Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46151 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

bitanga_sa_otesa wrote: 10/04/2023 22:06
NediM17 wrote: 10/04/2023 22:05 Pa jeftinije dodje vozati benzinca od 2.000 ccm od tog HDI.
meni je jeftinije vozati 5000 ccm nego ta dizelska smeca :D
100%

Neki 345 HEMI

Ima i on MDS Fuel Saver teknolodži

Troši oko cenera. Kad skontaš da mu ide najjeftinije najobičnije ulje, i eventualno pođahkad svjećice. Nit ima GPF, nit koji kurac. Dođe na kraju isto.
User avatar
konektovan
Posts: 51389
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#46152 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Optimist wrote: 10/04/2023 22:01 A niko da napise cijenu. Nesto oko 150KM za litar te svete vodice.
Nekad davno, znam da se mogao kupiti kanister 4-5 l za 250-300 KM.
Sad uglavnom, to raja rijesi sa off, za sva vremena...
User avatar
konektovan
Posts: 51389
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#46153 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

EFD22 wrote: 10/04/2023 22:12
bitanga_sa_otesa wrote: 10/04/2023 22:06

meni je jeftinije vozati 5000 ccm nego ta dizelska smeca :D
100%

Neki 345 HEMI

Ima i on MDS Fuel Saver teknolodži

Troši oko cenera. Kad skontaš da mu ide najjeftinije najobičnije ulje, i eventualno pođahkad svjećice. Nit ima GPF, nit koji kurac. Dođe na kraju isto.
Haj ne seri...
:lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46154 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

LikeLike wrote: 10/04/2023 22:11
EFD22 wrote: 10/04/2023 22:08

Sretan put!

Al’ svakako razmisli i o tome. Bolje jednom dati te pare, nego svako malo.

Rade ljudi to i sa AdBlue, a pogotovo na VWAG sa EGR i komplet DPF, iako mu ne treba taj aditiv, jer opet pravi probleme.


U Holandiji prijatelj normalno prolazi tehnički bez DPF-a.
Koje svako malo? Na 165.000 treba dosuti aditiv i to sa rukama kosta 120-150KM. Dpf nije zacepljen, prije dvije godine mjereno sve, bilo idealno. Sta da cupam? Ispravne stvari? Da ne moram ujutro na put bolila bi me ki*a, narucio bi se sutra i bez srkleta to odradio. Kad se zacepi dpf iskljucicu bmk, ali nema potrebe da skidam nesto sto je ispravno.
Druže dovoljno je jednom eto da se desi da ti potrefi da moraš na put.

Šta da ideš na put do npr. Stuttgarta, a da ne pričam do Pariza? Nije auto samo do Sarajeva, pogotovo ne dizel.

Ja hoću kad sjednem da odem od Zenice do Praga sa dvije pauze i da ne moram po Češkoj tražiti ovlašteni da mi uzme 150€ i da izgubim pola dana da mi naspu to govno.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#46155 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Konektovanom se laHko zajebavat sa Euro 3.
Last edited by NediM17 on 10/04/2023 22:16, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46156 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

konektovan wrote: 10/04/2023 22:15
EFD22 wrote: 10/04/2023 22:12

100%

Neki 345 HEMI

Ima i on MDS Fuel Saver teknolodži

Troši oko cenera. Kad skontaš da mu ide najjeftinije najobičnije ulje, i eventualno pođahkad svjećice. Nit ima GPF, nit koji kurac. Dođe na kraju isto.
Haj ne seri...
:lol:
:mrgreen:
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#46157 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

LikeLike wrote: 10/04/2023 22:03
konektovan wrote: 10/04/2023 21:35

+38765443055

Damir..

Servis u otesu..
Posalji poruku, pitaj, objasni situaciju...momak je skroz korektan.
Hvala konektovani, pisao sam mu na viber. Rade i oni od 9 sati. Ipak cu na put ovako, nadam se da cemo se zivi i zdravi vratiti i mi i pezo :D
Pali se upozorenje kad ostane otprilike 10% aditiva, tako da mislim da možeš biti miran.
Inače litar aditiva je dovoljan za više od 100.000 km, tako da nemojte bezze tupiti o tim troškovima.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46158 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 10/04/2023 22:15 Konektovanom se laHko zajebavat sa Euro 3.
Image
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#46159 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Zakon dvichina. :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46160 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Dzontra_Volta wrote: 10/04/2023 22:16
LikeLike wrote: 10/04/2023 22:03

Hvala konektovani, pisao sam mu na viber. Rade i oni od 9 sati. Ipak cu na put ovako, nadam se da cemo se zivi i zdravi vratiti i mi i pezo :D
Pali se upozorenje kad ostane otprilike 10% aditiva, tako da mislim da možeš biti miran.
Inače litar aditiva je dovoljan za više od 100.000 km, tako da nemojte bezze tupiti o tim troškovima.
Ma dobro u moru troškova to je zanemarivo. Problem je što neće govno da vozi bez toga. To je ono što je problematično, pogotovo ako znamo da to uopće nije bitno za normalno funkcioniranje motora i mjenjača i cjelokupnog pogona. Meni je to jedini i najveći problem u tome svemu.
User avatar
konektovan
Posts: 51389
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#46161 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote: 10/04/2023 22:15 Konektovanom se laHko zajebavat sa Euro 3.
Najbolja euro norma. :lol:
preludezalude
Posts: 7008
Joined: 07/03/2012 00:09

#46162 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

EFD22 wrote: 10/04/2023 22:12
bitanga_sa_otesa wrote: 10/04/2023 22:06

meni je jeftinije vozati 5000 ccm nego ta dizelska smeca :D
100%

Neki 345 HEMI

Ima i on MDS Fuel Saver teknolodži

Troši oko cenera. Kad skontaš da mu ide najjeftinije najobičnije ulje, i eventualno pođahkad svjećice. Nit ima GPF, nit koji kurac. Dođe na kraju isto.
Nije bas da ide najjeftinije najobicnije ulje, ali nije ni skupo. Ulje 5w20 odredjene specifikacije bas radi MDS- a.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46163 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

preludezalude wrote: 10/04/2023 22:29
EFD22 wrote: 10/04/2023 22:12

100%

Neki 345 HEMI

Ima i on MDS Fuel Saver teknolodži

Troši oko cenera. Kad skontaš da mu ide najjeftinije najobičnije ulje, i eventualno pođahkad svjećice. Nit ima GPF, nit koji kurac. Dođe na kraju isto.
Nije bas da ide najjeftinije najobicnije ulje, ali nije ni skupo. Ulje 5w20 odredjene specifikacije bas radi MDS- a.
Ma jeftinije je garant od ovih dizelskih 5w30 sa ACEA C3 ili C5.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#46164 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

konektovan wrote: 10/04/2023 22:27
NediM17 wrote: 10/04/2023 22:15 Konektovanom se laHko zajebavat sa Euro 3.
Najbolja euro norma. :lol:
Za dizele svakako.

Benzinaca ima postenih do 2018. kad ih je 95% dobilo GPF.
I posljednji mohikanac Mazda 2.5L do 2022. prije mild hybrida i deaktivacije cilindara.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46165 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

kravamuzara wrote: 10/04/2023 22:34
konektovan wrote: 10/04/2023 22:27

Najbolja euro norma. :lol:
Za dizele svakako.

Benzinaca ima postenih do 2018. kad ih je 95% dobilo GPF.
I posljednji mohikanac Mazda 2.5L do 2022. prije mild hybrida i deaktivacije cilindara.
Znači da tražim 2021. 2.5 (G195 ako se ne varam) šesticu kad budem u shoppingu za autić?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46166 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

konektovan wrote: 10/04/2023 22:27
NediM17 wrote: 10/04/2023 22:15 Konektovanom se laHko zajebavat sa Euro 3.
Najbolja euro norma. :lol:
Ma i nije kod benzinaca, hoće ukrast katalizator zbog platine :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#46167 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

EFD22 wrote: 10/04/2023 22:21
Dzontra_Volta wrote: 10/04/2023 22:16

Pali se upozorenje kad ostane otprilike 10% aditiva, tako da mislim da možeš biti miran.
Inače litar aditiva je dovoljan za više od 100.000 km, tako da nemojte bezze tupiti o tim troškovima.
Ma dobro u moru troškova to je zanemarivo. Problem je što neće govno da vozi bez toga. To je ono što je problematično, pogotovo ako znamo da to uopće nije bitno za normalno funkcioniranje motora i mjenjača i cjelokupnog pogona. Meni je to jedini i najveći problem u tome svemu.
Sad ozbiljno, ovdje je jedini problem vlasnik, koji nije skrenuo paznju mehanicaru da se ta tecnost dopuni na malom servisu.
Cijena jeste oko 150 KM za litar, ali zato traje jako dugo.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#46168 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ma vlasnik nije ni znao da to ima dok ga nije strefilo. :mrgreen:
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#46169 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

Optimist wrote: 10/04/2023 22:38
EFD22 wrote: 10/04/2023 22:21

Ma dobro u moru troškova to je zanemarivo. Problem je što neće govno da vozi bez toga. To je ono što je problematično, pogotovo ako znamo da to uopće nije bitno za normalno funkcioniranje motora i mjenjača i cjelokupnog pogona. Meni je to jedini i najveći problem u tome svemu.
Sad ozbiljno, ovdje je jedini problem vlasnik, koji nije skrenuo paznju mehanicaru da se ta tecnost dopuni na malom servisu.
Cijena jeste oko 150 KM za litar, ali zato traje jako dugo.
Ma to gotovo niko ne dopunjava dok se upozorenje ne pojavi.
A ako je pravi mehaničar, nakon malog servisa je priključio auto na dijagnostiku i vidio da je nivo aditiva nizak i mogao je upozoriti vlasnika da ne bi bilo loše da se to dopuni, dok je auto u servisu.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46170 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Pravi bi mu mehaničar preporučio da iščupa to. :mrgreen:
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#46171 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ekoloski osvijesten mehanicar.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46172 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Član zelenih :mrgreen:
preludezalude
Posts: 7008
Joined: 07/03/2012 00:09

#46173 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

EFD22 wrote: 10/04/2023 22:48 Član zelenih :mrgreen:
Jel beretki?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46174 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Pa kako su agresivni, pogotovo na autoindustriju, možemo ih i tako nazvati :mrgreen:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#46175 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

EFD22 wrote: 10/04/2023 22:35
kravamuzara wrote: 10/04/2023 22:34

Za dizele svakako.

Benzinaca ima postenih do 2018. kad ih je 95% dobilo GPF.
I posljednji mohikanac Mazda 2.5L do 2022. prije mild hybrida i deaktivacije cilindara.
Znači da tražim 2021. 2.5 (G195 ako se ne varam) šesticu kad budem u shoppingu za autić?
G194.
Moze i 2022. i 2023., sesticu su zapostavili pa nije ni dobila mild hybrid.
Od 2021. ima wireless carplay ako ti sta znaci.

A deaktivacija cilindara se srecom moze iskljuciti iskljucivanjem jednog stekera pod haubom :lol:
Post Reply