Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23801 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

emotivac wrote: 28/09/2023 07:50 Ma pusti ti rekla-kazala, ta guma od 10 godina je "plastika", a ne guma. Bio bogtinental, a ne tamo neki michelin... Max 4-5 godina.
Ako ne vjeruješ, nađi neku gumu staru 10 godina pa ćeš vidjeti. Da ne znam ti ja kako se skladišti.
Kod matere zimske Hankook i*cept RS2 na Fiatu 500, ovo će im biti šesta zima, prošlu zimu bez problema išle na Jahorinu.

Voze se samo zimi i prešle su možda 10ak hiljada km, i sad bi ih trebao baciti?

Uplastiči se guma koja se vozi kad ne treba, tipa zimska na >10°C.
frngla
Posts: 3347
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#23802 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by frngla »

Michelin Alpin sam vozio 5 godina, od toga su prve dvije bile top, treću zimu slabije, četvrtu osjetno slabije, petu katastrofa :D

Trenutno hankook, ovo će im biti četvrta zima, prve tri su fakat dobre bile, ne planiram ih petu voziti.
Last edited by frngla on 28/09/2023 07:58, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23803 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

frngla wrote: 28/09/2023 07:57 Michelin Alpin sam vozio 5 godina, od toga su prve dvije bile top, treću zimu slabije, četvrtu osjetno slabije, petu katastrofa :D
To možda ima više veze sa dubinom profila, nego sa starošću gume.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#23804 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emotivac »

Evolution_IV wrote: 28/09/2023 07:53
emotivac wrote: 28/09/2023 07:50 Ma pusti ti rekla-kazala, ta guma od 10 godina je "plastika", a ne guma. Bio bogtinental, a ne tamo neki michelin... Max 4-5 godina.
Ako ne vjeruješ, nađi neku gumu staru 10 godina pa ćeš vidjeti. Da ne znam ti ja kako se skladišti.
:-)

to sto ti pricas pije vode ako se voze ljeti, ne znam o kakvoj plastici pricas(mozda ako su smecarske gume, aka najeftinije), ja nisam osjetio do prosle godine pad perfomansi, po kisi i buci guma najvise..
Ma druže džaba, možeš ih skladištiti u dženetu, džaba, 10 godina je 10 godina, plastika.
frngla
Posts: 3347
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#23805 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by frngla »

EFD22 wrote: 28/09/2023 07:58
To možda ima više veze sa dubinom profila, nego sa starošću gume.
Baš kontra, šara im je bila top :lol:
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#23806 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emotivac »

frngla wrote: 28/09/2023 07:59
EFD22 wrote: 28/09/2023 07:58
To možda ima više veze sa dubinom profila, nego sa starošću gume.
Baš kontra, šara im je bila top :lol:
Ma pusti ih kralju, nisu oni iskusili prave zime sa starim gumama, il' voze k'o po jajima.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23807 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Ne znam, ja imam drukčija iskustva.

Ja imam samo problem što u ljetnoj sezoni sa svojim autom pređem cca 30k km, a u zimskoj cca 25k km.

Conti ljetne (CPC6) budu za baciti nakon sezone, GoodYear UltraGrip Performance + zimske su se odlične pokazale, i na prošlom autu i na ovom, ovo će im sada biti četvrta zima, baš ćemo vidjeti kako se ponašaju.
Prošlu, treću zimu su sa više od 40k km na leđima do tada, odradile perfektno.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#23808 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

emotivac wrote: 28/09/2023 08:02
frngla wrote: 28/09/2023 07:59

Baš kontra, šara im je bila top :lol:
Ma pusti ih kralju, nisu oni iskusili prave zime sa starim gumama, il' voze k'o po jajima.
jah, zato vi rally BiH vozate, al bezbeli neka jeftinjarija svake 2god al bitno da su nove :lol:
frngla
Posts: 3347
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#23809 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by frngla »

Ma ne vozim rally, pričam svoja iskustva, nije nužno da se ti slažeš ili ne slažeš. Moja iskustva su takva, to je to.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23810 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

I još nešto, iz iskustva znam, sto puta je gora zimska guma stara godinu koja je cijelu tu godinu bila na autu (vožena ljeti) nego ista zimska guma vožena pet zima, samo zimi.

Provjereno.
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#23811 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

i tezina auta igra veliku ulogu
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23812 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

kabal1337 wrote: 28/09/2023 08:09 i tezina auta igra veliku ulogu
I to je tačno.

Al’ eto opet su mi na Volvu S60 zimske GY UGP+ prošle pet zima bez ikakvih problema. 1650 kg suh.

Tih pet zima je cca 100k km.

Nisam osjetio pad performansi, išao i do Švicarske preko Alpi iz Italije, išao po našim planinčugama sa perfektno očišćenim putevima…

I vozim, što ovdje kažu, “dinamično” :lol:
frngla
Posts: 3347
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#23813 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by frngla »

EFD22 wrote: 28/09/2023 08:08 I još nešto, iz iskustva znam, sto puta je gora zimska guma stara godinu koja je cijelu tu godinu bila na autu (vožena ljeti) nego ista zimska guma vožena pet zima, samo zimi.

Provjereno.
Zimska guma vožena ljeti je za smeće nakon prvog ljeta...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23814 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

frngla wrote: 28/09/2023 08:12
EFD22 wrote: 28/09/2023 08:08 I još nešto, iz iskustva znam, sto puta je gora zimska guma stara godinu koja je cijelu tu godinu bila na autu (vožena ljeti) nego ista zimska guma vožena pet zima, samo zimi.

Provjereno.
Zimska guma vožena ljeti je za smeće nakon prvog ljeta...
Yet, 80% cars in BiH have winter tires all year round.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#23815 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

EFD22 wrote: 28/09/2023 08:15
frngla wrote: 28/09/2023 08:12

Zimska guma vožena ljeti je za smeće nakon prvog ljeta...
Yet, 80% cars in BiH have winter tires all year round.
To su u narodu M+S "ljeto-zima" gume :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23816 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Hahah pa ja, blato i snijeg znače ljeto-zima :mrgreen: :bih:
Seawolf
Posts: 9164
Joined: 14/06/2012 22:59

#23817 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Seawolf »

EFD22 wrote: 28/09/2023 08:15
frngla wrote: 28/09/2023 08:12

Zimska guma vožena ljeti je za smeće nakon prvog ljeta...
Yet, 80% cars in BiH have winter tires all year round.
A vlasnici preostalih 20% su forumaši na podforumu Auto.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#23818 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

nitro_90 wrote: 28/09/2023 08:32
EFD22 wrote: 28/09/2023 08:15

Yet, 80% cars in BiH have winter tires all year round.
To su u narodu M+S "ljeto-zima" gume :mrgreen:
Sava Eskimo S3 :zzzz:
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#23819 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Karikaturist »

Ljetne Mishelin, zimske Goodyear. Trecu godinu vozim ljetne, sad cu preci na trecu zimsku sezonu.
Ne osjetim nikakvu promjenu u performansi. Skladistim kod ovlastenog servisera, izmjeri mi saru i idemo dalje.
Prije nego zamijenim gume mislim da cu zamijeniti auto. :D
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#23820 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

Karikaturist wrote: 28/09/2023 10:27 Ljetne Mishelin, zimske Goodyear. Trecu godinu vozim ljetne, sad cu preci na trecu zimsku sezonu.
Ne osjetim nikakvu promjenu u performansi. Skladistim kod ovlastenog servisera, izmjeri mi saru i idemo dalje.
Prije nego zamijenim gume mislim da cu zamijeniti auto. :D
Bolje bi bilo da je obrnuto :D
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#23821 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Karikaturist »

kravamuzara wrote: 28/09/2023 10:29
Karikaturist wrote: 28/09/2023 10:27 Ljetne Mishelin, zimske Goodyear. Trecu godinu vozim ljetne, sad cu preci na trecu zimsku sezonu.
Ne osjetim nikakvu promjenu u performansi. Skladistim kod ovlastenog servisera, izmjeri mi saru i idemo dalje.
Prije nego zamijenim gume mislim da cu zamijeniti auto. :D
Bolje bi bilo da je obrnuto :D
Ili je Conti ljetni, ne znam vise.
GY mi se po kisi sasvim ok pokazao i to mi je jako bitno. Po snijegu ne pomaze nista zbog tezine vozila i pogona na 2 tocka. Ali to je eventualno koji dan u godini.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#23822 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

kabal1337 wrote: 28/09/2023 08:09 i tezina auta igra veliku ulogu
1250kg :autic:
User avatar
ElRe
Posts: 16916
Joined: 12/12/2011 11:28

#23823 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

Nikad veća ponuda kineskih guma

User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#23824 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emotivac »

ElRe wrote: 29/09/2023 09:51 Nikad veća ponuda kineskih guma

Jel bolje uzet RIKEN za iste pare :roll: :roll:
User avatar
Truba
Posts: 93824
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#23825 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

pola grada ima već zimske
kako kod nas ljudi na vrijeme... još i ranije mjesec ispunjavaju zakonske obveze
Post Reply