INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#11401 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Naslovnica wrote: 02/03/2023 20:20
hopi wrote: 02/03/2023 20:15 bio neki dan u mercatoru ložionička
pa jbte imam osjećaj da su svaki artikal digli za nekih 15-25 feninga
i to ne govorim u odnosu na godinu dana, nego recimo od prije 2-3 sedmice kada sam zadnji put bio tamo
grinbergen 15 feninga, neko vino što sam uzimao počesto nekih 30, sir ne znam više ni koja je cijena
jbte neće me više put tamo nanijeti nema šanse
može li mi neko reći šta se to desilo u zadnje 2-3 sedmice
Ali zato uživaš u ugodnoj kupovini, okružen elitom i diplomatskim korom, bez papaka i seljačina koji su Bingetova klijentela. ☝️
Ha ja.
Bogme se Mercator srozao nije vise sta je bio jedini market malo upscale u Sarajevu je Crvena Jabuka
User avatar
konektovan
Posts: 51382
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#11402 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Naslovnica wrote: 02/03/2023 20:20
hopi wrote: 02/03/2023 20:15 bio neki dan u mercatoru ložionička
pa jbte imam osjećaj da su svaki artikal digli za nekih 15-25 feninga
i to ne govorim u odnosu na godinu dana, nego recimo od prije 2-3 sedmice kada sam zadnji put bio tamo
grinbergen 15 feninga, neko vino što sam uzimao počesto nekih 30, sir ne znam više ni koja je cijena
jbte neće me više put tamo nanijeti nema šanse
može li mi neko reći šta se to desilo u zadnje 2-3 sedmice
Ali zato uživaš u ugodnoj kupovini, okružen elitom i diplomatskim korom, bez papaka i seljačina koji su Bingetova klijentela. ☝️
Ha ja.
:lol:
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#11403 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by forumskivojnik »

Naslovnica wrote: 02/03/2023 20:17 Image
+
voda

I eto limunade.
Ha ja.
:gunjastajl:

Limunska kiselina odlicno cisti naslage kamenca sa kuhala za vodu, na kraju imas, obogacenu limunadu mineralima kalcijevih i magnezijevih karbonata. Ne moze biti jeftinija mineralima obogacena limunada a topi i bubrezni kamenac :gunjastajl:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51127
Joined: 29/06/2011 23:39

#11404 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Kola 1,25 l je sada 1.95 km, do neki dan Zero bila 1.90, a ona obicna sa secerom 1.85

Prije par mjeseci 1.80 ako se dobro sjecam. To i nije neko vele poskupljenje u odnosu na vecinu artikala, ionako je Sky 2 litra markicu ipo, meni i ona dobra :D

Uzeo danas poljske haringe u paradajz sosu, slicno pakovanje Wefini njemackoj, cijena 175 grama je 1.70 a Wefina je u Konzumu 3.25
To je skoro duplo jeftinije, a isti okus.
Pileci cevapi 3.40 pola kilograma, Perutnina, ukusni su zaista. Isti ti cevapi su oko 5 markica u drugim prodavnicama.
Sve to uzeo u outletu. Isplati se svratiti ponekad. Ima jeftinih mlijecnih proizvoda Migg gradacac, samo kratak rok za ono sto ja zelim kupiti (veca pakovanja)
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#11405 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by bumerangss »

nepass1 wrote: 02/03/2023 20:05
Nokian808 wrote: 02/03/2023 20:04

Danas u Mercatoru uzeo Colu Zero 2 l koja je bila 2,45 prije 3 mjeseca pa je digli na 2,65.
Kontam pije mi se hajd 20 pf nova realnost itd.
Kad na kasi sad 2,90 KM? Nije mi bilo ofirno vratio...nema vise Cole samo hladna voda iz frizidera a i zdravije je :D

Hajmo svi bojkotovati coca colu!

Stvarno bezobrazluk. Ja danas u bingu kad mala kola bila 1,15 sad 1,30
Ona od 125L bila 1,80 sas 1,95
Od 2 L bila 2,65 sad 2,90

Necu vise stvarno iz principa!
Pepsi 2,5l 2.8KM u bingu
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#11406 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by citroen xm »

2 litra gaziranog soka u moju kuću uđu otprilike jednom u 2 mjeseca. I to onda kada dolazi neko za koga sam siguran da to jedino voli i najčešće pije. Ja lično popijem ako je već kupljeno, a mogu bez toga čitav život. Kola jedino dobro legne posle prežderavanja mesom sa roštilja.

Tako da, to je jedno od poskupljenja koje me ne dotiče, a nadam se da će uticati da mnogi odbace te naviku.
User avatar
ElRe
Posts: 16892
Joined: 12/12/2011 11:28

#11407 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ElRe »

Rothmans wrote: 28/02/2023 09:05 A kakav je mtel sto se tice pokrivenosti ? Znam da ga dosta raja koristi po carsiji, nezz za sela i zabiti
U urbanim sredinama je ok, čim se makneš van toga veoma loš. Putni pravci po FBiH su lošije pokriveni od BHT i HTM, takođe sela, Igman, Bjelašnica... Imali smo mtel u firmi i prije 2 godine smo brojeve prenijeli na BHT.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28396
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11408 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

citroen xm wrote: 02/03/2023 22:29 2 litra gaziranog soka u moju kuću uđu otprilike jednom u 2 mjeseca. I to onda kada dolazi neko za koga sam siguran da to jedino voli i najčešće pije. Ja lično popijem ako je već kupljeno, a mogu bez toga čitav život. Kola jedino dobro legne posle prežderavanja mesom sa roštilja.

Tako da, to je jedno od poskupljenja koje me ne dotiče, a nadam se da će uticati da mnogi odbace te naviku.
Mi se samo za praznike s tim pocastimo ili kad nekome odemo u goste. Ja od gaziranog ponekad pijem, jednom u dva-tri dana one sumece vitamiske tablete, i provjereno za zgaravicu sodu bikarbonu. Imam i tablete tj lijek jedan veoma dobar za zgaravicu koji mi je jedan doktor propisao.

Slabo i ove kupovne sokove pijemo. Zna nam i raja dati povremeno domace sokove za razmutit.

Meni je hrana primat nesto, sta znam, ja kazem konkretno i zezam se kazem ima li sta konkretno za pojest, pa kad me pitaju sta, kazem kad janje upadne u more. :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 93779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#11409 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

mtel je karina
sela po rs nemaju pokrivenosti
kobe_meh
Posts: 205
Joined: 04/01/2017 15:25

#11410 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by kobe_meh »

U trgovini Naš Market u Tibrama na Stupu, akcija jaja. Tabla (30 komada) jaja L veličine košta 8,50 KM. :D
User avatar
konektovan
Posts: 51382
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#11411 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

ElRe wrote: 03/03/2023 09:03
Rothmans wrote: 28/02/2023 09:05 A kakav je mtel sto se tice pokrivenosti ? Znam da ga dosta raja koristi po carsiji, nezz za sela i zabiti
U urbanim sredinama je ok, čim se makneš van toga veoma loš. Putni pravci po FBiH su lošije pokriveni od BHT i HTM, takođe sela, Igman, Bjelašnica... Imali smo mtel u firmi i prije 2 godine smo brojeve prenijeli na BHT.
Neuporedivi su i mtel i eronet sa bht...
User avatar
Pauza
Posts: 779
Joined: 03/06/2016 11:00

#11412 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Pauza »

Gdje je najjeftinije mlijeko na pakete? ... ali neko koliko toliko dobro, ne ono MIzo i kako se već zove gdje je voda obojena u bijelo...
last mohicans
Posts: 18167
Joined: 09/08/2012 23:19

#11414 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by last mohicans »

Pauza wrote: 03/03/2023 11:39 Gdje je najjeftinije mlijeko na pakete? ... ali neko koliko toliko dobro, ne ono MIzo i kako se već zove gdje je voda obojena u bijelo...
U DM je bilo neko prije par dana, 1.5% Bio, predobro mlijeko, masnoca kao 3.8%. Ističe mu rok krajem marta, ja uzeo par litara po 1.10km. Žao mi što ne uzeh još. Bilo ti je Mila 2.8%,sa čepom u Mercatoru po 2.20.
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#11415 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

last mohicans wrote: 03/03/2023 15:32
Pauza wrote: 03/03/2023 11:39 Gdje je najjeftinije mlijeko na pakete? ... ali neko koliko toliko dobro, ne ono MIzo i kako se već zove gdje je voda obojena u bijelo...
U DM je bilo neko prije par dana, 1.5% Bio, predobro mlijeko, masnoca kao 3.8%. Ističe mu rok krajem marta, ja uzeo par litara po 1.10km. Žao mi što ne uzeh još. Bilo ti je Mila 2.8%,sa čepom u Mercatoru po 2.20.
Ja sam neki dan kupio u BEST-u u Zenici "Vlašićko mlijeko", litar 1.95KM.
Ima čep.
acuupo
Posts: 245
Joined: 12/02/2014 15:39

#11416 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by acuupo »

:-D :-D
Samo jos konTome da krene proozvoditi :bih: Image
1.95KM idemo dalje :izet:
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#11417 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by holowey »

last mohicans wrote: 03/03/2023 15:32
Pauza wrote: 03/03/2023 11:39 Gdje je najjeftinije mlijeko na pakete? ... ali neko koliko toliko dobro, ne ono MIzo i kako se već zove gdje je voda obojena u bijelo...
U DM je bilo neko prije par dana, 1.5% Bio, predobro mlijeko, masnoca kao 3.8%. Ističe mu rok krajem marta, ja uzeo par litara po 1.10km. Žao mi što ne uzeh još. Bilo ti je Mila 2.8%,sa čepom u Mercatoru po 2.20.
mila sa cepom 2.8%mm trenutno akcijska cijena 2.00 po litru...
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#11418 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Ta Mila 2,8% sa cepom je trenutno 2 KM u Mecatoru....ima u Bingo 2% za 1,95 KM ali bolje je ovo Mila.
U Bingo 9,95 KM pravi Edamer Milram...gledam pored biljni 12 KM ko ono kupuje po tim cijenama?
BTW upozorenje u Crvenoj jabuci se razocarao uzeo malo preko 100 grama onog holandskog sira narendanog u plasticnoj posudi... tih 100 grama 7 i po maraka ali zaista fin kvalitetan sir odlican u tjestenini.
Dosao kuci kad smrdi drugacije...probam uzegao se nejestiv bacio ga. Zao mi para ali vise goriva potrosim da vratim do Jabuke...dosad sam hvalio Crvenu jabuku cak i njihove pite ali eto ako neko bude uzimao otvorite malo i pomirisite odmah.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#11420 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Ma gledao sam i citao radi se jednostavno o bezobrazluku...kao energenti poskupili, sirovine poskupile a onda energenti u zadnja 3 mjeseca bukvalno se vratili na nize nivoe nego prije poskupljenja... nista nikakva snizenja cak pricaju o novim poskupljenjima.
To je kao lavina bezobrazluka digli, osladilo se i sad se opiru smanjenju cijena malo proizvodjaci jos vise distributeri i trgovine.
Jedino bojkot, nekupovanje proizvoda po novim visokim cijenama.
Eno kupio sir po 9,95 KM moze mi biti 20 dana do nove akcije :-D
Colu ne pijem vise, taxi bojkotiram ne postoji vise, kad vidim da je zeljanica negdje 13-14 km izadjem odmah i kazem necu ja placati vase drogiranje :-D...Milka samo na akciji ispod 5 KM iznad 5 kao da ne postoji ne vidim je :-D
Kad bi svi tako brzo bi zavladao red na trzistu.
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#11421 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dgL_ »

acuupo wrote: 03/03/2023 15:48 :-D :-D
Samo jos konTome da krene proozvoditi :bih: Image
1.95KM idemo dalje :izet:
Qrcu ne valja... Ne moze Tommyu ni prismrdit... Bar meni...
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#11422 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/glo ... /230303116

evo i Klix objavio znaci FAO objavio imaju prosjeke na svjetskom trzistu 11 mjeseci padaju sirovine za prehrambenu industriju, vec 3 mjeseca padaju energenti i oni razmisljaju o deranju...moze samo onoliko koliko ih potrosaci puste. Vjerujte imam ali ne dam stvar principa... ljudi mozete ignorisati izbore kad nemate svijesti ali svi smo potrosaci i shvatite da je vas novcanik glasacki listic koji svakodnevno ubacujete.
Samo kupovanje po povoljnijoj cijeni, zaobilazak bezobraznih cijena i pravite uslugu i sebi i svima u ovoj zemlji.
User avatar
pepeljara
Posts: 7347
Joined: 22/08/2003 00:00

#11423 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by pepeljara »

dgL_ wrote: 03/03/2023 18:04
acuupo wrote: 03/03/2023 15:48 :-D :-D
Samo jos konTome da krene proozvoditi :bih: Image
1.95KM idemo dalje :izet:
Qrcu ne valja... Ne moze Tommyu ni prismrdit... Bar meni...
kad skontas, cisto ulje = smece.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28396
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11424 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Zato je ugradnja na najvisem nivou, pogotovo kod nas. :twisted:
tap3ah75
Posts: 7593
Joined: 07/09/2009 14:14

#11425 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

Nokian808 wrote: 02/03/2023 20:04
Vanesa47 wrote: 02/03/2023 11:52 Coca cola u amku 3.10 KM :-) do neki dan 2.85, a i tad je bila skuplja od Binga gdje je 2.65 KM.
Danas u Mercatoru uzeo Colu Zero 2 l koja je bila 2,45 prije 3 mjeseca pa je digli na 2,65.
Kontam pije mi se hajd 20 pf nova realnost itd.
Kad na kasi sad 2,90 KM? Nije mi bilo ofirno vratio...nema vise Cole samo hladna voda iz frizidera a i zdravije je :D
To se ne vraća ... nego odeš još jednom provjeriš je li to cijena za taj artikal i onda tražiš da ti naplate po istaknutoj cijeni
Zato nas i uzimaju jer 98% ljudi kupi i ne vidi cijenu ... ovi ostali vrate.
Post Reply