Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
kamberovica polje
Posts: 4101
Joined: 28/01/2012 11:38

#69876 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

nauticamid wrote: 11/01/2025 15:01
koop wrote: 11/01/2025 14:21
_BataZiv_0809 wrote: 11/01/2025 13:50

Steta
Koji su neimari u pitanju, bolje sto je propalo.
Isto sam rekao cim su dobili posao. Samo bi debili raskopali i ostavili nezavrseno. Istu stvar ocekujem i sa stadionom jer je to jako rizican posao jer se misli raditi u dijelovima gdje nisu osigurana sredstva i kad imas dvije budale na dvije strane. Pukne im tikva u jednom danu 5 puta, a zamisli da ti kopaju u centru 10 godina.

Kriticno je ovo i na carini. Ovu su sve preveliki zalogaji za seoske menadzere.
Da li dubina kopanja ovog kompleksa na carini moze ugroziti temelje okolnih zgrada?
Kako su krenuli, mogli bi.
Ako idu 4 etaže ispod zemlje (pa čak i 2) široki iskop s pokosima ne dolazi u obzir, a pogotovo jer je parcela uska a dugačka.
Mora se radit armiranobetonska dijafragma, tj. obodni zid dubine 20 ak metara unutar kojeg kopaš, koji sprječava prodor podzemne vode i unutar kojeg gradiš zgradu. I to rade ozbiljne firme kojih ima šačica.
Ovo šta sad rade meni nikako nije jasno.

Ovo vam je primjer toga:

Last edited by kamberovica polje on 11/01/2025 15:30, edited 2 times in total.
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#69877 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

Zar ne postoje ratna skloništa ispod pozorišta i oko gradske kafane, ne znam prema Almy centru da li ima pa su mislili taj prostor iskoristiti ?
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4101
Joined: 28/01/2012 11:38

#69878 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

xPaco1337 wrote: 11/01/2025 15:26 Zar ne postoje ratna skloništa ispod pozorišta i oko gradske kafane, ne znam prema Almy centru da li ima pa su mislili taj prostor iskoristiti ?
Ne možeš od atomskog napravit podzemnu garažu.
Ako su to mislili onda fala bogu što su odustali.

Edit:
Tek sad vidim da je Ekro bio u kombinacijama za podzemnu garažu. :lol:
Jebem te živote, da te jebem. :-)
Last edited by kamberovica polje on 11/01/2025 15:40, edited 2 times in total.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#69879 Re: Zeničani

Post by skrbavi-admin »

pa razumijem, tesko je sa Zijom bilo pregovarat.....
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#69880 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

kamberovica polje wrote: 11/01/2025 15:28
xPaco1337 wrote: 11/01/2025 15:26 Zar ne postoje ratna skloništa ispod pozorišta i oko gradske kafane, ne znam prema Almy centru da li ima pa su mislili taj prostor iskoristiti ?
Ne možeš od atomskog napravit podzemnu garažu.
Ako su to mislili onda fala bogu što su odustali.

Edit:
Tek sad vidim da je Ekro bio u kombinacijama za podzemnu garažu. :lol:
Jebem te živote, da te jebem. :-)
Evo i ja gledam ko je treća glava, kad Ekro
😂😂😂😂

Alija ustani, krajnje je vrijeme.
Ermin ZM
Posts: 1724
Joined: 09/01/2019 18:40

#69881 Re: Zeničani

Post by Ermin ZM »

-Chesterfield- wrote: 11/01/2025 10:23 https://ibb.co/qsPYvds

Valja li šta kupusnjača.
Jedini nacin da se napravi dobra pita sa kupusom je da taj kupus prvo pojede krava, pa se od te krave napravi burek.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 6857
Joined: 01/05/2010 19:03

#69882 Re: Zeničani

Post by Digla_da_kreci »

:lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65969
Joined: 03/08/2010 19:04

#69883 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

:lol: :lol:
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4101
Joined: 28/01/2012 11:38

#69884 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

:lol:
I sirnica ide istim sistemom. :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#69885 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

kamberovica polje wrote: 11/01/2025 15:23
nauticamid wrote: 11/01/2025 15:01
koop wrote: 11/01/2025 14:21
Koji su neimari u pitanju, bolje sto je propalo.
Isto sam rekao cim su dobili posao. Samo bi debili raskopali i ostavili nezavrseno. Istu stvar ocekujem i sa stadionom jer je to jako rizican posao jer se misli raditi u dijelovima gdje nisu osigurana sredstva i kad imas dvije budale na dvije strane. Pukne im tikva u jednom danu 5 puta, a zamisli da ti kopaju u centru 10 godina.

Kriticno je ovo i na carini. Ovu su sve preveliki zalogaji za seoske menadzere.
Da li dubina kopanja ovog kompleksa na carini moze ugroziti temelje okolnih zgrada?
Kako su krenuli, mogli bi.
Ako idu 4 etaže ispod zemlje (pa čak i 2) široki iskop s pokosima ne dolazi u obzir, a pogotovo jer je parcela uska a dugačka.
Mora se radit armiranobetonska dijafragma, tj. obodni zid dubine 20 ak metara unutar kojeg kopaš, koji sprječava prodor podzemne vode i unutar kojeg gradiš zgradu. I to rade ozbiljne firme kojih ima šačica.
Ovo šta sad rade meni nikako nije jasno.

Ovo vam je primjer toga:

Amer Trans je zadužen samo za kopanje i odvoz.

Winner Project je za “zaštitu jame” što god to značilo. Ne znam je li oni spadaju u tu šačicu firmi koje se bave tim poslom.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4101
Joined: 28/01/2012 11:38

#69886 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

ZoomZoomKiwi wrote: 11/01/2025 16:19
kamberovica polje wrote: 11/01/2025 15:23
nauticamid wrote: 11/01/2025 15:01
Isto sam rekao cim su dobili posao. Samo bi debili raskopali i ostavili nezavrseno. Istu stvar ocekujem i sa stadionom jer je to jako rizican posao jer se misli raditi u dijelovima gdje nisu osigurana sredstva i kad imas dvije budale na dvije strane. Pukne im tikva u jednom danu 5 puta, a zamisli da ti kopaju u centru 10 godina.

Kriticno je ovo i na carini. Ovu su sve preveliki zalogaji za seoske menadzere.
Da li dubina kopanja ovog kompleksa na carini moze ugroziti temelje okolnih zgrada?
Kako su krenuli, mogli bi.
Ako idu 4 etaže ispod zemlje (pa čak i 2) široki iskop s pokosima ne dolazi u obzir, a pogotovo jer je parcela uska a dugačka.
Mora se radit armiranobetonska dijafragma, tj. obodni zid dubine 20 ak metara unutar kojeg kopaš, koji sprječava prodor podzemne vode i unutar kojeg gradiš zgradu. I to rade ozbiljne firme kojih ima šačica.
Ovo šta sad rade meni nikako nije jasno.

Ovo vam je primjer toga:

Amer Trans je zadužen samo za kopanje i odvoz.

Winner Project je za “zaštitu jame” što god to značilo. Ne znam je li oni spadaju u tu šačicu firmi koje se bave tim poslom.
Betonska dijafragma je jedan od oblika zaštite građevinske jame, ima ih još i svi su mahom jednostavniji od toga.
Koliko sam preletio web stranicu nisu kikiriki firma, ali za ovako duboku zaštitu (4 etaže) još nemaju reference, a to je jeben zahvat i za iskusne firme.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#69887 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Nadam se da će biti sve kako treba, i po propisu.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#69888 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

[...
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#69889 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

kuglanje_ze wrote: 11/01/2025 12:58
Ja_Ja wrote: 11/01/2025 12:06
clio_dci120 wrote: 10/01/2025 23:13 Razumijem u kojem su kontekstu dali izjavu, ali kamata u ovo slucaju vjerovatno nije haram.
Haram je ako je bila pozajmica kakva, sto sumnjam da jeste, a nike haram ako je isporucena roba ili neka usluga ili radova, a nije placeno. U serijatskom pravu se oduvijek promjenjivala kazna u trgovini.
A da je hrpa vjeroskog propagiranja, a u realnom zivotu ne pridrzavanja postulata vjere ni 1 posto, to se slazem sa Celikovcima.
Ne postoji koncept u islamu po kome je bilo kakav oblik kamate dozvoljen. Veoma eksplicitno zabranjena rabota.
“Oni koji se kamatom bave dići će se kao što će se dići onaj koga je dodirom šejtan izbezumio, zato što su govorili: ‘Kamata je isto što i trgovina.’ A Allah je dozvolio trgovinu, a zabranio kamatu.” (El-Bekara, 275)

“O vjernici bojte se Allaha i od ostatka kamate odustanite, ako ste pravi vjernici. Ako ne učinite, eto vam onda, nek znate, rata od Allaha i Poslanika Njegova!” (El-Bekara, 278-279)
Razlika je kamata i ugovorena kazna u trgovini. Taj institut ima u serijatskom pravu. Nisam licno iscitavao tu oblast, ali poslije jednog sudjenja sam imao priliku sjediti sa vrhunskim poznavaocem te oblasti, koji je inace poznati vjestak finansijske struke, koji mi je tako objasnio.
Kamata kod pozajmice novca jeste haram, ali npr. ti radis, ne isplati ti gazda placu, kamata nije haram u sustini. Ili isporucis nekome robu, obavis posao, kamata nije haram, jer to u sustini nije kamata, nego kazna, pa ovi poznavaoci tako to tumace...
Hajd znaj, mozda je taj meni upakovao kao i BBI banka, islamsko bankarstvo, nije kamata, ali je naknada. Svaki treba prema svom osjecaju postupati...

Nisam licno se udubljivao u principe serijatskog prava, ali ne vjerujem da bi mi ovaj lupao tek tako....


P .S. licno te znam kao uspjesnog i pametnog momka, BANKARA :)
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#69890 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

@clio_dci120 već sam ti napisao da je bila pozajmica novca. Nije bila trgovina.
Last edited by kuglanje_ze on 11/01/2025 22:17, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 106
Joined: 21/02/2022 14:40

#69891 Re: Zeničani

Post by Bosanski_pastuh »

Merhametlija.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#69892 Re: Zeničani

Post by skrbavi-admin »

pakshoblija :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#69893 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Mora postojat neki ugovor a mi ne znamo sta piše u vezi tih para :D.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#69895 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Joj ova vlada nije normalna. :mrgreen: Dodje jedno privredno drustvo, hoce da radi nedjeljom, a Denan Pasalic odluciva hoce li raditi. :lol:
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#69896 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

clio_dci120 wrote: 11/01/2025 21:02
Razlika je kamata i ugovorena kazna u trgovini. Taj institut ima u serijatskom pravu. Nisam licno iscitavao tu oblast, ali poslije jednog sudjenja sam imao priliku sjediti sa vrhunskim poznavaocem te oblasti, koji je inace poznati vjestak finansijske struke, koji mi je tako objasnio.
Kamata kod pozajmice novca jeste haram, ali npr. ti radis, ne isplati ti gazda placu, kamata nije haram u sustini. Ili isporucis nekome robu, obavis posao, kamata nije haram, jer to u sustini nije kamata, nego kazna, pa ovi poznavaoci tako to tumace...
Hajd znaj, mozda je taj meni upakovao kao i BBI banka, islamsko bankarstvo, nije kamata, ali je naknada. Svaki treba prema svom osjecaju postupati...

Nisam licno se udubljivao u principe serijatskog prava, ali ne vjerujem da bi mi ovaj lupao tek tako....


P .S. licno te znam kao uspjesnog i pametnog momka, BANKARA :)
Kamata i kazna su dva odvojena pojma. Kazna mora biti fiksne prirode da nebi bila kamata i ne moze da raste poput kamate. Npr. Ja posudim 10,000 od tebe i dogovorimo da ti vratim to za mjesec dana, ako ne vratim placam dodatnih 250 maraka fiksno i to je to. Ne moze biti placam 250, pa za dvije sedmice raste na 500 pa tako dalje. Jer to onda podpada pod kamatu. Nema te sustine u kojoj kamata nije haram. Ako nesto nije specificno definisano kao cijena za uslugu posudbe i ta cijena nije fiksni iznos, onda se radi o kamati.

U ovom slucaju nema stipulacije po kojoj ovo sto hadzija radi nije kamata.
Last edited by Ja_Ja on 12/01/2025 11:41, edited 1 time in total.
User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#69897 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

Kad smo vec kod hodza i hadzija, za sta uopste sluzi ona prikaza oko carsijske dzamije ? Kolko vidim zjapi prazno
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#69898 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Bobi wrote: 11/01/2025 22:42 Mora postojat neki ugovor a mi ne znamo sta piše u vezi tih para :D.
Neki znamo. Bili smo u nadzornom odboru kluba.
nauticamid
Posts: 1379
Joined: 14/05/2023 13:35

#69899 Re: Zeničani

Post by nauticamid »

Tako i treba :thumbup:

Odluciva?
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#69900 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

Rothmans wrote: 12/01/2025 07:32 Kad smo vec kod hodza i hadzija, za sta uopste sluzi ona prikaza oko carsijske dzamije ? Kolko vidim zjapi prazno
Oprane pare, ne znam koliko vrijedi pokretat tu temu kad god sam spomenuo IC poceli su me napadat
Post Reply