Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#23776 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

jarane sta se gradskih cunera navozalo na čing long gumama, hifliju itd. trkanja, przenja pa se niko nije zakuco. a ne za normalnu voznju.
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#23777 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Zato i kazem.
Bolje nov Sailun za 90 KM nego sava za 140-150 i mijenjati ga svake godine, a pri tome voziti citavo ljeto na njemu.

Nisam vozio, ali logika govori da je bolji nov Sailun nego 3god stara Sava.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23778 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Bolje voziti na najgorim ljetnim gumama nego na najboljim zimskim, tokom ljeta.

Vice versa za zimu.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#23779 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

Prije dvije godine kupih ljetni Aplus, vozio ga jednu sezonu i prodao. Presle 10k. Nije bio los. Drugu sezonu poceo proklizavat na kisi i rijesio ih se. Upravo tako, kinezi su gume za 1 sezonu.
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#23780 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Pa ne bi se baš složio za jednu sezonu. Ja se solidno navozah Nankanga. Mada baš sam čitao po netu iskustva, jako su oprečna, od onih koji nisu nikako mogli voziti do onih koje su sasvim dobro služile i opet bi ih kupili. Ili je možda velika oscilacija u kvaliteti samih guma pa zato tako različita iskustva.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#23781 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

kabal1337 wrote: 19/09/2023 22:32 jarane sta se gradskih cunera navozalo na čing long gumama, hifliju itd. trkanja, przenja pa se niko nije zakuco. a ne za normalnu voznju.
odlican savjet :-)

navozali su se po ravnom, kurca oni ne znaju po krivinama, a sa tim gumama i vrhunskim znanjem svaka provalija i stijena je njihova..
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#23782 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

de Amare zivota ti. O kakvim ti krivinama pricas, jbt nije pikes peak trka. Vozi normalno, po ogranicenju, i neces zaginut nigdje, niti ces se okretat u krivini.
Ako naletis na led ispod rastresitog snijega pa nece ti Alpin sport, tsXXX pomoci. -Ako trebas zakociti od XX brzine na 0.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#23783 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

naravno sve stoji, samo kazem za te nazovi rejsere :lol:
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#23784 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Al'din »

tavustavus wrote: 19/09/2023 18:53 Auu jesu gume poskupile.. :run: udario bezobrazluk u sve, pa i u gume..
Ovo vise nije normalno, sta se desava sa ovim cijenama...kako se kome navije..ma treba otici sve u pm :shock:
Ima kod mene jeftinih :mrgreen:
User avatar
DoradO
Posts: 4635
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#23785 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by DoradO »

eh jos felgice 8-)

220KM sa Ziraat karticom bilo

Image
User avatar
ElRe
Posts: 16916
Joined: 12/12/2011 11:28

#23786 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

tavustavus wrote: 19/09/2023 18:53 Auu jesu gume poskupile.. udario bezobrazluk u sve, pa i u gume..
Ne loše karakteristike-iskustva Sailuna iz Total Tradea (205 55 R16 88KM)

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Sailun ... ne-Evo.htm

Lassa Snoways 4 - 205 55 R16 104 KM (Bridgestone Yerli Uretim Turkiye)
https://www.tyrereviews.com/Tyre/Lassa/Snoways-4.htm
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#23787 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

ADAC Test zimskih guma 2023

205 60 16
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/a ... 05-60-r16/

225 45 17
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/a ... -45-r17-h/

Bridgestone LM005 najbolje guma po sigurnosti, u dimenziji 225 45 17 pojede TS870 na mokrom, ali je TS870 na prvom a LM005 na posljednjem mjestu, jer je LM005 ''okolišno neprihvatljiva". Koje sranje su postali ovi testovi, odavno.
Last edited by nitro_90 on 26/09/2023 15:18, edited 1 time in total.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#23788 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

Mora se navlaciti svapskom brendu, Conti dobar prvu sezonu dok je nov, kasnije kita, topi se ko maslac.
tavustavus
Posts: 244
Joined: 08/04/2010 22:33

#23789 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tavustavus »

Imaju li gdje 235 65 17 zimske? :sax:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#23790 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

kravamuzara wrote: 26/09/2023 15:07 Mora se navlaciti svapskom brendu, Conti dobar prvu sezonu dok je nov, kasnije kita, topi se ko maslac.
pa kako sam ja onda uspio 7god vozit i mozda 40 hiljada, nikad problema sa njima?

ljetne se lrebrzo trose iako su dobre
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#23791 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

Evolution_IV wrote: 27/09/2023 23:00
kravamuzara wrote: 26/09/2023 15:07 Mora se navlaciti svapskom brendu, Conti dobar prvu sezonu dok je nov, kasnije kita, topi se ko maslac.
pa kako sam ja onda uspio 7god vozit i mozda 40 hiljada, nikad problema sa njima?

ljetne se lrebrzo trose iako su dobre
Amarko ti si uvijek mimo svijeta :D
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#23792 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HelaS »

Evolution_IV wrote: 27/09/2023 23:00
kravamuzara wrote: 26/09/2023 15:07 Mora se navlaciti svapskom brendu, Conti dobar prvu sezonu dok je nov, kasnije kita, topi se ko maslac.
pa kako sam ja onda uspio 7god vozit i mozda 40 hiljada, nikad problema sa njima?

ljetne se lrebrzo trose iako su dobre
7 godina jednu gumu voziš :?
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#23793 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Ja sam na jednom autu vozio ts850, 6 ili 7 zima ne znam više, pisao sam ovdje i kačio slike guma. Ako vas detaljnije zanima nađite post.
Da se može voziti jednu sezonu neću ni komentirati.
Trenutno ljetne cpc6 dot 2018, odlične.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#23794 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

HelaS wrote: 27/09/2023 23:37
Evolution_IV wrote: 27/09/2023 23:00

pa kako sam ja onda uspio 7god vozit i mozda 40 hiljada, nikad problema sa njima?

ljetne se lrebrzo trose iako su dobre
7 godina jednu gumu voziš :?
pa ne prelazim toliko i skinem cim otopli, cim osjetim da nije to to mijenjam :)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#23795 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

HelaS wrote: 27/09/2023 23:37
Evolution_IV wrote: 27/09/2023 23:00

pa kako sam ja onda uspio 7god vozit i mozda 40 hiljada, nikad problema sa njima?

ljetne se lrebrzo trose iako su dobre
7 godina jednu gumu voziš :?
To moze samo mazda :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#23796 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Evolution_IV wrote: 28/09/2023 06:52
HelaS wrote: 27/09/2023 23:37

7 godina jednu gumu voziš :?
pa ne prelazim toliko i skinem cim otopli, cim osjetim da nije to to mijenjam :)
4 godine je neki maksimum. Nisi ti imao problema jer nije bilo takvih situacija. Ali kada se neshto desi, onda je kasno.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23797 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Gdje piše da je 4 godine maksimum?

Ispravno skladištene gume dok nisu u upotrebi, kao i ispravno napuhane dok jesu, mogu trajati 10 godina.

To su čak i iz Michelina sami rekli.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#23798 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emotivac »

Ma pusti ti rekla-kazala, ta guma od 10 godina je "plastika", a ne guma. Bio bogtinental, a ne tamo neki michelin... Max 4-5 godina.
Ako ne vjeruješ, nađi neku gumu staru 10 godina pa ćeš vidjeti. Da ne znam ti ja kako se skladišti.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#23799 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

skafiskafsnjak wrote: 28/09/2023 06:55
HelaS wrote: 27/09/2023 23:37

7 godina jednu gumu voziš :?
To moze samo mazda :D
aha aha, zadnje mi unisti jer je fabricki nagib zadnjih tockova -2.5 nazad :lol: :run:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#23800 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

emotivac wrote: 28/09/2023 07:50 Ma pusti ti rekla-kazala, ta guma od 10 godina je "plastika", a ne guma. Bio bogtinental, a ne tamo neki michelin... Max 4-5 godina.
Ako ne vjeruješ, nađi neku gumu staru 10 godina pa ćeš vidjeti. Da ne znam ti ja kako se skladišti.
:-)

to sto ti pricas pije vode ako se voze ljeti, ne znam o kakvoj plastici pricas(mozda ako su smecarske gume, aka najeftinije), ja nisam osjetio do prosle godine pad perfomansi, po kisi i buci guma najvise..
Post Reply