Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#23701 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

Sailun ljetne. Nisam primjetio probleme pri kočenju, ali pri motanju u gradu prilično škripe.
noviclan
Posts: 15011
Joined: 31/10/2013 06:48

#23702 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

Kazu da su dobre dvije tri sezone e saad
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#23703 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

Pa i ja sam ih kupio zbog preporuke od 2-3 čovjeka. Samo su mi oni hvalili zimske, a ja kupio ljetne. :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51435
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23704 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Sailun trenutno bestbuy..za zimu. :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 16920
Joined: 12/12/2011 11:28

#23705 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

Optimist wrote: 13/09/2023 14:31 Total trade, Sailun 205 55 R16 88 KM.
Zivjela kina. :D
Bice to novi standard za solidnu gumu. Sailun, Sunfull, Ling Long, Kingstar, Roadstar.
Uostalom, već su zavladali u autobuskom i kamionakom programu.
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#23706 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Ima na ekupi ok ponuda i popust 20 posto ali na neku čudnu karticu
Mada je još rano
Naslovnica
Posts: 35451
Joined: 20/03/2013 15:38

#23707 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

ElRe wrote: 13/09/2023 19:06
Optimist wrote: 13/09/2023 14:31 Total trade, Sailun 205 55 R16 88 KM.
Zivjela kina. :D
Bice to novi standard za solidnu gumu. Sailun, Sunfull, Ling Long, Kingstar, Roadstar.
Uostalom, već su zavladali u autobuskom i kamionakom programu.
Joj, nekako sam skloniji platiti Savu duplo skuplje od ovih čungalunga kineza.
Možda su u pitanju predrasude.
User avatar
mirota
Posts: 4673
Joined: 11/01/2018 11:42

#23708 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mirota »

Naslovnica wrote: 13/09/2023 19:26
ElRe wrote: 13/09/2023 19:06

Bice to novi standard za solidnu gumu. Sailun, Sunfull, Ling Long, Kingstar, Roadstar.
Uostalom, već su zavladali u autobuskom i kamionakom programu.
Joj, nekako sam skloniji platiti Savu duplo skuplje od ovih čungalunga kineza.
Možda su u pitanju predrasude.
ako se pravi u Srbiji jako je dobra..
Naslovnica
Posts: 35451
Joined: 20/03/2013 15:38

#23709 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

mirota wrote: 13/09/2023 20:03
Naslovnica wrote: 13/09/2023 19:26
Joj, nekako sam skloniji platiti Savu duplo skuplje od ovih čungalunga kineza.
Možda su u pitanju predrasude.
ako se pravi u Srbiji jako je dobra..
Ko, kinez?
Po čemu?
Pokaz'o se bolji od Trayala? :gunjastajl:
User avatar
ElRe
Posts: 16920
Joined: 12/12/2011 11:28

#23710 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

Naslovnica
Posts: 35451
Joined: 20/03/2013 15:38

#23711 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

Image
Vala da su džaba...
c0de
Posts: 539
Joined: 27/05/2009 11:28

#23712 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by c0de »

drug_profi wrote: 13/09/2023 01:05 Znaš kako je to. Nema loše gume, ima samo loših vozača.
To je uprošteno rečeno.
Stvar je da svaka guma ima svoje limite i negdje su niži negdje viši.
Vozač mora da ih otkrije i da se ravna prema njima.
Sa lošijom gumom ćeš proći sve što i sa boljom - samo sporije.
Bas tako :thumbup:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#23713 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Leon16v »

Šta je ovo :shock: Forumaši smrtni protivnici kineza, udarili po kinezima ovu sezonu, moglo bi biti savijenih bandera :D
zippo993
Posts: 65
Joined: 26/01/2020 21:23

#23714 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by zippo993 »

nitro_90 wrote: 13/09/2023 17:08 Alpin 6 je trenutno na zimskom setu. Treca im je sezona ovu zimu. Ne bih ih opet uzeo, jer su touring, previse mi lelujaju u odnosu na ljetni Asymmetric 6, koja je brutalna guma. Ide Pilot Alpin ako bude Michelin.
Mozes li pojasniti ovo "previse mi lelujaju"? Na autu su mi dosle neke lijeve gume i imam osjecaj da mi je tesko drzati pravac, auto ide mrrrvicu lijevo ili desno. S trapom je sve ok, pa kontam da nije do guma.
Naslovnica
Posts: 35451
Joined: 20/03/2013 15:38

#23715 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

c0de wrote: 14/09/2023 09:47
drug_profi wrote: 13/09/2023 01:05 Znaš kako je to. Nema loše gume, ima samo loših vozača.
To je uprošteno rečeno.
Stvar je da svaka guma ima svoje limite i negdje su niži negdje viši.
Vozač mora da ih otkrije i da se ravna prema njima.
Sa lošijom gumom ćeš proći sve što i sa boljom - samo sporije.
Bas tako :thumbup:
Ne bih se baš složio, pogotovu kada se radi o usponu u zimskim uslovima.
Qrko ćeš se uspjeti popeti sa lošijom gumom, kada zašlajdra tu je otprilike i kraj.
A sasvim je sigurno da će prije zašlajdrati neki kinez u odnosu na nekog Contija&co.
O kočenju na mokrom, bljuzgi i sl da i ne govorimo. ZAto svi hvale kineze a po gradu čim prva kišica padne svi mile 20-30 km/h.
Apropo Mićka Alpin 6, nakon treće sezone sam ih prodao jer je bio osjetan drastičan pad performansi, totalno nepouzdana i loša. Na oko odlična šara, na dodir isto, ali karina na cesti. Krenuo na Bjelu prošle godine, onom novom cestom preko Grkarice, baš zabijelio u roku od 15 min. Zadnjih 200-300m ispod Maršala morao sam rikvercom da vozim. :lol:
Ovdje ne demantujem sam sebe, jer je Mićko bio odličan prve sezone (kada sam i prešao najviše kilometara), druge malo lošiji, treće niđe veze. Prešao sam minimalno 30k km, da ne lažem.
Čungalunga ne bi ni prve godine išao tamo gdje je Mićko pao nakon 3 godine i nekoliko desetina tisuća km.
User avatar
konektovan
Posts: 51435
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23716 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Naslovnica wrote: 14/09/2023 10:47
c0de wrote: 14/09/2023 09:47

Bas tako :thumbup:
Ne bih se baš složio, pogotovu kada se radi o usponu u zimskim uslovima.
Qrko ćeš se uspjeti popeti sa lošijom gumom, kada zašlajdra tu je otprilike i kraj.
A sasvim je sigurno da će prije zašlajdrati neki kinez u odnosu na nekog Contija&co.
O kočenju na mokrom, bljuzgi i sl da i ne govorimo. ZAto svi hvale kineze a po gradu čim prva kišica padne svi mile 20-30 km/h.
Apropo Mićka Alpin 6, nakon treće sezone sam ih prodao jer je bio osjetan drastičan pad performansi, totalno nepouzdana i loša. Na oko odlična šara, na dodir isto, ali karina na cesti. Krenuo na Bjelu prošle godine, onom novom cestom preko Grkarice, baš zabijelio u roku od 15 min. Zadnjih 200-300m ispod Maršala morao sam rikvercom da vozim. :lol:
Ovdje ne demantujem sam sebe, jer je Mićko bio odličan prve sezone (kada sam i prešao najviše kilometara), druge malo lošiji, treće niđe veze. Prešao sam minimalno 30k km, da ne lažem.
Čungalunga ne bi ni prve godine išao tamo gdje je Mićko pao nakon 3 godine i nekoliko desetina tisuća km.
Dok ne probas,..neces ni znati da li je moglo ili nije..

A ovo u vezi kise....pa, po gradu guzeljaju i ovi sa michelinom i sa linglongom isto...nije to do guma.
Naslovnica
Posts: 35451
Joined: 20/03/2013 15:38

#23717 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

konektovan wrote: 14/09/2023 11:04
Naslovnica wrote: 14/09/2023 10:47
Ne bih se baš složio, pogotovu kada se radi o usponu u zimskim uslovima.
Qrko ćeš se uspjeti popeti sa lošijom gumom, kada zašlajdra tu je otprilike i kraj.
A sasvim je sigurno da će prije zašlajdrati neki kinez u odnosu na nekog Contija&co.
O kočenju na mokrom, bljuzgi i sl da i ne govorimo. ZAto svi hvale kineze a po gradu čim prva kišica padne svi mile 20-30 km/h.
Apropo Mićka Alpin 6, nakon treće sezone sam ih prodao jer je bio osjetan drastičan pad performansi, totalno nepouzdana i loša. Na oko odlična šara, na dodir isto, ali karina na cesti. Krenuo na Bjelu prošle godine, onom novom cestom preko Grkarice, baš zabijelio u roku od 15 min. Zadnjih 200-300m ispod Maršala morao sam rikvercom da vozim. :lol:
Ovdje ne demantujem sam sebe, jer je Mićko bio odličan prve sezone (kada sam i prešao najviše kilometara), druge malo lošiji, treće niđe veze. Prešao sam minimalno 30k km, da ne lažem.
Čungalunga ne bi ni prve godine išao tamo gdje je Mićko pao nakon 3 godine i nekoliko desetina tisuća km.
Dok ne probas,..neces ni znati da li je moglo ili nije..

A ovo u vezi kise....pa, po gradu guzeljaju i ovi sa michelinom i sa linglongom isto...nije to do guma.
Vala neću ni probavati ove čungalunga.
Sava je najniže što se može ići. 8-)
Ako nemam petobu više za kvalitetnu i oprobanu gumu, onda i ne treba da vozim auto.
User avatar
konektovan
Posts: 51435
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23718 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Polahko,..vozices ti to uskoro.
Naslovnica
Posts: 35451
Joined: 20/03/2013 15:38

#23719 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

konektovan wrote: 14/09/2023 11:12 Polahko,..vozices ti to uskoro.
Sava i Tigar, ispod toga se ne ide. :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 51435
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23720 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Naslovnica wrote: 14/09/2023 11:34
konektovan wrote: 14/09/2023 11:12 Polahko,..vozices ti to uskoro.
Sava i Tigar, ispod toga se ne ide. :lol:
Ja sam misljenja da su ove sa istoka tu negdje s njima...
Naslovnica
Posts: 35451
Joined: 20/03/2013 15:38

#23721 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

konektovan wrote: 14/09/2023 11:39
Naslovnica wrote: 14/09/2023 11:34

Sava i Tigar, ispod toga se ne ide. :lol:
Ja sam misljenja da su ove sa istoka tu negdje s njima...
Taman.
Razlog više da se prije odlučim za Savu ili Tigra, nego za kineza.
User avatar
ElRe
Posts: 16920
Joined: 12/12/2011 11:28

#23722 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

Naslovnica wrote: 14/09/2023 11:34 Sava i Tigar, ispod toga se ne ide.
Sailun i Ling Long su vjerovatno bolji od Tigra :)
Od Save Perfecte mislim da nema gore gume.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#23723 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

zippo993 wrote: 14/09/2023 10:08
nitro_90 wrote: 13/09/2023 17:08 Alpin 6 je trenutno na zimskom setu. Treca im je sezona ovu zimu. Ne bih ih opet uzeo, jer su touring, previse mi lelujaju u odnosu na ljetni Asymmetric 6, koja je brutalna guma. Ide Pilot Alpin ako bude Michelin.
Mozes li pojasniti ovo "previse mi lelujaju"? Na autu su mi dosle neke lijeve gume i imam osjecaj da mi je tesko drzati pravac, auto ide mrrrvicu lijevo ili desno. S trapom je sve ok, pa kontam da nije do guma.
Nije na taj način da mi auto ide lijevo-desno, auto drži pravac. Nego osjetno lošije drže u zavojima, jer je Asymmetric 6 UHP a Alpin 6 touring guma, jel. Provjeri balansiranje guma.
User avatar
konektovan
Posts: 51435
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23724 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Naslovnica wrote: 14/09/2023 11:55
konektovan wrote: 14/09/2023 11:39

Ja sam misljenja da su ove sa istoka tu negdje s njima...
Taman.
Razlog više da se prije odlučim za Savu ili Tigra, nego za kineza.
Ali su kineske jeftinije od njih,..to zaboravljas, i to osjetno.
Ja sam u neki vakat kupovso savu s3, hp..za 85 KM, sad je oko 150 KM. Guma nije postala bolja, izdrzljivija, nista..samo je poskupila.
zippo993
Posts: 65
Joined: 26/01/2020 21:23

#23725 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by zippo993 »

nitro_90 wrote: 14/09/2023 12:16
zippo993 wrote: 14/09/2023 10:08

Mozes li pojasniti ovo "previse mi lelujaju"? Na autu su mi dosle neke lijeve gume i imam osjecaj da mi je tesko drzati pravac, auto ide mrrrvicu lijevo ili desno. S trapom je sve ok, pa kontam da nije do guma.
Nije na taj način da mi auto ide lijevo-desno, auto drži pravac. Nego osjetno lošije drže u zavojima, jer je Asymmetric 6 UHP a Alpin 6 touring guma, jel. Provjeri balansiranje guma.
A ok, skontao. Vidis, balans nisam provjeravao. Ne trese mi na brzinama preko 100kmh, kontam tu bi vidio je li los balans.
Post Reply