Spa pokazala zasto je kultna staza i vjerovatno najbolja u kalendaru.
F1 2008, 2009, 2010 and counting
Moderators: _BataZiv_0809, Charuga, Tomahawk11
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#33426 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Doktorska distertacija Toto Wolffa i vozaca mercedesa. Pokazali kako treba, a retardirani ferrari kako ne treba. Gdje ferrari nalazi levate koji donose odluke u trkama
Spa pokazala zasto je kultna staza i vjerovatno najbolja u kalendaru.
Spa pokazala zasto je kultna staza i vjerovatno najbolja u kalendaru.
-
Samprotivsviju
- Posts: 7046
- Joined: 03/12/2011 13:10
#33427 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Da li Lewis zali zbog odluke da napusti Mercesesa...
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#33428 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Ferrari je ona tresnja na vrhu torte za karijeru svakog vozaca
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
#33429 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Sta se desilo sa "najboljim vozacem na gridu"?
Ocekiva sam sa 11 na prvo hladno sa novim motorom.
Ocekiva sam sa 11 na prvo hladno sa novim motorom.
Last edited by Sid the sloth on 28/07/2024 16:45, edited 1 time in total.
- nitro_90
- Posts: 1116
- Joined: 28/09/2020 21:48
- Location: Eau Rouge
- Grijem se na: Dizel
- Vozim: Na benzin
#33430 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Zali itekako, Ferrari se nikad nece vratiti u onu eru Schumachera, osim ako pronadju novog Jeana Todta, Ross Browna
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#33431 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
A ako dodje Adrian Newey
Vidimo sta se desava sa Red Bullom kada Newey nije skoncentrisan na njega. Tvorac vecine sampionskih bolida. Sto ne bi i ferrariju sklepao jedan takav
-
Samprotivsviju
- Posts: 7046
- Joined: 03/12/2011 13:10
#33432 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Ma i Adrian Newey faktor je preuvelican, frajer je svega 2 3 dana u sedmici dolazio na posao ima se moze se, za ovu Red Bull dominaciju je mozda i najmanje zasluzan od glavnih dizajnera jer je bio samo nesto kao konsultant i navodno da je on od citavog bolida samo radio suspenziju. Kazu svi da je Pierre Wache mozak iza Red Bull bolida. I kazu da je upravo taj Wache dosta posla radio za koje je Newey kupio kredit u Red Bullu.laik1981 wrote: ↑28/07/2024 16:48A ako dodje Adrian Newey![]()
Vidimo sta se desava sa Red Bullom kada Newey nije skoncentrisan na njega. Tvorac vecine sampionskih bolida. Sto ne bi i ferrariju sklepao jedan takav![]()
Newey je strasan dizajer, ali nije ni madjionicar, treba tim a ne covjek...on sam kaze da je ovaj tim u Red Bullu najtalentovaniji dosad sa kojim je imao priliku raditi ..a Ferrari je problem na svakom cosku, riba smrdi od glave...
Last edited by Samprotivsviju on 28/07/2024 16:58, edited 1 time in total.
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#33433 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Ma jasta
Newey-designed cars have won twelve World Constructors' and thirteen World Drivers' championships.
Newey-designed cars have won twelve World Constructors' and thirteen World Drivers' championships.
-
Samprotivsviju
- Posts: 7046
- Joined: 03/12/2011 13:10
-
Samprotivsviju
- Posts: 7046
- Joined: 03/12/2011 13:10
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#33436 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Pa iza ovako drasticnog pada mora postojati neki razlog.
Na prvih 7 trka 7 PP zaredom.
Na prvih 10 trka 7 pobjeda, a bilo bi i vise da Landa nije onako sreca posrala u Miamiju i da nije bilo onog atipicnog odustajanja u Australiji.
Prvi pravi poraz je Monaco, a znamo svi koliko je ta staza specificna.
Od Britanije su krenuli bas ozbiljni problemi i Red Bull ne lici na sebe.
Pa prosle godine je u Belgiji do devetog kruga ocistio sve sto je izgubio zbog kazne za promjenu motora. Sad ne moze meda.
Proslo je pola sezone i taman i da ostane ovako do kraja bit ce prvak sigurno.
Nabio je zalihu i stalno je povecava. Jest da je za po nekoliko bodova ali je povecava. I kad je gubi opet ne gubi puno, sve ispod 10 bodova po trci je smijesno.
Ne bih ja to nuzno svodio na samo jedan razlog. Odlazak Neweya i losa atmosfera u ekipi sigurno ne pomazu, ali i ostale ekipe su strasno napredovale. McLaren i Mercedes ne lice na sebe.
Na prvih 7 trka 7 PP zaredom.
Na prvih 10 trka 7 pobjeda, a bilo bi i vise da Landa nije onako sreca posrala u Miamiju i da nije bilo onog atipicnog odustajanja u Australiji.
Prvi pravi poraz je Monaco, a znamo svi koliko je ta staza specificna.
Od Britanije su krenuli bas ozbiljni problemi i Red Bull ne lici na sebe.
Pa prosle godine je u Belgiji do devetog kruga ocistio sve sto je izgubio zbog kazne za promjenu motora. Sad ne moze meda.
Proslo je pola sezone i taman i da ostane ovako do kraja bit ce prvak sigurno.
Nabio je zalihu i stalno je povecava. Jest da je za po nekoliko bodova ali je povecava. I kad je gubi opet ne gubi puno, sve ispod 10 bodova po trci je smijesno.
Ne bih ja to nuzno svodio na samo jedan razlog. Odlazak Neweya i losa atmosfera u ekipi sigurno ne pomazu, ali i ostale ekipe su strasno napredovale. McLaren i Mercedes ne lice na sebe.
-
Samprotivsviju
- Posts: 7046
- Joined: 03/12/2011 13:10
#33437 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Da, ali treba imati u vidu da Red Bull ima najmanje vremena u zracnom tunelu od ostalih ekipa, npr Mclaren ima skoro 20% vise vremena dozvoljenog u zracnom tunelu naspram Red Bulla.
I do uzima svoj danak tokom sezone i upgrejda..
Od top 4 ekipe, najbolji posao sa upgrejdima je uradio Mercedes, a najgori Ferrari ako se uzme u obzir dozvoljno vrijeme u zracnom tunelu.
I do uzima svoj danak tokom sezone i upgrejda..
Od top 4 ekipe, najbolji posao sa upgrejdima je uradio Mercedes, a najgori Ferrari ako se uzme u obzir dozvoljno vrijeme u zracnom tunelu.
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#33438 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Aerodinamika je kljucna u f1, a tu je Newey doktor nad doktorima. Zna ferrari napraviti motor. Sad da ima na kladionici ko ce biti prvak u sljedecoj sezoni tipovao bih na Lewisa ukoliko Newey dodje u ferrari. Ross Brawn je jedini lik koji moze stati rame uz rame sa Adrianom u modernoj eri f1.Samprotivsviju wrote: ↑28/07/2024 16:59Pa Newey jeste najbolji dizajner ikada, ali da bi bolid radio dizajn sam nije dovoljan..
-
El_comadante
- Posts: 9046
- Joined: 10/05/2007 13:38
- Location: Sarajevo
#33439 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Rasel dobra odluka da na starim gumama završi utrku. Zanimljivo postaje.
- studeni76
- Posts: 6787
- Joined: 03/06/2009 14:12
#33440 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Jel skontao neko sta je Ferrari pokušao sa Sainzom? Umjesto da ga uvedu u borbu za postolje oni ga uvalise u borbu za 7 mjesto 
-
El_comadante
- Posts: 9046
- Joined: 10/05/2007 13:38
- Location: Sarajevo
-
Samprotivsviju
- Posts: 7046
- Joined: 03/12/2011 13:10
#33442 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Po meni Rory Byrne je rame uz rame od Neweya...cek moze se reci da je i pobjedio Neweya u Ferreri Meklaren ratovima kasnih 90ih i 2000ih..ali svi se odmah hvataju Ross Brawna.laik1981 wrote: ↑28/07/2024 17:24Aerodinamika je kljucna u f1, a tu je Newey doktor nad doktorima. Zna ferrari napraviti motor. Sad da ima na kladionici ko ce biti prvak u sljedecoj sezoni tipovao bih na Lewisa ukoliko Newey dodje u ferrari. Ross Brawn je jedini lik koji moze stati rame uz rame sa Adrianom u modernoj eri f1.Samprotivsviju wrote: ↑28/07/2024 16:59Pa Newey jeste najbolji dizajner ikada, ali da bi bolid radio dizajn sam nije dovoljan..
A uostalom po svemu sto se prica, Newey je vec navodno odbio ferrarija...
- omega369
- Posts: 9975
- Joined: 17/10/2012 22:28
- Location: ... sta se desilo?
#33443 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Mercedes izgleda mnogo ozbiljnije i jace od Mclarena ali i ostalih timova i to se bas vidi na stazi. Meni je strasno simptomaticno kako to da Red Bull odjednom nije najbrzi ni u boxu?! Pa svaka izmjena im je sporija, da ne govorim koliko su puta maxa ostavili mnogo duze od konkurencije.
Da nije zalihe bodova sa pocetka, mogao bih se kladiti da ce sve zijaniti do kraja. Ne mozes vise ni ferrari preteci sa drs-om.
Nego, sta reci o Landu? Opet greska na gresku
Da nije zalihe bodova sa pocetka, mogao bih se kladiti da ce sve zijaniti do kraja. Ne mozes vise ni ferrari preteci sa drs-om.
Nego, sta reci o Landu? Opet greska na gresku
-
BiBi911
- Posts: 5341
- Joined: 09/12/2018 17:47
#33444 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
A Mercedesove titule su bile ono slucajno.laik1981 wrote: ↑28/07/2024 17:24Aerodinamika je kljucna u f1, a tu je Newey doktor nad doktorima. Zna ferrari napraviti motor. Sad da ima na kladionici ko ce biti prvak u sljedecoj sezoni tipovao bih na Lewisa ukoliko Newey dodje u ferrari. Ross Brawn je jedini lik koji moze stati rame uz rame sa Adrianom u modernoj eri f1.Samprotivsviju wrote: ↑28/07/2024 16:59Pa Newey jeste najbolji dizajner ikada, ali da bi bolid radio dizajn sam nije dovoljan..
-
Hakiz
- Posts: 48412
- Joined: 30/07/2015 20:01
#33445 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Samo neka su Verstappen i Red Bull izgubili pretplate na pobjede. Ono je bilo dosadno.
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#33446 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Vidjecemo posle Monze.Samprotivsviju wrote: ↑28/07/2024 17:29Po meni Rory Byrne je rame uz rame od Neweya...cek moze se reci da je i pobjedio Neweya u Ferreri Meklaren ratovima kasnih 90ih i 2000ih..ali svi se odmah hvataju Ross Brawna.laik1981 wrote: ↑28/07/2024 17:24Aerodinamika je kljucna u f1, a tu je Newey doktor nad doktorima. Zna ferrari napraviti motor. Sad da ima na kladionici ko ce biti prvak u sljedecoj sezoni tipovao bih na Lewisa ukoliko Newey dodje u ferrari. Ross Brawn je jedini lik koji moze stati rame uz rame sa Adrianom u modernoj eri f1.Samprotivsviju wrote: ↑28/07/2024 16:59
Pa Newey jeste najbolji dizajner ikada, ali da bi bolid radio dizajn sam nije dovoljan..
A uostalom po svemu sto se prica, Newey je vec navodno odbio ferrarija...
-
Samprotivsviju
- Posts: 7046
- Joined: 03/12/2011 13:10
#33447 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Ja mislim da Newey nista nece napraviti odmah i da dodje u Ferrari, prvo ni u Red Bullu Newey nije napravio instant rezultat...u Red Bullu mu je trebalo 4 godine. Cast izuzetcima 1998 sa Meklarenom, ali to mu je ujedno bila prva od ukupno 2 konstruktorske titule za 8-9 godina...
A da je bogdom ferrariju najveci problem aerodinamika, tamo skripi bukvalno na svakom cosku...
A da je bogdom ferrariju najveci problem aerodinamika, tamo skripi bukvalno na svakom cosku...
-
El_comadante
- Posts: 9046
- Joined: 10/05/2007 13:38
- Location: Sarajevo
#33448 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Šteta što je baš sad pauza.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#33450 Re: F1 2008, 2009, 2010 and counting
Russell pod istragom.
Bolid 1.5 kg laksi na pregledu iza trke.
Bolid 1.5 kg laksi na pregledu iza trke.
