Haj provjeri pa javi..drug_profi wrote: ↑29/06/2023 22:19Ovaj 2,0 je onda starija tehnologija sa 90 hp dizel sa turbom.
Tu kubikaza daje maksimalan obrtni momenat na nizem broju obrtaja zahvaljujuci zapremini motora.
Da bi manji motor postigao isti obrtni momenat mora jednostavno to biti na vecem broju obrtaja, jer radna zapremina cini svoje.
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- konektovan
- Posts: 51387
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#47426 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#47427 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dok je zet dero Carismu do Sarajeva i nazad nije štucalaBroly_the_Legend wrote: ↑29/06/2023 21:03Jesam, jedna jedina u Zenici, a mozda ih ima par u Bosni. Cini mi se da je bila i jedna crna, al ne vidjam je neko vrijeme.![]()
- xPaco1337
- Posts: 2589
- Joined: 30/09/2020 14:34
#47428 Re: Pitamo Mehanicare ?
Znal netko gdje ima nabavit ove žabice za Peugeot za ucvrscavanje pragova ? Na OLX nisam mogao naci i po stranicama raznim, vecinom samo u Srbiji sam vidio da ima.


- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#47429 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nemam sta provjeravat. Obrtni momenat na modernijem motoru sa vise hp moze biti veci, ali je pitanje u kojem rasponu dolazi.konektovan wrote: ↑29/06/2023 22:28Haj provjeri pa javi..drug_profi wrote: ↑29/06/2023 22:19
Ovaj 2,0 je onda starija tehnologija sa 90 hp dizel sa turbom.
Tu kubikaza daje maksimalan obrtni momenat na nizem broju obrtaja zahvaljujuci zapremini motora.
Da bi manji motor postigao isti obrtni momenat mora jednostavno to biti na vecem broju obrtaja, jer radna zapremina cini svoje.
Uvijek je motor vece zapremine fleksibilniji i snazniji na nizim obrtajima u tzv "turbo rupi".
- konektovan
- Posts: 51387
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#47430 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa dobro covjece,..jesi li provjerio? Mani se supljedrug_profi wrote: ↑29/06/2023 23:16Nemam sta provjeravat. Obrtni momenat na modernijem motoru sa vise hp moze biti veci, ali je pitanje u kojem rasponu dolazi.
Uvijek je motor vece zapremine fleksibilniji i snazniji na nizim obrtajima u tzv "turbo rupi".
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#47431 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nisam, zasto bih provjeravao? Nema tog podatka u specifikacijama. Ima samo max torq na min. rpm.konektovan wrote: ↑29/06/2023 23:47Pa dobro covjece,..jesi li provjerio? Mani se supljedrug_profi wrote: ↑29/06/2023 23:16
Nemam sta provjeravat. Obrtni momenat na modernijem motoru sa vise hp moze biti veci, ali je pitanje u kojem rasponu dolazi.
Uvijek je motor vece zapremine fleksibilniji i snazniji na nizim obrtajima u tzv "turbo rupi".
Ne znamo koliki je torq na obrtajima ispod optimalnih.
Govorim dakle sto mislim da znam. Mozda sam u krivu, ali moje je da kazem.
Uzmi dva motora atmosferca bez turba. 2.0 i 1.6. Koji ima veci obrtni momenat?
E kad imas niske obrtaje na turbu, njegov doprinos je minimalan ili nikakav te je tu vaznija snaga zapremine.
Ako specifikacija kaze da naprimjer jedan ima 200 kN na 2000 rpm, a drugi da ima 210 kN na 1800, ne znaci da ovaj sto je jaci u optimalnom rasponu daje vise obrtnog momenta na npr. 1500 rpm. Ne mozemo znati jer nema podataka. Imamo samo prostu logiku da je veci motor fleksibilniji i snazniji na manjim obrtajima.
- Broly_the_Legend
- Posts: 382
- Joined: 17/11/2012 20:33
- Location: Gravity room
#47432 Re: Pitamo Mehanicare ?
Poslije 21 godine mora malo i prostucat. Ali ja sam u globalu zadovoljan osim evo ove stvari koja me tegobi.Throttle wrote: ↑29/06/2023 22:39Dok je zet dero Carismu do Sarajeva i nazad nije štucalaBroly_the_Legend wrote: ↑29/06/2023 21:03
Jesam, jedna jedina u Zenici, a mozda ih ima par u Bosni. Cini mi se da je bila i jedna crna, al ne vidjam je neko vrijeme.![]()
![]()
-
Qwerty1234
- Posts: 1277
- Joined: 27/05/2021 09:57
#47433 Re: Pitamo Mehanicare ?
Generalno da, ali ako su motori iz iste generacije.drug_profi wrote: ↑30/06/2023 00:24Nisam, zasto bih provjeravao? Nema tog podatka u specifikacijama. Ima samo max torq na min. rpm.
Ne znamo koliki je torq na obrtajima ispod optimalnih.
Govorim dakle sto mislim da znam. Mozda sam u krivu, ali moje je da kazem.
Uzmi dva motora atmosferca bez turba. 2.0 i 1.6. Koji ima veci obrtni momenat?
E kad imas niske obrtaje na turbu, njegov doprinos je minimalan ili nikakav te je tu vaznija snaga zapremine.
Ako specifikacija kaze da naprimjer jedan ima 200 kN na 2000 rpm, a drugi da ima 210 kN na 1800, ne znaci da ovaj sto je jaci u optimalnom rasponu daje vise obrtnog momenta na npr. 1500 rpm. Ne mozemo znati jer nema podataka. Imamo samo prostu logiku da je veci motor fleksibilniji i snazniji na manjim obrtajima.
Ubrizgavanje, turbo s varijabilnom geometrijim ili bez nje, intercooler or not...
Ako su motori jako slicni, onda mozemo reci da ce veci imati i veci momenat.
Vec sada ima motora sa 1500 kubika sa vise snage i momenta od turbo motora iz ranijih 2000ih ili kasnih 90ih.
-
prankster
- Posts: 250
- Joined: 04/12/2020 02:06
#47434 Re: Pitamo Mehanicare ?
Preporuka vrhunskog limara, Sarajevo?
-
Static-X
- Posts: 2759
- Joined: 23/07/2009 14:50
#47435 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.
E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.
E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
-
noviclan
- Posts: 15008
- Joined: 31/10/2013 06:48
#47436 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nikada se u leru ne spustaj ubaci i u cetvrtu ali u leru ne
- skrbavi-admin
- Posts: 7097
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#47437 Re: Pitamo Mehanicare ?
sto nas pitas kad vec sve znas.... niz bradinu ti u "neutralnoj" al dobro se zaleti em sto ces ti ustedit goriva em sto cemo mi zrakaStatic-X wrote: ↑30/06/2023 03:41 Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.
E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
- skrbavi-admin
- Posts: 7097
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#47439 Re: Pitamo Mehanicare ?
Stedi gorivo cojk, nemojte tako.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#47440 Re: Pitamo Mehanicare ?
FYI i za sve druge, automobili bez karburatora, manje više svi u zadnjih 25 godina, kada kočite motorom ne troše ništa goriva.Static-X wrote: ↑30/06/2023 03:41 Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.
E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
Baš me interesuje što si ga vozio nizbrdo u N, i imaš sreće što su ti kočnice izdržale. Takvi kao ti obično na teži način nauče šta je brake-fade.
- Kiki_Musampa
- Posts: 1797
- Joined: 11/06/2011 07:36
#47441 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kakav recept za crnu hroniku... Zavisi od nizbrdice,auto bi trebalo biti u trećoj većinom. Ako tako nastaviš voziti,najvjerovatniji scenario jeste da će ti se kočnice pregrijati, jer cijeli spust ti je noga na kočnici, te da ćeš završiti u bankini,brdu,provaliji itd. Ako ti se ugasi auto,nakon dva-tri kočenja,kočnice prestaju raditi. UStatic-X wrote: ↑30/06/2023 03:41 Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.
E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#47442 Re: Pitamo Mehanicare ?
Misliš u zaštitnoj ogradi, ili niz bankinu u provalijuKiki_Musampa wrote: ↑30/06/2023 08:28Kakav recept za crnu hroniku... Zavisi od nizbrdice,auto bi trebalo biti u trećoj većinom. Ako tako nastaviš voziti,najvjerovatniji scenario jeste da će ti se kočnice pregrijati, jer cijeli spust ti je noga na kočnici, te da ćeš završiti u bankini,brdu,provaliji itd. Ako ti se ugasi auto,nakon dva-tri kočenja,kočnice prestaju raditi. UStatic-X wrote: ↑30/06/2023 03:41 Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.
E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
- hopi
- Posts: 7255
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#47443 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne bi trebao voziti u leru nizbrdo, ali mislim da to ne bi trebao biti razlog da auto prestane da vuče.
- Kiki_Musampa
- Posts: 1797
- Joined: 11/06/2011 07:36
#47444 Re: Pitamo Mehanicare ?
U pravu si. Ja sam uvijek smatrao onu metalnu ogradu bankinomEFD22 wrote: ↑30/06/2023 08:31Misliš u zaštitnoj ogradi, ili niz bankinu u provalijuKiki_Musampa wrote: ↑30/06/2023 08:28
Kakav recept za crnu hroniku... Zavisi od nizbrdice,auto bi trebalo biti u trećoj većinom. Ako tako nastaviš voziti,najvjerovatniji scenario jeste da će ti se kočnice pregrijati, jer cijeli spust ti je noga na kočnici, te da ćeš završiti u bankini,brdu,provaliji itd. Ako ti se ugasi auto,nakon dva-tri kočenja,kočnice prestaju raditi. U![]()
- Laplace
- Posts: 14684
- Joined: 19/11/2012 18:37
#47445 Re: Pitamo Mehanicare ?
Možda je htio da vidi ima li života poslije smrti.EFD22 wrote: ↑30/06/2023 08:27FYI i za sve druge, automobili bez karburatora, manje više svi u zadnjih 25 godina, kada kočite motorom ne troše ništa goriva.Static-X wrote: ↑30/06/2023 03:41 Vise pitanje iz radoznalosti.
Iznajmio ja chevrolete lacetti, i zajmim ga preko romanije, i kako sam se spustao niz romaniju, ja ga vecinu vremena vozio u neutralnoj.
Ali mi se desilo par puta, nakon duzeg spustanja niz brdo kada ubacim u brzinu i dam gas, auto jednostavno nece nikako da vuce. Morao sam da se ukrajcim uz cestu, ugasim auto, pa ga ponovo upalim da bio mogao nastaviti put.
E sad jel ovo do mene jer sam ga vozio u neutralnoj ili nesto nije uredu sa auto?
Baš me interesuje što si ga vozio nizbrdo u N, i imaš sreće što su ti kočnice izdržale. Takvi kao ti obično na teži način nauče šta je brake-fade.
- Laplace
- Posts: 14684
- Joined: 19/11/2012 18:37
#47446 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ko zna šta se u automatskom mjenjaču desi kad se kreće nekom malo većom brzinom (>40 km/h vjerovatno) i ubaci u D. Možda neki zaštitni mehanizam, možda je u pokušaju da uštedi gorivo (zbog toga voze u neutralnom položaju mjenjača nizbrdo) vozio na niskim obrtajima i zagušio DPF ili ko zna šta.
- kravamuzara
- Posts: 10206
- Joined: 15/03/2022 11:18
#47447 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dovoljno je da odziv gasa softverski osakacen zbog eko norme i nominalno vrlo jako auto se cini sporim.Qwerty1234 wrote: ↑30/06/2023 01:22Generalno da, ali ako su motori iz iste generacije.drug_profi wrote: ↑30/06/2023 00:24
Nisam, zasto bih provjeravao? Nema tog podatka u specifikacijama. Ima samo max torq na min. rpm.
Ne znamo koliki je torq na obrtajima ispod optimalnih.
Govorim dakle sto mislim da znam. Mozda sam u krivu, ali moje je da kazem.
Uzmi dva motora atmosferca bez turba. 2.0 i 1.6. Koji ima veci obrtni momenat?
E kad imas niske obrtaje na turbu, njegov doprinos je minimalan ili nikakav te je tu vaznija snaga zapremine.
Ako specifikacija kaze da naprimjer jedan ima 200 kN na 2000 rpm, a drugi da ima 210 kN na 1800, ne znaci da ovaj sto je jaci u optimalnom rasponu daje vise obrtnog momenta na npr. 1500 rpm. Ne mozemo znati jer nema podataka. Imamo samo prostu logiku da je veci motor fleksibilniji i snazniji na manjim obrtajima.
Ubrizgavanje, turbo s varijabilnom geometrijim ili bez nje, intercooler or not...
Ako su motori jako slicni, onda mozemo reci da ce veci imati i veci momenat.
Vec sada ima motora sa 1500 kubika sa vise snage i momenta od turbo motora iz ranijih 2000ih ili kasnih 90ih.
- nepass1
- Posts: 14670
- Joined: 06/07/2017 07:35
#47448 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pitanje za sve ne samo mehanicare
Iz kojeg razloga auto koje je 2014/15 godiste mozda i mladje nema zadnje pojaseve? Kaze izvadjeni, meni to nema logike da neko vadi pojas. Nisam vidio auto. Opel je u pitanju.
Evo tri dana dumam. Kontam da nije dostavno pa naknadno ubaceno zadnje sjediste ali auto je suv je li mokka nmg se sjetiti.
Iz kojeg razloga auto koje je 2014/15 godiste mozda i mladje nema zadnje pojaseve? Kaze izvadjeni, meni to nema logike da neko vadi pojas. Nisam vidio auto. Opel je u pitanju.
Evo tri dana dumam. Kontam da nije dostavno pa naknadno ubaceno zadnje sjediste ali auto je suv je li mokka nmg se sjetiti.
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#47449 Re: Pitamo Mehanicare ?
Što bi ih neko vadio?
- nepass1
- Posts: 14670
- Joined: 06/07/2017 07:35
#47450 Re: Pitamo Mehanicare ?
To se i ja pitam. Nema nikakvog smisla. Eventualno da ne pisti kad nisi vezan?!.
