Raiffeisen banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#4726 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Hakiz »

Dozer wrote: 07/05/2024 14:19 Nit' sam najjaci, nit'' najspremniji, al' svejedno bih volio vidjeti to prebijanje :D
Prvo, ne treba bukvalno shvatiti.

Drugo, nema veze.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4727 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Dozer »

Trece - znam. :lol: :thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#4728 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Ateista »

Dozer wrote: 07/05/2024 12:58
Hakiz wrote: 07/05/2024 12:48
Dozer wrote: 07/05/2024 12:10
Pricamo o sefu, ne o racunu. Sef jeste vlasnistvo banke, ali njegov sadrzaj nije, i banka je duzna omoguciti pristup tom sadrzaju sefa u skladu s onim sto pise u ugovoru, a to znaci svaki dan tokom radnog vremena.
U predmetnom slucaju nisu imali apsolutno nikakvo pravo da onemogucavaju taj pristup, jer je covjek imao sve uredne dokumente.

I da, cak i kada das pare banci, to su i dalje tvoje pare, ali koje si doborovljno dao banci da raspolaze njima. Medjutim, te pare tebi moraju biti na raspolaganju kad god ih pozelis.

Banke danas na sve nacine pokusavaju limitirati iznose koje klijenti (kljucna rijec) mogu podici, a to je pogresno jer to je novac klijenata, tj. nas. Banka pruza usluge cuvanja, transakcija, itd., ali nema pravo ogranicavati raspolaganje imovinom klijenata, a novac na racunu je upravo to - nasa imovina.

Interesantno je kako ogranicavaju sve i svasta, kao - ne moze se dnevno podici vise od XY kesa, ili napraviti elektronska transakcija visa od XY bez da se zove banka i to omoguci, itd., ali kada dodje do zatvaranja racuna, e tad se moze podici sve s njega.
Ali su onemogućili.

Džaba ti sve teoretisanje šta banka smije ili ne smije, kada banka uradi nešta šta u teoriji ne bi smjela, ti ne možeš ništa. Možeš se natezati, suditi, gubiti vrijeme, živce, novac da do svoga dođeš, banka ti može uraditi sve. I sve državne institucije će biti na strani banke, neće na tvojoj. Prva Agencija za bankrastvo, pa sve ostale.

U trenutku kada ti banka blokira sredstva, šta možeš uraditi? Ako povisiš glas, prebit će te zaštitari i policija, prije nego što te uhapse. Dakle, moraš se ponižavati moljakanjem da ti daju tvoje, ili ganjati sudovima itd, a to je tek patnja.

Baš me interesuje, šta se u trenutku kada banka blokira može uraditi da u tom trenutku banka kaže jeste, u pravu Ste, izvinite, evo Vam odmah Vaše?
Zato ja ni ne drzim puno love na racunima. Sacuvam svaki slip od isplata, cisto radi porijekla ako kad zatreba, i vozdra.

Ako kad trebam uplatiti negdje vecu cifru, tipa za auto i sl., a banka nece da prihvati uplatu visu od 2.000 ili 5.000, ima nacin da se i to zaobidje.
Elem, meni do sad nisu ni u cemu dohakali jer uredno zaobidjem sve njihove restrikcije i gluposti.

A bas bih volio vidjeti to prebijanje :lol:
Mene su pravo iznervirali kad sam placao auto, morao izlaziti sa posla do neke poslovnice, cekati u redu i popunjavati rukom uplatnicu, kao da nije 21. vijek. Pri tome nisam kupovao neki luksuzni auto i nije neki sad veliki iznos u pitanju, cini mi se da je ogranicenje preko internet bankarstva 10.000. Kad sam pitao kako se moze to ukinuti, kaze ne moze nikako, morate u banku, koja stoka.
To sto govoris cije su pare koje ostavis u banci, nisam ekonomista ali moja pretpostavka je da je jedan od motiva da se forsira placanje karticama upravo to da oni mogu raspolagati sa vise naseg novca. Sto vise se placa karticama, oni mogu davati kredite sa parama koje uopste nemaju, znaci koriste nase pare da drugima daju kredite koje masno naplacuju velikim kamatama i svim troskovima. Kad su bile one neke finansijske krize, ljudi su dizali ustedjevine sa banaka i mnogi nisu uspjeli podici pare, vjerovatno zato sto banke uopste nemaju sav taj novac.
daario naharis
Posts: 1067
Joined: 17/06/2015 19:42

#4729 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by daario naharis »

Ja platio auto hladno preko mobilnog bankarstva. Sve ok.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#4730 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Ateista »

daario naharis wrote: 10/05/2024 09:52 Ja platio auto hladno preko mobilnog bankarstva. Sve ok.
Jeli raiffeisen i jeli iznos preko 10k?
daario naharis
Posts: 1067
Joined: 17/06/2015 19:42

#4731 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by daario naharis »

Ateista wrote: 10/05/2024 11:45
daario naharis wrote: 10/05/2024 09:52 Ja platio auto hladno preko mobilnog bankarstva. Sve ok.
Jeli raiffeisen i jeli iznos preko 10k?
Da, rekao mi lik na salteru da mogu najnormalnije bez da me pitao za iznos. Iznos je bio 9.8k.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4732 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Dozer »

Ateista wrote: 10/05/2024 09:15
Dozer wrote: 07/05/2024 12:58
Hakiz wrote: 07/05/2024 12:48

Ali su onemogućili.

Džaba ti sve teoretisanje šta banka smije ili ne smije, kada banka uradi nešta šta u teoriji ne bi smjela, ti ne možeš ništa. Možeš se natezati, suditi, gubiti vrijeme, živce, novac da do svoga dođeš, banka ti može uraditi sve. I sve državne institucije će biti na strani banke, neće na tvojoj. Prva Agencija za bankrastvo, pa sve ostale.

U trenutku kada ti banka blokira sredstva, šta možeš uraditi? Ako povisiš glas, prebit će te zaštitari i policija, prije nego što te uhapse. Dakle, moraš se ponižavati moljakanjem da ti daju tvoje, ili ganjati sudovima itd, a to je tek patnja.

Baš me interesuje, šta se u trenutku kada banka blokira može uraditi da u tom trenutku banka kaže jeste, u pravu Ste, izvinite, evo Vam odmah Vaše?
Zato ja ni ne drzim puno love na racunima. Sacuvam svaki slip od isplata, cisto radi porijekla ako kad zatreba, i vozdra.

Ako kad trebam uplatiti negdje vecu cifru, tipa za auto i sl., a banka nece da prihvati uplatu visu od 2.000 ili 5.000, ima nacin da se i to zaobidje.
Elem, meni do sad nisu ni u cemu dohakali jer uredno zaobidjem sve njihove restrikcije i gluposti.

A bas bih volio vidjeti to prebijanje :lol:
Mene su pravo iznervirali kad sam placao auto, morao izlaziti sa posla do neke poslovnice, cekati u redu i popunjavati rukom uplatnicu, kao da nije 21. vijek. Pri tome nisam kupovao neki luksuzni auto i nije neki sad veliki iznos u pitanju, cini mi se da je ogranicenje preko internet bankarstva 10.000. Kad sam pitao kako se moze to ukinuti, kaze ne moze nikako, morate u banku, koja stoka.
To sto govoris cije su pare koje ostavis u banci, nisam ekonomista ali moja pretpostavka je da je jedan od motiva da se forsira placanje karticama upravo to da oni mogu raspolagati sa vise naseg novca. Sto vise se placa karticama, oni mogu davati kredite sa parama koje uopste nemaju, znaci koriste nase pare da drugima daju kredite koje masno naplacuju velikim kamatama i svim troskovima. Kad su bile one neke finansijske krize, ljudi su dizali ustedjevine sa banaka i mnogi nisu uspjeli podici pare, vjerovatno zato sto banke uopste nemaju sav taj novac.
Ja jesam ekonomista, i sve si lijepo i tacno poslozio. Banke svoju likvidnost duguju depozitima gradjana, i to je sav "njihov" kapital kojim raspolazu kako oni zele.
Onog momenta kada das svoje pare na cuvanje banci, od tog momenta oni te tvoje pare "vrte" i na njima zaradjuju kroz ulaganja, plasiranje kredita, itd.,, a tebi uvode restrikcije i ogranicenja na te iste tvoje pare, i maltretiraju te kad ti zatrebaju.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4733 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Dozer »

daario naharis wrote: 10/05/2024 09:52 Ja platio auto hladno preko mobilnog bankarstva. Sve ok.
Da je bio preko 10 - sipak. Morao bi na salter, donijeti fakturu ili kupoprodajni ugovor kao dokaz, blablablablablablkablablabla.........
Tako je morao covjek kad je od mene kupovao auto, a bilo je preko 10K. Nije problem, prebacice se pare na racun, ali je morao donijeti kupoprodajni ugovor kao dokaz za taj iznos. Isto tako i ja kasnije, da bih opravdao taj iznos preko 10K koji je legao na racun. Kod njega UniCredit, kod mene RZB.
daario naharis
Posts: 1067
Joined: 17/06/2015 19:42

#4734 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by daario naharis »

Dozer wrote: 10/05/2024 11:58
daario naharis wrote: 10/05/2024 09:52 Ja platio auto hladno preko mobilnog bankarstva. Sve ok.
Da je bio preko 10 - sipak. Morao bi na salter, donijeti fakturu ili kupoprodajni ugovor kao dokaz, blablablablablablkablablabla.........
Tako je morao covjek kad je od mene kupovao auto, a bilo je preko 10K. Nije problem, prebacice se pare na racun, ali je morao donijeti kupoprodajni ugovor kao dokaz za taj iznos. Isto tako i ja kasnije, da bih opravdao taj iznos preko 10K koji je legao na racun. Kod njega UniCredit, kod mene RZB.
Ja sam se iznenadio da su dopustili. Uglavnom, rekao mi je da mogu bez da je pitao koliko je para auto. Mozda je vidio na meni da nece biti preko 10k.
User avatar
gentoo
Posts: 4593
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#4735 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by gentoo »

Dozer wrote: 10/05/2024 11:58
daario naharis wrote: 10/05/2024 09:52 Ja platio auto hladno preko mobilnog bankarstva. Sve ok.
Da je bio preko 10 - sipak. Morao bi na salter, donijeti fakturu ili kupoprodajni ugovor kao dokaz, blablablablablablkablablabla.........
Tako je morao covjek kad je od mene kupovao auto, a bilo je preko 10K. Nije problem, prebacice se pare na racun, ali je morao donijeti kupoprodajni ugovor kao dokaz za taj iznos. Isto tako i ja kasnije, da bih opravdao taj iznos preko 10K koji je legao na racun. Kod njega UniCredit, kod mene RZB.
Ja krajem 2022 platio tako auto kuci preko 10k. Standardni nalog, pise "uplata po predracunu blabla" . Nikakvih problema. SParkasse je bila u pitanju

Doduse pare su bile vec kod mene na racunu i imaju porijeklo
Bobi
Forum administrator
Posts: 38014
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4736 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Bobi »

Nisu banke i agencija vesla sisala :D, znaju sta su legalne uplate a sta su sumnjive :D. Kad uplacujes privatnom licu normalno da je pod lupom treba razlog uplate, kad uplacujes nekom trgovackom drustvu po oredracunu je druga stvar...hajd uplati policijssku odoru federalnoj upravi :D.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#4737 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Ateista »

daario naharis wrote: 10/05/2024 11:51
Ateista wrote: 10/05/2024 11:45
daario naharis wrote: 10/05/2024 09:52 Ja platio auto hladno preko mobilnog bankarstva. Sve ok.
Jeli raiffeisen i jeli iznos preko 10k?
Da, rekao mi lik na salteru da mogu najnormalnije bez da me pitao za iznos. Iznos je bio 9.8k.
Znaci ispod 10k, zato je moglo. Meni na aplikaciji kad sam probao pisalo da je to limit, zvao ih da povecaju bar jednokratno, kaze ne moze. Morao ici do banke.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#4738 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Ateista »

gentoo wrote: 10/05/2024 12:54
Dozer wrote: 10/05/2024 11:58
daario naharis wrote: 10/05/2024 09:52 Ja platio auto hladno preko mobilnog bankarstva. Sve ok.
Da je bio preko 10 - sipak. Morao bi na salter, donijeti fakturu ili kupoprodajni ugovor kao dokaz, blablablablablablkablablabla.........
Tako je morao covjek kad je od mene kupovao auto, a bilo je preko 10K. Nije problem, prebacice se pare na racun, ali je morao donijeti kupoprodajni ugovor kao dokaz za taj iznos. Isto tako i ja kasnije, da bih opravdao taj iznos preko 10K koji je legao na racun. Kod njega UniCredit, kod mene RZB.
Ja krajem 2022 platio tako auto kuci preko 10k. Standardni nalog, pise "uplata po predracunu blabla" . Nikakvih problema. SParkasse je bila u pitanju

Doduse pare su bile vec kod mene na racunu i imaju porijeklo
Vjerovatno zavisi od banke do banke, ocito sparkasse ima veci limit. I ja sam placao autokuci, pare na racunu, ali ne moze, bez obzira kome da placam taj je limit i morao do banke. Koliko se sjecam nisu mi ugovor trazili, ali jesu predracun.
Inace, sparkasse je i pored toga jos gora od raiffeisen, kako su nas zamo zajebabali za kredit i jos neke stvari, i koliko su neozbiljni, ali to je prica za sebe.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51267
Joined: 29/06/2011 23:39

#4739 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by dječak sa šibicama »

Kakvo smece od banke, nisam dva dana clan, vec sam se pokajao.
anex_12
Posts: 192
Joined: 24/10/2021 20:08

#4740 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by anex_12 »

Podnio online zahtjev za raiffeisen club,i slucajno stavio da sam postojeci klijent. Bonus je samo za nove korisnike. Hocu li moci u poslovnici reci da je greska,uostalom i oni sami vide da prvi put otvaram racun.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#4741 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by bumerangss »

Kako to da je u susjedstvu u HR Raiffaisen kamata na štednju 2,50% a u BiH Raiffaisen kamata je 0,01% ?! :-)
kazo
Posts: 1695
Joined: 08/03/2012 19:57

#4742 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by kazo »

Trebaju mi zadnja tri izvoda. Postoji li mogucnost da mi posalju na email? Da ne idem u banku, guzve su im ogromne.
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 682
Joined: 06/11/2015 21:16

#4743 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Hyperthalamus »

Pa imas eizvod na webu

https://izvodi.rbbh.ba/
kazo
Posts: 1695
Joined: 08/03/2012 19:57

#4744 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by kazo »

Ne mogu da se registrujem na ovo. Kad kliknem na potvrda, nista se ne desava.
User avatar
ortodont
Posts: 1958
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#4745 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by ortodont »

Dozer wrote: 10/05/2024 11:58
daario naharis wrote: 10/05/2024 09:52 Ja platio auto hladno preko mobilnog bankarstva. Sve ok.
Da je bio preko 10 - sipak. Morao bi na salter, donijeti fakturu ili kupoprodajni ugovor kao dokaz, blablablablablablkablablabla.........
Tako je morao covjek kad je od mene kupovao auto, a bilo je preko 10K. Nije problem, prebacice se pare na racun, ali je morao donijeti kupoprodajni ugovor kao dokaz za taj iznos. Isto tako i ja kasnije, da bih opravdao taj iznos preko 10K koji je legao na racun. Kod njega UniCredit, kod mene RZB.
Nedavno sam prebacio >>10k sa svog računa iz RF na račun druge banke i preko mobilnog bankarstva to ide bez problema uz prethodni njihov poziv o razlozima. Ali generalno to mobilnim ide lakse, to su mi i sami potvrdili.

I da, RF je katastrofa, a prebacivanje je iz razloga sto ih napuštam.

P.s. posto je sličan slucaj kao gore, kupovina auta, nakon sto sam mobilnim bankarstvom platio auto preko nove banke (UniCredit) sam na poziv dostavio racun od auta mailom i odobrili su placanje. Dakle bez ikakvih dostavljanja fizički njima.
naxecole
Posts: 35
Joined: 04/10/2020 21:53

#4746 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by naxecole »

Skinuta mi je 5km naknada za obnavljanje kartice. Je li to znaci da mogu preuzet karticu u poslovnici, jer nije mi došla nikakva poruka?
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#4747 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by canvra888 »

naxecole wrote: 09/07/2024 15:52 Skinuta mi je 5km naknada za obnavljanje kartice. Je li to znaci da mogu preuzet karticu u poslovnici, jer nije mi došla nikakva poruka?
Meni je poštom stigla, nakon što mi je isto tako skinuta naknada, oko mjesec dana ranije. Najbolje da ih zvrcneš i pitaš je li dostupna za preuzimanje.
upitan
Posts: 535
Joined: 03/02/2012 02:39

#4748 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by upitan »

Pozz,radi li kod vas mobilno bankarstvo?
Meni pokazuje pogresan pin.
ivan-tz
Posts: 334
Joined: 15/07/2012 16:45

#4749 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by ivan-tz »

Meni radi aplikacija mobilnog bankarstva trenutno.


Da li neko moze da podijeli iskustva vezano za onu m-plati aplikaciju? Ono nfc, placanje na nacin da prilikom placanja racuna prislonim mobitel umjesto kartice. Kakva su vam iskustva? Jel to bolja opcija ili je ipak sigurnije preko kartice i da li svugdje prihvataju gdje se moze Raiffeisen karticom placati ili kako?
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 682
Joined: 06/11/2015 21:16

#4750 Re: Raiffeisen banka - sve o tome

Post by Hyperthalamus »

Sve isto kao kad prislonis karticu...radi svuda gdje postoji bezkontaktno placanje, nije bitno koji uređaj i koje banke...bitno je da podržava bezkontaktno placanje.
Post Reply