F1 2008, 2009, 2010 and counting

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Charuga, Tomahawk11

User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#33901 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by beco »

Samprotivsviju wrote: 02/09/2024 14:48
drndalo wrote: 02/09/2024 14:41
Samprotivsviju wrote: 02/09/2024 14:25

Ni meni nije jasno odakle zakljucak da je Noris bio brzi, i sta je uopste Noris uradio. Oba puta je isao u box prije Piastrija. Cak sokantno u drugom stintu sprzio je gume daleko prije Piastria, uradio undercut i opet zavrsio iza njega..
Ne sjecamo se da je izasao iz boxa iza sporijeg vozaca (sto je do tima) sto ga je kostalo gubitka vremena mozda dobijenog ranijim ulaskom...?
Kako do tima? Pa nije li sam Noris trazio pit jer se zalio na prednju lijevu gumu? Tim ocigledno nije planirao tako rano da ide.

Otisao je brat bratu 6 7 mozda i vise krugova prije Piastrija
Jesi se pitao što su Nor a onda i Pia spalili gume? Jer je dozvoljeno da se trkaju od strane tima, pri tome podcjenili kombinaciju Lec/Fer. Ovo je 2 ili 3 put ove godine da Mcl gubi trku koju ima pod kontrolom, otprilike kao sam pred košem i propustiš zakucavanje.

Ne znam šta vi posmatrate možda je Pia bio bolji za nijansu jučer ali je Nor konstantno ove sezone brži 100-200 ms.

A taktiku necu ni spominjati Pia prvi sa 5s prednosti na Lec i oni dobrovoljno daju track position jesi lud brate. Znači Pia nije Lec ni napao.

MCL je hladno mogao podijeliti taktiku, čekati sa Pia da vide šta će Ferrari uraditi (pri čemu da je Lec napao rizikovao bi da sam sebi uništi gume), a ako pokušaju undercut da reagiju sa boksom sljedeći krug sa Pia. Dok su sa Nor mogli uraditi ovo što su uradili.
Samprotivsviju
Posts: 7046
Joined: 03/12/2011 13:10

#33902 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Samprotivsviju »

drndalo wrote: 02/09/2024 15:02
Tim mora ispostovati zelje vozaca ? Kao sto mu mogu narediti "box, box, box", tako mu mogu narediti i da ostane jos koji krug ako im izracuni pokazuju da ce izaci iza prgavog Ocona npr... Jer takav je izlazak pisanje na usparane 3-4 sekunde zbog zamjene, gubitkom barem 7-8 u zajebanciji sa budalom.
Naravno da ne mora, tim je dao Norisu odrijesene ruke da je slobodan ako zeli da se trka sa Piastrijem, to sto je Noris potrosio gume u mnogo kracem periodu nego Piastri nema veze sa timom. Vjerujem da je Noris i dalje mogao ostati na stazi, ali je i sam zelio da napravi taj undercut nad Piastrijem i zavrsi ispred kad Piastri ode u box. Sve sto znamo jeste da je Noris zelio tu promjenu u tom trenutku i da mu je udovoljena.

I to 7 8 sekundi protiv Ocona je vec debelo preuvelicavanje...izgubio je 2 3 sekunde protiv Sainza na mrtvim gumana.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#33903 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by drndalo »

Taj sam primjer naveo jer mi se nije dalo pregledavati protiv koga je vozio, i koliko je izgubio...

Vjerovao ti meni ili ne 2 neuspjesna napada, u momentu kada bi na praznoj stazi sa novim gumama vrtio najbrze krugove je mnogo blize 6-7 sek. gubitka, nego 2-3 sek...Naravno da zavisi i od staze, ali je to tako.

Ne moras mi vjerovati.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83475
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33904 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by _BataZiv_0809 »

Piastri možda i jeste veći talenat i materijal za šampiona, ali ne vozi na tom nivou i dalje. Hoće li, ne znamo, možda hoće, možda neće, ali za sad je to to. Da stvari stavimo u perspektivu, treba malo i ilustrovati-do kraja sezone ostalo je 8 trka i 3 sprinta. Norris kasni 62 boda za Verstappenom, a Piastri 44 za Norrisom, znači ukupno 106. Kad bi Piastri osvojio sve maksimalne bodove na svim utrkama i sprintovima do kraja sezone, Verstappenu je opet dovoljno da na svim tim utrkama bude treći i da bude prvak i to pod uslovom da Piastri uzme i sve dodatne bodove za najbrži krug. A znaš kako to ide, vazda neko zamijeni gume pred sam kraj utrke i uzme FL. Bez svih bodova za najbrže krugove za Piastria, Verstapen može na svakoj utrci završavati i četvtri i opet biti prvak. Sa druge strane Norris je sa maksimalnim brojem bodova prvak i da Max svaku utrku završi drugi.

Dakle sasvim je jasno koji vozač ima veću šansu da uzme titulu, a naravno da se neće desiti da bilo ko od njih pobijedi sve do kraja niti će Verstapen sve utrke do kraja završiti van podija.

McLaren ima najbolji bolid, to je jasno, ali i dalje im nešto fali dok im konkurencija bez problema otima pobjede poprilično lako. Dovoljan je mali bump i oni se pogube i prosipaju bodove. Izuzetak je Holandija gdje je Norris na čistu brzinu bolida uzeo pobjedu, ali čisto sumnjam da će ovih 8 trka izgledati kao trka u Holandiji.

Meni koji mrzim timske naredbe (kad su nepotrebne kao Austrija 2002 ili Rusija 2018) je apsolutno no brainer da se vozačima ne naredi da čuvaju 1-2 u momentu kad imaš glavne rivale na sedmom i osmom mjestu. Ovako su izgubili 1-2 zbog međusobne borbe i Landovog izbjegavanja incidenta i podvukao im se Leclerc. A tek kasnije u utrci kad nisu podijelili strategije to je totalni nonsens. Povlače Piastrija u boks jbt, sa 5 sekundi prednosti poklanjaju poziciju Leclercu. Niđe veze. Kao da je razlika u gumama 5 sekundi po krugu pa su se bojali undercuta… A razlika ispod 2 sekunde, znači imali bi 3 kruga da reaguju na Ferrarijev boks. :-) :-)

Nego Barbie Rosberg je dobro izrostiljo Zaka, evo duzi video

User avatar
konektovan
Posts: 51441
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#33906 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by konektovan »

Mclaren ce stati iza Landa do kraja sezone..da se pokusa maximizirati ucinak u borbi za titulu sa Maxom.
User avatar
Edin H.
Posts: 53609
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#33907 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Edin H. »

konektovan wrote: 02/09/2024 17:14 Mclaren ce stati iza Landa do kraja sezone..da se pokusa maximizirati ucinak u borbi za titulu sa Maxom.
Kakvi mufljuzi, sad se sjetili :lol:
User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#33908 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by beco »

Vala dok ne vidim ne vjerujem, ipak govorimo o likovima koji su režirali Mađarsku 2024.

Lando ce stati iza sebe, više nikom ne duguje ništa, ja bih od sada na njegovom mjestu vozio samo za sebe, osvojili ekipno takmicenje ili ne. Ko ih je.. "Papaya rules"
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83475
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33909 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 02/09/2024 17:14 Mclaren ce stati iza Landa do kraja sezone..da se pokusa maximizirati ucinak u borbi za titulu sa Maxom.
Daj boze
User avatar
konektovan
Posts: 51441
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#33910 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by konektovan »

Maloprije procitao izjavu Stele,..koja to nagovjestava..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83475
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33911 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 02/09/2024 17:47 Maloprije procitao izjavu Stele,..koja to nagovjestava..
Link?
User avatar
Edin H.
Posts: 53609
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#33912 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Edin H. »

Zvanično je da razmatraju uvođenje timskih naredbi.
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#33913 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by shalla »

Obzirom da nije bilo ukupno 2 posta o začuđujuće vrhunskoj taktici Ferrarija kao i vrhunskoj vožnji Leclerca, ja neću biti kao vi :P klasični balkanski roditelji koji samo znaju kuditi a nikako hvaliti :mrgreen:

Pošto najčešće ovdje svi kudimo Leclerca, sad bih da kažem kapa dole za cijelu trku (nije ono preticanje Landa nakon Piastrijevog preticanja bilo baš prejednostavno), Sainz također za ono zadržavanje, Ferrari za upgrade i za taktiku (da li slučajno ili namjerno, ne znamo)... :thumbup:

Ljudi, ono horsko pjevanje himne na kraju, one emocije...
Ne znam, vjerovatno sam i subjektivan, kao neko ko 30 godina navija za Ferrari, ali ono je...
Nisu mi suzile oči, nisu, bila je zadimljena prostorija...
User avatar
konektovan
Posts: 51441
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#33914 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote: 02/09/2024 18:01
konektovan wrote: 02/09/2024 17:47 Maloprije procitao izjavu Stele,..koja to nagovjestava..
Link?
Fak mi if aj nou.. :lol:
Imam onih kamaru F1 portala..ne znam koji je..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83475
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33916 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by _BataZiv_0809 »

Andrea Stella:

“Like if we, for instance, let’s say hypothetically, that we conclude that in corner four, Lando just braked too early, and Oscar kind of naturally had the possibility to take the lead, then what does it mean if you are number one, kind of swap the lap after? It’s just very difficult to implement this definition in the real world.

Asked if they would have swapped Piastri and Norris around had Leclerc not been there, Stella replied: “Without Leclerc, I think Lando and Oscar would have been close enough that we could have played with some other variables, which not necessarily means, ‘Okay, now we swap position’.

“Because I don’t think this is… or at least this wasn’t part of our agreements, because this looks a little brutal to ask a driver that is going to win a race, gained on track, that you have to swap positions.


Kakvi debili vode Mclaren ja ne vjerujem

Sam sebe pobija svakom narednom recenicom.

Cuj brutalno, pa je li u Madjarskoj bilo brutalno :lol:

Max vec jednu ruku ima na peharu sa ovakvom konkurencijom
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 4287
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#33917 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Mozda vide u Oscaru veci potencijal, i bruse ga za sljedecu godinu.
User avatar
video
Posts: 8467
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#33918 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by video »

User avatar
Edin H.
Posts: 53609
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#33919 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Edin H. »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 03/09/2024 10:45 Mozda vide u Oscaru veci potencijal, i bruse ga za sljedecu godinu.
Kakvi glupani
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21059
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#33920 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by DaysleepeR »

Oscar je 100% veći potencijal.

Uzmite prvu Landovu sezonu vs. Oscar, a pogotovo Landovu drugu sezonu vs. Oscar.

Za vrijeme CarLando tandema, koji je vozač bio ne malo, nego značajno bolji?
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#33921 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by laik1981 »

Kakav potez Adriana. Ode od jednog tate, a dodje drugom koji je jos gori :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83475
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33922 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by _BataZiv_0809 »

DaysleepeR wrote: 03/09/2024 13:54 Oscar je 100% veći potencijal.

Uzmite prvu Landovu sezonu vs. Oscar, a pogotovo Landovu drugu sezonu vs. Oscar.

Za vrijeme CarLando tandema, koji je vozač bio ne malo, nego značajno bolji?
Ogromna je razlika u bolidima
Nisamsdaali
Posts: 1368
Joined: 03/10/2022 20:38

#33923 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Nisamsdaali »

DaysleepeR wrote: 03/09/2024 13:54 Oscar je 100% veći potencijal.

Uzmite prvu Landovu sezonu vs. Oscar, a pogotovo Landovu drugu sezonu vs. Oscar.

Za vrijeme CarLando tandema, koji je vozač bio ne malo, nego značajno bolji?
Drugu sezonu su bili bara bara, a prvu sezonu je Lando bio rookie i i dalje pružio sasvim solidan otpor
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21059
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#33924 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by DaysleepeR »

Ovo što Oscar pruža se zove solidan otpor.
Ni blizu Norris nije pružio challenge Sainzu koliki je Oscar njemu.
User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#33925 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by beco »

Pošteni je porediti Pia i Ham prvu sezonu jer su obojica imali dobre bolide, za razliku od Landa
Post Reply