Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26101 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

A o ociglednom nekvalitetu da ne pricamo :D
Free Spirit
Posts: 410
Joined: 03/02/2014 20:01

#26102 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Free Spirit »

Zeznuh se što nisam krajem prošle godine kupio auto, cijene tih istih modela sad skuplje drastično, bar ono što ja pratim.
Na oku mi je Octavia A7 karavan, 2.0 po mogućnosti (masu je 1.6 ali pretpostavljam da je poslab motor za ovog karavana). Scout bi bio baš po mjeri ali su još skuplji, a ne bih volio preko 25k KM da izletim.
Potrošnja mi nije toliko presudan faktor, pa bi došao u obzir i neki benzinac, ali jedina iskustva sa benzinom imam sa kraja osnovne škole dok je stari vozao golfa 2 gti, i znam da je trošio bez problema 10-12l kako god ga voziš :lol:
Ako imate neka iskustva javite svakako. Ne znam ni kakva je opcija ugradnje plina na ove benzince, u široj porodici bukvalno još niko plin nije ugrađivao :lol:

Što se mene tiče sa Opelom sam završio (Zafira B 2009, 110kW, kupljen sa 180k na satu). Navozalo se bruku robe i kilometara (65k za 2.5 godine), selidba i opremanje stana ali sam bio redovan i kod majstora.
Mjenjač M32 (vozači opela znaju koji je to promašaj) sam mijenjao poslije 40k, prekasno otišao sposobnom majstoru. Još od kad sam kupio auto osjetilo se blago trzanje u 1. i 6. brzini, platio u ovlaštenom servisu detaljan pregled, rekoše nosači motora su kao malo otišli, ništa hitno. Odem još jednom "majstoru", isti komentar, i tako ja nastavim da vozim dok se jedan od ležaja nije rasuo i napravio haos. Polovan mjenjač, ovaj put odmah zamijenimo ležajeve, uz to još lamela i druk ležaj, zamajac nije bilo potrebe mijenjati.
Pored standardnog održavanja (mali servisi, diskovi i aksijalni ležajevi), bilo je i more glupih kvarova. 2x bio kod električara jer se precvikaju kablovi od zadnjih vrata, bukvalno sami od sebe. 3x Klima centar (2x spoj metalnog i gumenog crijeva od klime, i jednom je bilo nešto oko kompresora klime, haman ventil neki/solenoid). 3x bio na servisu zbog gubljenja rashladne tečnosti. Povratno crijevo, čep hladnjaka i jednom je bilo samo do glupog čepa od boce, kupio polovan originalni dio i riješen problem.
Dpf i egr i pored moje redovne brže vožnje (autoput i magistrala) su stalno pravili probleme, pa sam i to riješio poslije nekih 50k. Vozio i na čišćenje 2x kod Neškovića, čisto bacanje para. Mislim da egr ventil na ovom autu nije riješen kako treba i glavni je uzrok problema. Sa onim leptirastim ventilima il kako se već zovu (swirl flaps) nije bilo problema srećom, motor radi kako treba i vuče solidno.
I eto kao bonus crkli su zadnji parking senzori, nemam živaca da to sad ganjam. :lol:
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 4627
Joined: 23/04/2011 12:21

#26103 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mr.Sojic »

Nije to Zafira to je Bisera, koliko si kvarova imao :lol:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26104 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Kad kupiš leša, to je rupa bez dna. Svaku noc cuci na parkingu i konta kako ce te ujutro zahebat :lol:
Poslije 110kW, 1.6 u karavanu ce ti bit slab. Benzinci u vag grupaciji nisu nesto bas za preporucit
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#26105 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

sime_cipol wrote: 21/12/2023 09:28 :thumbup:
Slicno razmisljamo, ali trziste je takvo.
Pa i tržište čini mi se razmišlja slično kao i mi. :-D
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 4627
Joined: 23/04/2011 12:21

#26106 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mr.Sojic »

Throttle wrote: 21/12/2023 10:39 Kad kupiš leša, to je rupa bez dna. Svaku noc cuci na parkingu i konta kako ce te ujutro zahebat :lol:
Poslije 110kW, 1.6 u karavanu ce ti bit slab. Benzinci u vag grupaciji nisu nesto bas za preporucit
:thumbup: :pisnuo:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7095
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#26107 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

samo je 1 motor u VnaGo korporaciji dobar - 1,9 tedeši.... sve crveno i
cccccc
Posts: 342
Joined: 11/04/2013 20:04

#26108 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by cccccc »

Free Spirit wrote: 21/12/2023 09:48 Zeznuh se što nisam krajem prošle godine kupio auto, cijene tih istih modela sad skuplje drastično, bar ono što ja pratim.
Na oku mi je Octavia A7 karavan, 2.0 po mogućnosti (masu je 1.6 ali pretpostavljam da je poslab motor za ovog karavana). Scout bi bio baš po mjeri ali su još skuplji, a ne bih volio preko 25k KM da izletim.
Potrošnja mi nije toliko presudan faktor, pa bi došao u obzir i neki benzinac, ali jedina iskustva sa benzinom imam sa kraja osnovne škole dok je stari vozao golfa 2 gti, i znam da je trošio bez problema 10-12l kako god ga voziš :lol:
Ako imate neka iskustva javite svakako. Ne znam ni kakva je opcija ugradnje plina na ove benzince, u široj porodici bukvalno još niko plin nije ugrađivao :lol:

Što se mene tiče sa Opelom sam završio (Zafira B 2009, 110kW, kupljen sa 180k na satu). Navozalo se bruku robe i kilometara (65k za 2.5 godine), selidba i opremanje stana ali sam bio redovan i kod majstora.
Mjenjač M32 (vozači opela znaju koji je to promašaj) sam mijenjao poslije 40k, prekasno otišao sposobnom majstoru. Još od kad sam kupio auto osjetilo se blago trzanje u 1. i 6. brzini, platio u ovlaštenom servisu detaljan pregled, rekoše nosači motora su kao malo otišli, ništa hitno. Odem još jednom "majstoru", isti komentar, i tako ja nastavim da vozim dok se jedan od ležaja nije rasuo i napravio haos. Polovan mjenjač, ovaj put odmah zamijenimo ležajeve, uz to još lamela i druk ležaj, zamajac nije bilo potrebe mijenjati.
Pored standardnog održavanja (mali servisi, diskovi i aksijalni ležajevi), bilo je i more glupih kvarova. 2x bio kod električara jer se precvikaju kablovi od zadnjih vrata, bukvalno sami od sebe. 3x Klima centar (2x spoj metalnog i gumenog crijeva od klime, i jednom je bilo nešto oko kompresora klime, haman ventil neki/solenoid). 3x bio na servisu zbog gubljenja rashladne tečnosti. Povratno crijevo, čep hladnjaka i jednom je bilo samo do glupog čepa od boce, kupio polovan originalni dio i riješen problem.
Dpf i egr i pored moje redovne brže vožnje (autoput i magistrala) su stalno pravili probleme, pa sam i to riješio poslije nekih 50k. Vozio i na čišćenje 2x kod Neškovića, čisto bacanje para. Mislim da egr ventil na ovom autu nije riješen kako treba i glavni je uzrok problema. Sa onim leptirastim ventilima il kako se već zovu (swirl flaps) nije bilo problema srećom, motor radi kako treba i vuče solidno.
I eto kao bonus crkli su zadnji parking senzori, nemam živaca da to sad ganjam. :lol:
Izgleda svakim danom ove cijene auta samo rastu. Mislim na polovnjake.
Isti problem imao sa zafirom.
A mozda mozes naci passata 7 karavan 4motion s 2.0 motorom za te pare
Free Spirit
Posts: 410
Joined: 03/02/2014 20:01

#26109 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Free Spirit »

Passat je na trećem mjestu po izboru, najviše zbog veće cijene održavanja i ogromne šanse da će ti uvaliti auto koje je prešlo 300-400 hiljada :D

Što se tiče Zafire, to mi je do sad najbaksuznije auto koje sam imao. Na drugom mjestu je hanumin C3 samo zato što smo ga se riješili za pola godine i nije se previše uložilo u njega :D
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#26110 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

citroen xm wrote: 21/12/2023 09:25 Sportage 2 bez obzira na stanje po meni ne vrijedi više od 20k KM.
Naravno.
I šta će neko u BiH da radi sa Kiom od 10+ godina. Prodati je neće nikad. (ok hoće ali će se načekati).
Iz tog razloga istočnjaka se treba kutarisati starosti do 7-8 god max i držati se njemačkih i eventualno francuskih ali samo traženih modela i Dacia.

Stvarnost našeg tržišta je takva.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26111 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

staro za novo i cao, izbjegnu se svi moguci papci i seljoberi :lol:

popushis 2 do 3 hiljade i tjt..
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#26112 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Popušit ćeš i još više od te 3 hiljade, mada ni to nije malo. Ono što ti daju u zamjeni za auto staro 10+ godina je čista smijurija.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26113 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Sta je 3 hiljade, nista :lol:
Free Spirit
Posts: 410
Joined: 03/02/2014 20:01

#26114 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Free Spirit »

Istraživao sam ozbiljno i nove Octavie, san mi je da kupim novo auto i da ja održavam od prvog dana. Ima akcija i sa 0% kamatnom stopom (Bunjo). Sa ovim učešćem bih mogao bez problema plaćati tu ratu, ali mislim da se ne bih nikad smio upustiti u kupovinu novog auta i onda parkiram na javne parkinge ispred zgrade (luksuz garaže nemam). Kad vozaš krša svejedno ti je kad osvane nova packa na limariji, sa novim autom mislim da bi bih i ovo malo kose izgubio za 3 mjeseca.
A naravno i cijene su "fine", do prije par godina Octavia bila idealan omjer uloženog/dobivenog...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26115 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

Throttle wrote: 21/12/2023 13:11 Sta je 3 hiljade, nista :lol:
citroen xm wrote: 21/12/2023 13:10 Popušit ćeš i još više od te 3 hiljade, mada ni to nije malo. Ono što ti daju u zamjeni za auto staro 10+ godina je čista smijurija.
pa haj prodajte papcima nesto iz azije, za cijenu normalnu i da ne izgubite zivce, dacu vam ja jos 500 na kafu :thumbup: :bih:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26116 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Sam si sebi odgovorio zasto kupiti evropsko auto :D
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#26117 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Naslovnica »

Free Spirit wrote: 21/12/2023 13:19 Istraživao sam ozbiljno i nove Octavie, san mi je da kupim novo auto i da ja održavam od prvog dana. Ima akcija i sa 0% kamatnom stopom (Bunjo). Sa ovim učešćem bih mogao bez problema plaćati tu ratu, ali mislim da se ne bih nikad smio upustiti u kupovinu novog auta i onda parkiram na javne parkinge ispred zgrade (luksuz garaže nemam). Kad vozaš krša svejedno ti je kad osvane nova packa na limariji, sa novim autom mislim da bi bih i ovo malo kose izgubio za 3 mjeseca.
A naravno i cijene su "fine", do prije par godina Octavia bila idealan omjer uloženog/dobivenog...
Image
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26118 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

Throttle wrote: 21/12/2023 13:24 Sam si sebi odgovorio zasto kupiti evropsko auto :D
hvala lijepo, nit me privlaci, nit mi se svidja, nit volim njihovu filozofiju proizvodnje i prioriteta :D
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26119 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Nista, onda kihnes 3 milje pri svakoj prodaji :D
Sta je to za tebe, nista :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26120 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

ama, bmk, bitno da me sluzi auto i da mi se svidja jbg, da sam preprodavac i svercer drugacije bi gledao na to..
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26121 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Blago tebi kad btk za 3 milje :D
User avatar
Ateista
Posts: 51659
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#26122 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ateista »

Ja kad kupujem auto gledam ono sto meni u tom momentu najvise odgovara i sta mi se svidja - finansijski, dizajnerski, oprema, motor, odrzavanje i slicno. Nikad ne mislim prodati auto za godinu dvije vec ga voziti bar 6-7 godina, do tad ko ziv ko mrtav, ko zna sta se sve moze promijenitina trzistu za to vrijeme da bih sad razmisljao kako cu prodati auto koji kupujem. :D
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#26123 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

Evolution_IV wrote: 21/12/2023 09:32
Optimist wrote: 21/12/2023 08:34
EFD22 wrote: 21/12/2023 07:55 Ne dolazi Duster u obzir.

A dolazi Yeti kojem pored pragova i blatobrana truhnu i vrata i to gore nego na Golfu 6.

Al’ ne dolazi Duster u obzir.
Kad si vidio truhlog Yetija ili Octaviu tog godista?
hrdjava kutija na tockovima, octavie kako koja :-D
Ponavljam pitanje, kad si vidio, uslikao?
Nemoj uprazno pisati da bi se nesto reklo.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26124 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

Optimist wrote: 21/12/2023 14:01
Evolution_IV wrote: 21/12/2023 09:32
Optimist wrote: 21/12/2023 08:34

Kad si vidio truhlog Yetija ili Octaviu tog godista?
hrdjava kutija na tockovima, octavie kako koja :-D
Ponavljam pitanje, kad si vidio, uslikao?
Nemoj uprazno pisati da bi se nesto reklo.
jasta cu u voznji slikat :-)

nista strasno kao ona prva tura yetija :)
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#26125 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

Neces ni uslikat jer nisi nikad vidio.
Post Reply