Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#47426 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

drug_profi wrote: 29/06/2023 22:19
konektovan wrote: 29/06/2023 17:24

Oba su turbo....
Ovaj 2,0 je onda starija tehnologija sa 90 hp dizel sa turbom.
Tu kubikaza daje maksimalan obrtni momenat na nizem broju obrtaja zahvaljujuci zapremini motora.
Da bi manji motor postigao isti obrtni momenat mora jednostavno to biti na vecem broju obrtaja, jer radna zapremina cini svoje.
Haj provjeri pa javi..
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#47427 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Broly_the_Legend wrote: 29/06/2023 21:03
Throttle wrote: 29/06/2023 20:25

Da nisi iz Zenice, siva :D
Jesam, jedna jedina u Zenici, a mozda ih ima par u Bosni. Cini mi se da je bila i jedna crna, al ne vidjam je neko vrijeme. :D
Dok je zet dero Carismu do Sarajeva i nazad nije štucala :D
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#47428 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by xPaco1337 »

Znal netko gdje ima nabavit ove žabice za Peugeot za ucvrscavanje pragova ? Na OLX nisam mogao naci i po stranicama raznim, vecinom samo u Srbiji sam vidio da ima.

Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47429 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

konektovan wrote: 29/06/2023 22:28
drug_profi wrote: 29/06/2023 22:19

Ovaj 2,0 je onda starija tehnologija sa 90 hp dizel sa turbom.
Tu kubikaza daje maksimalan obrtni momenat na nizem broju obrtaja zahvaljujuci zapremini motora.
Da bi manji motor postigao isti obrtni momenat mora jednostavno to biti na vecem broju obrtaja, jer radna zapremina cini svoje.
Haj provjeri pa javi..
Nemam sta provjeravat. Obrtni momenat na modernijem motoru sa vise hp moze biti veci, ali je pitanje u kojem rasponu dolazi.
Uvijek je motor vece zapremine fleksibilniji i snazniji na nizim obrtajima u tzv "turbo rupi".
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#47430 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

drug_profi wrote: 29/06/2023 23:16
konektovan wrote: 29/06/2023 22:28

Haj provjeri pa javi..
Nemam sta provjeravat. Obrtni momenat na modernijem motoru sa vise hp moze biti veci, ali je pitanje u kojem rasponu dolazi.
Uvijek je motor vece zapremine fleksibilniji i snazniji na nizim obrtajima u tzv "turbo rupi".
Pa dobro covjece,..jesi li provjerio? Mani se suplje
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47431 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

konektovan wrote: 29/06/2023 23:47
drug_profi wrote: 29/06/2023 23:16

Nemam sta provjeravat. Obrtni momenat na modernijem motoru sa vise hp moze biti veci, ali je pitanje u kojem rasponu dolazi.
Uvijek je motor vece zapremine fleksibilniji i snazniji na nizim obrtajima u tzv "turbo rupi".
Pa dobro covjece,..jesi li provjerio? Mani se suplje
Nisam, zasto bih provjeravao? Nema tog podatka u specifikacijama. Ima samo max torq na min. rpm.
Ne znamo koliki je torq na obrtajima ispod optimalnih.
Govorim dakle sto mislim da znam. Mozda sam u krivu, ali moje je da kazem.
Uzmi dva motora atmosferca bez turba. 2.0 i 1.6. Koji ima veci obrtni momenat?
E kad imas niske obrtaje na turbu, njegov doprinos je minimalan ili nikakav te je tu vaznija snaga zapremine.
Ako specifikacija kaze da naprimjer jedan ima 200 kN na 2000 rpm, a drugi da ima 210 kN na 1800, ne znaci da ovaj sto je jaci u optimalnom rasponu daje vise obrtnog momenta na npr. 1500 rpm. Ne mozemo znati jer nema podataka. Imamo samo prostu logiku da je veci motor fleksibilniji i snazniji na manjim obrtajima.
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#47432 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Broly_the_Legend »

Throttle wrote: 29/06/2023 22:39
Broly_the_Legend wrote: 29/06/2023 21:03

Jesam, jedna jedina u Zenici, a mozda ih ima par u Bosni. Cini mi se da je bila i jedna crna, al ne vidjam je neko vrijeme. :D
Dok je zet dero Carismu do Sarajeva i nazad nije štucala :D
Poslije 21 godine mora malo i prostucat. Ali ja sam u globalu zadovoljan osim evo ove stvari koja me tegobi. :D
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#47433 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

drug_profi wrote: 30/06/2023 00:24
konektovan wrote: 29/06/2023 23:47

Pa dobro covjece,..jesi li provjerio? Mani se suplje
Nisam, zasto bih provjeravao? Nema tog podatka u specifikacijama. Ima samo max torq na min. rpm.
Ne znamo koliki je torq na obrtajima ispod optimalnih.
Govorim dakle sto mislim da znam. Mozda sam u krivu, ali moje je da kazem.
Uzmi dva motora atmosferca bez turba. 2.0 i 1.6. Koji ima veci obrtni momenat?
E kad imas niske obrtaje na turbu, njegov doprinos je minimalan ili nikakav te je tu vaznija snaga zapremine.
Ako specifikacija kaze da naprimjer jedan ima 200 kN na 2000 rpm, a drugi da ima 210 kN na 1800, ne znaci da ovaj sto je jaci u optimalnom rasponu daje vise obrtnog momenta na npr. 1500 rpm. Ne mozemo znati jer nema podataka. Imamo samo prostu logiku da je veci motor fleksibilniji i snazniji na manjim obrtajima.
Generalno da, ali ako su motori iz iste generacije.
Ubrizgavanje, turbo s varijabilnom geometrijim ili bez nje, intercooler or not...

Ako su motori jako slicni, onda mozemo reci da ce veci imati i veci momenat.

Vec sada ima motora sa 1500 kubika sa vise snage i momenta od turbo motora iz ranijih 2000ih ili kasnih 90ih.
prankster
Posts: 250
Joined: 04/12/2020 02:06

#47434 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by prankster »

Preporuka vrhunskog limara, Sarajevo?
Static-X
Posts: 2759
Joined: 23/07/2009 14:50

#47435 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Static-X »

Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.

E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#47436 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Nikada se u leru ne spustaj ubaci i u cetvrtu ali u leru ne
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47437 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

Static-X wrote: 30/06/2023 03:41 Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.

E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
sto nas pitas kad vec sve znas.... niz bradinu ti u "neutralnoj" al dobro se zaleti em sto ces ti ustedit goriva em sto cemo mi zraka :thumbup:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47438 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

prankster wrote: 30/06/2023 02:23 Preporuka vrhunskog limara, Sarajevo?
u Minhenu je
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#47439 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Stedi gorivo cojk, nemojte tako.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#47440 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Static-X wrote: 30/06/2023 03:41 Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.

E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
FYI i za sve druge, automobili bez karburatora, manje više svi u zadnjih 25 godina, kada kočite motorom ne troše ništa goriva.

Baš me interesuje što si ga vozio nizbrdo u N, i imaš sreće što su ti kočnice izdržale. Takvi kao ti obično na teži način nauče šta je brake-fade.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1797
Joined: 11/06/2011 07:36

#47441 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Kiki_Musampa »

Static-X wrote: 30/06/2023 03:41 Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.

E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
Kakav recept za crnu hroniku... Zavisi od nizbrdice,auto bi trebalo biti u trećoj većinom. Ako tako nastaviš voziti,najvjerovatniji scenario jeste da će ti se kočnice pregrijati, jer cijeli spust ti je noga na kočnici, te da ćeš završiti u bankini,brdu,provaliji itd. Ako ti se ugasi auto,nakon dva-tri kočenja,kočnice prestaju raditi. U
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#47442 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Kiki_Musampa wrote: 30/06/2023 08:28
Static-X wrote: 30/06/2023 03:41 Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.

E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
Kakav recept za crnu hroniku... Zavisi od nizbrdice,auto bi trebalo biti u trećoj većinom. Ako tako nastaviš voziti,najvjerovatniji scenario jeste da će ti se kočnice pregrijati, jer cijeli spust ti je noga na kočnici, te da ćeš završiti u bankini,brdu,provaliji itd. Ako ti se ugasi auto,nakon dva-tri kočenja,kočnice prestaju raditi. U
Misliš u zaštitnoj ogradi, ili niz bankinu u provaliju :mrgreen:
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#47443 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

Ne bi trebao voziti u leru nizbrdo, ali mislim da to ne bi trebao biti razlog da auto prestane da vuče.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1797
Joined: 11/06/2011 07:36

#47444 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Kiki_Musampa »

EFD22 wrote: 30/06/2023 08:31
Kiki_Musampa wrote: 30/06/2023 08:28

Kakav recept za crnu hroniku... Zavisi od nizbrdice,auto bi trebalo biti u trećoj većinom. Ako tako nastaviš voziti,najvjerovatniji scenario jeste da će ti se kočnice pregrijati, jer cijeli spust ti je noga na kočnici, te da ćeš završiti u bankini,brdu,provaliji itd. Ako ti se ugasi auto,nakon dva-tri kočenja,kočnice prestaju raditi. U
Misliš u zaštitnoj ogradi, ili niz bankinu u provaliju :mrgreen:
U pravu si. Ja sam uvijek smatrao onu metalnu ogradu bankinom :thumbup: Valjda mi od oca ostalo,znam da je on to tako zvao.
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#47445 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

EFD22 wrote: 30/06/2023 08:27
Static-X wrote: 30/06/2023 03:41 Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.

E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
FYI i za sve druge, automobili bez karburatora, manje više svi u zadnjih 25 godina, kada kočite motorom ne troše ništa goriva.

Baš me interesuje što si ga vozio nizbrdo u N, i imaš sreće što su ti kočnice izdržale. Takvi kao ti obično na teži način nauče šta je brake-fade.
Možda je htio da vidi ima li života poslije smrti.
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#47446 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

hopi wrote: 30/06/2023 08:50 Ne bi trebao voziti u leru nizbrdo, ali mislim da to ne bi trebao biti razlog da auto prestane da vuče.
Ko zna šta se u automatskom mjenjaču desi kad se kreće nekom malo većom brzinom (>40 km/h vjerovatno) i ubaci u D. Možda neki zaštitni mehanizam, možda je u pokušaju da uštedi gorivo (zbog toga voze u neutralnom položaju mjenjača nizbrdo) vozio na niskim obrtajima i zagušio DPF ili ko zna šta.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#47447 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

Qwerty1234 wrote: 30/06/2023 01:22
drug_profi wrote: 30/06/2023 00:24

Nisam, zasto bih provjeravao? Nema tog podatka u specifikacijama. Ima samo max torq na min. rpm.
Ne znamo koliki je torq na obrtajima ispod optimalnih.
Govorim dakle sto mislim da znam. Mozda sam u krivu, ali moje je da kazem.
Uzmi dva motora atmosferca bez turba. 2.0 i 1.6. Koji ima veci obrtni momenat?
E kad imas niske obrtaje na turbu, njegov doprinos je minimalan ili nikakav te je tu vaznija snaga zapremine.
Ako specifikacija kaze da naprimjer jedan ima 200 kN na 2000 rpm, a drugi da ima 210 kN na 1800, ne znaci da ovaj sto je jaci u optimalnom rasponu daje vise obrtnog momenta na npr. 1500 rpm. Ne mozemo znati jer nema podataka. Imamo samo prostu logiku da je veci motor fleksibilniji i snazniji na manjim obrtajima.
Generalno da, ali ako su motori iz iste generacije.
Ubrizgavanje, turbo s varijabilnom geometrijim ili bez nje, intercooler or not...

Ako su motori jako slicni, onda mozemo reci da ce veci imati i veci momenat.

Vec sada ima motora sa 1500 kubika sa vise snage i momenta od turbo motora iz ranijih 2000ih ili kasnih 90ih.
Dovoljno je da odziv gasa softverski osakacen zbog eko norme i nominalno vrlo jako auto se cini sporim.
User avatar
nepass1
Posts: 14673
Joined: 06/07/2017 07:35

#47448 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

Pitanje za sve ne samo mehanicare
Iz kojeg razloga auto koje je 2014/15 godiste mozda i mladje nema zadnje pojaseve? Kaze izvadjeni, meni to nema logike da neko vadi pojas. Nisam vidio auto. Opel je u pitanju.
Evo tri dana dumam. Kontam da nije dostavno pa naknadno ubaceno zadnje sjediste ali auto je suv je li mokka nmg se sjetiti.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47449 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Što bi ih neko vadio?
User avatar
nepass1
Posts: 14673
Joined: 06/07/2017 07:35

#47450 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

drug_profi wrote: 30/06/2023 10:29 Što bi ih neko vadio?
To se i ja pitam. Nema nikakvog smisla. Eventualno da ne pisti kad nisi vezan?!.
Post Reply