Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45451 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

kabal1337 wrote: 01/03/2023 17:21 Gdje si mislio postavljati to?
nesto takvo je bilo na plastici ovoj, hocu da vratim to :thumbup:

iznad je cijev, koja bude do 700 stepeni kad radi jbn regeneraciju...
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#45452 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

mozes i komad lima stavit na tu plastiku. Ako ne dodiruje ne bi se trebala topit
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45453 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

he, nece se ona istopit al se zato savije :lol:

uspio sam iskopat neke 2 firme sto imaju toga, smao je pitanje da li ce prodat 2 kvadrata recimo :-D

i ima na olx jedan
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#45454 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

ako bas zelis takav materijal, a ne budes mogao naci. Odes na otpad kupi zastitu od auspuha isti je materijal. Moze se savijati rukom. Ispravis i to je to.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45455 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

kabal1337 wrote: 01/03/2023 17:36 ako bas zelis takav materijal, a ne budes mogao naci. Odes na otpad kupi zastitu od auspuha isti je materijal. Moze se savijati rukom. Ispravis i to je to.
fala :thumbup:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#45456 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Mishelinke »

Izgleda da sam sa pitanjem pulio temu, pa molim @_BataZiv_0809 da obrise post sa prethodne teme automobilizam-all-about-t125735s50875.html#p18671951.

postavljam pitanje ovdje:

Recite mi ovo. U nedjelju sam zaglavio na Romaniji, kamion se popriječio i nakon što je otklonjen sa ceste, krenuli smo, međutim problem su stvarala auta koja su se zaglavila i morao sam nekoliko puta stati u brdu i krenuti opet. E sad, desilo mi se da sam morao stati zbog jednog auta zaglavljenog, jedva ga obišao, bilo je oko 15 cm snijega na kolovozu (nije prošla nikako grtalica što zbog kamiona, što zbog auta u koloni sa obje strane) i tu sam zaglavio na momenat. Malo nazad, lijevo desno, šlajdraju točkovi, ali ide. Lampica za proklizavanja samo blinka, šlajdra ali ide nekako, plešem zadnjim krajem drama ali izvukoh se nekako. I tako sam vozio nekih 500 metara, i točkovi napokon prestali šlajdrati, ustabililo se auto, uhvatio zamah i lagano drugom iza jednog autobusa, koji mi je služio kao grtalica ispred.

E sad ide poenta. Kako vozim iza tog autobusa, osjetio sam kroz ventialciju smrad kao plastika ili guma da je gorjela (uglavno kao neka paljevina). Ja sad ne znam jesam li mogao od šlajdranja sje*ati lamelu pa da je ona zasmrdila, ili se ona uništi ako se točkovi malo ili nikako ne okreču a ja u brzini i dajem gas (što kod mene tad nije bio slučaj, točkovi su se okretali i to brzo, dok se nisam izvukao)? To je smrdilo dok sam vozio iza autobusa i kasnije prestalo.

Jučer sam polazio na uzbrdici, ubrzavao u drugoj, trećoj i četvrtoj, i nije ništa proklizavalo (da obrtaji rastu ali nema ubrzanja), ali opet mi ta neka šuhva u glavi, da nije lamela zasmrdila pa da je moram mijenjati i može li od toga uopšte to da se to desi, da uništim lamelu zbog šlajdranja u snijegu?
User avatar
Laplace
Posts: 14690
Joined: 19/11/2012 18:37

#45457 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Mishelinke wrote: 02/03/2023 13:17 Izgleda da sam sa pitanjem pulio temu, pa molim @_BataZiv_0809 da obrise post sa prethodne teme automobilizam-all-about-t125735s50875.html#p18671951.

postavljam pitanje ovdje:

Recite mi ovo. U nedjelju sam zaglavio na Romaniji, kamion se popriječio i nakon što je otklonjen sa ceste, krenuli smo, međutim problem su stvarala auta koja su se zaglavila i morao sam nekoliko puta stati u brdu i krenuti opet. E sad, desilo mi se da sam morao stati zbog jednog auta zaglavljenog, jedva ga obišao, bilo je oko 15 cm snijega na kolovozu (nije prošla nikako grtalica što zbog kamiona, što zbog auta u koloni sa obje strane) i tu sam zaglavio na momenat. Malo nazad, lijevo desno, šlajdraju točkovi, ali ide. Lampica za proklizavanja samo blinka, šlajdra ali ide nekako, plešem zadnjim krajem drama ali izvukoh se nekako. I tako sam vozio nekih 500 metara, i točkovi napokon prestali šlajdrati, ustabililo se auto, uhvatio zamah i lagano drugom iza jednog autobusa, koji mi je služio kao grtalica ispred.

E sad ide poenta. Kako vozim iza tog autobusa, osjetio sam kroz ventialciju smrad kao plastika ili guma da je gorjela (uglavno kao neka paljevina). Ja sad ne znam jesam li mogao od šlajdranja sje*ati lamelu pa da je ona zasmrdila, ili se ona uništi ako se točkovi malo ili nikako ne okreču a ja u brzini i dajem gas (što kod mene tad nije bio slučaj, točkovi su se okretali i to brzo, dok se nisam izvukao)? To je smrdilo dok sam vozio iza autobusa i kasnije prestalo.

Jučer sam polazio na uzbrdici, ubrzavao u drugoj, trećoj i četvrtoj, i nije ništa proklizavalo (da obrtaji rastu ali nema ubrzanja), ali opet mi ta neka šuhva u glavi, da nije lamela zasmrdila pa da je moram mijenjati i može li od toga uopšte to da se to desi, da uništim lamelu zbog šlajdranja u snijegu?
Pretpostavljam da se lamela zagrijala, ali sumnjam da je nešto naročito oštećena. Meni se slično čula kad sam sa Fiestom (1.8D, 60 KS) šlepao nekog malog terenca uz jače brdo. I par puta kod oštrih startova (mladost-ludost). Ni godinama kasnije nisam imao potrebu mijenjati lamelu.
User avatar
Qler
Posts: 25829
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#45458 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Moguce da su i gume se usmrdile ako je puno slajdrao...
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#45459 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Mishelinke »

Qler wrote: 02/03/2023 14:34 Moguce da su i gume se usmrdile ako je puno slajdrao...
E i ja sam na to pomislio, ali kontam ispod guma snijeg, ne znam kako mogu zasmrditi kad ih snijeg hladi :D. A da su se brzo okretali točkovi, vala jesu.
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#45460 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

nije vozio ko gume po snijegu nije zapalio
User avatar
konektovan
Posts: 51421
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#45461 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Mishelinke wrote: 02/03/2023 14:39
Qler wrote: 02/03/2023 14:34 Moguce da su i gume se usmrdile ako je puno slajdrao...
E i ja sam na to pomislio, ali kontam ispod guma snijeg, ne znam kako mogu zasmrditi kad ih snijeg hladi :D. A da su se brzo okretali točkovi, vala jesu.
To ti je od autobusa ispred..njegovi izduvni gasovi i ostali smradovi. :mrgreen:
BiBi911
Posts: 5331
Joined: 09/12/2018 17:47

#45462 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by BiBi911 »

Decki jedno pitanje, drug ima neku C classu 2018god. u njoj je 1.5 dci renooo.
On je u nju nasuo neki jeftini AD Blue I sada stalno pokazuje da je add Blue tank prazan I ako je pun.
Ovlašteni servis trazi promjenu boga oca(rezervar, senzori, neka Pumpe, crijeva sve 4500€) jel imao ko iskustva sa time I kako to bezbolnije rijesit?


Tnx
axe22
Posts: 2846
Joined: 11/03/2013 21:21

#45463 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by axe22 »

Mishelinke wrote: 02/03/2023 13:17 Izgleda da sam sa pitanjem pulio temu, pa molim @_BataZiv_0809 da obrise post sa prethodne teme automobilizam-all-about-t125735s50875.html#p18671951.

postavljam pitanje ovdje:

Recite mi ovo. U nedjelju sam zaglavio na Romaniji, kamion se popriječio i nakon što je otklonjen sa ceste, krenuli smo, međutim problem su stvarala auta koja su se zaglavila i morao sam nekoliko puta stati u brdu i krenuti opet. E sad, desilo mi se da sam morao stati zbog jednog auta zaglavljenog, jedva ga obišao, bilo je oko 15 cm snijega na kolovozu (nije prošla nikako grtalica što zbog kamiona, što zbog auta u koloni sa obje strane) i tu sam zaglavio na momenat. Malo nazad, lijevo desno, šlajdraju točkovi, ali ide. Lampica za proklizavanja samo blinka, šlajdra ali ide nekako, plešem zadnjim krajem drama ali izvukoh se nekako. I tako sam vozio nekih 500 metara, i točkovi napokon prestali šlajdrati, ustabililo se auto, uhvatio zamah i lagano drugom iza jednog autobusa, koji mi je služio kao grtalica ispred.

E sad ide poenta. Kako vozim iza tog autobusa, osjetio sam kroz ventialciju smrad kao plastika ili guma da je gorjela (uglavno kao neka paljevina). Ja sad ne znam jesam li mogao od šlajdranja sje*ati lamelu pa da je ona zasmrdila, ili se ona uništi ako se točkovi malo ili nikako ne okreču a ja u brzini i dajem gas (što kod mene tad nije bio slučaj, točkovi su se okretali i to brzo, dok se nisam izvukao)? To je smrdilo dok sam vozio iza autobusa i kasnije prestalo.

Jučer sam polazio na uzbrdici, ubrzavao u drugoj, trećoj i četvrtoj, i nije ništa proklizavalo (da obrtaji rastu ali nema ubrzanja), ali opet mi ta neka šuhva u glavi, da nije lamela zasmrdila pa da je moram mijenjati i može li od toga uopšte to da se to desi, da uništim lamelu zbog šlajdranja u snijegu?
Lamela se ugrijala, malo proklizala i zasmrdila, nista strasno.
Ako nije citav set presao neku veliku kilometrazu vozi i uzivaj.

Davno sam na jednom vozilu pregriao toliko lamelu da nisam mogao krenuti iz mjesta, ostavio da se ohladi i poslje toga presao preko 60 000km bez problema.

(u 99% slucajeva kad je lamela pri kraju pocne proklizavati prvo u visim stepenima brzine)
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#45464 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

BiBi911 wrote: 02/03/2023 15:41 Decki jedno pitanje, drug ima neku C classu 2018god. u njoj je 1.5 dci renooo.
On je u nju nasuo neki jeftini AD Blue I sada stalno pokazuje da je add Blue tank prazan I ako je pun.
Ovlašteni servis trazi promjenu boga oca(rezervar, senzori, neka Pumpe, crijeva sve 4500€) jel imao ko iskustva sa time I kako to bezbolnije rijesit?


Tnx
To se slucajno potrefilo da tad crkne :-x

To govno crkne nakon par godina i da sipas samo u ovlastenom.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#45465 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Mishelinke »

axe22 wrote: 02/03/2023 15:47 (u 99% slucajeva kad je lamela pri kraju pocne proklizavati prvo u visim stepenima brzine)
E hvala puno.

Ma to je ok, odmah sutradan sam probao na autputu u 4-toj i 5-toj, sve normalno.

A kao što @konektovan napisa, možda je i iz autobusa nešto smrdilo, ko zna koliko je tu i šta je sve bilo sa njim dok je izašao na vrh.
BiBi911
Posts: 5331
Joined: 09/12/2018 17:47

#45466 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by BiBi911 »

kravamuzara wrote: 02/03/2023 15:53
BiBi911 wrote: 02/03/2023 15:41 Decki jedno pitanje, drug ima neku C classu 2018god. u njoj je 1.5 dci renooo.
On je u nju nasuo neki jeftini AD Blue I sada stalno pokazuje da je add Blue tank prazan I ako je pun.
Ovlašteni servis trazi promjenu boga oca(rezervar, senzori, neka Pumpe, crijeva sve 4500€) jel imao ko iskustva sa time I kako to bezbolnije rijesit?


Tnx
To se slucajno potrefilo da tad crkne :-x

To govno crkne nakon par godina i da sipas samo u ovlastenom.

Sory... jel popravka/zamjena toga isto skupa u SA( tip je haos cicija, talijan koji živi medju svabama, vec je poceo racunati potrosnju do SA i cijene vinjeta)
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#45467 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

@BiBi911 ja bih prvo probao ispiranje u nekom neovlastenom.

Ali ako je pumpa crkla nema tu pomoci, mislim da nema neoriginalnih dijelova a oni su sami par hiljada eura.

Najbolje softverski off.

Ili se javi bagrameliju pa vidi sta kaze, blize mu je bihac od sarajeva :lol:
Ali tesko da ima racuna ici bilo kuda.
BiBi911
Posts: 5331
Joined: 09/12/2018 17:47

#45468 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by BiBi911 »

kravamuzara wrote: 02/03/2023 16:29 @BiBi911 ja bih prvo probao ispiranje u nekom neovlastenom.

Ali ako je pumpa crkla nema tu pomoci, mislim da nema neoriginalnih dijelova a oni su sami par hiljada eura.

Najbolje softverski off.

Ili se javi bagrameliju pa vidi sta kaze, blize mu je bihac od sarajeva :lol:
Ali tesko da ima racuna ici bilo kuda.

hvala za begramelija(taman da se sa Mirom i poČetnikom uslikam) .. on je napola talijan pa nek se sa ovim zabarom xnxx.com
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#45469 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Mishelinke »

Opet pitanje imam. Jebiga kad sam guska u ovome.

Sad parkiram, auto normalno radi, ne svijetli nista na tabli ali iz auspuha bijeli dim, dvoriste zagadio. Smrdi nekako cudno.

Odmah odem na autoput, reko da vidim hoce li se sta upaliti, ne znam sta mu je, kad on jedno brat bratu 30% bolje ubrzanje, ma ore asfalt. Vratim se dima nema, normalan zvuk isto. Nista ae nije upalilo.

Kad je dim bio, cuo sam neki čudan zvuk, osim zvuka motora, sličan onoj zubarskoj brusilici, nezz kako da opišem.

U pitanju je Ibiza tdi 1.6, 77 kW 2011 godiste.

Zna li neko sta bi moglo biti i trebam li ici na servis da provjere, ili je to nesto normalno?

Kod starog auta Audi A2, 2003 godiste, cim neki dim se pojavi, ode 600 KM iz novcanika glat, pa me sad strah sta je ovome sad.
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#45470 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

dpf redebilacija
User avatar
Optimist
Posts: 15523
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#45471 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Mishelinke wrote: 02/03/2023 18:28 Opet pitanje imam. Jebiga kad sam guska u ovome.

Sad parkiram, auto normalno radi, ne svijetli nista na tabli ali iz auspuha bijeli dim, dvoriste zagadio. Smrdi nekako cudno.

Odmah odem na autoput, reko da vidim hoce li se sta upaliti, ne znam sta mu je, kad on jedno brat bratu 30% bolje ubrzanje, ma ore asfalt. Vratim se dima nema, normalan zvuk isto. Nista ae nije upalilo.

Kad je dim bio, cuo sam neki čudan zvuk, osim zvuka motora, sličan onoj zubarskoj brusilici, nezz kako da opišem.

U pitanju je Ibiza tdi 1.6, 77 kW 2011 godiste.

Zna li neko sta bi moglo biti i trebam li ici na servis da provjere, ili je to nesto normalno?

Kod starog auta Audi A2, 2003 godiste, cim neki dim se pojavi, ode 600 KM iz novcanika glat, pa me sad strah sta je ovome sad.
Kod tog su ti, kad dodje na red dizne 800-1000 KM.
Egr 650 KM
Kuciste uljnog filtera 250 KM
Dpf off 300 KM
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#45472 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Mishelinke »

kabal1337 wrote: 02/03/2023 18:32 dpf redebilacija
Ha?

Prevedi :D

Jel opasno to šta ili?

Nadam se da se nisam zajebao što sam odmah otišao na autoput
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#45473 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

zato je fiksni zamajac :run:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#45474 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Mishelinke »

Optimist wrote: 02/03/2023 18:35
Mishelinke wrote: 02/03/2023 18:28 Opet pitanje imam. Jebiga kad sam guska u ovome.

Sad parkiram, auto normalno radi, ne svijetli nista na tabli ali iz auspuha bijeli dim, dvoriste zagadio. Smrdi nekako cudno.

Odmah odem na autoput, reko da vidim hoce li se sta upaliti, ne znam sta mu je, kad on jedno brat bratu 30% bolje ubrzanje, ma ore asfalt. Vratim se dima nema, normalan zvuk isto. Nista ae nije upalilo.

Kad je dim bio, cuo sam neki čudan zvuk, osim zvuka motora, sličan onoj zubarskoj brusilici, nezz kako da opišem.

U pitanju je Ibiza tdi 1.6, 77 kW 2011 godiste.

Zna li neko sta bi moglo biti i trebam li ici na servis da provjere, ili je to nesto normalno?

Kod starog auta Audi A2, 2003 godiste, cim neki dim se pojavi, ode 600 KM iz novcanika glat, pa me sad strah sta je ovome sad.
Kod tog su ti, kad dodje na red dizne 800-1000 KM.
Egr 650 KM
Kuciste uljnog filtera 250 KM
Dpf off 300 KM
Molim? Ovo mu sve otišlo ili? :shock:
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#45475 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

ma nije nista od ovo otislo, al ako ode eto toliko kosta
glupavo je sad razmisljati sta moze otic, ali i da ode nije sad da se desava da to ode u paketu sve, vec ponesto
dpf mu je mozda vec na off
realno treba redovno mijenjat ulje i filtere, provjeravati kocioni sistem, pa ako i kad sta ode mijenjati, nije vala ni dizna za 1.6 tdi star preko 10 godina 1000km komad
Post Reply