Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#69776 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

skrbavi-admin wrote: 08/01/2025 14:02
Mustang1 wrote: 08/01/2025 00:01 Ne znam sta se raspravljate o Celiku. To moze da ne voli samo onaj koji ne prati sport i nikad nije bio na utakmici. Cuj da mrzis i zelis lose klubu gdje si rodjen uz koji si odrastao sutao loptu u tom dresu, govorio Brkiiic kad zabijes go :D Svaka rasprava je suvisna.
Tanko je to mi smo se derali Golubicaaaaaaaa, Radoooviiic, Vesoviiiic, Fileeeesh....
Ratković, Milidrag, Gabrić...
Kakva vremena su to bila. Nemaju ovi mladi pojma 🖤❤️
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#69777 Re: Zeničani

Post by belfy »

skoronikako wrote: 08/01/2025 14:46
belfy wrote: 08/01/2025 13:13
skoronikako wrote: 08/01/2025 07:21
Kada grad daje zemljiste, valjda je red da se naprave neki ustupci. Pricas o razmisljanju glavom, a ti samo glavom kroz zid i uopste ne pokusavas skontati tu pricu. Grad je zajebao sa trening centrom. Dao zemlju besplatno, a da nema nista zauzvrat.

Svoje frustracije slobodno lijeci negdje drugo. Rodila te majka tako pametnog pa se u sve razumijes od zeljezare do Celika pa do gradskog zemljista. Iskreno, tracis potencijal na forumu. Krehu pod ruku pa u gradsku upravu da nam svima bude bolje.
jesam li negdje rekao da se ne trebaju dati ustupci? ja sam rekao samo da je nerealno ono sto je papagaj "pisao". i, da malo bolje citas vidio bi da nisam ja taj koji je pominjao razmisljanje svojom glavom, nego upravo papagaj, pa sam reagovao na to.

to sto se razumijem u vise stvari je odlika svakog normalnog covjeka. ne valja biti ljubomoran. covjek nije mrav, nego je sasvim normalno imati vise razlicitih interesovanja. mada si i tu fulao, ja nikada nisam rekao da se razumijem u bilo sta sto si pobrojao, tako da odgovaras, opet, na nesto sto niko nije napisao...

elem, ja se od jucer slazem sa tim da treba traziti sve ono nabrojano, pa i prosiriti listu. pa ako nece nek odhebu, jer je najbitnije ne savijati kicmu...
Pa nisam rekao to, vec samo na jednom primjeru pokusavam pokazati kako se Grad odnosi prema svojoj imovini. Ti uporno pricas o klubovima, o zahtjevima, a cilj je samo pokazati da Grad ocigledno ne radi u interesu svojih gradjana vec pokusava dobiti neke poene na "anti-Sarajevo" retorici. To sto su nasi klubovi neorganizovani (jer kako nazvati stanje u kojem nemamo ni jedan klub koji je konkurentan u svom sportu, osim ragbija i recimo atletike), ne umanjuje odgovornost Grada u slucaju trening centra. I tako, dobismo usminkan trening centar od kojeg nemamo mi koristi vec se moramo nadati da ce se neko smilovati pa reci "eh ti mozes."

Cilj je pokazati da se isto vrlo lahko moze ponoviti i na slucaju stadiona. Covjek na celu grada uporno je nazivao taj stadion "covid arenom." Nije se libio ni da pokusa ostetiti Celik na koji god je nacin mogao. Da ne spominjem Patriote i ostala sranja. Covjek je vise puta izigrao Celik, vise puta je izigrao svakog s kim je imao dodira, a da se nije slagao u nacinu razmisljanja, pa ces mi oprostiti ako sam skeptican na svaki aranzman koji ukljucuje Fuada Kasumovica.

Niko nije lud da odbija bolji stadion, iako nam objektivno ne treba, medjutim, moramo biti pametni, Grad, gradjani i NK Celik. Savez nama ne cini nikakvu uslugu time sto ce unaprijediti Bilino Polje, savez to prvenstveno radi radi sebe. Isto su tako "poklonili" terene mnogim klubovima. Ja nisam za prijenos vlasnistva, osim ako necemo pricati o vracanju starom vlasniku, a svaka investicija se moze zastiti dobrim ugovorom o koristenju, tako da i savez bude zasticen.
e sada se vec 100% slazemo. treba samo izbjeci nerealne zahtjeve i ostati u okvirima realnog. nista vise, niti manje...
User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 106
Joined: 21/02/2022 14:40

#69778 Re: Zeničani

Post by Bosanski_pastuh »

kuglanje_ze wrote: 08/01/2025 06:14
skoronikako wrote: 07/01/2025 23:26
kuglanje_ze wrote: 07/01/2025 14:16 Ljudi odvojite priču o trening centru od BP
Trening centar napravio savez za vlastite potrebe, to što su zemljište dobili gratis ih ne obavezuje da isti ustupaju lokalnim klubovima. To očito nije tako dogovoreno i zdravo. Savez može zaključati prostor i da niko nema pristup, njihova imovina, njihovo pravo.

Gradska uprava je osnovni krivac što nemamo sportsku infrastrukturu (osim arene). Nemamo trening terene za fudbal, na teniske terene zadnji put vreća crvenog pijeska bačena prije rata, Papirna propada, bazen davno zatvoren...

BP je posebna priča, da ne igra reprezentacija pitanje je na šta bi ličio. S obzirom kakva seljadija upravlja gradom ubjeđen sam da bi se nešto do sad urušilo... Pozdravljam svako renoviranje, a klub sigurno neće biti oštećen (evo za razliku od ovih pesimista, ja sam optimista da ćemo imati bombonica stadion za naš Čelik). Isto ne znam šta će pisati u tom ugovoru, ali hajmo biti optimisti.
Pogresno je odvajati pricu. Trening centar je samo pokazatelj kako se Grad ponasa prema svom zemljistu kad im odgovara i kako Savez upravlja svojom imovinom. Mislis da nije moguce da se isto ponovi na BP? A ovaj uporno gura pricu kako Celik nema nista na BP, a ono obrnuto jer Celik ima sve. Da je Celik samo podstanar, sada bi ovdje MDK igrala premijer ligu kao sto je cigan na celu grada i planirao.

Sutra dodjes u situaciju da ti Savez odredi da mozes igrati pet utakmica jer treba cuvati teren. Sta onda? A Bilino se nije pravilo radi saveza, ko ih jebe, nego radi Celika. Zasto Zeljo ne zeli nacionalni stadion? Eto svi glupi, samo mi pametni. Svaka nam cast kad smo pametni.
Ne može biti isto sa BP kao sa trening centrom. Trening centar je 100% vlasništvo saveza.
BP nikad ne može biti 100% vlasništvo saveza, to samo umobolan čovjek može potpisati. Samo zemljište vrijedi milione KM i da to gradska uprava tek tako prenese na savez jer su dogradili 2 tribine, okrečili i postavili semafor? Savez može samo dobiti mogućnost igranja utakmica i možda određeni procenat učešća u vlasništvu, a grad mora zaštiti svoj intetes i primarno interes kluba kao najbitnijeg sportskog kolektiva u Zenici. I tu se sva priča završava.
Svaki drugi ugovor vodi blokadi izgradnje, ležanju pred bagerima i sličnim protestima.
Tako je sto se tice odnosa Grada Zenica i N/FSBiH. To je cinjenica i vjerovatno bi stadion isao pod koncesiju, pravnici bolje znaju te opcije. I mislim da taj dio nije uopste sporan oko vlasnistva, pa ne vjerujem ni da bi se Fudo igrao s tim. Dobro si napisao, to bi samo umobolan covjek uradio. On jest svakakav, ali to bi bas bio neki visi nivo ludosti. Čelik bi nekad mogao traziti vlasnistvo nad stadionom kad dodju bolji dani, ima dobru podlogu, jer je bio vlasnik i naveo sam ranije zbog cega i to je tako ako se gleda u interesu grada i kluba. Ipak, sad to sigurno nije vrijeme i ne vrijedi o tome ni diskutovati.

Kad sam pisao o vlasnistvu i suvlasnistvu i mislio sam u sklopu prava za koristenje stadiona u sklopu partnerstva, jer sva poenta je o upravljanju stadionom i pravima strana. I tu dileme ostaju koje su vezane za koristenje i upravljanje prihodima. U tom smislu, Čelik mora biti zasticen da u najmanju ruku bude ravnopravan partner reprezentaciji. Interes Grada Zenica i Čelika mora biti isti, Čelik ne bi smio imati manju ulogu od reprezentacije na svom stadionu. Grad Zenica, a tu u isti kos ide i Čelik, nude to veoma vrijedno zemljiste za koristenje i bogatu pricu Bilinog polja kao Čelikovog doma sto sigurno nije patetika nego itekako vrijedna tradicija koja Bilinom polju i daje jos vecu vrijednost, a s druge strane bi obaveze saveza bile izgradnja novog stadiona koji je adekvatan da bude moderna verzija Bilinog polja i njegovo odrzavanje. U tom smislu, obje strane se mogu naci u tom omjeru "fifty-fifty" u vidu koristenja prostorija, prihoda od rente poslovnih prostora, prostora za marketinske aktivosti, prostorija za svoj ili zajednicki fan shop i sl. Naravno, prihodi od karti idu onom ko igra te tekme. Jednostavna je to racunica, koja moze odgovarati za obje strane. U slucaju da Čelik trazi da manjinski dio ide reprezentaciji, a da savez ulaze, to realno nema prolaz.

Klub bi se trebao u sklopu pregovora postaviti da bude ili vecinski vlasnik tih prava ili ravnopravan partner u najmanju ruku. Ipak, kad se podvuce refa tu je u tom smislu moguce da savez pristane na nista manje nego da bude ravnopravan parter. Oni ce sigurno traziti da budu vecinski, ali onda to Čelik cini podstanarom u svojoj kuci i mijenja mu taj njegov status kao bitan adut za ostvarivanje svog potencija u narednim decenijama. Mjera je na sredini, "fifty-fifty". Ako postoje iskrene namjere da se ispostuju sve strane onda je takav omjer pravedan i realan. To treba ispregovarati. Ako neko zeli nekog da zajebe onda ce gurati do maksimuma svoje. U tom slucaju, moje misljenje je da Celik ne bi trebao pristati na bilo sta sto mu umanjuje status pravog domacina koji odlucuje na Bilinom polju. Ako Vico na taj nacin gleda kad spominje da je Bilino polje Celikova kuca onda je to u redu, ali ako mu to sluzi samo da kaze da bi Celik koristio stadion samo za igranje utakmica onda bi to trebalo biti neprihvatljivo. Naravno, klub odlucuje o svom zvanicnom stavu, ali je dobro sto se na mnoge nacine moze sugerisati da se ispostuje interes kluba. Ne smije se desiti da klub prodje kako je u proslosti znao prolaziti kad ga iskoriste kao prostitutku. Ovo pitanje je jako bitno da klub u buducnosti ima svoju pravu vrijednost. Niti pricu oko Plandila po meni ne bi trebalo uzimati u kompenzaciju ako bi se Čeliku uzeo status ravnopravnog partnera i pravog domacina koji bi zajedno s reprezentacijom odlucivao na Bilinom polju. Inace, dalje je sve na tom sta vecina ljudi misli, ali evo nek se talasa prica i nek su ljudi svjesni da je ovo pitanje jako bitno i da se svi trebamo zauzeti za interes kluba, a koji bi u konacnici trebao biti i u interesu reprezentacije.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#69779 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Sve sto se pise o Bilinom Polju zadnjih par stranica je u domenu nagađanja s jedne strane (one koja brani interese kluba) kao i odgovora na ta nagađanja s druge strane (one koja stavlja interese kluba u drugi plan). Rano je da se ulazi u dublje rasprave kada mi u suštini ne znamo koliko daleko je ta priča uopšte otišla zaključno sa Vicinom izjavom. Ja sam mišljenja da je to do sada bio samo razgovor i možda su se uključile neke od stručnih službi grada i NS da formulišu neke stvari.

Ja se nadam da što god da bude preliminarni dogovor da će se isti prezentirati i NK Čelik kako bi se dobilo mišljenje klubske uprave i pravnog tima. Još uvijek sam mišljenja da Čelik, grad i reprezentacija mogu profitirati od fer i balansiranog ugovora u kojem će jasno biti definisana sva prava i obaveze svih strana.
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#69780 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Ja_Ja wrote: 08/01/2025 16:46 Sve sto se pise o Bilinom Polju zadnjih par stranica je u domenu nagađanja s jedne strane (one koja brani interese kluba) kao i odgovora na ta nagađanja s druge strane (one koja stavlja interese kluba u drugi plan). Rano je da se ulazi u dublje rasprave kada mi u suštini ne znamo koliko daleko je ta priča uopšte otišla zaključno sa Vicinom izjavom. Ja sam mišljenja da je to do sada bio samo razgovor i možda su se uključile neke od stručnih službi grada i NS da formulišu neke stvari.

Ja se nadam da što god da bude preliminarni dogovor da će se isti prezentirati i NK Čelik kako bi se dobilo mišljenje klubske uprave i pravnog tima. Još uvijek sam mišljenja da Čelik, grad i reprezentacija mogu profitirati od fer i balansiranog ugovora u kojem će jasno biti definisana sva prava i obaveze svih strana.
Iskreno nisam primjetio da je neko od diskutanata stvaio interese kluba u drugi plan. Mislim da su ljudi više optimistični da će ovaj projekat donijeti dugoročnu korist i za klub
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#69781 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

kuglanje_ze wrote: 08/01/2025 18:03
Ja_Ja wrote: 08/01/2025 16:46 Sve sto se pise o Bilinom Polju zadnjih par stranica je u domenu nagađanja s jedne strane (one koja brani interese kluba) kao i odgovora na ta nagađanja s druge strane (one koja stavlja interese kluba u drugi plan). Rano je da se ulazi u dublje rasprave kada mi u suštini ne znamo koliko daleko je ta priča uopšte otišla zaključno sa Vicinom izjavom. Ja sam mišljenja da je to do sada bio samo razgovor i možda su se uključile neke od stručnih službi grada i NS da formulišu neke stvari.

Ja se nadam da što god da bude preliminarni dogovor da će se isti prezentirati i NK Čelik kako bi se dobilo mišljenje klubske uprave i pravnog tima. Još uvijek sam mišljenja da Čelik, grad i reprezentacija mogu profitirati od fer i balansiranog ugovora u kojem će jasno biti definisana sva prava i obaveze svih strana.
Iskreno nisam primjetio da je neko od diskutanata stvaio interese kluba u drugi plan. Mislim da su ljudi više optimistični da će ovaj projekat donijeti dugoročnu korist i za klub
Jaka ti ova
User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 106
Joined: 21/02/2022 14:40

#69782 Re: Zeničani

Post by Bosanski_pastuh »

Ja_Ja

Naravno, nisu detalji izasli u javnost, ali je problem kad kazu da je prica u zavrsnoj fazi u januaru sto je Vico spomenuo, a da ljudi nisu upuceni dok se radi o njihovom javnom dobru. I onda nam ostaje da ovako okvirno raspravljamo. Medjutim, i bez tih detalja u javnosti mogu se donekle zakljuciti neke stvari koje su u interesu kluba i oko toga i vodimo polemiku, jer nekom je bitan interes Grada i reprezentacije, a nekom prije svega kluba. Nema dobrog dogovora ako svi ne budu zadovoljni.

Jedni i ne razmisljaju previse o interesima kluba i bitno je da se Grad zastiti i dobije taj novi stadion kao poklon. Super zvuci. Iskreno i ja bih tako razmisljao da nije Celik u toj prici. Lijepo bi bilo vidjeti da grad dobije novi moderni stadion i da bude svim gradjanima na ponos. Medjutim, u toj prici Celik moze biti donji ako ne zastiti svoje interese po pitanju raspolaganja tom imovinom na kojoj se on oduvijek pitao i onda to nije Zenici na ponos nego bi bilo ponizenje. Medjutim, i to zavisi od toga koliko ko voli klub koji reprezentuje Zenicu.

Drugi razmisljaju isto da Grad zastiti svoju imovinu, da novi stadion bude napravljen i da ce klub profitirati sta god dodatno izvuce u sklopu pregovora, pa koristenje terena, eventualno jos neku prostoriju za neku namjenu na Bilinom i kao kompenzaciju i terene sa svojim prostorijama i svlacionicama na Plandilu. Ta sljaka je svakako u planu kluba i ovakav pristup bi onako instant olaksao dolazak do tog cilja, ali naustrb svog potencijala ako klub postane podstanar na Bilinom.

Treci, od kojih sam i ja tu, razmisljaju da Grad zastiti tu imovinu, jer namjena tog zemljista i moze biti samo za stadion. I to nije od starta upitno, ali jest Celikov interes u tom dogovoru. Tu mora postojati neki minimum dokle klub ide. U slucaju da dobije te terene na Plandilu kao neku vrstu kompenzacije, besplatno koristenje Bilinog polja i eventualno jos neku prostoriju na Bilinom jednostavno nije dovoljno. Mozda bi to kratkorocno klubu pomoglo u trenutnim okolnostima da bolje funkcionise, ali dugorocno bismo umanjili potencijal kluba, jer i manji klubovi imaju svoje prostorije i 2 terena i to ne moze biti kompenzacija za gubitak statusa koji klub ima od izgradnje Bilinog polja. Uostalom, te terene klub moze i sam napraviti u odredjenom periodu. Celik su mnogi posmatrali kao na velikana i dok je igrao kantonalnu ligu, a to je zbog tradicije i stadiona koji je njegov istinski adut. Celik kao podstanar na svom stadionu gubi tu snagu i velicinu, jer bi u tom slucaju svi mi kao gradjani, navijaci i simpatizeri to dopustili. U narednim decenijama bi se to dosta osjetilo na statusu i prihodima kluba. I taj clanski model sluzi da klub iskoristi svoju snagu i mogucnosti, a ne da ih osujeti.

I to je ono zbog cega trenutno ovdje ovoliko pisem i drago mi je da su se ljudi ukljucili u diskusiju bez obzira na razlicite stavove. I treba sad gledati da se zastiti interes kluba i da bude u najmanju ruku ravnopravan partner reprezentaciji. Vjerujem iskreno s obzirom sta bi Zenica i Čelik u tom slucaju ponudili da takav dogovor da su ravnopravni partneri i Čelik i Savez u tim detaljima odgovara za obje strane. Pitanje je samo koliko bi oni zategli da bude preko interesa Čelika i koliko bi nas klub popustio. Iskreno da se mene pita ne treba ici ni pedlja ispod ravnopravnog partnerstva za Bilino polje. Mislim da je dovoljno popustanje sto se vec razmatra takva opcija i sto bi Celik odustao od tog da bude jedini domacin. Koliko god trenutno Bilino i bilo zapusteno, i dalje je hram fudbala u drzavi. Kako god, to je za klub i skupstinu kluba da donesu stav koji odgovora njegovom interesu.

U slucaju da su uslovi za Bilino polje za Čelik bolji od tog ravnopravnog partnerstva, da je vecinski vlasnik tih prava onda ne treba ni razmisljati nego prihvatiti i biti zadovoljan s tim, jer to bi bio poklon. Ravnopravan status u omjeru uloga obje strane je samo fer dil.

Inace, ponavljam neke detalje, jer je bitno da ljudi imaju odredjenu sliku ako dodje do tog dogovora za stadion. Ovakve stvari se jednom desavaju i onda si ih zapecatio. Ovo je pitanje i za Celikovce, ali i za gradjane Zenice da stanu za svoj interes. Kasnije ne smije biti kajanja. Sad je vrijeme i da se razmislja i da se djeluje u interesu kluba. I zato nek je tema aktuelna sto vise i nek su ljudi svjesni situacije, nek se razmislja o svim detaljima, pa makar i spekulisali o nekim stvarima.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#69783 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Sve ovo što vi svi pišete je divno bajno krasno.

Činjenično stanje je sljedeće:

Parcela 926 (KO Zenica I) - Stadion Bilino Polje, parcela 927 (KO Zenica I) - Park Bilino Polje i parking iza istočne, južne i zapadne tribine, te parcela 1815/1 koja je označena kao cesta (dio iza sjeverne tribine) su sve u 1/1 vlasništvu Grada Zenice (ID: 4218237080009).

U ZK (na dan 08.01.2025.) za sve tri parcele stoji sljedeće:
Udio: 1/1 Tip: Vlasništvo
DRŽAVNA SVOJINA Adresa: Zenica
Pr. 02.12.1963. Dn 17 384/18, Dn. 2771/1963 Na osnovu rješenja Odjeljenja za finansije Narodnog odbora opštine Zenica broj: 03-2897/1 od 20.11.1959. uknjiženo je pravo vlasništva na nekretninama u A listu.


Nogometni klub Čelik Zenica (ID: 4218244880002) u svom vlasništvu nema nijednu nekretninu na toj lokaciji.
Pojednostavljeno - NK Čelik je od 20.11.1959. godine podstanar na svom stadionu, i to podstanar kojem je kirija =0,00 dinara, DEM, KM, oduvijek i zauvijek.

Također, činjenica jeste da je općinskom odlukom stadion Bilino Polje dat na korištenje NK Čelik, i to je sve. NK Čelik, kao pravno lice u privatnom vlasništvu, nema pravo posjeda, niti raspolaganja gore navedenom imovinom.



Što će reći, džaba svi ovdje mjaučete, stadion je gradski, a ne privatni.

Za sobom to povlači sljedeće:
- NK Čelik, kao korisnik prostora, ne bi morao niti trebao da ulaže finansijska niti bilo koja druga sredstva za održavanje, nadogradnju ili bilo kakvu drugu investiciju na predmetnim nekretninama.
- NK Čelik, kao korisnik prostora, nema pravo odlučivanja eventualnim radovima na istim.

Na kraju, pošto stadion imaju besplatno na korištenje, a održavanje istog u potpunosti snosi Grad Zenica iz vlastitog budžeta, ne vidim nikakvu polugu u smislu da NK Čelik kao pravno lice u privatnom vlasništvu ima bilo kakva prava nad Stadionom "Bilino Polje" osim prava korištenja prema važećoj Odluci.

Čak i da ima, ne vidim nikakvu moguću finansijsku konstrukciju u kojoj bi NK Čelik investirao u stadion u sljedećih pedeset godina. A budimo realni, stadion je davno sazrio za detaljnu modernizaciju.

Također, volio bih da mi neko objasni, zašto se smatra da bi, uzevši sve prethodno navedeno u obzir, NK Čelik bio ičim oštećen u eventualnoj nadogradnji stadiona.
Čisto sumnjam da bi iko zabranio korištenje unaprijeđenog stadiona najvećem gradskom klubu, jedino u situaciji kada bi u istom danu trebala biti utakmica reprezentacije BiH i NK Čelik, što znamo da nije moguće.

Znači, nikako ne vidim šta bi se to promijenilo za NK Čelik, i zašto su se svi toliko upalili, na ovako nešto pozitivno.




Nikad, ama baš nikad mi neće biti jasan sveopći otpor bilo kakvom unapređenju bilo koje infrastrukture u ovoj državi, od strane većine stanovnika iste.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5103
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#69784 Re: Zeničani

Post by anex »

Glas razuma...@ZoomZoomKiwi :thumbup:
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#69785 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

anex wrote: 08/01/2025 20:22 Glas razuma...@ZoomZoomKiwi :thumbup:
Nije on baš glas razuma. Ima on tu malo fula.
NK Čelik nije pravno lice u privatnom vlasništvu, NK Čelik je udruženje građana.
Svi znamo ko je pravio stadion i za koga je stadion napravljen. Nije sigurno pravljeno za Šabićevu Školu fudbala. Čelik je upravitelj stadiona od prvog dana, prostorije kluba su na stadionu od prvog dana. Nema tu klasičnog podstanarskog odnosa, jer da je tako bilo bi tu još podstanara, a nema ih. Tu je u pitanju dugogodišnji partnerski odnos i posmatranje kluba kao gradskog kluba, jednog od simbola Zenice, čije je postojanje usko vezano za stadion isto kao što je postojanje stadiona usko vezano za Čelik. Jedno bez drugog ne bi egzistiralo.
Grad je stadion dao klubu na korištenje i upravljanje na određeni niz godina i obe strane tom odlukom imaju prava i obaveze prema stadionu. Kada ističe rok za korištenje stadiona, nema tendera pa da se dodjeli nekom drugom, nego se produžava korištenje za naredni period jednom običnom tačkom dnevnog reda na vijeću grada Zenice. To je ujedno i potvrda da obe strane ispunjavaju uredbe odluke i da se taj odnos nastavlja i dalje.
Niko nije protiv modernizacije, ni klub, ni mi navijači, ali smo protiv modernizacije koja će klub dovesti u lošiji položaj od trenutnog.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#69786 Re: Zeničani

Post by elcaliente »

kuglanje_ze wrote: 08/01/2025 20:41
anex wrote: 08/01/2025 20:22 Glas razuma...@ZoomZoomKiwi :thumbup:
Nije on baš glas razuma. Ima on tu malo fula.
NK Čelik nije pravno lice u privatnom vlasništvu, NK Čelik je udruženje građana.
Svi znamo ko je pravio stadion i za koga je stadion napravljen. Nije sigurno pravljeno za Šabićevu Školu fudbala. Čelik je upravitelj stadiona od prvog dana, prostorije kluba su na stadionu od prvog dana. Nema tu klasičnog podstanarskog odnosa, jer da je tako bilo bi tu još podstanara, a nema ih. Tu je u pitanju dugogodišnji partnerski odnos i posmatranje kluba kao gradskog kluba, jednog od simbola Zenice, čije je postojanje usko vezano za stadion isto kao što je postojanje stadiona usko vezano za Čelik. Jedno bez drugog ne bi egzistiralo.
Grad je stadion dao klubu na korištenje i upravljanje na određeni niz godina i obe strane tom odlukom imaju prava i obaveze prema stadionu. Kada ističe rok za korištenje stadiona, nema tendera pa da se dodjeli nekom drugom, nego se produžava korištenje za naredni period jednom običnom tačkom dnevnog reda na vijeću grada Zenice. To je ujedno i potvrda da obe strane ispunjavaju uredbe odluke i da se taj odnos nastavlja i dalje.
Niko nije protiv modernizacije, ni klub, ni mi navijači, ali smo protiv modernizacije koja će klub dovesti u lošiji položaj od trenutnog.
2025 godina , vi vodite klub kao UG, bez marke dobiti, redovno trazite sadaku od grada i jos postavljate kao uslove.
Smjesno.
Treba do postaviti sve na moderno ekonomsko postolje kao u normalnom svjetu.
Mozes se sam fininacirati, radi, igraj itd. Ne mozes se sam financirati, ugasi se.
Fubbalski klub zivi od poreza gradzana, jel to normalno?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#69787 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Vidi kalijentea kod nas :kiss:
User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 106
Joined: 21/02/2022 14:40

#69788 Re: Zeničani

Post by Bosanski_pastuh »

ZoomZoomKiwi wrote: 08/01/2025 20:09 Sve ovo što vi svi pišete je divno bajno krasno.

Činjenično stanje je sljedeće:

Parcela 926 (KO Zenica I) - Stadion Bilino Polje, parcela 927 (KO Zenica I) - Park Bilino Polje i parking iza istočne, južne i zapadne tribine, te parcela 1815/1 koja je označena kao cesta (dio iza sjeverne tribine) su sve u 1/1 vlasništvu Grada Zenice (ID: 4218237080009).

U ZK za sve tri parcele stoji sljedeće:
Udio: 1/1 Tip: Vlasništvo
DRŽAVNA SVOJINA Adresa: Zenica
Pr. 02.12.1963. Dn 17 384/18, Dn. 2771/1963 Na osnovu rješenja Odjeljenja za finansije Narodnog odbora opštine Zenica broj: 03-2897/1 od 20.11.1959. uknjiženo je pravo vlasništva na nekretninama u A listu.


Nogometni klub Čelik Zenica (ID: 4218244880002) u svom vlasništvu nema nijednu nekretninu na toj lokaciji.

Također, činjenica jeste da je općinskom odlukom stadion Bilino Polje dat na korištenje NK Čelik, i to je sve. NK Čelik, kao pravno lice u privatnom vlasništvu, nema pravo posjeda, niti raspolaganja gore navedenom imovinom.



Što će reći, džaba svi ovdje mjaučete, stadion je gradski, a ne privatni.

Za sobom to povlači sljedeće:
- NK Čelik, kao korisnik prostora, ne bi morao niti trebao da ulaže finansijska niti bilo koja druga sredstva za održavanje, nadogradnju ili bilo kakvu drugu investiciju na predmetnim nekretninama.
- NK Čelik, kao korisnik prostora, nema pravo odlučivanja eventualnim radovima na istim.

Na kraju, pošto stadion imaju besplatno na korištenje, a održavanje istog u potpunosti snosi Grad Zenica iz vlastitog budžeta, ne vidim nikakvu polugu u smislu da NK Čelik kao pravno lice u privatnom vlasništvu ima bilo kakva prava nad Stadionom "Bilino Polje" osim prava korištenja prema važećoj Odluci.

Čak i da ima, ne vidim nikakvu moguću finansijsku konstrukciju u kojoj bi NK Čelik investirao u stadion u sljedećih pedeset godina. A budimo realni, stadion je davno sazrio za detaljnu modernizaciju.

Također, volio bih da mi neko objasni, zašto se smatra da bi, uzevši sve prethodno navedeno u obzir, NK Čelik bio ičim oštećen u eventualnoj nadogradnji stadiona.
Čisto sumnjam da bi iko zabranio korištenje unaprijeđenog stadiona najvećem gradskom klubu, jedino u situaciji kada bi u istom danu trebala biti utakmica reprezentacije BiH i NK Čelik, što znamo da nije moguće.

Znači, nikako ne vidim šta bi se to promijenilo za NK Čelik, i zašto su se svi toliko upalili, na ovako nešto pozitivno.




Nikad, ama baš nikad mi neće biti jasan sveopći otpor bilo kakvom unapređenju bilo koje infrastrukture u ovoj državi, od strane većine stanovnika iste.
Papirologija mi nije dostupna da mogu istrazivati i nesto ovakvo dokazivati. Nemam taj uvid niti imam namjeru istrazivati po katastru i gruntu. Naveo si izvod iz ZK iz 1959., u vrijeme dok ovo Bilino polje jos nije bilo napravljeno nego tek 1972. nezvanicno, 1973. i zvanicno otvoreno. Vjerovatno se tu sta i mijenjalo, nisam u toku, ali ako stadion nije bio nikad Čelikov na sta ovim ZK izvatkom aludiras onda nema logike da bi ga Grad Zenica sebi trebao od Čelika prisvojiti 2001. Od te godine znamo svi da je u vlasnistvu Grada.

Ako uzimas u obzir da li je cinjenicno stanje da Bilino polje na papiru nije Celikov stadion onda niko to ovdje nije ni tvrdio. Zenica odnosno danas institucija Grada Zenica je nekad branila interes svog Celika i ovakve stvari se nikad nisu dovodile u pitanje, u kontekstu da li je Bilino Celikov stadion i tu najvise mislim na ubiranje prihoda od istog otkako je napravljeno. Necu se ponavljati "k'o papagaj", jer sam vec pisao ovdje na koji nacin Čelik polaze svoje pravo na Bilino kao istinski domacin tog stadiona. Nadji dio o prostorijama itd. I to totalno moze ignorisati samo neko kome je maticni zenicki klub stran pojam. Ipak, malo procitaj i opet ces zakljuciti da Celik trenutno nije vlasnik na papiru, ali mozda i zakljucis da Čelik ima veoma jaku sponu sa Bilinim poljem u toj prici i da nije bas to tek tako neki obicni gradski stadion nego da je Celik istinski vlasnik tog stadiona za kojeg je i napravljen.

A pitanje otpora, pa ne vidim da je otpor ako se strane nadju u dogovoru. Mogu svi biti zadovoljni, ali ako neko eventualno nije zadovoljan, a tu prije svih mislim na Celik, onda zasto ne bi bio otpor? Niko to ne zeli, ali i to je uvijek jedna od mogucnosti na samu spomen Celika s obzirom koliko su ga olesili. Narativ sigurno nije taj da se pruza otpor gradnji nego da se zastiti Celikov interes, a ako postavljas stvari tako da je Celik obican posmatrac na Bilinom polju onda je sasvim normalno da se necemo sloziti.

@elcaliente

Celik je danas jedna rijetka prica u gradu koja se bori da sto manje bude na grbaci, ali mu je potrebna podrska da se iscupa iz problema, a kako da se cupa kad mu se uzima i ono sto je njegovo i onda je suvisno pricati. Uostalom, klub je u zadnjih par godina pravio suficit sredstava kako bi vracao svoje dugove sto bi trebalo biti pohvalno, a ne s tim stavom da se ugasi. Taj film ugasenog Celika bi neki i rado vidjeli, ali sumnjam da ce to za zivota docekati.
Last edited by Bosanski_pastuh on 08/01/2025 20:59, edited 2 times in total.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#69789 Re: Zeničani

Post by Bobi »

ZoomZoomKiwi wrote: 08/01/2025 20:09 Znači, nikako ne vidim šta bi se to promijenilo za NK Čelik, i zašto su se svi toliko upalili, na ovako nešto pozitivno.
pa napisao sam, postoji sumnja da ce NS prigrabiti poslovne prostore i uzimat pare od rentanja :D, da NK Čeliku nece ici ništa :D.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#69790 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Bosanski_pastuh wrote: 08/01/2025 20:56
ZoomZoomKiwi wrote: 08/01/2025 20:09 Sve ovo što vi svi pišete je divno bajno krasno.

Činjenično stanje je sljedeće:

Parcela 926 (KO Zenica I) - Stadion Bilino Polje, parcela 927 (KO Zenica I) - Park Bilino Polje i parking iza istočne, južne i zapadne tribine, te parcela 1815/1 koja je označena kao cesta (dio iza sjeverne tribine) su sve u 1/1 vlasništvu Grada Zenice (ID: 4218237080009).

U ZK za sve tri parcele stoji sljedeće:
Udio: 1/1 Tip: Vlasništvo
DRŽAVNA SVOJINA Adresa: Zenica
Pr. 02.12.1963. Dn 17 384/18, Dn. 2771/1963 Na osnovu rješenja Odjeljenja za finansije Narodnog odbora opštine Zenica broj: 03-2897/1 od 20.11.1959. uknjiženo je pravo vlasništva na nekretninama u A listu.


Nogometni klub Čelik Zenica (ID: 4218244880002) u svom vlasništvu nema nijednu nekretninu na toj lokaciji.

Također, činjenica jeste da je općinskom odlukom stadion Bilino Polje dat na korištenje NK Čelik, i to je sve. NK Čelik, kao pravno lice u privatnom vlasništvu, nema pravo posjeda, niti raspolaganja gore navedenom imovinom.



Što će reći, džaba svi ovdje mjaučete, stadion je gradski, a ne privatni.

Za sobom to povlači sljedeće:
- NK Čelik, kao korisnik prostora, ne bi morao niti trebao da ulaže finansijska niti bilo koja druga sredstva za održavanje, nadogradnju ili bilo kakvu drugu investiciju na predmetnim nekretninama.
- NK Čelik, kao korisnik prostora, nema pravo odlučivanja eventualnim radovima na istim.

Na kraju, pošto stadion imaju besplatno na korištenje, a održavanje istog u potpunosti snosi Grad Zenica iz vlastitog budžeta, ne vidim nikakvu polugu u smislu da NK Čelik kao pravno lice u privatnom vlasništvu ima bilo kakva prava nad Stadionom "Bilino Polje" osim prava korištenja prema važećoj Odluci.

Čak i da ima, ne vidim nikakvu moguću finansijsku konstrukciju u kojoj bi NK Čelik investirao u stadion u sljedećih pedeset godina. A budimo realni, stadion je davno sazrio za detaljnu modernizaciju.

Također, volio bih da mi neko objasni, zašto se smatra da bi, uzevši sve prethodno navedeno u obzir, NK Čelik bio ičim oštećen u eventualnoj nadogradnji stadiona.
Čisto sumnjam da bi iko zabranio korištenje unaprijeđenog stadiona najvećem gradskom klubu, jedino u situaciji kada bi u istom danu trebala biti utakmica reprezentacije BiH i NK Čelik, što znamo da nije moguće.

Znači, nikako ne vidim šta bi se to promijenilo za NK Čelik, i zašto su se svi toliko upalili, na ovako nešto pozitivno.




Nikad, ama baš nikad mi neće biti jasan sveopći otpor bilo kakvom unapređenju bilo koje infrastrukture u ovoj državi, od strane većine stanovnika iste.
Papirologija mi nije dostupna da mogu istrazivati i nesto ovakvo dokazivati. Nemam taj uvid niti imam namjeru istrazivati po katastru i gruntu. Naveo si izvod iz ZK iz 1959., u vrijeme dok ovo Bilino polje jos nije bilo napravljeno nego tek 1972. nezvanicno, 1973. i zvanicno otvoreno. Vjerovatno se tu sta i mijenjalo, nisam u toku, ali ako stadion nije bio nikad Čelikov na sta ovim ZK izvatkom aludiras onda nema logike da bi ga Grad Zenica sebi trebao od Čelika prisvojiti 2001. Od te godine znamo svi da je u vlasnistvu Grada.
Druže, ZK izvadak je sa današnjim datumom, dalje sam sve objasnio. Sastavni dio ZK izvadka je B-list u kojem je naveden vlasnik, vlasnički udio i pravni osnov na kojem taj vlasnik ima taj vlasnički udio nad nekretninom u A listu.

Stadion nije Čelikov niti je ikad bio, dat mu je na korištenje, ali bez vlasničkih prava. Tačka.

I nije ništa uknjižavano 2001., nego baš 1959. i od tad se nikad ništa nije promijenilo.

ZK je jedini dokaz o vlasništvu, katastar služi samo za identifikaciju parcele, a i u katastru stoji da je vlasnik predmetnih parcela - GRAD ZENICA.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 08/01/2025 21:08, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#69791 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Bobi wrote: 08/01/2025 20:58
ZoomZoomKiwi wrote: 08/01/2025 20:09 Znači, nikako ne vidim šta bi se to promijenilo za NK Čelik, i zašto su se svi toliko upalili, na ovako nešto pozitivno.
pa napisao sam, postoji sumnja da ce NS prigrabiti poslovne prostore i uzimat pare od rentanja :D, da NK Čeliku nece ici ništa :D.
Pa i ne treba da im ide išta od rentanja. Nit je nekretnina njihova, niti je održavaju niti imaju ikakve troškove vezane za istu.

Mogu dobiti, dobijali su, i dobit će pravo korištenja terena i svlačionica sa pripadajućim servisnim prostorijama, kao i par kancelarija. Niti će, niti su ikad, niti sad plaćaju kiriju za sve gore navedeno.

Ja zaista ne vidim u čemu je problem ovdje. Al' eto, valjda se treba bunit uvijek i za sve.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#69792 Re: Zeničani

Post by elcaliente »

_BataZiv_0809 wrote: 08/01/2025 20:53 Vidi kalijentea kod nas :kiss:
Znas da volim Zenicu.

Vidim uzavrela tema.
Ma bezze, naravno da tkzv. nacionalni stadion mora u Zenicu.
A Celik ce imati cast bez ikakvih svojih zasluga da igra na ljepom stadionu. Win-Win.
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#69793 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

elcaliente wrote: 08/01/2025 20:47
kuglanje_ze wrote: 08/01/2025 20:41
anex wrote: 08/01/2025 20:22 Glas razuma...@ZoomZoomKiwi :thumbup:
Nije on baš glas razuma. Ima on tu malo fula.
NK Čelik nije pravno lice u privatnom vlasništvu, NK Čelik je udruženje građana.
Svi znamo ko je pravio stadion i za koga je stadion napravljen. Nije sigurno pravljeno za Šabićevu Školu fudbala. Čelik je upravitelj stadiona od prvog dana, prostorije kluba su na stadionu od prvog dana. Nema tu klasičnog podstanarskog odnosa, jer da je tako bilo bi tu još podstanara, a nema ih. Tu je u pitanju dugogodišnji partnerski odnos i posmatranje kluba kao gradskog kluba, jednog od simbola Zenice, čije je postojanje usko vezano za stadion isto kao što je postojanje stadiona usko vezano za Čelik. Jedno bez drugog ne bi egzistiralo.
Grad je stadion dao klubu na korištenje i upravljanje na određeni niz godina i obe strane tom odlukom imaju prava i obaveze prema stadionu. Kada ističe rok za korištenje stadiona, nema tendera pa da se dodjeli nekom drugom, nego se produžava korištenje za naredni period jednom običnom tačkom dnevnog reda na vijeću grada Zenice. To je ujedno i potvrda da obe strane ispunjavaju uredbe odluke i da se taj odnos nastavlja i dalje.
Niko nije protiv modernizacije, ni klub, ni mi navijači, ali smo protiv modernizacije koja će klub dovesti u lošiji položaj od trenutnog.
2025 godina , vi vodite klub kao UG, bez marke dobiti, redovno trazite sadaku od grada i jos postavljate kao uslove.
Smjesno.
Treba do postaviti sve na moderno ekonomsko postolje kao u normalnom svjetu.
Mozes se sam fininacirati, radi, igraj itd. Ne mozes se sam financirati, ugasi se.
Fubbalski klub zivi od poreza gradzana, jel to normalno?
Sine ti si malo zalutao. Svi fudbalski klubovi u BiH su udruženja građana. Svi sportski kolektivi u BiH su udruženja građana. Svi su neprofitne organizacije koje se jednim dijelom finansiraju iz budžetskih sredstava. To je zakonski okvir i da nije tako vjerujem da ne bi bilo kolektivnog sporta u BiH.
Ovo ostalo ne bih komentarisao jer bih ti u tom slučaju morao pisati postove dugačke kao što ih piše ovaj pastuh Bosanski. U tim postovima bih te morao vratiti 20 godina unazad da shvatiš da klub ne traži sadaku nego ono što mu pripada od onih koji su ga uništili i doveli do pozicije da je jedan od najvećih poreskih dužnika u BiH, a to je gradska uprava.
A vjeruj, ne da mi se svako malo objašnjavati neke stvari, svakom padobrancu, koji je ne samo padobranac, nego i ne zna osnovne postavke, a uz to je malkice nekulturan i bezobrazan.
U prevodu, igramo se kengurova "odje** u skokovima"
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#69794 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

ZoomZoomKiwi wrote: 08/01/2025 21:01
Bosanski_pastuh wrote: 08/01/2025 20:56
ZoomZoomKiwi wrote: 08/01/2025 20:09 Sve ovo što vi svi pišete je divno bajno krasno.

Činjenično stanje je sljedeće:

Parcela 926 (KO Zenica I) - Stadion Bilino Polje, parcela 927 (KO Zenica I) - Park Bilino Polje i parking iza istočne, južne i zapadne tribine, te parcela 1815/1 koja je označena kao cesta (dio iza sjeverne tribine) su sve u 1/1 vlasništvu Grada Zenice (ID: 4218237080009).

U ZK za sve tri parcele stoji sljedeće:




Nogometni klub Čelik Zenica (ID: 4218244880002) u svom vlasništvu nema nijednu nekretninu na toj lokaciji.

Također, činjenica jeste da je općinskom odlukom stadion Bilino Polje dat na korištenje NK Čelik, i to je sve. NK Čelik, kao pravno lice u privatnom vlasništvu, nema pravo posjeda, niti raspolaganja gore navedenom imovinom.



Što će reći, džaba svi ovdje mjaučete, stadion je gradski, a ne privatni.

Za sobom to povlači sljedeće:
- NK Čelik, kao korisnik prostora, ne bi morao niti trebao da ulaže finansijska niti bilo koja druga sredstva za održavanje, nadogradnju ili bilo kakvu drugu investiciju na predmetnim nekretninama.
- NK Čelik, kao korisnik prostora, nema pravo odlučivanja eventualnim radovima na istim.

Na kraju, pošto stadion imaju besplatno na korištenje, a održavanje istog u potpunosti snosi Grad Zenica iz vlastitog budžeta, ne vidim nikakvu polugu u smislu da NK Čelik kao pravno lice u privatnom vlasništvu ima bilo kakva prava nad Stadionom "Bilino Polje" osim prava korištenja prema važećoj Odluci.

Čak i da ima, ne vidim nikakvu moguću finansijsku konstrukciju u kojoj bi NK Čelik investirao u stadion u sljedećih pedeset godina. A budimo realni, stadion je davno sazrio za detaljnu modernizaciju.

Također, volio bih da mi neko objasni, zašto se smatra da bi, uzevši sve prethodno navedeno u obzir, NK Čelik bio ičim oštećen u eventualnoj nadogradnji stadiona.
Čisto sumnjam da bi iko zabranio korištenje unaprijeđenog stadiona najvećem gradskom klubu, jedino u situaciji kada bi u istom danu trebala biti utakmica reprezentacije BiH i NK Čelik, što znamo da nije moguće.

Znači, nikako ne vidim šta bi se to promijenilo za NK Čelik, i zašto su se svi toliko upalili, na ovako nešto pozitivno.




Nikad, ama baš nikad mi neće biti jasan sveopći otpor bilo kakvom unapređenju bilo koje infrastrukture u ovoj državi, od strane većine stanovnika iste.
Papirologija mi nije dostupna da mogu istrazivati i nesto ovakvo dokazivati. Nemam taj uvid niti imam namjeru istrazivati po katastru i gruntu. Naveo si izvod iz ZK iz 1959., u vrijeme dok ovo Bilino polje jos nije bilo napravljeno nego tek 1972. nezvanicno, 1973. i zvanicno otvoreno. Vjerovatno se tu sta i mijenjalo, nisam u toku, ali ako stadion nije bio nikad Čelikov na sta ovim ZK izvatkom aludiras onda nema logike da bi ga Grad Zenica sebi trebao od Čelika prisvojiti 2001. Od te godine znamo svi da je u vlasnistvu Grada.
Druže, ZK izvadak je sa današnjim datumom, dalje sam sve objasnio. Sastavni dio ZK izvadka je B-list u kojem je naveden vlasnik, vlasnički udio i pravni osnov na kojem taj vlasnik ima taj vlasnički udio nad nekretninom u A listu.

Stadion nije Čelikov niti je ikad bio, dat mu je na korištenje, ali bez vlasničkih prava. Tačka.

I nije ništa uknjižavano 2001., nego baš 1959. i od tad se nikad ništa nije promijenilo.

ZK je jedini dokaz o vlasništvu, katastar služi samo za identifikaciju parcele, a i u katastru stoji da je vlasnik predmetnih parcela - GRAD ZENICA.
Ja, i?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#69795 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

kuglanje_ze wrote: 08/01/2025 21:22
ZoomZoomKiwi wrote: 08/01/2025 21:01
Bosanski_pastuh wrote: 08/01/2025 20:56

Papirologija mi nije dostupna da mogu istrazivati i nesto ovakvo dokazivati. Nemam taj uvid niti imam namjeru istrazivati po katastru i gruntu. Naveo si izvod iz ZK iz 1959., u vrijeme dok ovo Bilino polje jos nije bilo napravljeno nego tek 1972. nezvanicno, 1973. i zvanicno otvoreno. Vjerovatno se tu sta i mijenjalo, nisam u toku, ali ako stadion nije bio nikad Čelikov na sta ovim ZK izvatkom aludiras onda nema logike da bi ga Grad Zenica sebi trebao od Čelika prisvojiti 2001. Od te godine znamo svi da je u vlasnistvu Grada.
Druže, ZK izvadak je sa današnjim datumom, dalje sam sve objasnio. Sastavni dio ZK izvadka je B-list u kojem je naveden vlasnik, vlasnički udio i pravni osnov na kojem taj vlasnik ima taj vlasnički udio nad nekretninom u A listu.

Stadion nije Čelikov niti je ikad bio, dat mu je na korištenje, ali bez vlasničkih prava. Tačka.

I nije ništa uknjižavano 2001., nego baš 1959. i od tad se nikad ništa nije promijenilo.

ZK je jedini dokaz o vlasništvu, katastar služi samo za identifikaciju parcele, a i u katastru stoji da je vlasnik predmetnih parcela - GRAD ZENICA.
Ja, i?
Pa šta se svi bune na možebitnu nadogradnju stadiona? Stadiona kojeg su dobili džabno na korištenje i nikakvih troškova glede toga nemaju.

Znači hoće im se napraviti, poboljšati stadion, i bune se. Mislim WTF?
User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 106
Joined: 21/02/2022 14:40

#69796 Re: Zeničani

Post by Bosanski_pastuh »

Evo Kiwi, fakat ne zelim naglabati da znam pitanje papirologije kad ne znam. Ti si iznio podatak i postujem. Vjerovatno si u pravu, ali nek ti to potvrdi ili negira neko ko je bolje upucen. Znam onoliko koliko se u javnost kroz godine iznosilo na tu temu nesto okvirno i znam sigurno da se desila ta odluka 2001. da tadasnja Opstina Zenica preuzme stadion od Celika, a koji ga je i dalje nastavio i koristiti i uzimati prihode, pa sad valjda se neko nadje da rijesi i tu dilemu sta se tu sve desavalo.

Ipak, srz je u ovom sto je kuglanje_ze napisao koji post ranije. Nije bas situacija da se Celiku nakon 50 godina moze uzeti stadion i reci cao, nosi to svoje posljedice. Postoji pravo i postoji obicaji sto i pravo svakako poznaje, a i mnogi su se nasukali na Bilinom da bi to saznali. Ovdje je srz price da se strane sa Celikom ne bi na silu smjele postaviti nego se dogovoriti kako svima odgovara. Ako Celik pristane da bude podstanar kako si naveo za eventualno takve uslove koje spominjes onda je sam sebi kriv odnosno svi mi koji volimo Celik smo krivi sto bi klub podlegao Zenici koja danas manje razmislja u njegovom interesu odnosno interesu svog reprezenta. Nadam se da ce rezultat ipak biti drugaciji i vise u korist kluba kako i dolikuje istinskom domacinu Bilinog polja.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#69797 Re: Zeničani

Post by elcaliente »

kuglanje_ze wrote: 08/01/2025 21:20
elcaliente wrote: 08/01/2025 20:47
kuglanje_ze wrote: 08/01/2025 20:41

Nije on baš glas razuma. Ima on tu malo fula.
NK Čelik nije pravno lice u privatnom vlasništvu, NK Čelik je udruženje građana.
Svi znamo ko je pravio stadion i za koga je stadion napravljen. Nije sigurno pravljeno za Šabićevu Školu fudbala. Čelik je upravitelj stadiona od prvog dana, prostorije kluba su na stadionu od prvog dana. Nema tu klasičnog podstanarskog odnosa, jer da je tako bilo bi tu još podstanara, a nema ih. Tu je u pitanju dugogodišnji partnerski odnos i posmatranje kluba kao gradskog kluba, jednog od simbola Zenice, čije je postojanje usko vezano za stadion isto kao što je postojanje stadiona usko vezano za Čelik. Jedno bez drugog ne bi egzistiralo.
Grad je stadion dao klubu na korištenje i upravljanje na određeni niz godina i obe strane tom odlukom imaju prava i obaveze prema stadionu. Kada ističe rok za korištenje stadiona, nema tendera pa da se dodjeli nekom drugom, nego se produžava korištenje za naredni period jednom običnom tačkom dnevnog reda na vijeću grada Zenice. To je ujedno i potvrda da obe strane ispunjavaju uredbe odluke i da se taj odnos nastavlja i dalje.
Niko nije protiv modernizacije, ni klub, ni mi navijači, ali smo protiv modernizacije koja će klub dovesti u lošiji položaj od trenutnog.
2025 godina , vi vodite klub kao UG, bez marke dobiti, redovno trazite sadaku od grada i jos postavljate kao uslove.
Smjesno.
Treba do postaviti sve na moderno ekonomsko postolje kao u normalnom svjetu.
Mozes se sam fininacirati, radi, igraj itd. Ne mozes se sam financirati, ugasi se.
Fubbalski klub zivi od poreza gradzana, jel to normalno?
Sine ti si malo zalutao. Svi fudbalski klubovi u BiH su udruženja građana. Svi sportski kolektivi u BiH su udruženja građana. Svi su neprofitne organizacije koje se jednim dijelom finansiraju iz budžetskih sredstava. To je zakonski okvir i da nije tako vjerujem da ne bi bilo kolektivnog sporta u BiH.
Ovo ostalo ne bih komentarisao jer bih ti u tom slučaju morao pisati postove dugačke kao što ih piše ovaj pastuh Bosanski. U tim postovima bih te morao vratiti 20 godina unazad da shvatiš da klub ne traži sadaku nego ono što mu pripada od onih koji su ga uništili i doveli do pozicije da je jedan od najvećih poreskih dužnika u BiH, a to je gradska uprava.
A vjeruj, ne da mi se svako malo objašnjavati neke stvari, svakom padobrancu, koji je ne samo padobranac, nego i ne zna osnovne postavke, a uz to je malkice nekulturan i bezobrazan.
U prevodu, igramo se kengurova "odje** u skokovima"

Znam ja da si klubovi u BiH UG.
I jel to tebi normalno?

Naravno da trazi sadaku, jer jednom UG aposlutno nista ne pripada sto nije sebi sam kupio.
Posto UG ne smije isplacivati dobit onda moze ulagati u nekretnine.
Svake godine se ti tkzv UG prijavljuju i mole za pomoc od grada odnosno od poreza gradzana.
I ti to postavljas kao normalno u 2025 godni i jos kao postvljaju se neki uslovi a nisi u poziciji kao klub da bilo kakve uslove postvljas.

Nevazno, bilo bi mi drago da savez obnovi u Zenici stadion i volio bi da zauvjek repka tamo igra.
Kakvi uslovi, Celik i bakraci. Uzmi sta se da ako sam nisi u stanju.
Last edited by elcaliente on 08/01/2025 21:31, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#69798 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Bosanski_pastuh wrote: 08/01/2025 21:25 Evo Kiwi, fakat ne zelim naglabati da znam pitanje papirologije kad ne znam. Ti si iznio podatak i postujem. Vjerovatno si u pravu, ali nek ti to potvrdi ili negira neko ko je bolje upucen. Znam onoliko koliko se u javnost kroz godine iznosilo na tu temu nesto okvirno i znam sigurno da se desila ta odluka 2001. da tadasnja Opstina Zenica preuzme stadion od Celika, a koji ga je i dalje nastavio i koristiti i uzimati prihode, pa sad valjda se neko nadje da rijesi i tu dilemu sta se tu sve desavalo.

Ipak, srz je u ovom sto je kuglanje_ze napisao koji post ranije. Nije bas situacija da se Celiku nakon 50 godina moze uzeti stadion i reci cao, nosi to svoje posljedice. Postoji pravo i postoji obicaji sto i pravo svakako poznaje, a i mnogi su se nasukali na Bilinom da bi to saznali. Ovdje je srz price da se strane sa Celikom ne bi na silu smjele postaviti nego se dogovoriti kako svima odgovara. Ako Celik pristane da bude podstanar kako si naveo za eventualno takve uslove koje spominjes onda je sam sebi kriv odnosno svi mi koji volimo Celik smo krivi sto bi klub podlegao Zenici koja danas manje razmislja u njegovom interesu odnosno interesu svog reprezenta. Nadam se da ce rezultat ipak biti drugaciji i vise u korist kluba kako i dolikuje istinskom domacinu Bilinog polja.

Nije Općina mogla preuzeti stadion od Čelika 2001. u smislu vlasništva kad isti nikad nije bio Čelikov.

To mi i jest poenta.

Stadion nikad, od prvobitne livade, kroz izgradnju pa sve do danas, nikad ni u jednom momentu nije bio vlasništvo NK Čelika.

NK Čelik je samo bio povlašteni korisnik istog.


Korisnik i vlasnik nije isto, i nemaju ista prava, niti obaveze.


Što znači da ti ni drugi pasus posta nije validan, odnosno nakon 50 godina se neće ništa oduzeti Čeliku jer ništa nije ni bilo Čelikovo.

Čelik samo može na kraju projekta dobiti bolji, moderniji i uslovniji stadion na korištenje, i to besplatno.


Ja zaista ne vidim problem.
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#69799 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

ZoomZoomKiwi wrote: 08/01/2025 21:25
kuglanje_ze wrote: 08/01/2025 21:22
ZoomZoomKiwi wrote: 08/01/2025 21:01

Druže, ZK izvadak je sa današnjim datumom, dalje sam sve objasnio. Sastavni dio ZK izvadka je B-list u kojem je naveden vlasnik, vlasnički udio i pravni osnov na kojem taj vlasnik ima taj vlasnički udio nad nekretninom u A listu.

Stadion nije Čelikov niti je ikad bio, dat mu je na korištenje, ali bez vlasničkih prava. Tačka.

I nije ništa uknjižavano 2001., nego baš 1959. i od tad se nikad ništa nije promijenilo.

ZK je jedini dokaz o vlasništvu, katastar služi samo za identifikaciju parcele, a i u katastru stoji da je vlasnik predmetnih parcela - GRAD ZENICA.
Ja, i?
Pa šta se svi bune na možebitnu nadogradnju stadiona? Stadiona kojeg su dobili džabno na korištenje i nikakvih troškova glede toga nemaju.

Znači hoće im se napraviti, poboljšati stadion, i bune se. Mislim WTF?
Ne buni se niko. Ljudi samo žele da se zaštiti, kako ti to lijepo nazva, "trenutni podstanar".
Dido tu stanuje 50+ godina, od kako je stadion napravljen, uredno izvršava sve svoje obaveze, održava stadion koliko može (a nemojmo se praviti ludi, znamo mi vrlo dobro svi da je cjelokupna radna zajednica stadiona bila uposlenik NK Čelik) i sad hajde napolje, malo ćemo mi ovo okrečiti, staviti žuto-plave stolice.
Didu moramo zaštititi jer je to naš zenički DIDO, a reprezentacija pripada svima.
Dakle, nije niko protiv modernizacije, ali da Čelik ostane na stadionu.
Sve drugo, pravi u Rakovici na ledini, pokrij Koševo... Libo nas
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#69800 Re: Zeničani

Post by elcaliente »

ZoomZoomKiwi wrote: 08/01/2025 21:30
Bosanski_pastuh wrote: 08/01/2025 21:25 Evo Kiwi, fakat ne zelim naglabati da znam pitanje papirologije kad ne znam. Ti si iznio podatak i postujem. Vjerovatno si u pravu, ali nek ti to potvrdi ili negira neko ko je bolje upucen. Znam onoliko koliko se u javnost kroz godine iznosilo na tu temu nesto okvirno i znam sigurno da se desila ta odluka 2001. da tadasnja Opstina Zenica preuzme stadion od Celika, a koji ga je i dalje nastavio i koristiti i uzimati prihode, pa sad valjda se neko nadje da rijesi i tu dilemu sta se tu sve desavalo.

Ipak, srz je u ovom sto je kuglanje_ze napisao koji post ranije. Nije bas situacija da se Celiku nakon 50 godina moze uzeti stadion i reci cao, nosi to svoje posljedice. Postoji pravo i postoji obicaji sto i pravo svakako poznaje, a i mnogi su se nasukali na Bilinom da bi to saznali. Ovdje je srz price da se strane sa Celikom ne bi na silu smjele postaviti nego se dogovoriti kako svima odgovara. Ako Celik pristane da bude podstanar kako si naveo za eventualno takve uslove koje spominjes onda je sam sebi kriv odnosno svi mi koji volimo Celik smo krivi sto bi klub podlegao Zenici koja danas manje razmislja u njegovom interesu odnosno interesu svog reprezenta. Nadam se da ce rezultat ipak biti drugaciji i vise u korist kluba kako i dolikuje istinskom domacinu Bilinog polja.

Nije Općina mogla preuzeti stadion od Čelika 2001. u smislu vlasništva kad isti nikad nije bio Čelikov.

To mi i jest poenta.

Stadion nikad, od prvobitne livade, kroz izgradnju pa sve do danas, nikad ni u jednom momentu nije bio vlasništvo NK Čelika.

NK Čelik je samo bio povlašteni korisnik istog.


Korisnik i vlasnik nije isto, i nemaju ista prava, niti obaveze.


Što znači da ti ni drugi pasus posta nije validan, odnosno nakon 50 godina se neće ništa oduzeti Čeliku jer ništa nije ni bilo Čelikovo.

Čelik samo može na kraju projekta dobiti bolji, moderniji i uslovniji stadion na korištenje, i to besplatno.


Ja zaista ne vidim problem.
Zar je u komunizmu uopste iko mogao biti vlasink ovakvog objekta osim drzavnih struktura?
Sumnjam da je ikada jedno UG dobilo upisano vlasnistvo nad ovolikom objektom.
Post Reply