F1 2008, 2009, 2010 and counting

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Charuga, Tomahawk11

laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#33426 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by laik1981 »

Doktorska distertacija Toto Wolffa i vozaca mercedesa. Pokazali kako treba, a retardirani ferrari kako ne treba. Gdje ferrari nalazi levate koji donose odluke u trkama :-)

Spa pokazala zasto je kultna staza i vjerovatno najbolja u kalendaru.
Samprotivsviju
Posts: 7046
Joined: 03/12/2011 13:10

#33427 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Samprotivsviju »

Da li Lewis zali zbog odluke da napusti Mercesesa...
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#33428 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by laik1981 »

Samprotivsviju wrote: 28/07/2024 16:37 Da li Lewis zali zbog odluke da napusti Mercesesa...
Ferrari je ona tresnja na vrhu torte za karijeru svakog vozaca :D
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#33429 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Sid the sloth »

Sta se desilo sa "najboljim vozacem na gridu"?
Ocekiva sam sa 11 na prvo hladno sa novim motorom.
Last edited by Sid the sloth on 28/07/2024 16:45, edited 1 time in total.
User avatar
nitro_90
Posts: 1116
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#33430 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by nitro_90 »

Samprotivsviju wrote: 28/07/2024 16:37 Da li Lewis zali zbog odluke da napusti Mercesesa...
Zali itekako, Ferrari se nikad nece vratiti u onu eru Schumachera, osim ako pronadju novog Jeana Todta, Ross Browna
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#33431 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by laik1981 »

nitro_90 wrote: 28/07/2024 16:44
Samprotivsviju wrote: 28/07/2024 16:37 Da li Lewis zali zbog odluke da napusti Mercesesa...
Zali itekako, Ferrari se nikad nece vratiti u onu eru Schumachera, osim ako pronadju novog Jeana Todta, Ross Browna
A ako dodje Adrian Newey :D

Vidimo sta se desava sa Red Bullom kada Newey nije skoncentrisan na njega. Tvorac vecine sampionskih bolida. Sto ne bi i ferrariju sklepao jedan takav :mrgreen:
Samprotivsviju
Posts: 7046
Joined: 03/12/2011 13:10

#33432 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Samprotivsviju »

laik1981 wrote: 28/07/2024 16:48
nitro_90 wrote: 28/07/2024 16:44
Samprotivsviju wrote: 28/07/2024 16:37 Da li Lewis zali zbog odluke da napusti Mercesesa...
Zali itekako, Ferrari se nikad nece vratiti u onu eru Schumachera, osim ako pronadju novog Jeana Todta, Ross Browna
A ako dodje Adrian Newey :D

Vidimo sta se desava sa Red Bullom kada Newey nije skoncentrisan na njega. Tvorac vecine sampionskih bolida. Sto ne bi i ferrariju sklepao jedan takav :mrgreen:
Ma i Adrian Newey faktor je preuvelican, frajer je svega 2 3 dana u sedmici dolazio na posao ima se moze se, za ovu Red Bull dominaciju je mozda i najmanje zasluzan od glavnih dizajnera jer je bio samo nesto kao konsultant i navodno da je on od citavog bolida samo radio suspenziju. Kazu svi da je Pierre Wache mozak iza Red Bull bolida. I kazu da je upravo taj Wache dosta posla radio za koje je Newey kupio kredit u Red Bullu.

Newey je strasan dizajer, ali nije ni madjionicar, treba tim a ne covjek...on sam kaze da je ovaj tim u Red Bullu najtalentovaniji dosad sa kojim je imao priliku raditi ..a Ferrari je problem na svakom cosku, riba smrdi od glave...
Last edited by Samprotivsviju on 28/07/2024 16:58, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#33433 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by laik1981 »

Ma jasta :mrgreen:

Newey-designed cars have won twelve World Constructors' and thirteen World Drivers' championships. :run:
Samprotivsviju
Posts: 7046
Joined: 03/12/2011 13:10

#33434 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Samprotivsviju »

laik1981 wrote: 28/07/2024 16:58 Ma jasta :mrgreen:

Newey-designed cars have won twelve World Constructors' and thirteen World Drivers' championships. :run:
Pa Newey jeste najbolji dizajner ikada, ali da bi bolid radio dizajn sam nije dovoljan..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83528
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33436 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by _BataZiv_0809 »

Pa iza ovako drasticnog pada mora postojati neki razlog.
Na prvih 7 trka 7 PP zaredom.
Na prvih 10 trka 7 pobjeda, a bilo bi i vise da Landa nije onako sreca posrala u Miamiju i da nije bilo onog atipicnog odustajanja u Australiji.

Prvi pravi poraz je Monaco, a znamo svi koliko je ta staza specificna.

Od Britanije su krenuli bas ozbiljni problemi i Red Bull ne lici na sebe.

Pa prosle godine je u Belgiji do devetog kruga ocistio sve sto je izgubio zbog kazne za promjenu motora. Sad ne moze meda.

Proslo je pola sezone i taman i da ostane ovako do kraja bit ce prvak sigurno.

Nabio je zalihu i stalno je povecava. Jest da je za po nekoliko bodova ali je povecava. I kad je gubi opet ne gubi puno, sve ispod 10 bodova po trci je smijesno.

Ne bih ja to nuzno svodio na samo jedan razlog. Odlazak Neweya i losa atmosfera u ekipi sigurno ne pomazu, ali i ostale ekipe su strasno napredovale. McLaren i Mercedes ne lice na sebe.
Samprotivsviju
Posts: 7046
Joined: 03/12/2011 13:10

#33437 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Samprotivsviju »

Da, ali treba imati u vidu da Red Bull ima najmanje vremena u zracnom tunelu od ostalih ekipa, npr Mclaren ima skoro 20% vise vremena dozvoljenog u zracnom tunelu naspram Red Bulla.

I do uzima svoj danak tokom sezone i upgrejda..

Od top 4 ekipe, najbolji posao sa upgrejdima je uradio Mercedes, a najgori Ferrari ako se uzme u obzir dozvoljno vrijeme u zracnom tunelu.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#33438 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by laik1981 »

Samprotivsviju wrote: 28/07/2024 16:59
laik1981 wrote: 28/07/2024 16:58 Ma jasta :mrgreen:

Newey-designed cars have won twelve World Constructors' and thirteen World Drivers' championships. :run:
Pa Newey jeste najbolji dizajner ikada, ali da bi bolid radio dizajn sam nije dovoljan..
Aerodinamika je kljucna u f1, a tu je Newey doktor nad doktorima. Zna ferrari napraviti motor. Sad da ima na kladionici ko ce biti prvak u sljedecoj sezoni tipovao bih na Lewisa ukoliko Newey dodje u ferrari. Ross Brawn je jedini lik koji moze stati rame uz rame sa Adrianom u modernoj eri f1.
El_comadante
Posts: 9046
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#33439 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by El_comadante »

Rasel dobra odluka da na starim gumama završi utrku. Zanimljivo postaje.
User avatar
studeni76
Posts: 6787
Joined: 03/06/2009 14:12

#33440 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by studeni76 »

Jel skontao neko sta je Ferrari pokušao sa Sainzom? Umjesto da ga uvedu u borbu za postolje oni ga uvalise u borbu za 7 mjesto :-)
El_comadante
Posts: 9046
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#33441 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by El_comadante »

studeni76 wrote: 28/07/2024 17:26 Jel skontao neko sta je Ferrari pokušao sa Sainzom? Umjesto da ga uvedu u borbu za postolje oni ga uvalise u borbu za 7 mjesto :-)
To niko ne zna, pa čak ni oni.
Samprotivsviju
Posts: 7046
Joined: 03/12/2011 13:10

#33442 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Samprotivsviju »

laik1981 wrote: 28/07/2024 17:24
Samprotivsviju wrote: 28/07/2024 16:59
laik1981 wrote: 28/07/2024 16:58 Ma jasta :mrgreen:

Newey-designed cars have won twelve World Constructors' and thirteen World Drivers' championships. :run:
Pa Newey jeste najbolji dizajner ikada, ali da bi bolid radio dizajn sam nije dovoljan..
Aerodinamika je kljucna u f1, a tu je Newey doktor nad doktorima. Zna ferrari napraviti motor. Sad da ima na kladionici ko ce biti prvak u sljedecoj sezoni tipovao bih na Lewisa ukoliko Newey dodje u ferrari. Ross Brawn je jedini lik koji moze stati rame uz rame sa Adrianom u modernoj eri f1.
Po meni Rory Byrne je rame uz rame od Neweya...cek moze se reci da je i pobjedio Neweya u Ferreri Meklaren ratovima kasnih 90ih i 2000ih..ali svi se odmah hvataju Ross Brawna.

A uostalom po svemu sto se prica, Newey je vec navodno odbio ferrarija...
User avatar
omega369
Posts: 9975
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#33443 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by omega369 »

Mercedes izgleda mnogo ozbiljnije i jace od Mclarena ali i ostalih timova i to se bas vidi na stazi. Meni je strasno simptomaticno kako to da Red Bull odjednom nije najbrzi ni u boxu?! Pa svaka izmjena im je sporija, da ne govorim koliko su puta maxa ostavili mnogo duze od konkurencije.

Da nije zalihe bodova sa pocetka, mogao bih se kladiti da ce sve zijaniti do kraja. Ne mozes vise ni ferrari preteci sa drs-om.

Nego, sta reci o Landu? Opet greska na gresku :shock:
BiBi911
Posts: 5341
Joined: 09/12/2018 17:47

#33444 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by BiBi911 »

laik1981 wrote: 28/07/2024 17:24
Samprotivsviju wrote: 28/07/2024 16:59
laik1981 wrote: 28/07/2024 16:58 Ma jasta :mrgreen:

Newey-designed cars have won twelve World Constructors' and thirteen World Drivers' championships. :run:
Pa Newey jeste najbolji dizajner ikada, ali da bi bolid radio dizajn sam nije dovoljan..
Aerodinamika je kljucna u f1, a tu je Newey doktor nad doktorima. Zna ferrari napraviti motor. Sad da ima na kladionici ko ce biti prvak u sljedecoj sezoni tipovao bih na Lewisa ukoliko Newey dodje u ferrari. Ross Brawn je jedini lik koji moze stati rame uz rame sa Adrianom u modernoj eri f1.
A Mercedesove titule su bile ono slucajno.
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#33445 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Hakiz »

Samo neka su Verstappen i Red Bull izgubili pretplate na pobjede. Ono je bilo dosadno.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#33446 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by laik1981 »

Samprotivsviju wrote: 28/07/2024 17:29
laik1981 wrote: 28/07/2024 17:24
Samprotivsviju wrote: 28/07/2024 16:59

Pa Newey jeste najbolji dizajner ikada, ali da bi bolid radio dizajn sam nije dovoljan..
Aerodinamika je kljucna u f1, a tu je Newey doktor nad doktorima. Zna ferrari napraviti motor. Sad da ima na kladionici ko ce biti prvak u sljedecoj sezoni tipovao bih na Lewisa ukoliko Newey dodje u ferrari. Ross Brawn je jedini lik koji moze stati rame uz rame sa Adrianom u modernoj eri f1.
Po meni Rory Byrne je rame uz rame od Neweya...cek moze se reci da je i pobjedio Neweya u Ferreri Meklaren ratovima kasnih 90ih i 2000ih..ali svi se odmah hvataju Ross Brawna.

A uostalom po svemu sto se prica, Newey je vec navodno odbio ferrarija...
Vidjecemo posle Monze.
Samprotivsviju
Posts: 7046
Joined: 03/12/2011 13:10

#33447 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by Samprotivsviju »

Ja mislim da Newey nista nece napraviti odmah i da dodje u Ferrari, prvo ni u Red Bullu Newey nije napravio instant rezultat...u Red Bullu mu je trebalo 4 godine. Cast izuzetcima 1998 sa Meklarenom, ali to mu je ujedno bila prva od ukupno 2 konstruktorske titule za 8-9 godina...

A da je bogdom ferrariju najveci problem aerodinamika, tamo skripi bukvalno na svakom cosku...
El_comadante
Posts: 9046
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#33448 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by El_comadante »

Šteta što je baš sad pauza.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83528
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33449 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by _BataZiv_0809 »

omega369 wrote: 28/07/2024 17:30 Nego, sta reci o Landu? Opet greska na gresku :shock:
Ne digne li nivo igre nikad nece biti sampion.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83528
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33450 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting

Post by _BataZiv_0809 »

Russell pod istragom.
Bolid 1.5 kg laksi na pregledu iza trke.
Post Reply