Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#24101 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

kravamuzara wrote: 18/10/2023 10:36
EFD22 wrote: 18/10/2023 08:34 Najbolje bi bilo ovako:
UHP ljetne gume od maja do septembra
UHP zimske gume od decembra do februara
cjelogodišnja bazirana na zimskoj od marta do aprila
cjelogodišnja bazirana na ljetnoj od oktobra do novembra

:mrgreen:
Asymmetric 6 od maja do septembra
Crossclimate 2 od oktobra do aprila

:kakoste:
Asymmetric 6 sam vozio i na temperaturama od 4-5 C po kiši, ta guma drži ko luda.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24102 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

nitro_90 wrote: 18/10/2023 11:02
kravamuzara wrote: 18/10/2023 10:36

Asymmetric 6 od maja do septembra
Crossclimate 2 od oktobra do aprila

:kakoste:
Asymmetric 6 sam vozio i na temperaturama od 4-5 C po kiši, ta guma drži ko luda.
Ista prica kod mene petica, usudio bih se voziti je dok je god temperatura iznad nule, da zakon dopusta, snijega svakako ni u prici.
Mada naravno mnogo prije bi se sjebala.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#24103 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Zasto bi se ljetna guma unistila voznjom preko zime?
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24104 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

Optimist wrote: 18/10/2023 12:32 Zasto bi se ljetna guma unistila voznjom preko zime?
Stvrdne se i ispuca od preniskih temperatura.
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#24105 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nivla »

Optimist wrote: 18/10/2023 12:32 Zasto bi se ljetna guma unistila voznjom preko zime?
pa smrzne se odledi ko keder :skoljka:
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24106 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Optimist wrote: 18/10/2023 12:32 Zasto bi se ljetna guma unistila voznjom preko zime?
Tako što prokliže i zaždije u trotoar... :mrgreen:
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#24107 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

kravamuzara wrote: 18/10/2023 12:35
Optimist wrote: 18/10/2023 12:32 Zasto bi se ljetna guma unistila voznjom preko zime?
Stvrdne se i ispuca od preniskih temperatura.
Cuj to.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#24108 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

nivla wrote: 18/10/2023 12:37
Optimist wrote: 18/10/2023 12:32 Zasto bi se ljetna guma unistila voznjom preko zime?
pa smrzne se odledi ko keder :skoljka:
Mozda im treba kakavu deku preko noci nabaciti, da im ne bude zima?
Ipak su nocu najveci minusi. :D
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24109 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

kravamuzara wrote: 18/10/2023 11:04
nitro_90 wrote: 18/10/2023 11:02
Asymmetric 6 sam vozio i na temperaturama od 4-5 C po kiši, ta guma drži ko luda.
Ista prica kod mene petica, usudio bih se voziti je dok je god temperatura iznad nule, da zakon dopusta, snijega svakako ni u prici.
Mada naravno mnogo prije bi se sjebala.
Dok imas lance u gepeku i bar 4mm sare, zakon ti dopusta. :D
Na prethodnom autu sam ih imao, odlicne gume i vjerovatno cu i na ovaj opet, ako ne prevagnem na all season. :D
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24110 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

Ateista wrote: 18/10/2023 13:49
kravamuzara wrote: 18/10/2023 11:04

Ista prica kod mene petica, usudio bih se voziti je dok je god temperatura iznad nule, da zakon dopusta, snijega svakako ni u prici.
Mada naravno mnogo prije bi se sjebala.
Dok imas lance u gepeku i bar 4mm sare, zakon ti dopusta. :D
Na prethodnom autu sam ih imao, odlicne gume i vjerovatno cu i na ovaj opet, ako ne prevagnem na all season. :D
Pola drzava da, pola ne.
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24111 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

kravamuzara wrote: 18/10/2023 14:01
Ateista wrote: 18/10/2023 13:49
Dok imas lance u gepeku i bar 4mm sare, zakon ti dopusta. :D
Na prethodnom autu sam ih imao, odlicne gume i vjerovatno cu i na ovaj opet, ako ne prevagnem na all season. :D
Pola drzava da, pola ne.
Ok, govorio sam o BiH, pretpostavljam onda da si negdje vani ili cesto putujes?
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24112 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

Ateista wrote: 18/10/2023 14:03
kravamuzara wrote: 18/10/2023 14:01

Pola drzava da, pola ne.
Ok, govorio sam o BiH, pretpostavljam onda da si negdje vani ili cesto putujes?
U zadnje vrijeme ne cesto ali opet dovoljno da popijem kaznu :D
Onako napamet Srbija, Slovacka, Ceska, Njemacka ne smijes biti na ljetnim, ima ih jos.

A i 4mm na ljetnim imas jednu-dvije sezone, od trece si vec ispod.
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24113 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

kravamuzara wrote: 18/10/2023 14:08
Ateista wrote: 18/10/2023 14:03
Ok, govorio sam o BiH, pretpostavljam onda da si negdje vani ili cesto putujes?
U zadnje vrijeme ne cesto ali opet dovoljno da popijem kaznu :D
Onako napamet Srbija, Slovacka, Ceska, Njemacka ne smijes biti na ljetnim, ima ih jos.

A i 4mm na ljetnim imas jednu-dvije sezone, od trece si vec ispod.
:thumbup: Dobro je znati, jer volim produziti sebi sezonu ljetnih guma, nije mi nikad palo na pamet da druge drzave mogu imati drugacije zakone.
team87
Posts: 317
Joined: 03/05/2010 14:31

#24114 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by team87 »

nitro_90 wrote: 17/10/2023 20:47
team87 wrote: 17/10/2023 15:40 Imate li prijedloge gdje kupiti nove zimske gume u Sarajevu, 18-ka je u pitanju i ne bih bas neko smece.
Koja ti je dimenzija gume i koliko para dajes po gumi?
235x60x18

Naravno dao bih sto manje za sto bolje :-D ali eto kontam ako bi se moglo naci nesto za 200-250 po gumi, bilo bi mi okej
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24115 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

team87 wrote: 18/10/2023 14:33
nitro_90 wrote: 17/10/2023 20:47

Koja ti je dimenzija gume i koliko para dajes po gumi?
235x60x18

Naravno dao bih sto manje za sto bolje :-D ali eto kontam ako bi se moglo naci nesto za 200-250 po gumi, bilo bi mi okej
Sava ili Fulda u Unitrade ti se uklapaju u budzet.
Srednja klasa. Za bilo sta bolje trebas oko 300-350 ici.
Jedino ako ti @Al'din ne moze ponuditi nekog Nexena ispod 250.
luxferre
Posts: 933
Joined: 25/07/2009 00:23

#24116 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by luxferre »

drug_profi wrote: 18/10/2023 10:50
luxferre wrote: 18/10/2023 10:43

ggdje se to moze nabaviti, neka radnja u okolini tz?
https://olx.ba/artikal/51726743/
Dobro jel ima gdje drugdje ovi su mi baš daleko, do Banja Luke ili Sa ili Ze bi se i provozao ali ovo mi je podaleko
luxferre
Posts: 933
Joined: 25/07/2009 00:23

#24117 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by luxferre »

drug_profi wrote: 18/10/2023 10:50
luxferre wrote: 18/10/2023 10:43

ggdje se to moze nabaviti, neka radnja u okolini tz?
https://olx.ba/artikal/51726743/
Ili, jesu li to te?
https://margetic.ba/shop/proizvod/gume- ... -2-ljetna/
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24118 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

luxferre wrote: 18/10/2023 21:44
Dobro jel ima gdje drugdje ovi su mi baš daleko, do Banja Luke ili Sa ili Ze bi se i provozao ali ovo mi je podaleko
Najjeftinije što sam ih ja našao je u Makbel trade u Sarajevu. Ne znam zašto bi se uopšte vozao, neka ti pošalju poštom.
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#24119 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

NecuVise wrote: 18/10/2023 22:37
luxferre wrote: 18/10/2023 21:44

Dobro jel ima gdje drugdje ovi su mi baš daleko, do Banja Luke ili Sa ili Ze bi se i provozao ali ovo mi je podaleko
Najjeftinije što sam ih ja našao je u Makbel trade u Sarajevu. Ne znam zašto bi se uopšte vozao, neka ti pošalju poštom.
mozda ne zeli sav iznos da plati jednom
luxferre
Posts: 933
Joined: 25/07/2009 00:23

#24120 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by luxferre »

NecuVise wrote: 18/10/2023 22:37
luxferre wrote: 18/10/2023 21:44

Dobro jel ima gdje drugdje ovi su mi baš daleko, do Banja Luke ili Sa ili Ze bi se i provozao ali ovo mi je podaleko
Najjeftinije što sam ih ja našao je u Makbel trade u Sarajevu. Ne znam zašto bi se uopšte vozao, neka ti pošalju poštom.
Ne vidim cijenik, mislim nisu cijene prikazane. Trenutne gume su 205/55 R16 91V Michelin tubeless Radial
Laik sam, znači tražim M Crosclimate 2 205/55 R16 91 V ili...?
golfac 2017, ne prelazim puno
luxferre
Posts: 933
Joined: 25/07/2009 00:23

#24121 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by luxferre »

kabal1337 wrote: 18/10/2023 23:00
NecuVise wrote: 18/10/2023 22:37

Najjeftinije što sam ih ja našao je u Makbel trade u Sarajevu. Ne znam zašto bi se uopšte vozao, neka ti pošalju poštom.
mozda ne zeli sav iznos da plati jednom
Ma jok, zelim dobre gume da sam rahat 4-5 god.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24122 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

luxferre wrote: 18/10/2023 21:44
Dobro jel ima gdje drugdje ovi su mi baš daleko, do Banja Luke ili Sa ili Ze bi se i provozao ali ovo mi je podaleko
Pa imas dostavu 20 maraka za 4 gume.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24123 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

luxferre wrote: 18/10/2023 23:14
NecuVise wrote: 18/10/2023 22:37

Najjeftinije što sam ih ja našao je u Makbel trade u Sarajevu. Ne znam zašto bi se uopšte vozao, neka ti pošalju poštom.
Ne vidim cijenik, mislim nisu cijene prikazane. Trenutne gume su 205/55 R16 91V Michelin tubeless Radial
Laik sam, znači tražim M Crosclimate 2 205/55 R16 91 V ili...?
golfac 2017, ne prelazim puno
Posalji poruku, pitaj cijenu, ako ti odgovara daj mu adresu i spremi keš da platiš kuriru.
Možeš pregledati prije plaćanja da se uvjeriš da je sve u redu.
I onda nosi gdje ti paše na montažu.
Tražiš iste dimenzije koje su ti sad na autu. Ne mora brzinski index biti isti (V ilI W, svejedno).
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24124 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

luxferre wrote: 18/10/2023 23:14
NecuVise wrote: 18/10/2023 22:37

Najjeftinije što sam ih ja našao je u Makbel trade u Sarajevu. Ne znam zašto bi se uopšte vozao, neka ti pošalju poštom.
Ne vidim cijenik, mislim nisu cijene prikazane. Trenutne gume su 205/55 R16 91V Michelin tubeless Radial
Laik sam, znači tražim M Crosclimate 2 205/55 R16 91 V ili...?
golfac 2017, ne prelazim puno
Ja sam im slao upit i odgovorili mi 205/55 91H 183 KM, DOT 23.godina.
luxferre
Posts: 933
Joined: 25/07/2009 00:23

#24125 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by luxferre »

Našao sam neke Michelinke CC 21 DOT? Dali je to puno staro? razlika u cijeni je nekih 10 km između dot 22/23
Post Reply