Svaki cestit mehanicar ce ocijeniti da li je vrijeme za zamjenu. Ne bi trebalo jos biti ako se ne cuje, iako je uobicajeni perod zamjene na kilometrazi izmedju 110 i 180K.canvra888 wrote: ↑29/06/2023 14:36 Od roditelja Opel Corsa D 2011. 1.2b XER, prešla originalnih 143 000 km, da li bi se trebao lanac mijenjati? U servisnoj naravno ništa ne piše glede toga jer nije ni predviđena zamjena, ali s obzirom da je simplex, trebalo bi to eventualno promijeniti.
Ja sam osluškivao na prvim paljenjima ujutro, ne čuje se da zvekeće, mada ne znam koliko je sigurno pouzdati se u to da će početi davati zvukove kad dođe vrijeme zamjene, znalo je ljudima pucati i bez toga.
Šta vi kontate?
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#47401 Re: Pitamo Mehanicare ?
- canvra888
- Posts: 9172
- Joined: 09/07/2021 15:03
#47402 Re: Pitamo Mehanicare ?
drug_profi wrote: ↑29/06/2023 14:53Svaki cestit mehanicar ce ocijeniti da li je vrijeme za zamjenu. Ne bi trebalo jos biti ako se ne cuje, iako je uobicajeni perod zamjene na kilometrazi izmedju 110 i 180K.canvra888 wrote: ↑29/06/2023 14:36 Od roditelja Opel Corsa D 2011. 1.2b XER, prešla originalnih 143 000 km, da li bi se trebao lanac mijenjati? U servisnoj naravno ništa ne piše glede toga jer nije ni predviđena zamjena, ali s obzirom da je simplex, trebalo bi to eventualno promijeniti.
Ja sam osluškivao na prvim paljenjima ujutro, ne čuje se da zvekeće, mada ne znam koliko je sigurno pouzdati se u to da će početi davati zvukove kad dođe vrijeme zamjene, znalo je ljudima pucati i bez toga.
Šta vi kontate?
Prošlo ljeto na malom servisu kaže mehaničar da nema potrebe još, ali džaba, ne da šuhva mira
- liaar
- Posts: 3945
- Joined: 29/11/2016 11:09
- Location: Grad zabranjenog imena
- Grijem se na: na suze
- Vozim: francusku nakazu
- Contact:
#47403 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?
Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje
Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta
Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje
Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta
Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#47404 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa logično je da veća zapremina ima veći obrtni moment.
To se naročito osjeti na nižim obrtajima.
To se naročito osjeti na nižim obrtajima.
- canvra888
- Posts: 9172
- Joined: 09/07/2021 15:03
#47405 Re: Pitamo Mehanicare ?
I ja mislim da je to normalno sve.liaar wrote: ↑29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?
Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje
Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta
Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
Nisam vozio 1.5, ali jesam 1.6 hdi sa 120 i 115 ks i ista je priča, s tim što je još malo izraženija turbo rupa. Na P308 II proguli na 2000 obrtaja, dok na Focusu III čak i još malo kasnije, na oko 2100-2200 obrtaja.
Ali fino ide u turbo području
Last edited by canvra888 on 29/06/2023 15:55, edited 1 time in total.
- kravamuzara
- Posts: 10206
- Joined: 15/03/2022 11:18
#47406 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zavisi mnogo od eko norme, euro 5 dizeli su guzvali asfalt, novijima treba 500 obrtaja vise da krenu posteno.liaar wrote: ↑29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?
Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje
Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta
Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
Npr. 3.0TDI u A6 C7 pici vec od 1200, a u C8 "tek" od 1800.
I naravno pola litre zapremine nije mala razlika u tom tvom slucaju 1.5 vs 2.0.
- konektovan
- Posts: 51386
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#47407 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kako je logicno,..kad 1.5 hdi ima veci obrtni od 2.0 hdi...??drug_profi wrote: ↑29/06/2023 15:49 Pa logično je da veća zapremina ima veći obrtni moment.
To se naročito osjeti na nižim obrtajima.
- konektovan
- Posts: 51386
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#47408 Re: Pitamo Mehanicare ?
Momak,...ti ocito ne znas sta pises, bez uvrede..liaar wrote: ↑29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?
Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje
Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta
Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#47409 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ima u određenom intervalu obrtaja. Treba vidjeti krivulju momenta i snage i jednog i drugog motora, pa onda možemo pričati.konektovan wrote: ↑29/06/2023 16:02Kako je logicno,..kad 1.5 hdi ima veci obrtni od 2.0 hdi...??drug_profi wrote: ↑29/06/2023 15:49 Pa logično je da veća zapremina ima veći obrtni moment.
To se naročito osjeti na nižim obrtajima.
- konektovan
- Posts: 51386
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#47410 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nema se tu sta gledati...1.5 hdi je noviji motor,...tj.savremeniji, i logicno da je jaci. Ima vise KS. Ovaj 2.0 kojeg kolega spominje je prva generacija cr dizela, cini mi se bez intercoolera..mrtav konj, ako je iko vozio auto s tim motorom.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#47411 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sve bi ja vas natjerao da vozite 2.0 atmo benzince s ručnim mjenjačima.
Uzme turbodizela i onda nikad u životu ne pređe 1800rpm. To se po gradu gusla u petoj. I onda kaže začepio se.
Uzme turbodizela i onda nikad u životu ne pređe 1800rpm. To se po gradu gusla u petoj. I onda kaže začepio se.
- Broly_the_Legend
- Posts: 382
- Joined: 17/11/2012 20:33
- Location: Gravity room
#47412 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imam Mitsubishi Carismu 2002. godiste, 1.9 di-d 85 kw motor. Vec neko vrijeme mi se desava da pri ubrzanju izmedju 20-50 km, samo 1/2 brzina auto zatrza, isto kao da ga neko prikoci, cuje se neki zvuk kratko koji ovako ne mogu objasniti, isto da nesto zatrokira hajmo rec, i cim prodje to kratko auto dalje ide normalno. Ne desava se to stalno nego, mozda svako 5-10 ubrzanje, kako kad. Najgore je sto je to tako nasumicno, kad sam isao s majstorom po neke djelove pa da cuje i osjeti to, nije se desilo ni jednom.
Cisto me zanima ima li neko ideju sta bi moglo bit, nije mi jos doslo na red da to ispitujem, on mi kaze da moze bit egr ventil, na drugoj strani mozda turbina, hajd znaj.
Cisto me zanima ima li neko ideju sta bi moglo bit, nije mi jos doslo na red da to ispitujem, on mi kaze da moze bit egr ventil, na drugoj strani mozda turbina, hajd znaj.
- kravamuzara
- Posts: 10206
- Joined: 15/03/2022 11:18
#47413 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sto puta mi se desilo da me putnici pitaju jel ovo benzin je cesto saltam dizla i razvlacim do 3-3,5k
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#47415 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ha jakravamuzara wrote: ↑29/06/2023 16:42Sto puta mi se desilo da me putnici pitaju jel ovo benzin je cesto saltam dizla i razvlacim do 3-3,5k![]()
Hahaha tačno tako
- liaar
- Posts: 3945
- Joined: 29/11/2016 11:09
- Location: Grad zabranjenog imena
- Grijem se na: na suze
- Vozim: francusku nakazu
- Contact:
#47416 Re: Pitamo Mehanicare ?
Euro 6 je auto, 2019 godištekravamuzara wrote: ↑29/06/2023 15:53Zavisi mnogo od eko norme, euro 5 dizeli su guzvali asfalt, novijima treba 500 obrtaja vise da krenu posteno.liaar wrote: ↑29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?
Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje
Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta
Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
Npr. 3.0TDI u A6 C7 pici vec od 1200, a u C8 "tek" od 1800.
I naravno pola litre zapremine nije mala razlika u tom tvom slucaju 1.5 vs 2.0.
@konektovan što ja nemam pojma šta pišem? xd
I kad smo kod tog 2.0 90 ks bez interkulera iz prve generacije HDI motora, u 206 koju sam vozio je išao i više nego dobro za auto sa 90ks i 200-ak nM obrtnog
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#47417 Re: Pitamo Mehanicare ?
2.0 je bex turba jel tako?konektovan wrote: ↑29/06/2023 16:02Kako je logicno,..kad 1.5 hdi ima veci obrtni od 2.0 hdi...??drug_profi wrote: ↑29/06/2023 15:49 Pa logično je da veća zapremina ima veći obrtni moment.
To se naročito osjeti na nižim obrtajima.
I ako na 1.5 imas tzv. Turbo rupu onda nema turba tu i nema ni tog obrtnog momenta.
- kravamuzara
- Posts: 10206
- Joined: 15/03/2022 11:18
#47418 Re: Pitamo Mehanicare ?
2019. je vjerovatno 6d temp sa wltp testiranjem, nije ni cudo da je lijen.liaar wrote: ↑29/06/2023 17:16Euro 6 je auto, 2019 godištekravamuzara wrote: ↑29/06/2023 15:53
Zavisi mnogo od eko norme, euro 5 dizeli su guzvali asfalt, novijima treba 500 obrtaja vise da krenu posteno.
Npr. 3.0TDI u A6 C7 pici vec od 1200, a u C8 "tek" od 1800.
I naravno pola litre zapremine nije mala razlika u tom tvom slucaju 1.5 vs 2.0.
@konektovan što ja nemam pojma šta pišem? xd
I kad smo kod tog 2.0 90 ks bez interkulera iz prve generacije HDI motora, u 206 koju sam vozio je išao i više nego dobro za auto sa 90ks i 200-ak nM obrtnog
206 je skroz lagano auto, i to racunaj.
- konektovan
- Posts: 51386
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#47419 Re: Pitamo Mehanicare ?
Oba su turbo....drug_profi wrote: ↑29/06/2023 17:192.0 je bex turba jel tako?
I ako na 1.5 imas tzv. Turbo rupu onda nema turba tu i nema ni tog obrtnog momenta.
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#47420 Re: Pitamo Mehanicare ?
1.5dci 110ks ista stvar. Sa upaljenom klimom tek povuce iznad 2k obrtaja. Sasvim solidno ide unekom rasponu 2-3,5 hiljade.liaar wrote: ↑29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?
Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje
Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta
Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
Bez klime krene da vuce iznad 1500-1600.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#47421 Re: Pitamo Mehanicare ?
ista stvar i sa mazdom 1.6d 115ks , dosta lijeno ispod 1500 sa klimom, bez klime je drugi autoOptimist wrote: ↑29/06/2023 18:311.5dci 110ks ista stvar. Sa upaljenom klimom tek povuce iznad 2k obrtaja. Sasvim solidno ide unekom rasponu 2-3,5 hiljade.liaar wrote: ↑29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?
Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje
Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta
Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
Bez klime krene da vuce iznad 1500-1600.
i tacno @liaar , od 1800 poludi i vuce tako do 4000, vrti ga slobodno
-
Naslovnica
- Posts: 35422
- Joined: 20/03/2013 15:38
#47422 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod mene ne vuče sa klimom, a i bez nje je isto.
Doduše, gdje god krenemo dokotrljamo se nekako.
Doduše, gdje god krenemo dokotrljamo se nekako.
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#47423 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da nisi iz Zenice, sivaBroly_the_Legend wrote: ↑29/06/2023 16:22 Imam Mitsubishi Carismu 2002. godiste, 1.9 di-d 85 kw motor. Vec neko vrijeme mi se desava da pri ubrzanju izmedju 20-50 km, samo 1/2 brzina auto zatrza, isto kao da ga neko prikoci, cuje se neki zvuk kratko koji ovako ne mogu objasniti, isto da nesto zatrokira hajmo rec, i cim prodje to kratko auto dalje ide normalno. Ne desava se to stalno nego, mozda svako 5-10 ubrzanje, kako kad. Najgore je sto je to tako nasumicno, kad sam isao s majstorom po neke djelove pa da cuje i osjeti to, nije se desilo ni jednom.
Cisto me zanima ima li neko ideju sta bi moglo bit, nije mi jos doslo na red da to ispitujem, on mi kaze da moze bit egr ventil, na drugoj strani mozda turbina, hajd znaj.
- Broly_the_Legend
- Posts: 382
- Joined: 17/11/2012 20:33
- Location: Gravity room
#47424 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jesam, jedna jedina u Zenici, a mozda ih ima par u Bosni. Cini mi se da je bila i jedna crna, al ne vidjam je neko vrijeme.Throttle wrote: ↑29/06/2023 20:25Da nisi iz Zenice, sivaBroly_the_Legend wrote: ↑29/06/2023 16:22 Imam Mitsubishi Carismu 2002. godiste, 1.9 di-d 85 kw motor. Vec neko vrijeme mi se desava da pri ubrzanju izmedju 20-50 km, samo 1/2 brzina auto zatrza, isto kao da ga neko prikoci, cuje se neki zvuk kratko koji ovako ne mogu objasniti, isto da nesto zatrokira hajmo rec, i cim prodje to kratko auto dalje ide normalno. Ne desava se to stalno nego, mozda svako 5-10 ubrzanje, kako kad. Najgore je sto je to tako nasumicno, kad sam isao s majstorom po neke djelove pa da cuje i osjeti to, nije se desilo ni jednom.
Cisto me zanima ima li neko ideju sta bi moglo bit, nije mi jos doslo na red da to ispitujem, on mi kaze da moze bit egr ventil, na drugoj strani mozda turbina, hajd znaj.![]()
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#47425 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ovaj 2,0 je onda starija tehnologija sa 90 hp dizel sa turbom.konektovan wrote: ↑29/06/2023 17:24Oba su turbo....drug_profi wrote: ↑29/06/2023 17:19
2.0 je bex turba jel tako?
I ako na 1.5 imas tzv. Turbo rupu onda nema turba tu i nema ni tog obrtnog momenta.
Tu kubikaza daje maksimalan obrtni momenat na nizem broju obrtaja zahvaljujuci zapremini motora.
Da bi manji motor postigao isti obrtni momenat mora jednostavno to biti na vecem broju obrtaja, jer radna zapremina cini svoje.
