Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#23476 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Nexen na sluzbenom katastrofa, glavna sasvim fino ociscena ali na rampi na petlji zanosi.
Gledam poslije gume, sara je takva da nisam bio siguran na prvu jesu li ljetne ili zimske. :-)
Da ne bude da pljujem po nexenu, mozda su samo istrosene. :D

Na mom dunlop treca sezona i za sad odlicno drze, s tim sto ih skidam ranije a stavljam kasnije pa im je sezona kratka i sara dobro izgleda.
User avatar
konektovan
Posts: 51448
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23477 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

_Astra_ wrote: 27/02/2023 09:54 Riken - ne daj Boze nikome...
Kako ne daj Boze, kad cojeku iznad tebe rade posao?!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83493
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23478 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 27/02/2023 11:19
_Astra_ wrote: 27/02/2023 09:54 Riken - ne daj Boze nikome...
Kako ne daj Boze, kad cojeku iznad tebe rade posao?!
Pa procito neđe :D
_Astra_
Posts: 848
Joined: 29/08/2005 22:39

#23479 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _Astra_ »

konektovan wrote: 27/02/2023 11:19
_Astra_ wrote: 27/02/2023 09:54 Riken - ne daj Boze nikome...
Kako ne daj Boze, kad cojeku iznad tebe rade posao?!
Meni su se katastrofalno pokazale...
_BataZiv_0809 wrote: 27/02/2023 11:36
konektovan wrote: 27/02/2023 11:19 Kako ne daj Boze, kad cojeku iznad tebe rade posao?!
Pa procito neđe :D
stvarno ?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#23480 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

nisam osjetio snijega na ts870, poyyy...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83493
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23481 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

_Astra_ wrote: 27/02/2023 12:35
konektovan wrote: 27/02/2023 11:19

Kako ne daj Boze, kad cojeku iznad tebe rade posao?!
Meni su se katastrofalno pokazale...
_BataZiv_0809 wrote: 27/02/2023 11:36

Pa procito neđe :D
stvarno ?
Koje auto, koja dimenzija, koji uslovi, sta se desilo?
_Astra_
Posts: 848
Joined: 29/08/2005 22:39

#23482 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _Astra_ »

Passat, 215 55 16, katastrofalna upravljivost u svim uslovima...
User avatar
Ludzak
Posts: 6985
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#23483 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ludzak »

Ima li ko da koristi Continental Winter Contact TS 860 205/55/R16 i ako ko koristi da li je zadovoljan?
Ja te koristim, ali iskreno nešto nisam zadovoljan, pa želim da čujem mišljenja ostalih.
User avatar
mk ultra
Posts: 24034
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#23484 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

šta ne valja sa gumom? vozam ih ja na službenom
User avatar
Ludzak
Posts: 6985
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#23485 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ludzak »

mk ultra wrote: 27/02/2023 15:32 šta ne valja sa gumom? vozam ih ja na službenom
20 januara kada je padao isto obilniji snijeg, bio krenuo prema Foči. Pada snijeg iz neba i zemlje, put katastrofa. Bljuzgavica, pod snijegom, vozim ti ja jedno 50 na sat i odjednom da li sam naišao na grudvu bljuzge ili na led, zanese me, zarotirah se 90 stepeni. Jedva sam ja njega iskontrolisao i vratio na svoju traku. Sreća pa nije nikoga bilo na suprotnoj traci ni iza mene, udes sigurno. Od tog trenutka nisam smio više od 40 na sat da vozim, dok ostali gaze i prestižu me.
User avatar
mk ultra
Posts: 24034
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#23486 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

Ludzak wrote: 27/02/2023 15:44
mk ultra wrote: 27/02/2023 15:32 šta ne valja sa gumom? vozam ih ja na službenom
20 januara kada je padao isto obilniji snijeg, bio krenuo prema Foči. Pada snijeg iz neba i zemlje, put katastrofa. Bljuzgavica, pod snijegom, vozim ti ja jedno 50 na sat i odjednom da li sam naišao na grudvu bljuzge ili na led, zanese me, zarotirah se 90 stepeni. Jedva sam ja njega iskontrolisao i vratio na svoju traku. Sreća pa nije nikoga bilo na suprotnoj traci ni iza mene, udes sigurno. Od tog trenutka nisam smio više od 40 na sat da vozim, dok ostali gaze i prestižu me.
ne znam šta si doživio, ali mislim da je bilo nešto drugo osim grudve... led, masnoća ili nešto treće...

ide ta guma OK, pogotovo na takvom putu, koji je više mokar nego sniježan
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#23487 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emotivac »

Misliš da bi bilo šta bolje sa "malo" boljom gumom ? Ima tu dosta i do kontrole tj. treba znati "vladati" vozilom u takvim situacijama :thumbup: :thumbup:

Ja prije nekih 5-6 god uz veeliko brdo uzašao bez ikakvog zastoja, a snijega na putu kijamet :D Niko nije smio, ni grtalica prošla nije, zaletio se ugasio ESP i gass, i to sa jeftinim kelly gumama :D Do duše nisam se smio spustiti niz brdo :lol: :lol:
User avatar
Ludzak
Posts: 6985
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#23488 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ludzak »

emotivac wrote: 27/02/2023 15:50 Misliš da bi bilo šta bolje sa "malo" boljom gumom ? Ima tu dosta i do kontrole tj. treba znati "vladati" vozilom u takvim situacijama :thumbup: :thumbup:

Ja prije nekih 5-6 god uz veeliko brdo uzašao bez ikakvog zastoja, a snijega na putu kijamet :D Niko nije smio, ni grtalica prošla nije, zaletio se ugasio ESP i gass, i to sa jeftinim kelly gumama :D Do duše nisam se smio spustiti niz brdo :lol: :lol:
Prestižu mene bez ikakvih problema ja ne smijem više od 50 da vozim.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#23489 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Mozda i nesto drugo nije skroz ispravno na autu, spura ili nesto drugo? Conti bi trebao biti medju najboljim. Imao sam conti ljetne, brzo se trosile ali i lijepile za cestu.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#23490 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emotivac »

Ludzak wrote: 27/02/2023 15:55
emotivac wrote: 27/02/2023 15:50 Misliš da bi bilo šta bolje sa "malo" boljom gumom ? Ima tu dosta i do kontrole tj. treba znati "vladati" vozilom u takvim situacijama :thumbup: :thumbup:

Ja prije nekih 5-6 god uz veeliko brdo uzašao bez ikakvog zastoja, a snijega na putu kijamet :D Niko nije smio, ni grtalica prošla nije, zaletio se ugasio ESP i gass, i to sa jeftinim kelly gumama :D Do duše nisam se smio spustiti niz brdo :lol: :lol:
Prestižu mene bez ikakvih problema ja ne smijem više od 50 da vozim.
Dobra je to guma, ne bi trebalo bit problema, jedino da nije stara ?
User avatar
Ludzak
Posts: 6985
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#23491 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ludzak »

mk ultra wrote: 27/02/2023 15:49
Ludzak wrote: 27/02/2023 15:44

20 januara kada je padao isto obilniji snijeg, bio krenuo prema Foči. Pada snijeg iz neba i zemlje, put katastrofa. Bljuzgavica, pod snijegom, vozim ti ja jedno 50 na sat i odjednom da li sam naišao na grudvu bljuzge ili na led, zanese me, zarotirah se 90 stepeni. Jedva sam ja njega iskontrolisao i vratio na svoju traku. Sreća pa nije nikoga bilo na suprotnoj traci ni iza mene, udes sigurno. Od tog trenutka nisam smio više od 40 na sat da vozim, dok ostali gaze i prestižu me.
ne znam šta si doživio, ali mislim da je bilo nešto drugo osim grudve... led, masnoća ili nešto treće...

ide ta guma OK, pogotovo na takvom putu, koji je više mokar nego sniježan
OK onda. Kad god je nailazilo auto ja sam strepio, puštao sam gas, da me ne zanese. Od tad sam sebi obećao da neću više voziti po tom putu malo duže staze.
Peryton_
Posts: 1241
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#23492 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Peryton_ »

A pazi, presjeklo te, razumijemo se.
Ja i dan danas pustim gas na jednoj krivini kod Canica blizu Tz gdje me iznijelo ko i tebe u suprotnu traku ali bez posljedica.
User avatar
Ludzak
Posts: 6985
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#23493 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ludzak »

Peryton_ wrote: 27/02/2023 16:03 A pazi, presjeklo te, razumijemo se.
Ja i dan danas pustim gas na jednoj krivini kod Canica blizu Tz gdje me iznijelo ko i tebe u suprotnu traku ali bez posljedica.
Mene samo izbaci i zarotira me 90 stepeni. Uspio sam ga nekako volanom i blagim kočenjem iskontrolisati i vratiti se na svoju traku.
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#23494 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qwerty1234 »

Evo jedna live sa brusa.

https://ibb.co/cQ8RpxG

Cvatro pjehe.

Odo guyit sad ovde, nigdje nikog.
Cao
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#23495 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HelaS »

Naslovnica wrote: 27/02/2023 10:11
Optimist wrote: 27/02/2023 10:08

Hoces reci da Alpin 6 ipak valja?
Po svemu bi trebalo da valja, ali mene od početka zime nije slušao (treća sezona).
Kada sam neki dan odvezao kod vulkanizera, objasnim mu, kaže lik ne bi trebalo to da se dešava, dobra šara, mekana guma, sve uredno.
Zarotira ih, prednje nazad, zadnje naprijed, jutros baš OK. Ono, nije na nivou nove gume, ali daleko od problema koje sam imao cijelu zimu.
Sve 4 gume, na oko, iste...
Vulkanizer, inače, stručnjak za gume i njene karakteristike :D
User avatar
mirota
Posts: 4676
Joined: 11/01/2018 11:42

#23496 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mirota »

znaci kad imas auto 4x4 onda sve 4 gume da budu nove ?? ili da budu iste starosti...takve su mi ljetne, ali zimske nisu.. e sad ovo auto ima neki intelligent 4x4, ne vidim gume da ja upalim tu opciju, kaze mi prodavac da auto ide na prednji pogon uglavnom, a da sam po potrebi pali AWD
Last edited by mirota on 28/02/2023 06:46, edited 1 time in total.
User avatar
mirota
Posts: 4676
Joined: 11/01/2018 11:42

#23497 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mirota »

:skoljka:
Naslovnica
Posts: 35463
Joined: 20/03/2013 15:38

#23498 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

HelaS wrote: 28/02/2023 01:22
Naslovnica wrote: 27/02/2023 10:11
Po svemu bi trebalo da valja, ali mene od početka zime nije slušao (treća sezona).
Kada sam neki dan odvezao kod vulkanizera, objasnim mu, kaže lik ne bi trebalo to da se dešava, dobra šara, mekana guma, sve uredno.
Zarotira ih, prednje nazad, zadnje naprijed, jutros baš OK. Ono, nije na nivou nove gume, ali daleko od problema koje sam imao cijelu zimu.
Sve 4 gume, na oko, iste...
Vulkanizer, inače, stručnjak za gume i njene karakteristike :D
Ne treba biti "stručnjak za gume i njene karakteristike", pa da se na osnovu DOT-a, izgleda i osjeta pod prstima donese zaključak kako premium guma ne bi trebala imati probleme koje sam naveo.
Pogotovu što se sve dešava u kontekstu neformalnog razgovora.
:thumbup:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#23499 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Qwerty1234 wrote: 28/02/2023 01:16 Evo jedna live sa brusa.

https://ibb.co/cQ8RpxG

Cvatro pjehe.

Odo guyit sad ovde, nigdje nikog.
Cao
Nabavi kakve ljepse felge :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 38007
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#23500 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bobi »

HelaS wrote: 28/02/2023 01:22
Naslovnica wrote: 27/02/2023 10:11
Po svemu bi trebalo da valja, ali mene od početka zime nije slušao (treća sezona).
Kada sam neki dan odvezao kod vulkanizera, objasnim mu, kaže lik ne bi trebalo to da se dešava, dobra šara, mekana guma, sve uredno.
Zarotira ih, prednje nazad, zadnje naprijed, jutros baš OK. Ono, nije na nivou nove gume, ali daleko od problema koje sam imao cijelu zimu.
Sve 4 gume, na oko, iste...
Vulkanizer, inače, stručnjak za gume i njene karakteristike :D
Jok, mi smo na ovoj temi :lol: stručnjaci za sve :D.
Post Reply