dzenanalic22 wrote: ↑10/07/2024 16:28
ivan-tz wrote: ↑10/07/2024 13:43
Hyperthalamus wrote: ↑10/07/2024 12:29
Sve isto kao kad prislonis karticu...radi svuda gdje postoji bezkontaktno placanje, nije bitno koji uređaj i koje banke...bitno je da podržava bezkontaktno placanje.
Razumijem taj dio. Nego me zanimalo šta je generalno bolje, sigurnije i sl. Ako mi neko ukrade mob, mogao bi mi zloupotrijebiti karticu na taj način?
Ukrade ti mob - ne može platiti ništa bez unosa PIN-a/otiska prsta itd
Ukrade ti novčanik - beskontaktno plaća tvojom karticom po trgovinama bez PIN-a do 60KM po transakciji
Šta je sigurnije onda?
Ukrade ti karticu, može plaćati po trgovinama do 60 KM sve
dok ne nazoveš banku i blokiraš karticu.
Ukrade ti mob, hakuje, pristupi svim tvojim podacima ne samo na mobu nego i svim povezanim računima itd.
Izvadiš drugu karticu. Na nju prebaciš sa prvog računa svaki mjesec koliko ti treba. Recimo, na glavnom računu imaš ušteđenih 100.000. Plata ti je 3.000. Imaš drugi račun. Na njega prebaciš sa prvog računa recimo 1.000. Karticom tog drugog računa plaćaš, samo nju sa sobom nosiš. Karticu prvog računa nikada ne nosiš, niti ukucavaš njen broj na internet itd. Ako potrošiš tih 1.000 i treba ti još, prebaciš opet koliko ti treba.
Ako ti neko ukrade karticu, ostaneš samo bez tih 1.000.
Ako ti neko ukrade i hakuje mobitel povezan sa prvim računom ostaneš bez svih 100.000.