KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
DON_eARL
Posts: 3748
Joined: 31/10/2010 22:26

#2601 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by DON_eARL »

nekome wrote: 10/09/2023 19:32 Sto bi ti prosirivao, zar nije ormaric njihovo vlasnistvo
U javnom pozivu su se ogradili kada je u pitanju ormarić, pa su i poštom poslali Obavijest sa molbom o javljanju kada se izvrši montaža novog ormarića.

Image

Dobio sam info da na ovih 900KM koliko kaliometar navodno obračunaju i PDV. Popust skinu sa fakture, a čitav (!?) PDV ide u nastavku fakture kao trošak kupcu. :-)
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#2602 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by homar »

Mnogo je nejasnoća u vezi ugradnje kalolimetara. Ja sam na listi za ugradnju, ali sam odustao jer nisam dobio odgovore na nekoliko pitanja iz Toplana i Ministarstva:
- Da li se može tempirati teperatura u stanu sa ugrađenim kalolimetrom, može ako se pretvoriš u robota i svaki trenutak ručno otvaraš i zatvaraš ventile, automatski ne može, na ovo pitanje nema zvaničnog odgovora.
- Da li račun za grijanje može biti veći sa ugrađenim kalolimetrom od računa u stanu bez kalolimetra, može, odgovor od zvaničnika nisam dobio.
- Čije je vlasništo kalolimetar, ko vrši baždarenje, ovo baždarenje plaća stanar, platio je ugradnju a nije njegovo vlasništvo, čije je vlasništo, nisam dobio odgovor.
- Da li se, ako ugradim kalolimetar, mogu isključiti sa centralnog gradskog grijanja kao i oni koji nemaju kalolimetar, odgovr nezvanični je ne možeš se isključiti, zvaničnog odgovora nema.

U vezi sa ugradnjom kalolimetra je pravi cirkus koji su stvorile Toplane i Ministarstvo komunalne privrede KS, a ko će plaćati taj cirkus zna se.
Gospodo iz Ministarstva i Toplana otiđite van države i vidite kako je ovo piranje riješeno, ne palamudite i ne srljajte kao bezglave kokoši.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4633
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2603 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

homar wrote: 05/10/2023 08:46 Mnogo je nejasnoća u vezi ugradnje kalolimetara. Ja sam na listi za ugradnju, ali sam odustao jer nisam dobio odgovore na nekoliko pitanja iz Toplana i Ministarstva:
- Da li se može tempirati teperatura u stanu sa ugrađenim kalolimetrom, može ako se pretvoriš u robota i svaki trenutak ručno otvaraš i zatvaraš ventile, automatski ne može, na ovo pitanje nema zvaničnog odgovora.
- Da li račun za grijanje može biti veći sa ugrađenim kalolimetrom od računa u stanu bez kalolimetra, može, odgovor od zvaničnika nisam dobio.
- Čije je vlasništo kalolimetar, ko vrši baždarenje, ovo baždarenje plaća stanar, platio je ugradnju a nije njegovo vlasništvo, čije je vlasništo, nisam dobio odgovor.
- Da li se, ako ugradim kalolimetar, mogu isključiti sa centralnog gradskog grijanja kao i oni koji nemaju kalolimetar, odgovr nezvanični je ne možeš se isključiti, zvaničnog odgovora nema.

U vezi sa ugradnjom kalolimetra je pravi cirkus koji su stvorile Toplane i Ministarstvo komunalne privrede KS, a ko će plaćati taj cirkus zna se.
Gospodo iz Ministarstva i Toplana otiđite van države i vidite kako je ovo piranje riješeno, ne palamudite i ne srljajte kao bezglave kokoši.
Ovo bi trebali da budu odgovori na tvoja pitanja:

- Ne, kalorimetar samo broji "kalorije" a za fino regulisanje temperature imaš termo glave na svakom radijatoru i/ili onaj "termostat sa ventilom" (ne znam kako ga zovu) što se ugradi kod kalorimetra da zatvara dovod tople vode kada postigne temp na mjernom mjestu
- Da, ovo zavisi od puno faktora (izolacija, naštimana temperatura u stanu, stolarija, da li držiš otvoren prozor cijeli dan da se "lufta",...) ali u praksi je moguće da bude veći račun jer kalorimetar zahtijeva i dosta drugih stvari da bi se isplatio npr. moraš imati termo glave na svim radijatorima
- Vjerovatno toplana isto kao za vodovod i EP - ti platiš brojilo a oni su "vlasnici"
- Nemaš različit status od nekoga ko nema kalorimetar
User avatar
Kal El
Posts: 6251
Joined: 07/04/2013 21:49

#2604 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Kal El »

Je li neko pokušavao da se isključi od ovih hajvana? Ne plaća mi se vala 220KM mjesečno, 7 mjeseci uz to se još smrzavam (govorim za prošlu zimu).

Isključe u 22h, GUSANI radijatori se ohlaie i mi se smrzavano, sad ide beba aBd i neću da muku mučim sa Toplanama koji ne griju. Zadnji sprat.

Dok su nas na mazot grijali bilo je top, jebo ih plin.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17547
Joined: 31/03/2019 14:56

#2605 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by vjeshalica »

Ti ne mozes ocijeniti da li te grije na mazut ili plin jer ti u instalaciju dolazi voda iz kotla koju oni griju. Grijes se na vodu u radijatoru ugrijanu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25416
Joined: 08/09/2005 20:08

#2606 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Posto je zadnji sprat pretpostavljam da ako mu je prije dobro grijalo, a sada slabije - zrak u sistemu.
User avatar
Haris033
Posts: 3896
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#2607 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris033 »

Ljudi plaćaju cijele godine Toplanama, a oni po starom i jos ne griju.. Ako plaćaš neku uslugu cijelu godinu, onda moraš tu uslugu imati svo vrijeme, a ne od oktobra do marta, a i tada ne bude svakodnevno grijanje, pa korisnici moraju paliti električne grijalice kako bi se ugrijali..
Treba ih tužiti za ovaj bezobrazluk.. 🫤
User avatar
Truba
Posts: 82853
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2608 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Truba »

Svake godine isto

Upali malo grijalicu do 15.10
nekome
Posts: 3015
Joined: 17/05/2011 10:41

#2609 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nekome »

i ne samo to vec kako poraste cijena plina tako poraste i cijena pausala
Kal El wrote: 08/10/2023 14:48 Je li neko pokušavao da se isključi od ovih hajvana? Ne plaća mi se vala 220KM mjesečno, 7 mjeseci uz to se još smrzavam (govorim za prošlu zimu).
kolki ti je to stan (ako je to tokom ljetnih mjeseci) :D
akcija007
Posts: 2951
Joined: 17/05/2008 23:50

#2610 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by akcija007 »

220 KM mj 7 mj (zimskih) je trosoban stan
Komplikovana ne procedura. Moras saglasnost svih stanara u zgradi imati i finalno ti skinu radijatore a ostanu samo vertikalne cijevi. I 40% tada placas od trenutne. Tako nekako bi to bilo ukratko
User avatar
drug_profi
Posts: 51213
Joined: 16/07/2012 16:00

#2611 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Svake godine isto pričamo, ali treba pričati dok se ne uvede pravičnija naplata.

Nije svaka zima ista i nije svake zime potrebno isto energenata.
Kao što nisu u svakom naselju isti gubici.

Pa se onda na kraju sezone treba sravniti stvarni trošak energenata koji ulazi u kalkulaciju cijene grijanja.
I onda pisati preplatu za narednu sezonu, jer sam siguran da nikako nema manjka, a ne može biti da se uvijek isto plina potroši. I kad je januar -15 i kad je -5 prosjek.
User avatar
Ateista
Posts: 47065
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2612 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

VladaFBiH wrote: 05/10/2023 09:08
homar wrote: 05/10/2023 08:46 Mnogo je nejasnoća u vezi ugradnje kalolimetara. Ja sam na listi za ugradnju, ali sam odustao jer nisam dobio odgovore na nekoliko pitanja iz Toplana i Ministarstva:
- Da li se može tempirati teperatura u stanu sa ugrađenim kalolimetrom, može ako se pretvoriš u robota i svaki trenutak ručno otvaraš i zatvaraš ventile, automatski ne može, na ovo pitanje nema zvaničnog odgovora.
- Da li račun za grijanje može biti veći sa ugrađenim kalolimetrom od računa u stanu bez kalolimetra, može, odgovor od zvaničnika nisam dobio.
- Čije je vlasništo kalolimetar, ko vrši baždarenje, ovo baždarenje plaća stanar, platio je ugradnju a nije njegovo vlasništvo, čije je vlasništo, nisam dobio odgovor.
- Da li se, ako ugradim kalolimetar, mogu isključiti sa centralnog gradskog grijanja kao i oni koji nemaju kalolimetar, odgovr nezvanični je ne možeš se isključiti, zvaničnog odgovora nema.

U vezi sa ugradnjom kalolimetra je pravi cirkus koji su stvorile Toplane i Ministarstvo komunalne privrede KS, a ko će plaćati taj cirkus zna se.
Gospodo iz Ministarstva i Toplana otiđite van države i vidite kako je ovo piranje riješeno, ne palamudite i ne srljajte kao bezglave kokoši.
Ovo bi trebali da budu odgovori na tvoja pitanja:

- Ne, kalorimetar samo broji "kalorije" a za fino regulisanje temperature imaš termo glave na svakom radijatoru i/ili onaj "termostat sa ventilom" (ne znam kako ga zovu) što se ugradi kod kalorimetra da zatvara dovod tople vode kada postigne temp na mjernom mjestu
- Da, ovo zavisi od puno faktora (izolacija, naštimana temperatura u stanu, stolarija, da li držiš otvoren prozor cijeli dan da se "lufta",...) ali u praksi je moguće da bude veći račun jer kalorimetar zahtijeva i dosta drugih stvari da bi se isplatio npr. moraš imati termo glave na svim radijatorima
- Vjerovatno toplana isto kao za vodovod i EP - ti platiš brojilo a oni su "vlasnici"
- Nemaš različit status od nekoga ko nema kalorimetar
Vezano za mogucnost veceg racuna sa kalorimetrom, ako neko individualno ugradi sebi, znaci ne kompletan haustor, to znaci da ostatak funkcionise kao i ranije, odnosno toplane pustaju i gase grijanje kad im je cejf. To onda znaci i da onaj ko ima kalorimetar zavisi kad ce toplane pustiti grijanje i mogu ga samo redukovati, nikako pojacati. Onaj ko ima kalorimetar ne moze sebi pustiti grijanje kad toplane ugase cijelom haustoru, tako da on moze samo umanjiti potroanju a ne postoji mogucnost da je poveca.
Volio bih sad da mi neki strucnjak iz toplana objasni kako je onda moguce da dodje veci racun u odnosu na pausal ako on moze samo smanjiti ili u najgorem slucaju imati istu potrosnju kao i ostali ako su mu ventili stalno odvrnuti... :-)
Mogu razumjeti da nije svaka zgrada isto izolovana i da bi cijena pausala trebala biti neki prosjek, pa zbog toga u slabije izolovanim zgradama imamo vecu potrosnju nego prosjek koji bi kao trebao biti kalkulacija za pausal, ali sigurno ne ugradjuju kalorimetre oni koji se smrzavaju vec oni koji imaju kakvu takvu izolaciju i kojima je vruce inace u stanu, a vecini je vruce, i tu nema nikakve logike da mogu imati vece racune, odnosno to pokazuje koliko je nacin obracuna nerealan.
DON_eARL
Posts: 3748
Joined: 31/10/2010 22:26

#2613 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by DON_eARL »

DON_eARL wrote: 20/09/2023 10:00
nekome wrote: 10/09/2023 19:32 Sto bi ti prosirivao, zar nije ormaric njihovo vlasnistvo
U javnom pozivu su se ogradili kada je u pitanju ormarić, pa su i poštom poslali Obavijest sa molbom o javljanju kada se izvrši montaža novog ormarića.

Image

Dobio sam info da na ovih 900KM koliko kaliometar navodno obračunaju i PDV. Popust skinu sa fakture, a čitav (!?) PDV ide u nastavku fakture kao trošak kupcu. :-)
Izašao je i novi javni poziv za ugradnju kaliometara. Sada su jasno definisali da PDV preuzimaju Toplane i Ministarstvo, nešto ranije je i Ministarstvo razjesnilo da na teret korisnika ide 300KM. Meni je stigao predračun jučer, dvoumim se još za ovaj ventil nakon kaliometra uz ugradnju termostata, ali ću vjerovatno ići sa tom opcijom.

https://www.toplanesarajevo.ba/upload/d ... 0poziv.pdf

https://www.toplanesarajevo.ba/novost/1 ... avni-poziv
veliki_ah
Posts: 1085
Joined: 28/09/2008 23:42

#2614 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by veliki_ah »

homar wrote: 05/10/2023 08:46 Mnogo je nejasnoća u vezi ugradnje kalolimetara. Ja sam na listi za ugradnju, ali sam odustao jer nisam dobio odgovore na nekoliko pitanja iz Toplana i Ministarstva:
- Da li se može tempirati teperatura u stanu sa ugrađenim kalolimetrom, može ako se pretvoriš u robota i svaki trenutak ručno otvaraš i zatvaraš ventile, automatski ne može, na ovo pitanje nema zvaničnog odgovora.
Ovo bi trebalo da moze sa termometrom. S tim da ne znam gdje bi se taj termometar trebao postaviti.
NediM17
Posts: 21989
Joined: 05/11/2009 11:49

#2615 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

Ugradis termoventile na radijatore i rijesis problem.
DON_eARL
Posts: 3748
Joined: 31/10/2010 22:26

#2616 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by DON_eARL »

NediM17 wrote: 10/10/2023 11:32 Ugradis termoventile na radijatore i rijesis problem.
Ovo nije dovoljno na jednocijevnom sistemu koliko sam ja razumio. Termoglave samo blokiraju protok vode kroz radijatore, a topla voda dalje kruži kroz stan i preko odlazne grane prolazi kroz kaliometar.

Opcija za stopiranje protoka je da se postavi još jedan ventil koji komunicira sa termometrom postavljenim u stan. Bluetooth ili žičana veza između termometra i elektromotora na ventilu - po postizanju željene temperature u stanu ventil na odlaznoj ili dolaznoj grani se zatvara i nema više kruženja vode kroz stan.
axe22
Posts: 1918
Joined: 11/03/2013 21:21

#2617 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by axe22 »

homar wrote: 05/10/2023 08:46 Mnogo je nejasnoća u vezi ugradnje kalolimetara. Ja sam na listi za ugradnju, ali sam odustao jer nisam dobio odgovore na nekoliko pitanja iz Toplana i Ministarstva:
- Da li se može tempirati teperatura u stanu sa ugrađenim kalolimetrom, može ako se pretvoriš u robota i svaki trenutak ručno otvaraš i zatvaraš ventile, automatski ne može, na ovo pitanje nema zvaničnog odgovora.
- Da li račun za grijanje može biti veći sa ugrađenim kalolimetrom od računa u stanu bez kalolimetra, može, odgovor od zvaničnika nisam dobio.
- Čije je vlasništo kalolimetar, ko vrši baždarenje, ovo baždarenje plaća stanar, platio je ugradnju a nije njegovo vlasništvo, čije je vlasništo, nisam dobio odgovor.
- Da li se, ako ugradim kalolimetar, mogu isključiti sa centralnog gradskog grijanja kao i oni koji nemaju kalolimetar, odgovr nezvanični je ne možeš se isključiti, zvaničnog odgovora nema.

U vezi sa ugradnjom kalolimetra je pravi cirkus koji su stvorile Toplane i Ministarstvo komunalne privrede KS, a ko će plaćati taj cirkus zna se.
Gospodo iz Ministarstva i Toplana otiđite van države i vidite kako je ovo piranje riješeno, ne palamudite i ne srljajte kao bezglave kokoši.

1. Ugradis termoglave na radijatore i nastimas temperaturu, bez toga racunaj da velike troskove ako ne budes rucno svaki put zatvarao ventil na kalolimetru.
Kod mene je centralno u Tuzli, kuca, prva 4 mjeseca bez termoventila dolazilo je preko 200 km mjesecno, cak jedan mjesec oko 300km (jedan period sam znao ugasiti grijanje navece u 11 i upalti oko 6 izutra, sto je veliki trosak jer se voda u sistemu ohladi, prostrije se ohlade i onda kad se upali grijanje potrosnja ode u nebo dok se ne zagrije sve), iducu sezonu ubacim termoventile i max sto je poslje toga doslo je 180km, grijanje radi 24 sati bez prestanka, u nekim mjesecima zna doci samo 20-40km , i jos je omoguce placanje citavu godinu, vazno je da izmiris dug do pocetka iduce sezone)
(po kvadraturu bi trebalo biti oko 220-240km svaki mjesec)
Na podstanici kod nas imas ventil s kojim se nekad malo isplati igrati (podesava protok) jer u nekim odredjenim situacijama (do vanjske temp) manju ces potrosnju imati ako odvrnes na 3-4 nego da ostavis na 2 protok, a isto tako i u obrnutom slucaju.
(kad je hladno dosta, ako ostavis na 2, manji je protok vode i onda jednostavno nema kapaciteta da zagrije prostorije i termoventili nikad ne zatvore, dok kad pojacas, veca temp vode bude i zacas ugrije prostoriju)

Imas i sad wifi ventile, kojima moze spreko mob upravljati.

2. Naravno da moze biti veca potrosnja nego kad nemas ugradjen, vec sam naveo, bez termoventila (termoglave) nije isplatljivo i vazna stvar je da imas dobru izolaciju objekta.


3. Kod nas je termoelektrana finansirala nabavku podstanica za svaku kucu pa je bila djaba ali je njihovo vlasnistvo (oko 3000 - 4000km kosta jedna)

4. zavrsnes ventil i iskljucen si, jedino ako se ne zelis skroz iskljuciti.
(kod nas su slali inspekciju i kazne ogromne posali, jer dobijes djabe podstanicu i onda raja zavrne i opet lozi)


Nadam se da ce ti malo pomoci, jest da nije u pitanju plin ali slicno je.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4862
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2618 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by duh_sa_sjekirom »

Radi li grijanje kod koga jutros?
User avatar
muha_sa
Posts: 128938
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2619 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by muha_sa »

duh_sa_sjekirom wrote: 15/10/2023 06:32 Radi li grijanje kod koga jutros?
Čvila--Gradačačka--radi :thumbup:
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4862
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2620 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by duh_sa_sjekirom »

muha_sa wrote: 15/10/2023 06:48
duh_sa_sjekirom wrote: 15/10/2023 06:32 Radi li grijanje kod koga jutros?
Čvila--Gradačačka--radi :thumbup:
Hajcaju, dobro je...
Konto sam da će izradit', i već sam se bio pripremio da im se svašta nagovorim, al nisu...
:D
User avatar
mayab
Posts: 27473
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2621 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by mayab »

Pa po tom glupo koncipiranom pravilniku, dužni su 15.okt početi sa grijanjem , e sada , na šta će to ličiti .....
Jer , već po običaju, kod mene na Alipašinom, oni su uključili jutros sistem prije 6 sati,
znam jer sam blizu podstanice i čujem taj neki šum dok je to u pogonu , ali , opet po običaju,
to još uvijek ne grije , radijatori nisu ni umlačeni.Seronje
mali_balon
Posts: 11585
Joined: 12/09/2012 09:57

#2622 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by mali_balon »

I kod mene na vojnickom, cuje se sistem ali radijatori hladni....ako pocinju grijati u 5 do sad bi radijatori trebali biti topli
User avatar
muha_sa
Posts: 128938
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2623 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by muha_sa »

mayab wrote: 15/10/2023 07:45 Pa po tom glupo koncipiranom pravilniku, dužni su 15.okt početi sa grijanjem , e sada , na šta će to ličiti .....
Jer , već po običaju, kod mene na Alipašinom, oni su uključili jutros sistem prije 6 sati,
znam jer sam blizu podstanice i čujem taj neki šum dok je to u pogonu , ali , opet po običaju,
to još uvijek ne grije , radijatori nisu ni umlačeni.Seronje
Kod mene je uvijek grijanje bilo više nego dobro--evo i jutros radijatori vreli kao da je vani debeli minus :lol:

Valjda ne citaju ovi iz toplana--mogo bih najebat zbog ovog--da smanje temperaturu-ne do im dragi bog :D

Alpašino je koliko znam vazda bilo kriza-isto ko i Otoka :-)
User avatar
stachu
Posts: 4048
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#2624 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by stachu »

Mamu im, ko fol upalili grijanje, cujes sistem, al radijatori ledara... Bem ti toplane i ko ih izmisli
mali_balon
Posts: 11585
Joined: 12/09/2012 09:57

#2625 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by mali_balon »

stachu wrote: 15/10/2023 08:04 Mamu im, ko fol upalili grijanje, cujes sistem, al radijatori ledara... Bem ti toplane i ko ih izmisli
Bem ga....obicno su nekad krajem septembra pocetkom oktobra ozracivali sistem u zgradama pa na vrata naljepe obavjest da i im to uradimo u stanovima ove godine nista nisađ vidio. Ali evo vidim da nije sam kod mene hladan radijator pa mi lakse :lol:
Post Reply