radnik ako radim u fabrici za masinom ili u preduzecu kao tehnicar, a radim. Znaci seru bezveze, kakva nostrifikacija nema za to niko vremena, ni mi ni oni, koja svrha, pa to su obicne gluposti. Znam bar tri covjeka (dosli unazad 2 godine) koji rade u ekonomskoj i masinskoj bransi (VSS) bez nostrifikacije i poznavanja njemackog jezika. Dakle, prosjecni njemacki politicar sere kvake, klasicna birokratska mitomanija.
Ustvari, ja bih bas volio da nas potjeraju da vidim kakvu bi briljantnu selekciju u svojim usljivim mozgovima smislili.
To znam ja, znas ti, zna i tvoj poslodavac, ali drzava Njemacka ne zna i oficijelno si za nju NK radnik.

Mislim da si dovoljno dugo u Njemackoj da znas koliko se*u oko papirologije.
Ne seru, to je jednostavno tako.
Zauzvrat imaš pogodnosti tipa zasebnu tarifu.
Se*u itekako, to sto je "jednostavno tako" ne znaci da je ispravno.

Ja sam davno na ovoj temi napisao - nakon iskustva s njemackim salterima i papirima, izvinjavam se svim BH salterusama sto sam ih ranije vrijedjao i pricao lose o njima. :run:

U BiH se nacekas, iznerviras, posvadjas - ali barem zavrsis to sto trebas.
Last edited by Ozimician on 26/01/2025 15:15, edited 1 time in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23491 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

sehohari wrote: 26/01/2025 15:08
stubrijez wrote: 26/01/2025 15:01
sehohari wrote: 26/01/2025 14:57

U Njemačkoj je svako ko radi sa 12-godišnjom školom, ali bez ausbildunga, a da nije završio "ausbildung" (= u nastavku "stručna obuka") NKV radnik.
Ne znam, možda na osnovu iskustva iz druge države mogu reći da si ti "de facto" završio tu stručnu obuku, ali ako dođeš tek tako i počneš raditi u nekoj fabrici, ti se vodiš kao pomoćni radnik sa odgvarajuće nižom platom.

To nisu paušalne procjene, nisi završio školu i stručnu obuku za taj posao, koja traje dvije do tri godine.
Fahrrad Mechaniker, Haustechniker ili Team Leiter nije pomocni radnik sa odgovarajucom nizom platom.
I prilikom apliciranja ili na intervjuu niko nikad i nikome koga znam nije trezio diplomu. Samo CV i ako imas neku preporuku.
Teamleiter uopće i nije profesija, to je pozicija.

Haustechniker je u biti haus majstor, i to nije pravi posao gdje ti treba prava stručna obuka.

Jedino za ovaj prvi posao ne znam, ali moguće je da su te opet zaposlili kao NKV radnika?
E pa prijatelju eto znas sve jeboga ti gdje ima tehnicar NK radnik i mehanicar. Kazem ti ljudi ne gledaju kad mozes u IT raditi bez formalnog obrazovanja i certifikata sto ne bi ovo mogao. Znaci i njih vode kao NK jel?
User avatar
Ozimician
Posts: 8130
Joined: 05/09/2012 23:21

#23492 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

stubrijez wrote: 26/01/2025 15:15 E pa prijatelju eto znas sve jeboga ti gdje ima tehnicar NK radnik i mehanicar. Kazem ti ljudi ne gledaju kad mozes u IT raditi bez formalnog obrazovanja i certifikata sto ne bi ovo mogao. Znaci i njih vode kao NK jel?
IT je izuzet iz ovog pravila, oni moraju dokazati mislim 3 god. rada u struci i to im se racuna kao strucna kvalifikacija.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23493 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Ozimician wrote: 26/01/2025 15:14
sehohari wrote: 26/01/2025 15:12
Ozimician wrote: 26/01/2025 15:08

To znam ja, znas ti, zna i tvoj poslodavac, ali drzava Njemacka ne zna i oficijelno si za nju NK radnik.

Mislim da si dovoljno dugo u Njemackoj da znas koliko se*u oko papirologije.
Ne seru, to je jednostavno tako.
Zauzvrat imaš pogodnosti tipa zasebnu tarifu.
Se*u itekako, to sto je "jednostavno tako" ne znaci da je ispravno.

Ja sam davno na ovoj temi napisao - nakon iskustva s njemackim salterima i papirima, izvinjavam se svim BH salterusama sto sam ih ranije vrijedjao i pricao lose o njima. :run:

U BiH se nacekas, iznerviras, posvadjas - ali barem zavrsis to sto trebas.
Birokratija općenito, da. Ali ne ovo.

To je zaštita tržišta rada.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23494 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Koje ba 3 godine ljudi rade sta je s vama... pricamo dva jezika, to sto ti drzavni moljci vode nema veze sa praksom i realnim sektorom.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23495 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

stubrijez wrote: 26/01/2025 15:15
sehohari wrote: 26/01/2025 15:08
stubrijez wrote: 26/01/2025 15:01

Fahrrad Mechaniker, Haustechniker ili Team Leiter nije pomocni radnik sa odgovarajucom nizom platom.
I prilikom apliciranja ili na intervjuu niko nikad i nikome koga znam nije trezio diplomu. Samo CV i ako imas neku preporuku.
Teamleiter uopće i nije profesija, to je pozicija.

Haustechniker je u biti haus majstor, i to nije pravi posao gdje ti treba prava stručna obuka.

Jedino za ovaj prvi posao ne znam, ali moguće je da su te opet zaposlili kao NKV radnika?
E pa prijatelju eto znas sve jeboga ti gdje ima tehnicar NK radnik i mehanicar. Kazem ti ljudi ne gledaju kad mozes u IT raditi bez formalnog obrazovanja i certifikata sto ne bi ovo mogao. Znaci i njih vode kao NK jel?
Pa moj stari kada je došao radio je kao mehaničar, ali imao je manju platu od drugih jer nije imao "ausbildung".

Naravno da možeš raditi, možeš sada biti i profesor u školi sa par mjeseci preobuke, ali si uvijek donji glede statusa.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23496 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

stubrijez wrote: 26/01/2025 15:20 Koje ba 3 godine ljudi rade sta je s vama... pricamo dva jezika, to sto ti drzavni moljci vode nema veze sa praksom i realnim sektorom.
Da je tako, ne bi svi išli u ausbildung poslije završetka školovanja ovdje.
User avatar
Ozimician
Posts: 8130
Joined: 05/09/2012 23:21

#23497 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 26/01/2025 15:20 Birokratija općenito, da. Ali ne ovo.

To je zaštita tržišta rada.
Onda sam ja totalno zbunjen, na sva usta se pricalo kako fali radnika, a onda se stiti trziste rada? :run:

Negdje sam na njemackim forumima procitao da je Fachkräftemangel zapravo scam - traze kao kvalifikovanu stranu radnu snagu, ali im ne priznaju kvalifikacije koje su stekli u svojim drzavama i tretiraju ih kao NK radnike dok ne urade skupu, komplikovanu i dugu nostrifikaciju zanimanja u Njemackoj.

A opet ako neko tu nostrifikaciju zaista i uradi i dodje u Njemacku kao Fachkraft, osudjen je da radi samo u toj struci za koju ima diplomu. :run:
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23498 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Ozimician wrote: 26/01/2025 15:23
sehohari wrote: 26/01/2025 15:20 Birokratija općenito, da. Ali ne ovo.

To je zaštita tržišta rada.
Onda sam ja totalno zbunjen, na sva usta se pricalo kako fali radnika, a onda se stiti trziste rada? :run:

Negdje sam na njemackim forumima procitao da je Fachkräftemangel zapravo scam - traze kao kvalifikovanu stranu radnu snagu, ali im ne priznaju kvalifikacije koje su stekli u svojim drzavama i tretiraju ih kao NK radnike dok ne urade skupu, komplikovanu i dugu nostrifikaciju zanimanja u Njemackoj.

A opet ako neko to uradi i dodje u Njemacku kao Fachkraft, osudjen je da radi samo u toj struci za koju ima diplomu. :run:
Pa jbg. treba držati balans.

Evo i BiH fali radnika ili Hrvatskoj, opet svi ne žele da im radnici iz neke druge zemlje obore cijenu rada.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23499 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

sehohari wrote: 26/01/2025 15:22
stubrijez wrote: 26/01/2025 15:20 Koje ba 3 godine ljudi rade sta je s vama... pricamo dva jezika, to sto ti drzavni moljci vode nema veze sa praksom i realnim sektorom.
Da je tako, ne bi svi išli u ausbildung poslije završetka školovanja ovdje.
Ti si neki drzavni sluzbenik.
User avatar
Ozimician
Posts: 8130
Joined: 05/09/2012 23:21

#23500 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 26/01/2025 15:25
Ozimician wrote: 26/01/2025 15:23
sehohari wrote: 26/01/2025 15:20 Birokratija općenito, da. Ali ne ovo.

To je zaštita tržišta rada.
Onda sam ja totalno zbunjen, na sva usta se pricalo kako fali radnika, a onda se stiti trziste rada? :run:

Negdje sam na njemackim forumima procitao da je Fachkräftemangel zapravo scam - traze kao kvalifikovanu stranu radnu snagu, ali im ne priznaju kvalifikacije koje su stekli u svojim drzavama i tretiraju ih kao NK radnike dok ne urade skupu, komplikovanu i dugu nostrifikaciju zanimanja u Njemackoj.

A opet ako neko to uradi i dodje u Njemacku kao Fachkraft, osudjen je da radi samo u toj struci za koju ima diplomu. :run:
Pa jbg. treba držati balans.

Evo i BiH fali radnika ili Hrvatskoj, opet svi ne žele da im radnici iz neke druge zemlje obore cijenu rada.
U BiH ne fali radnika (zapravo slicna prica kao i u Njemackoj, fali radnika ali po kakvim uslovima i gdje), Hrvatskoj fali radnika i Hrvatska je uvezla jako puno radnika prosle god., Njemacka je uvezla samo duplo vise nego jedna mala Hrvatska.
Post Reply