INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#11251 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by oldtajmer »

Naslovnica wrote: 25/02/2023 23:31 A niko da pohvali kako je ulje otišlo debelo ispod 4KM.
8-)
pohvalio bi kad bi samo jeo zejtin,ovako sve drugo za sta mi zejtin treba poskupilo :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51140
Joined: 29/06/2011 23:39

#11252 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

bumerangss wrote: 25/02/2023 12:39 Akova pileci dimljeni fileti 25 KM :-)

Bili 13,70 KM

To je skoro 100% skuplje :run:
Sandzokani su najvise digli cijene, moze im biti, njima ne gori hoce li prodati ili nece. Imaju ekskluzivne ugovore kao distributeri na Bjelasnici i slicnim eminentnim lokacijama.
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#11254 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ElRe »

dječak sa šibicama wrote: 26/02/2023 00:09
Sandzokani
Svi Džafići iz Ovako su preselili. Poslove sada vode žene i djeca (koja nisu pošla krivim putem...), a svi su Bosanci.
A da su im proizvodi izuzetno nekvalitetni, jesu.
Ovako, Milkos, Madi, Bajram, ne zna se ko je gori.
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#11255 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

ElRe wrote: 26/02/2023 06:30
dječak sa šibicama wrote: 26/02/2023 00:09
Sandzokani
Svi Džafići iz Ovako su preselili. Poslove sada vode žene i djeca (koja nisu pošla krivim putem...), a svi su Bosanci.
A da su im proizvodi izuzetno nekvalitetni, jesu.
Ovako, Milkos, Madi, Bajram, ne zna se ko je gori.
Ja se sjećam Himze, išao u moju školu, bio je ogroman, i dobričina.
Šta je sa njim, znaš li?!
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#11257 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ironmen »

ElRe wrote: 26/02/2023 06:30
dječak sa šibicama wrote: 26/02/2023 00:09
Sandzokani
Svi Džafići iz Ovako su preselili. Poslove sada vode žene i djeca (koja nisu pošla krivim putem...), a svi su Bosanci.
A da su im proizvodi izuzetno nekvalitetni, jesu.
Ovako, Milkos, Madi, Bajram, ne zna se ko je gori.
Od 10 proizvoda ubodu mozda 1 da valja, i taj proizvod drzi kvalitet 2-3 mjeseca i onda postane hamelj.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#11258 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Haris.ba »

aston_martin wrote: 25/02/2023 23:14
Haris.ba wrote: 25/02/2023 19:33 Eno u Velikoj Britaniji nestasica voca i povrca. Nema.



Cijene se slobodno formiraju na trzistu.
sve nam je ko na zapadu, osim plata naravno, da isprate troskove. jbo to trziste.
Ne mozes ocekivati istu cijenu za voce i povrce tokom cijele godine.

Cijena banana je u zadnju godinu skocila sa 1200 na 1500 dolara po metrickoj toni.

Nego....

https://avaz.ba/vijesti/bih/812130/naft ... uka-vlasti
- Odavno se žito izvozi iz Ukrajine, cijene su pale, ali ništa od onoga što je tada poskupjelo nije pojeftinilo. A sve cijene, ili sav ovaj bezobrazluk, povezuju troškovi prijevoza roba koji direktno ovise o cijenama goriva - kazao je Gavran.

Predsjednik Udruženja potrošača „Zvono“ iz Bijeljine Jovan Vasilić istakao je da su inspekcije kontrolirale stanje i u ovom dijelu BiH, ali da se cijene u tržnim centrima, uprkos kaznama, nisu promijenile.

- Kod nas su marže ograničene samo za nekoliko proizvoda, a sve ostalo je na slobodnom formiranju cijena. Zato trgovci prilikom formiranja cijena ukalkulišu i maržu i kaznu koju će platiti. Tako je i s proizvođačima koji u cijene proizvoda ukalkulišu i inflaciju i kaznu, pa su cijene zato visoke - rekao je Vasilić.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28398
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11259 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Haris.ba wrote: 26/02/2023 07:56
aston_martin wrote: 25/02/2023 23:14

sve nam je ko na zapadu, osim plata naravno, da isprate troskove. jbo to trziste.
Ne mozes ocekivati istu cijenu za voce i povrce tokom cijele godine.

Cijena banana je u zadnju godinu skocila sa 1200 na 1500 dolara po metrickoj toni.

Nego....

https://avaz.ba/vijesti/bih/812130/naft ... uka-vlasti
- Odavno se žito izvozi iz Ukrajine, cijene su pale, ali ništa od onoga što je tada poskupjelo nije pojeftinilo. A sve cijene, ili sav ovaj bezobrazluk, povezuju troškovi prijevoza roba koji direktno ovise o cijenama goriva - kazao je Gavran.

Predsjednik Udruženja potrošača „Zvono“ iz Bijeljine Jovan Vasilić istakao je da su inspekcije kontrolirale stanje i u ovom dijelu BiH, ali da se cijene u tržnim centrima, uprkos kaznama, nisu promijenile.

- Kod nas su marže ograničene samo za nekoliko proizvoda, a sve ostalo je na slobodnom formiranju cijena. Zato trgovci prilikom formiranja cijena ukalkulišu i maržu i kaznu koju će platiti. Tako je i s proizvođačima koji u cijene proizvoda ukalkulišu i inflaciju i kaznu, pa su cijene zato visoke - rekao je Vasilić.
To je 25% poskupljenje ali ovdje su banane skočile više.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#11260 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Haris.ba »

Sanjarko wrote: 26/02/2023 08:30 To je 25% poskupljenje ali ovdje su banane skočile više.
Pa svako se u lancu prodaje ugradjuje i pokriva svoje troskove i dize marzu koliko god moze.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28398
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11261 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Haris.ba wrote: 26/02/2023 08:33
Sanjarko wrote: 26/02/2023 08:30 To je 25% poskupljenje ali ovdje su banane skočile više.
Pa svako se u lancu prodaje ugradjuje i pokriva svoje troskove i dize marzu koliko god moze.
Ali previše, pohlepa ušla u ljude pravo. Gdje ima da sleti cijena s 4 na 3 KM. Za 25%.

Sinhronizitet, ponavlja se 25%.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#11262 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Haris.ba »

Sanjarko wrote: 26/02/2023 08:38
Haris.ba wrote: 26/02/2023 08:33

Pa svako se u lancu prodaje ugradjuje i pokriva svoje troskove i dize marzu koliko god moze.
Ali previše, pohlepa ušla u ljude pravo. Gdje ima da sleti cijena s 4 na 3 KM. Za 25%.

Sinhronizitet, ponavlja se 25%.
Ako narod kupuje, prodavaci ne bacaju tonama pokvarene banane, znaci da nije previse...

Isto ko sto smo dokazali da 3,5KM litar goriva nije previse.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28398
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11263 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Haris.ba wrote: 26/02/2023 08:41
Sanjarko wrote: 26/02/2023 08:38

Ali previše, pohlepa ušla u ljude pravo. Gdje ima da sleti cijena s 4 na 3 KM. Za 25%.

Sinhronizitet, ponavlja se 25%.
Ako narod kupuje, prodavaci ne bacaju tonama pokvarene banane, znaci da nije previse...

Isto ko sto smo dokazali da 3,5KM litar goriva nije previse.
Ali bacalo je se. Kazivao sam da je u Bingu na TC Džananović se bacilo na stotine vajkrema vjerojatno.

Bio im rok pri kraju kad su dali ih na akciji. A u vezi goriva, to je šok bio na tržištu zbog Ruske agresije na Ukrajinu. A narod voza se jer gradski saobraćaj je u lošem stanju.

Ali spade cijena goriva a niko ne vrati cijene na staro ili barem ne snizi cijene saobraćaja primjerice taksiji. Povećali na 3 KM ovdje cijenu, ali nisu snizili kad je palo gorivo barem ako ne na 2 KM, na 2,5.

Kažem ušla pohlepa u ljude. Ovako sistemi znaju pući. Berze i sl.
akcija007
Posts: 4313
Joined: 17/05/2008 23:50

#11264 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by akcija007 »

Vindija trgovina kupio Kefir casa rok do sutra 180 ml. / 0,40 KM . Snizen 50% zbog isteka roka
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#11265 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Ništa mu biti neće ni poslije roka ako se nije "napuh'o".
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#11266 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ElRe »

U Robotu 400g R kafe 4.80 KM na akciji. Valja li čemu ili su bačene pare? :-D
User avatar
Sanjarko
Posts: 28398
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11267 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

ElRe wrote: 26/02/2023 09:54 U Robotu 400g R kafe 4.80 KM na akciji. Valja li čemu ili su bačene pare? :-D
R kao Ritter? Tu mi pijemo ako je to, ta kafa.
akcija007
Posts: 4313
Joined: 17/05/2008 23:50

#11268 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by akcija007 »

Puter u Lidl Hrvatska 250 gr, 82% m.m. robna marka " okusi zavicaja" - Dukat proizvodi za Lidl je 1,69 eur / 3,30 KM
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#11269 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ElRe »

Sanjarko wrote: 26/02/2023 10:36
ElRe wrote: 26/02/2023 09:54 U Robotu 400g R kafe 4.80 KM na akciji. Valja li čemu ili su bačene pare? :-D
R kao Ritter? Tu mi pijemo ako je to, ta kafa.
Robot robna marka.
Isaiah4110
Posts: 602
Joined: 01/05/2020 11:59

#11270 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Isaiah4110 »

akcija007 wrote: 26/02/2023 10:50 Puter u Lidl Hrvatska 250 gr, 82% m.m. robna marka " okusi zavicaja" - Dukat proizvodi za Lidl je 1,69 eur / 3,30 KM
Sve sto sam probao od "okusi zavicaja" je predobro, kvalitet a ocigledno i cijene bolje...da spomenem i zbregov svjezi sir kojeg nema u BiH je bas pravi sir, sto ne mogu reci za ove domace, 50% bolji od svih nasih domacih sireva koji su vjerovatno i skuplji...da zivim blizu granice cesto bih skoknuo u soping tamo...
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#11271 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by HelaS »

ElRe wrote: 26/02/2023 10:53
Sanjarko wrote: 26/02/2023 10:36

R kao Ritter? Tu mi pijemo ako je to, ta kafa.
Robot robna marka.
Ko prži i pakuje kafu, Robot ili neko drugi?
User avatar
Sanjarko
Posts: 28398
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11272 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

ElRe wrote: 26/02/2023 10:53
Sanjarko wrote: 26/02/2023 10:36

R kao Ritter? Tu mi pijemo ako je to, ta kafa.
Robot robna marka.
Valjal šta, zna li itko? Mi pijemo Ritter neku i ovako neke kad nam neko pokloni. Ne dešava se to često ali znaju nam uletit s kafom.

Zadnji put mi kapučino poklonila jedna dobra poznanica od stare. Pola kg kapučina.

Još ni pola kutije nisam popio.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#11273 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Danas snjeg hajd odvedoh juniorku u SCS igraonicu voli tu radi tobogana bilo skuplje nego drugdje ali ne previse (kad se uzmu u obzir bonusi kod uplate). Formalno bio sat 8 KM ali kad napunis odjednom karticu izlazilo me 5 KM sat a njena sreca nema cijenu...ali odsad ide drugdje jer ovo sta su uradili u SCS je fakat bezobrazno hajd da su samo pogorsali bonuse na uplatu pa covjek bi nekako progutao ali ovo je drska bezobrazna pohlepa - prvo bonuse ukinuli odnosno pogorsali na nezamislive granice (150 KM uplati dobijes 40 gratis bodova a prije na takvim uplatama bilo praktično duplanje) + sat igraonice digli da je 12 KM
Da dobro ste procitali sat igraonice je 12 KM. One jeftine drmusaljke bile 1 KM sada 2 KM....znaci kad se uzme u obzir sve bukvalno 100% poskupljenje globalno a pola im inventara NE RADI.
Vratio im karticu koju imam vec 6 godina odsad ce sto se mene tice ugoscavati samo arapcad i sda podmladak...
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#11274 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Haris.ba »

Nokian808 wrote: 26/02/2023 13:12 Vratio im karticu koju imam vec 6 godina odsad ce sto se mene tice ugoscavati samo arapcad i sda podmladak..
Pa to im je i cilj izgleda. Vise zarade po satu. Zato su i digli cijene. Ocito ima musterija.
Hakiz
Posts: 48385
Joined: 30/07/2015 20:01

#11275 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

Nokian808 wrote: 26/02/2023 13:12 Danas snjeg hajd odvedoh juniorku u SCS igraonicu voli tu radi tobogana bilo skuplje nego drugdje ali ne previse (kad se uzmu u obzir bonusi kod uplate). Formalno bio sat 8 KM ali kad napunis odjednom karticu izlazilo me 5 KM sat a njena sreca nema cijenu...ali odsad ide drugdje jer ovo sta su uradili u SCS je fakat bezobrazno hajd da su samo pogorsali bonuse na uplatu pa covjek bi nekako progutao ali ovo je drska bezobrazna pohlepa - prvo bonuse ukinuli odnosno pogorsali na nezamislive granice (150 KM uplati dobijes 40 gratis bodova a prije na takvim uplatama bilo praktično duplanje) + sat igraonice digli da je 12 KM
Da dobro ste procitali sat igraonice je 12 KM. One jeftine drmusaljke bile 1 KM sada 2 KM....znaci kad se uzme u obzir sve bukvalno 100% poskupljenje globalno a pola im inventara NE RADI.
Vratio im karticu koju imam vec 6 godina odsad ce sto se mene tice ugoscavati samo arapcad i sda podmladak...
Zar nisu ovo bold i ovo italik u kontradikciji?
Post Reply