Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24076 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

team87 wrote: 17/10/2023 15:40 Imate li prijedloge gdje kupiti nove zimske gume u Sarajevu, 18-ka je u pitanju i ne bih bas neko smece.
Uopšteno ti je pitanje veoma.
Imaš regularnih dilera, samo gledaj gdje su akcije.
Majagume, Unitrade, Makbel, Sava...
Imaš i Aldina sa Nexenom.
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24077 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 17/10/2023 14:10 Idu All season i po snijegu bez problema, osim ako nećeš da se vereš na Hrid dok je mećava,
Sa Bjelava i na Bjelave bez problema po bijeloj cesti.
Ne znam, ocekivano je da bude razlika u odnosu na zimske inace ih niko ne bi ni kupovao vec samo all season, samo je pitanje kolika je ta razlika.
Nemam 4x4, dosta lagan auto, a hocu da mogu po manje vise bilo kakvim uslovima otici na planinu.
Iskreno, volio bih da mi all season guma moze zadovoljiti te potrebe pa da se ne peglam sa zamjenom guma, vjerovatno bi se moglo i ustediti, ali me strah snijega i leda.
Adi-g
Posts: 831
Joined: 26/02/2004 00:00

#24078 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Adi-g »

Ateista wrote: 17/10/2023 16:01
drug_profi wrote: 17/10/2023 14:10 Idu All season i po snijegu bez problema, osim ako nećeš da se vereš na Hrid dok je mećava,
Sa Bjelava i na Bjelave bez problema po bijeloj cesti.
Ne znam, ocekivano je da bude razlika u odnosu na zimske inace ih niko ne bi ni kupovao vec samo all season, samo je pitanje kolika je ta razlika.
Nemam 4x4, dosta lagan auto, a hocu da mogu po manje vise bilo kakvim uslovima otici na planinu.
Iskreno, volio bih da mi all season guma moze zadovoljiti te potrebe pa da se ne peglam sa zamjenom guma, vjerovatno bi se moglo i ustediti, ali me strah snijega i leda.
Kupio prosle godine auto sa Michelin all season gumama i bile su extra. Kada sam htio staviti ljetne gume rece mi ciko ovo ti je cjelogodisnja guma i tad sam tek saznao da su cjelogodisnje. Ipak sam kupio set ljetnih a ove all season sam ostavio za zime.
Opcenito po gradu i nekim uzbrdicama je ok. Divljanje i neki ekstra uslovi nisu ni za najskuplje zimske gume
team87
Posts: 317
Joined: 03/05/2010 14:31

#24079 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by team87 »

drug_profi wrote: 17/10/2023 15:47
team87 wrote: 17/10/2023 15:40 Imate li prijedloge gdje kupiti nove zimske gume u Sarajevu, 18-ka je u pitanju i ne bih bas neko smece.
Uopšteno ti je pitanje veoma.
Imaš regularnih dilera, samo gledaj gdje su akcije.
Majagume, Unitrade, Makbel, Sava...
Imaš i Aldina sa Nexenom.
Ma da, uopsteno jer se fakat ne razumijem pa samim tim ne mogu ni specifirati pitanje :D

Nista, morat cu se zarovit, hvala svakako :thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24080 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Adi-g wrote: 17/10/2023 16:08
Ateista wrote: 17/10/2023 16:01

Ne znam, ocekivano je da bude razlika u odnosu na zimske inace ih niko ne bi ni kupovao vec samo all season, samo je pitanje kolika je ta razlika.
Nemam 4x4, dosta lagan auto, a hocu da mogu po manje vise bilo kakvim uslovima otici na planinu.
Iskreno, volio bih da mi all season guma moze zadovoljiti te potrebe pa da se ne peglam sa zamjenom guma, vjerovatno bi se moglo i ustediti, ali me strah snijega i leda.
Kupio prosle godine auto sa Michelin all season gumama i bile su extra. Kada sam htio staviti ljetne gume rece mi ciko ovo ti je cjelogodisnja guma i tad sam tek saznao da su cjelogodisnje. Ipak sam kupio set ljetnih a ove all season sam ostavio za zime.
Opcenito po gradu i nekim uzbrdicama je ok. Divljanje i neki ekstra uslovi nisu ni za najskuplje zimske gume
Jesi li isao po planinama i vozio po snijegu i ledu, kako se ponasa u tim uslovima?

Sad ste me zadeverali, gledam malo testove i nije neka velika razlika... :-)
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24081 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

team87 wrote: 17/10/2023 16:10
drug_profi wrote: 17/10/2023 15:47

Uopšteno ti je pitanje veoma.
Imaš regularnih dilera, samo gledaj gdje su akcije.
Majagume, Unitrade, Makbel, Sava...
Imaš i Aldina sa Nexenom.
Ma da, uopsteno jer se fakat ne razumijem pa samim tim ne mogu ni specifirati pitanje :D

Nista, morat cu se zarovit, hvala svakako :thumbup:
Pa recimo dimenzije gume, budžet...
Da bi ti neko pokušao pomoći.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24082 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Ateista wrote: 17/10/2023 16:19
Adi-g wrote: 17/10/2023 16:08

Kupio prosle godine auto sa Michelin all season gumama i bile su extra. Kada sam htio staviti ljetne gume rece mi ciko ovo ti je cjelogodisnja guma i tad sam tek saznao da su cjelogodisnje. Ipak sam kupio set ljetnih a ove all season sam ostavio za zime.
Opcenito po gradu i nekim uzbrdicama je ok. Divljanje i neki ekstra uslovi nisu ni za najskuplje zimske gume
Jesi li isao po planinama i vozio po snijegu i ledu, kako se ponasa u tim uslovima?

Sad ste me zadeverali, gledam malo testove i nije neka velika razlika... :-)
Imaš testove all season guma gdje se komparativno ubacuje najbolja ljetna i najbolja zimska kao reference.
Imas i testove zimskih guma ili ljetnih guma gdje se ubaci neka all season radi poređenja.

Imaš YT klipova sa tim gumama po snijegu.
Sve u svemu jeste kompromis, ali pošto ti voliš gasati, to nije za tebe.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#24083 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

team87 wrote: 17/10/2023 15:40 Imate li prijedloge gdje kupiti nove zimske gume u Sarajevu, 18-ka je u pitanju i ne bih bas neko smece.
Koja ti je dimenzija gume i koliko para dajes po gumi?
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24084 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

Ateista wrote: 17/10/2023 16:19
Adi-g wrote: 17/10/2023 16:08

Kupio prosle godine auto sa Michelin all season gumama i bile su extra. Kada sam htio staviti ljetne gume rece mi ciko ovo ti je cjelogodisnja guma i tad sam tek saznao da su cjelogodisnje. Ipak sam kupio set ljetnih a ove all season sam ostavio za zime.
Opcenito po gradu i nekim uzbrdicama je ok. Divljanje i neki ekstra uslovi nisu ni za najskuplje zimske gume
Jesi li isao po planinama i vozio po snijegu i ledu, kako se ponasa u tim uslovima?

Sad ste me zadeverali, gledam malo testove i nije neka velika razlika... :-)
All season gume imaš dvije vrste - bazirane na zimskoj gumi i bazirane na ljetnoj. Zavisno od toga im je i jača strana. Crossclimate 2 je bazirana na zimskoj ali je i ljeti dobra. Ja ne vidim sa ovakvom klimom potrebu za drugom gumom, samo mi zao dati 180 KM po komadu puta 4 :D
Last edited by NecuVise on 18/10/2023 07:34, edited 1 time in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24085 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Zapravo je Crossclimate ljetna smjesa, prilagođena zimskim uslovima i sa zimskom šarom.
GY Vector je zimska guma koja je prilagođena za ljetne temperature.
Koliko ja znam.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24086 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

Moguće, nisam detaljno istraživao. Uglavnom je zimi odlična, za ove naše zime i snijeg. Većina cjelogodisnjih guma koje su bazirane na ljetnim nisu dobre za naše zime, više su za tipa Hercegovine.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24087 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

NecuVise wrote: 18/10/2023 07:33 Moguće, nisam detaljno istraživao. Uglavnom je zimi odlična, za ove naše zime i snijeg. Većina cjelogodisnjih guma koje su bazirane na ljetnim nisu dobre za naše zime, više su za tipa Hercegovine.
Da ona, zaista odskače. Ali moram pohvaliti i Vector G2.

Najveća mana ovih guma za mene je buka.
Naročito iritira kod većih brzina.
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24088 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 17/10/2023 16:28
Ateista wrote: 17/10/2023 16:19

Jesi li isao po planinama i vozio po snijegu i ledu, kako se ponasa u tim uslovima?

Sad ste me zadeverali, gledam malo testove i nije neka velika razlika... :-)
Imaš testove all season guma gdje se komparativno ubacuje najbolja ljetna i najbolja zimska kao reference.
Imas i testove zimskih guma ili ljetnih guma gdje se ubaci neka all season radi poređenja.

Imaš YT klipova sa tim gumama po snijegu.
Sve u svemu jeste kompromis, ali pošto ti voliš gasati, to nije za tebe.
Zbog boldiranog i ja kontam da to nije za mene. :D

Opet, vidim da su po testovima tu negdje, nije sad neka razlika, pa evo sad kontam da li da probam, vidim sasvim ok cijena za Goodyear G3 nesto preko 200KM, s obzirom na to da ne bih morao na ljeto uzimati jos jedne to bi me dosta povoljnije izaslo, plus manje komplikacija sa zamjenama i cuvanjem...
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24089 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Pa probaj jbg. Ako ne bude valjalo, prodaj auto zajedno sa gumama... :mrgreen:
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24090 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 18/10/2023 08:27 Pa probaj jbg. Ako ne bude valjalo, prodaj auto zajedno sa gumama... :mrgreen:
:lol: :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24091 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Najbolje bi bilo ovako:
UHP ljetne gume od maja do septembra
UHP zimske gume od decembra do februara
cjelogodišnja bazirana na zimskoj od marta do aprila
cjelogodišnja bazirana na ljetnoj od oktobra do novembra

:mrgreen:
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24092 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

Ja slabo imam otvorene pa mi to nije belaj. Ja samo čekam ne bi li izletila kakva ponuda po 150 KM za komad :lol:

Koliko se gy vector kreće?
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#24093 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

EFD22 wrote: 18/10/2023 08:34 Najbolje bi bilo ovako:
UHP ljetne gume od maja do septembra
UHP zimske gume od decembra do februara
cjelogodišnja bazirana na zimskoj od marta do aprila
cjelogodišnja bazirana na ljetnoj od oktobra do novembra

:mrgreen:
I jednan set Ice guma imati u pripravnosti u garazi, nek se nadje za svaki slucaj :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24094 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

nitro_90 wrote: 18/10/2023 08:42
EFD22 wrote: 18/10/2023 08:34 Najbolje bi bilo ovako:
UHP ljetne gume od maja do septembra
UHP zimske gume od decembra do februara
cjelogodišnja bazirana na zimskoj od marta do aprila
cjelogodišnja bazirana na ljetnoj od oktobra do novembra

:mrgreen:
I jednan set Ice guma imati u pripravnosti u garazi, nek se nadje za svaki slucaj :lol:
Da da, zaboravio sam čavlerice i to na bijelim OZ felgama spremne.
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24095 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

EFD22 wrote: 18/10/2023 08:34 Najbolje bi bilo ovako:
UHP ljetne gume od maja do septembra
UHP zimske gume od decembra do februara
cjelogodišnja bazirana na zimskoj od marta do aprila
cjelogodišnja bazirana na ljetnoj od oktobra do novembra

:mrgreen:
Znaci za svako godisnje doba posebne gume, mislim da je to san svih vulkanizera. :D
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24096 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

EFD22 wrote: 18/10/2023 08:34 Najbolje bi bilo ovako:
UHP ljetne gume od maja do septembra
UHP zimske gume od decembra do februara
cjelogodišnja bazirana na zimskoj od marta do aprila
cjelogodišnja bazirana na ljetnoj od oktobra do novembra

:mrgreen:
Asymmetric 6 od maja do septembra
Crossclimate 2 od oktobra do aprila

:kakoste:
luxferre
Posts: 933
Joined: 25/07/2009 00:23

#24097 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by luxferre »

ja sam kontao teo cjelogodisnje, godišnje mozda 5k da pređem, mahom gradska voznja. Ne verem se nigdje
Koje takve bi bile best buy, neka preporuka. 205/55/16. golfa 7
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24098 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

luxferre wrote: 18/10/2023 10:36 ja sam kontao teo cjelogodisnje, godišnje mozda 5k da pređem, mahom gradska voznja. Ne verem se nigdje
Koje takve bi bile best buy, neka preporuka. 205/55/16. golfa 7
Ma Michelin CrossClimate nemaš greške vjeruj.
luxferre
Posts: 933
Joined: 25/07/2009 00:23

#24099 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by luxferre »

EFD22 wrote: 18/10/2023 10:42
luxferre wrote: 18/10/2023 10:36 ja sam kontao teo cjelogodisnje, godišnje mozda 5k da pređem, mahom gradska voznja. Ne verem se nigdje
Koje takve bi bile best buy, neka preporuka. 205/55/16. golfa 7
Ma Michelin CrossClimate nemaš greške vjeruj.
ggdje se to moze nabaviti, neka radnja u okolini tz?
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24100 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

luxferre wrote: 18/10/2023 10:43
EFD22 wrote: 18/10/2023 10:42

Ma Michelin CrossClimate nemaš greške vjeruj.
ggdje se to moze nabaviti, neka radnja u okolini tz?
https://olx.ba/artikal/51726743/
Post Reply