Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47401 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

canvra888 wrote: 29/06/2023 14:36 Od roditelja Opel Corsa D 2011. 1.2b XER, prešla originalnih 143 000 km, da li bi se trebao lanac mijenjati? U servisnoj naravno ništa ne piše glede toga jer nije ni predviđena zamjena, ali s obzirom da je simplex, trebalo bi to eventualno promijeniti.

Ja sam osluškivao na prvim paljenjima ujutro, ne čuje se da zvekeće, mada ne znam koliko je sigurno pouzdati se u to da će početi davati zvukove kad dođe vrijeme zamjene, znalo je ljudima pucati i bez toga.

Šta vi kontate?
Svaki cestit mehanicar ce ocijeniti da li je vrijeme za zamjenu. Ne bi trebalo jos biti ako se ne cuje, iako je uobicajeni perod zamjene na kilometrazi izmedju 110 i 180K.
User avatar
canvra888
Posts: 9172
Joined: 09/07/2021 15:03

#47402 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by canvra888 »

drug_profi wrote: 29/06/2023 14:53
canvra888 wrote: 29/06/2023 14:36 Od roditelja Opel Corsa D 2011. 1.2b XER, prešla originalnih 143 000 km, da li bi se trebao lanac mijenjati? U servisnoj naravno ništa ne piše glede toga jer nije ni predviđena zamjena, ali s obzirom da je simplex, trebalo bi to eventualno promijeniti.

Ja sam osluškivao na prvim paljenjima ujutro, ne čuje se da zvekeće, mada ne znam koliko je sigurno pouzdati se u to da će početi davati zvukove kad dođe vrijeme zamjene, znalo je ljudima pucati i bez toga.

Šta vi kontate?
Svaki cestit mehanicar ce ocijeniti da li je vrijeme za zamjenu. Ne bi trebalo jos biti ako se ne cuje, iako je uobicajeni perod zamjene na kilometrazi izmedju 110 i 180K.
:thumbup:

Prošlo ljeto na malom servisu kaže mehaničar da nema potrebe još, ali džaba, ne da šuhva mira :D Za mjesec će opet biti vakat za mali pa ću priupitati opet.
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#47403 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?

Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje

Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta

Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47404 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Pa logično je da veća zapremina ima veći obrtni moment.
To se naročito osjeti na nižim obrtajima.
User avatar
canvra888
Posts: 9172
Joined: 09/07/2021 15:03

#47405 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by canvra888 »

liaar wrote: 29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?

Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje

Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta

Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
I ja mislim da je to normalno sve.

Nisam vozio 1.5, ali jesam 1.6 hdi sa 120 i 115 ks i ista je priča, s tim što je još malo izraženija turbo rupa. Na P308 II proguli na 2000 obrtaja, dok na Focusu III čak i još malo kasnije, na oko 2100-2200 obrtaja.

Ali fino ide u turbo području :D Ja pozitivno iznenađen za tu konjažu iskreno.
Last edited by canvra888 on 29/06/2023 15:55, edited 1 time in total.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#47406 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

liaar wrote: 29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?

Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje

Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta

Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
Zavisi mnogo od eko norme, euro 5 dizeli su guzvali asfalt, novijima treba 500 obrtaja vise da krenu posteno.
Npr. 3.0TDI u A6 C7 pici vec od 1200, a u C8 "tek" od 1800.

I naravno pola litre zapremine nije mala razlika u tom tvom slucaju 1.5 vs 2.0.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#47407 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

drug_profi wrote: 29/06/2023 15:49 Pa logično je da veća zapremina ima veći obrtni moment.
To se naročito osjeti na nižim obrtajima.
Kako je logicno,..kad 1.5 hdi ima veci obrtni od 2.0 hdi...??
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#47408 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

liaar wrote: 29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?

Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje

Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta

Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
Momak,...ti ocito ne znas sta pises, bez uvrede..
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#47409 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

konektovan wrote: 29/06/2023 16:02
drug_profi wrote: 29/06/2023 15:49 Pa logično je da veća zapremina ima veći obrtni moment.
To se naročito osjeti na nižim obrtajima.
Kako je logicno,..kad 1.5 hdi ima veci obrtni od 2.0 hdi...??
Ima u određenom intervalu obrtaja. Treba vidjeti krivulju momenta i snage i jednog i drugog motora, pa onda možemo pričati.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#47410 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

EFD22 wrote: 29/06/2023 16:11
konektovan wrote: 29/06/2023 16:02

Kako je logicno,..kad 1.5 hdi ima veci obrtni od 2.0 hdi...??
Ima u određenom intervalu obrtaja. Treba vidjeti krivulju momenta i snage i jednog i drugog motora, pa onda možemo pričati.
Nema se tu sta gledati...1.5 hdi je noviji motor,...tj.savremeniji, i logicno da je jaci. Ima vise KS. Ovaj 2.0 kojeg kolega spominje je prva generacija cr dizela, cini mi se bez intercoolera..mrtav konj, ako je iko vozio auto s tim motorom.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#47411 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Sve bi ja vas natjerao da vozite 2.0 atmo benzince s ručnim mjenjačima.

Uzme turbodizela i onda nikad u životu ne pređe 1800rpm. To se po gradu gusla u petoj. I onda kaže začepio se.
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#47412 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Broly_the_Legend »

Imam Mitsubishi Carismu 2002. godiste, 1.9 di-d 85 kw motor. Vec neko vrijeme mi se desava da pri ubrzanju izmedju 20-50 km, samo 1/2 brzina auto zatrza, isto kao da ga neko prikoci, cuje se neki zvuk kratko koji ovako ne mogu objasniti, isto da nesto zatrokira hajmo rec, i cim prodje to kratko auto dalje ide normalno. Ne desava se to stalno nego, mozda svako 5-10 ubrzanje, kako kad. Najgore je sto je to tako nasumicno, kad sam isao s majstorom po neke djelove pa da cuje i osjeti to, nije se desilo ni jednom.

Cisto me zanima ima li neko ideju sta bi moglo bit, nije mi jos doslo na red da to ispitujem, on mi kaze da moze bit egr ventil, na drugoj strani mozda turbina, hajd znaj.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#47413 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

EFD22 wrote: 29/06/2023 16:21 Sve bi ja vas natjerao da vozite 2.0 atmo benzince s ručnim mjenjačima.

Uzme turbodizela i onda nikad u životu ne pređe 1800rpm. To se po gradu gusla u petoj. I onda kaže začepio se.
Sto puta mi se desilo da me putnici pitaju jel ovo benzin je cesto saltam dizla i razvlacim do 3-3,5k :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#47414 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

EFD22 wrote: 29/06/2023 16:21 Sve bi ja vas natjerao da vozite 2.0 atmo benzince s ručnim mjenjačima.

Uzme turbodizela i onda nikad u životu ne pređe 1800rpm. To se po gradu gusla u petoj. I onda kaže začepio se.
I smrdi iza njega zaprška
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#47415 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

kravamuzara wrote: 29/06/2023 16:42
EFD22 wrote: 29/06/2023 16:21 Sve bi ja vas natjerao da vozite 2.0 atmo benzince s ručnim mjenjačima.

Uzme turbodizela i onda nikad u životu ne pređe 1800rpm. To se po gradu gusla u petoj. I onda kaže začepio se.
Sto puta mi se desilo da me putnici pitaju jel ovo benzin je cesto saltam dizla i razvlacim do 3-3,5k :lol:
Ha ja :mrgreen:
vjeshalica wrote: 29/06/2023 16:54
EFD22 wrote: 29/06/2023 16:21 Sve bi ja vas natjerao da vozite 2.0 atmo benzince s ručnim mjenjačima.

Uzme turbodizela i onda nikad u životu ne pređe 1800rpm. To se po gradu gusla u petoj. I onda kaže začepio se.
I smrdi iza njega zaprška
Hahaha tačno tako :lol:
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#47416 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

kravamuzara wrote: 29/06/2023 15:53
liaar wrote: 29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?

Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje

Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta

Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
Zavisi mnogo od eko norme, euro 5 dizeli su guzvali asfalt, novijima treba 500 obrtaja vise da krenu posteno.
Npr. 3.0TDI u A6 C7 pici vec od 1200, a u C8 "tek" od 1800.

I naravno pola litre zapremine nije mala razlika u tom tvom slucaju 1.5 vs 2.0.
Euro 6 je auto, 2019 godište

@konektovan što ja nemam pojma šta pišem? xd
I kad smo kod tog 2.0 90 ks bez interkulera iz prve generacije HDI motora, u 206 koju sam vozio je išao i više nego dobro za auto sa 90ks i 200-ak nM obrtnog
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47417 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

konektovan wrote: 29/06/2023 16:02
drug_profi wrote: 29/06/2023 15:49 Pa logično je da veća zapremina ima veći obrtni moment.
To se naročito osjeti na nižim obrtajima.
Kako je logicno,..kad 1.5 hdi ima veci obrtni od 2.0 hdi...??
2.0 je bex turba jel tako?
I ako na 1.5 imas tzv. Turbo rupu onda nema turba tu i nema ni tog obrtnog momenta.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#47418 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

liaar wrote: 29/06/2023 17:16
kravamuzara wrote: 29/06/2023 15:53

Zavisi mnogo od eko norme, euro 5 dizeli su guzvali asfalt, novijima treba 500 obrtaja vise da krenu posteno.
Npr. 3.0TDI u A6 C7 pici vec od 1200, a u C8 "tek" od 1800.

I naravno pola litre zapremine nije mala razlika u tom tvom slucaju 1.5 vs 2.0.
Euro 6 je auto, 2019 godište

@konektovan što ja nemam pojma šta pišem? xd
I kad smo kod tog 2.0 90 ks bez interkulera iz prve generacije HDI motora, u 206 koju sam vozio je išao i više nego dobro za auto sa 90ks i 200-ak nM obrtnog
2019. je vjerovatno 6d temp sa wltp testiranjem, nije ni cudo da je lijen.

206 je skroz lagano auto, i to racunaj.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#47419 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

drug_profi wrote: 29/06/2023 17:19
konektovan wrote: 29/06/2023 16:02

Kako je logicno,..kad 1.5 hdi ima veci obrtni od 2.0 hdi...??
2.0 je bex turba jel tako?
I ako na 1.5 imas tzv. Turbo rupu onda nema turba tu i nema ni tog obrtnog momenta.
Oba su turbo....
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#47420 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

liaar wrote: 29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?

Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje

Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta

Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
1.5dci 110ks ista stvar. Sa upaljenom klimom tek povuce iznad 2k obrtaja. Sasvim solidno ide unekom rasponu 2-3,5 hiljade.
Bez klime krene da vuce iznad 1500-1600.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#47421 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Optimist wrote: 29/06/2023 18:31
liaar wrote: 29/06/2023 15:39 Ima li neko iskustva, da je neki period vozio 1.5 HDI 130ks ?

Možda je do mene, 5 godina sam vozio 2.0 motor doduše sa 90ks, koji je ubrzavao skoro pa instant i sa nižih obrtaja, sa skoro 1200 krene se osjetiti ubrzanje

Sa ovim 1.5 130ks, kad stisnem gas nebitno kojom "silom", tek na 1800+ obrtaja osjetim trzaj i ubrzanje auta

Imam osjećaj kao da je zagužen do tih 1800 obrtaja, i onda se "trzne"
1.5dci 110ks ista stvar. Sa upaljenom klimom tek povuce iznad 2k obrtaja. Sasvim solidno ide unekom rasponu 2-3,5 hiljade.
Bez klime krene da vuce iznad 1500-1600.
ista stvar i sa mazdom 1.6d 115ks , dosta lijeno ispod 1500 sa klimom, bez klime je drugi auto :-)

i tacno @liaar , od 1800 poludi i vuce tako do 4000, vrti ga slobodno :thumbup: , cudi me da to nisu ispeglali na tim novijim hdi motorima..
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#47422 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Kod mene ne vuče sa klimom, a i bez nje je isto. :lol:
Doduše, gdje god krenemo dokotrljamo se nekako. :thumbup:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#47423 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Broly_the_Legend wrote: 29/06/2023 16:22 Imam Mitsubishi Carismu 2002. godiste, 1.9 di-d 85 kw motor. Vec neko vrijeme mi se desava da pri ubrzanju izmedju 20-50 km, samo 1/2 brzina auto zatrza, isto kao da ga neko prikoci, cuje se neki zvuk kratko koji ovako ne mogu objasniti, isto da nesto zatrokira hajmo rec, i cim prodje to kratko auto dalje ide normalno. Ne desava se to stalno nego, mozda svako 5-10 ubrzanje, kako kad. Najgore je sto je to tako nasumicno, kad sam isao s majstorom po neke djelove pa da cuje i osjeti to, nije se desilo ni jednom.

Cisto me zanima ima li neko ideju sta bi moglo bit, nije mi jos doslo na red da to ispitujem, on mi kaze da moze bit egr ventil, na drugoj strani mozda turbina, hajd znaj.
Da nisi iz Zenice, siva :D
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#47424 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Broly_the_Legend »

Throttle wrote: 29/06/2023 20:25
Broly_the_Legend wrote: 29/06/2023 16:22 Imam Mitsubishi Carismu 2002. godiste, 1.9 di-d 85 kw motor. Vec neko vrijeme mi se desava da pri ubrzanju izmedju 20-50 km, samo 1/2 brzina auto zatrza, isto kao da ga neko prikoci, cuje se neki zvuk kratko koji ovako ne mogu objasniti, isto da nesto zatrokira hajmo rec, i cim prodje to kratko auto dalje ide normalno. Ne desava se to stalno nego, mozda svako 5-10 ubrzanje, kako kad. Najgore je sto je to tako nasumicno, kad sam isao s majstorom po neke djelove pa da cuje i osjeti to, nije se desilo ni jednom.

Cisto me zanima ima li neko ideju sta bi moglo bit, nije mi jos doslo na red da to ispitujem, on mi kaze da moze bit egr ventil, na drugoj strani mozda turbina, hajd znaj.
Da nisi iz Zenice, siva :D
Jesam, jedna jedina u Zenici, a mozda ih ima par u Bosni. Cini mi se da je bila i jedna crna, al ne vidjam je neko vrijeme. :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47425 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

konektovan wrote: 29/06/2023 17:24
drug_profi wrote: 29/06/2023 17:19

2.0 je bex turba jel tako?
I ako na 1.5 imas tzv. Turbo rupu onda nema turba tu i nema ni tog obrtnog momenta.
Oba su turbo....
Ovaj 2,0 je onda starija tehnologija sa 90 hp dizel sa turbom.
Tu kubikaza daje maksimalan obrtni momenat na nizem broju obrtaja zahvaljujuci zapremini motora.
Da bi manji motor postigao isti obrtni momenat mora jednostavno to biti na vecem broju obrtaja, jer radna zapremina cini svoje.
Post Reply