Reprezentacija bi imala velike benefite da Bilino postane nacionalni stadion, ali bi Celik bio veliki gubitnik u toj prici ako postane podstanar na svom stadionu. U najmanju ruku mora biti na istom nivou i imati isti status kao reprezentacija na svom stadionu da bi ta prica imala smisla. To bi bio pravedan dil. Inace, koja je to korist koju bi imala sira zajednica, a da Celik tu bude u drugom planu? Pitam sad vas, ko bi to dao svoju kucu kakva god bila da mu je neko usminka i da je on moze gledati i koristiti kao podstanar? Da li je to taj poklon ili otimanje? Vjerujem da niko ne bi to dao i zasto je onda logika da Bilino ide tim putem da samo ustupi svoj stadion o kojem odlucuje vise od 50 godina, te da mu nedostaci od te price budu veci nego benefiti?
U tom kontekstu gledam i Grad Zenicu, bez obzira ko je na vlasti. Ne smije reprezentacija BiH biti preca od maticnog Celika. Moze samo jednako u dogovoru, ali nikako preko Celika. U suprotnom, moze kad ima macehinski odnos, ali onda to sigurno zasluzuje otpor!
kuglanje_ze wrote: ↑05/01/2025 23:58
@Bosanski_pastuh ne znam šta je tebi? Šta si se toliko upalio oko stadiona? Čak i ako dođe do toga, tema će biti kad se bude sklapao konačan ugovor. Kažem "čak i ako dođe do toga", a znamo da neće
Ono što mi zapinje za oko u tvom pisanju je priča o tome kako klub ne treba pristati na nešto, te spominjanje zeničkog identiteta ili simbola. Realno klub nije u poziciji da ga se išta pita. Sutra ga FK može nabiti sa stadiona, niko se ne bi ni počešao. Možda bi se pobunilo par stotina ljudi i tu bi bio kraj. Klub je spao na onih 10-ak fanatika u upravi kluba i par stotina zaluđenih na tribinama. SDA je maltretirala klub 20 godina, FK mu je pucao u glavu. Teško da se tu išta može spasiti, posebno jer 90% "zeničana" ne interesuje šta se tu dešava. Isto kao što ih ne interesuju ni drugi sportovi koji su ugašeni u ovom gradu. To je ono što je čovjek napisao da Zenicu možeš opisati sklopom "zaobiđi me". Nema tu nikakvih simbola, nema identiteta grada, nema istorije, samo ta jebena fabrika oko koje se sve vrti i koja nas je izgradila, a sada nas uništava. I ništa više. Eto i rudnik se ugasi, niko ništa.
Mrtav grad... Grad nastanjuju zombiji, Walking dead.
Sve to sto si napisao i jest razlog za alarm. Javno mnijenje uveliko kroji odluke. Mnogo toga zavisi od jacine javnog mnijenja. Ako bi tema Bilinog polja kao nacionalnog stadiona bila aktuelna tek na dane pred odlucivanje onda je to vec dovedeno pred svrsen cin, a kad je bilo tako u proslosti desavalo se da kao gradjani Zenice, navijaci i clanovi kluba donosimo odluke koje nisu u interesu kluba. Tu mislim na masu ljudi. Kad je javno mnijenje bilo da trebaju turski milioni, ljudi su prihvatili to iako je svaki detalj tad govorio da je sva ta prica ubleha. Rezultat toga je da je klub dotdatno milionski zaduzen i bio na pragu gasenja. S druge strane, kad je javno mnijenje preokrenuto u interesu kluba, otisao je u kantonalnu ligu i uspio napraviti dobar potez da bi uopste opstao nakon uzasa koji su Turci ostavili iza sebe. Sve je pitanje odlucnosti. Koliko god bilo onih koji su spremni stati u interesu kluba, bitno je da ljudi u svojim glavama znaju sta se desava, a ne da dodju i da im je predstava da to savez daje klubu kao poklon kako ovdje neko napisa ili da pristanu dati svoju vrijednost zbog sminke. Savez se nije pocesao kad je Celik ispao iz Premijer lige za vrijeme korone. Iako je to tad i bilo u interesu kluba da napravi odredjeni reset, ali njihova reakcija je bila da oni prekidaju prvenstvo i tu se jasno pokazalo da im Celik ne znaci nista. U pitanju su uvijek samo interesi.
Celik je u zadnjih 10-ak godina uvijek bio u nezavidnoj situaciji, pa se bori i lakta za svoju egzistenciju. Nije prihvatio defetisticki pristup, jer bi u tom slucaju bio ugasen. Da je bilo zaobidji me, Celik ne bi postojao tako da se ne slazem s tom konstatacijom. Celik i Bilino polje su bitni dijelovi price i veliki su dio identiteta Zenica o kojem autor tog teksta pise. Mozda on to nije prepoznao, ali Celik nije prica "zaobidji me". Koliko god ljudi iza kluba stoji, ipak su tu. I nije istina da se niko nece pocesati ako dodje opet do situacije da se pravi steta klubu. Koliko god tu bilo ljudi, uvijek postoji neka kriticna masa. Takodje, prica o Bilinom polju je tema za sve gradjane i i navijace, jer je veliko pitanje koje ce uveliko utjecati na klub u buducnosti i ne moze biti pitanje odluke samo za UO kluba. O takvom pitanju treba da bruji grad, treba i da clanovi kluba vijecaju na skupstini kluba i onda i UO kluba nece imati breme da sam donosi tako veliku odluku po pitanju zauzimanja stava za buducnost kluba i naredne decenije. Ipak, gradjani i navijaci vec trebaju krojiti javno mnijenje u interesu kluba da opet ne bi pali na ispitu ako dodje do odredjenih ucjena ili da puste da sapatom padne velika vrijednost grada i kluba. I zato nek se prica o svemu ovom sto vise.
Ljudi se moraju vise uputiti sta to odgovara klubu i sta ne odgovara. Linijom lakseg otpora se ne smije ici kad je u pitanju Bilino, jer taj stadion asocira sliku Celika i prezentuje njegovu snagu i velicinu. Nas ponos. I kad smo bili najslabiji, Celik predstavlja veliki klub u ovoj drzavi upravo zbog tradicije i stadiona. Da smo klub s Kamberovic polja bila bi druga prica i poprilicno umanjena. Bez te slike Bilinog polja kao Celikovog stadiona, to je sasvim drugi klub i ljudi moraju toga biti svjesni! I zbog toga ova tema mora biti medju ljudima aktuelna sve dok se uopste spominje na visim instancama, jer javno mnijenje ima utjecaj na takve odluke. Kad je u pitanju defetisticki pristup onda je u startu osudjeno da se pogne glava, a kad postoji odlucnost i da se vodimo ponosom koji predstavlja Celik onda i postoje sanse da Celik ostvari svoj interes.