INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#11151 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by malocvijece »

moonca wrote: 21/02/2023 16:55 :zoka: samo o bananama pishete.. neshvataljivo..
Pođoh reći nešto za banane al kontam reći će raja "Ova samo o bananama" :lol:

Banane su nešto što često kupujemo jer su praktične za jesti iz više razloga, a ne kupuju se periodično poput drugih osnovnih namirnica. Prvo se na njima primijeti baš zato što ih svaki dan uzimamo, a i najviše bezobrazluka su uhvatili kod dizanja cijena baš banana.

Umjesto banana, možemo ubaciti i neki drugi proizvod, isto je - pite, kafa, higijenski proizvodi koji vidim da su skočili do 8KM po dezodoransu i tako...
Naslovnica
Posts: 35439
Joined: 20/03/2013 15:38

#11152 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

dječak sa šibicama wrote: 21/02/2023 17:19 U Jugi su banane bile jako skupe, koliko se ja sjecam, a nesto ih i nismo jeli tako cesto. Bile su nekakva egzotika, bar za nas djecu osamdesetih, egzotika u rangu kivija recimo, kojeg su stare nane zvale "cupavi krompir".
Postale popularne i naveliko dostupne sa Markovićevim refrormama.
Nešto ih se plaho ne sjećam prije Markovića...
User avatar
Sanjarko
Posts: 28404
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11153 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Naslovnica wrote: 21/02/2023 17:58
dječak sa šibicama wrote: 21/02/2023 17:19 U Jugi su banane bile jako skupe, koliko se ja sjecam, a nesto ih i nismo jeli tako cesto. Bile su nekakva egzotika, bar za nas djecu osamdesetih, egzotika u rangu kivija recimo, kojeg su stare nane zvale "cupavi krompir".
Postale popularne i naveliko dostupne sa Markovićevim refrormama.
Nešto ih se plaho ne sjećam prije Markovića...
Kaze stara da ih je bilo za vrijeme Juge ali vise se kruske jele i kupovale. Meni banane odgovaraju ne znam opisat zasto. Valjda probarljive lako i lagane za pojest, a i legnu mi umjesto vecere nekad ili pred dorucak kao za prezalogajiti jer ustanemo rano vecinom ujutro i ja i stara oko 5 sati, a ne doruckujemo do oko 8 sati, ja nekad i do cak 10 sati.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#11154 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

malocvijece wrote: 21/02/2023 17:53
moonca wrote: 21/02/2023 16:55 :zoka: samo o bananama pishete.. neshvataljivo..
Pođoh reći nešto za banane al kontam reći će raja "Ova samo o bananama" :lol:

Banane su nešto što često kupujemo jer su praktične za jesti iz više razloga, a ne kupuju se periodično poput drugih osnovnih namirnica. Prvo se na njima primijeti baš zato što ih svaki dan uzimamo, a i najviše bezobrazluka su uhvatili kod dizanja cijena baš banana.

Umjesto banana, možemo ubaciti i neki drugi proizvod, isto je - pite, kafa, higijenski proizvodi koji vidim da su skočili do 8KM po dezodoransu i tako...
Vidiš, taj dezodoras mi je interesantan. Naime, ja koristim već odavno Welledin. On je i prije korone košto kao i danas, 13,5 KM.

To znači da oni koji su prije kupovali jeftine proizvode sada osjete inflaciju. Oni koji su prije kupovali skupe, za njih inflacije nema.

:mrgreen:
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#11155 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

malocvijece wrote: 21/02/2023 17:47
VladaFBiH wrote: 21/02/2023 14:42
kultura i komunikacija na nivou jednog čobana - iako ovakav post ne zaslužuje ni odgovor već odlazak na foe listu postavit ću ti samo jedno pitanje - ti penzioneri koje spominješ šta misliš odakle dobijaju penzije?

Ako nemaš šta pametno reči pametnije je da šutiš...
A nezaposleni su stvarno nezaposleni ili se samo vode na birou, a rade na crno i često zarade više od drugih građana na čiju zaradu se plaćaju doprinosi?
Tačno, sve i jedan na birou radi na crno i pun je ko brod :-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 28404
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11156 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Hakiz wrote: 21/02/2023 19:21
malocvijece wrote: 21/02/2023 17:47

A nezaposleni su stvarno nezaposleni ili se samo vode na birou, a rade na crno i često zarade više od drugih građana na čiju zaradu se plaćaju doprinosi?
Tačno, sve i jedan na birou radi na crno i pun je ko brod :-)
Moja sestra je na birou. Domacica. Koliko je domacica na birou. Pa onda i ovih sta nisu zdravi, a nemaju primanja ili imaju nesto malo itd. Mislim da nam je cudna statistika u vezi toga.
User avatar
nepass1
Posts: 14676
Joined: 06/07/2017 07:35

#11157 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

U pravu je hakiz sad da dobijete koji milioncek na lutriji niko ne bi kupio golfa 5 vec bi se pucalo na nesta od 100k. Ili na stan od 80m² a ne garsonjeru. Niko ne bi gledao kako se sirotinja snalazi. Tako bi se i trpale banane da su i cenera po kg
User avatar
Sanjarko
Posts: 28404
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11158 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Hakiz wrote: 21/02/2023 19:21
malocvijece wrote: 21/02/2023 17:53

Pođoh reći nešto za banane al kontam reći će raja "Ova samo o bananama" :lol:

Banane su nešto što često kupujemo jer su praktične za jesti iz više razloga, a ne kupuju se periodično poput drugih osnovnih namirnica. Prvo se na njima primijeti baš zato što ih svaki dan uzimamo, a i najviše bezobrazluka su uhvatili kod dizanja cijena baš banana.

Umjesto banana, možemo ubaciti i neki drugi proizvod, isto je - pite, kafa, higijenski proizvodi koji vidim da su skočili do 8KM po dezodoransu i tako...
Vidiš, taj dezodoras mi je interesantan. Naime, ja koristim već odavno Welledin. On je i prije korone košto kao i danas, 13,5 KM.

To znači da oni koji su prije kupovali jeftine proizvode sada osjete inflaciju. Oni koji su prije kupovali skupe, za njih inflacije nema.

:mrgreen:
Axe od 4,5 KM ili 5 nisam siguran. Nije puno poskupio. Ali ostalo jest od vlaznih maramica pa nadalje.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#11159 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

Sanjarko wrote: 21/02/2023 19:25
Hakiz wrote: 21/02/2023 19:21

Tačno, sve i jedan na birou radi na crno i pun je ko brod :-)
Moja sestra je na birou. Domacica. Koliko je domacica na birou. Pa onda i ovih sta nisu zdravi, a nemaju primanja ili imaju nesto malo itd. Mislim da nam je cudna statistika u vezi toga.
Invalidi, bolesni, stariji od 50 itd. To sve radi i na birou je samo zbog zdravstvenog.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28404
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11160 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Hakiz wrote: 21/02/2023 19:28
Sanjarko wrote: 21/02/2023 19:25

Moja sestra je na birou. Domacica. Koliko je domacica na birou. Pa onda i ovih sta nisu zdravi, a nemaju primanja ili imaju nesto malo itd. Mislim da nam je cudna statistika u vezi toga.
Invalidi, bolesni, stariji od 50 itd. To sve radi i na birou je samo zbog zdravstvenog.
Ma mnogi od njih imaju nekog clana porodice ko radi i uzdrzava porodicu, a da ima raje na biroima samo radi zdrastvenog, a da rade, ima. @nepass1 Ja isto zivim, kao i kad nisam imao primanja. Sa milion bi vjerovatno isto zivio. Navikao tako, zbog bolesti.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#11161 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

Sanjarko wrote: 21/02/2023 19:34
Hakiz wrote: 21/02/2023 19:28

Invalidi, bolesni, stariji od 50 itd. To sve radi i na birou je samo zbog zdravstvenog.
Ma mnogi od njih imaju nekog clana porodice ko radi i uzdrzava porodicu, a da ima raje na biroima samo radi zdrastvenog, a da rade, ima. @nepass1 Ja isto zivim, kao i kad nisam imao primanja. Sa milion bi vjerovatno isto zivio. Navikao tako, zbog bolesti.
Boldirano: Ima svega, samo to reći kao da je pravilo je poprilično bezobrazno.

Nego, kada reče to da svako ima člana porodice, bilo bi super kada bi uslov za posao bio da nemaš zaposlenog člana porodice. Ili, ko ima zaposlenog člana porodice, skidamo ga sa biroa. Kao ono nekad kada su skidali one koji prihoduju više od 200 KM. Koje im, slava ironiji, pokloni zaposleni član porodice :mrgreen:
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#11162 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by malocvijece »

Hakiz wrote: 21/02/2023 19:21
malocvijece wrote: 21/02/2023 17:53

Pođoh reći nešto za banane al kontam reći će raja "Ova samo o bananama" :lol:

Banane su nešto što često kupujemo jer su praktične za jesti iz više razloga, a ne kupuju se periodično poput drugih osnovnih namirnica. Prvo se na njima primijeti baš zato što ih svaki dan uzimamo, a i najviše bezobrazluka su uhvatili kod dizanja cijena baš banana.

Umjesto banana, možemo ubaciti i neki drugi proizvod, isto je - pite, kafa, higijenski proizvodi koji vidim da su skočili do 8KM po dezodoransu i tako...
Vidiš, taj dezodoras mi je interesantan. Naime, ja koristim već odavno Welledin. On je i prije korone košto kao i danas, 13,5 KM.

To znači da oni koji su prije kupovali jeftine proizvode sada osjete inflaciju. Oni koji su prije kupovali skupe, za njih inflacije nema.

:mrgreen:
Evo sad, ti luksuz a mi buranija :lol:

Ne znam, druže, ali meni je odgovarala samo Rexona u stiku. Rexxona i Nivea u spreju za dijelove tijela koji nisu ispod pazuha.
Neki dan u DM-u gledam nema tog mog u stiku. Ima neki drugi koji mi je ok al je skoro 8 KM. Ranije je bila dosta niža cijena tog konkretno.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#11163 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

malocvijece wrote: 21/02/2023 19:58
Hakiz wrote: 21/02/2023 19:21

Vidiš, taj dezodoras mi je interesantan. Naime, ja koristim već odavno Welledin. On je i prije korone košto kao i danas, 13,5 KM.

To znači da oni koji su prije kupovali jeftine proizvode sada osjete inflaciju. Oni koji su prije kupovali skupe, za njih inflacije nema.

:mrgreen:
Evo sad, ti luksuz a mi buranija :lol:

Ne znam, druže, ali meni je odgovarala samo Rexona u stiku. Rexxona i Nivea u spreju za dijelove tijela koji nisu ispod pazuha.
Neki dan u DM-u gledam nema tog mog u stiku. Ima neki drugi koji mi je ok al je skoro 8 KM. Ranije je bila dosta niža cijena tog konkretno.
Pa, za razliku od hrane, organski mirisi su jeftiniji od vještački pravljenih :P
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11164 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by moonca »

Ako pazite na hranu. bez luka. zachina. mozete shediti na dzodoransima.. :wink:
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#11165 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Kakve banane ljudi ogulis ih, izvazite i vidite koliko kosta 1 kg.
Danas u ovom haosu dizanja kupac mora biti proracunat, kupac oportunista ako hoce bogatu trpezu za prihvatljive pare. Znaci znati cijene i kupovati kad se ukaze prilika. Obilaziti vise mjesta i gledati akcije.
Evo npr. Bingo onaj kod Mrvice, Otoka, jagode pise II klasa 3 KM. Ne pise korpice vec kg (bitna razlika). Ja u skladu sa tim probrao i nakupio 1 kg dobrih jagoda za 3 KM sad u sred februara. A banane u globalnoj ekonomiji zadnjih 20 godina nikad nisu bile cjenjenije i skuplje od jagoda.
Na istom mjestu vidim akcija Dukat puter 2 x 200 grama 8,35 KM odnosno onaj jedan bude manje od 4,20. Ne treba mi puter zatrebace mi tek za 7 dana ali prilika za kupovinu, datum je u redu, kupim.
Znaci kupujte na STVARNOJ akciji i osjeti se usteda. A kad trgovci vide da napuhana cijena ima slabiju prodju bice vise akcija.
Kao sto postoji krug dizanja cijena odgovorni kupci mogu potstaci krug pada cijena jer oni su ti koji svojim novcanicima glasaju!
Last edited by Nokian808 on 21/02/2023 20:06, edited 1 time in total.
ado_n
Posts: 142
Joined: 15/10/2021 13:24

#11166 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ado_n »

Hakiz wrote: 21/02/2023 19:21
malocvijece wrote: 21/02/2023 17:47

A nezaposleni su stvarno nezaposleni ili se samo vode na birou, a rade na crno i često zarade više od drugih građana na čiju zaradu se plaćaju doprinosi?
Tačno, sve i jedan na birou radi na crno i pun je ko brod :-)
:lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 28404
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11167 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 21/02/2023 20:03 Ako pazite na hranu. bez luka. zachina. mozete shediti na dzodoransima.. :wink:
Meni i staroj luk glavni sastojak jela. Luk s ovim, luk s onim, ovo jelo na ovaj nacin s lukom, ono jelo na onaj nacin s lukom. :zoka:
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#11168 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Hakiz wrote: 21/02/2023 16:47
duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
A, vidi, kada bih večeras dobio na lotu milion i po, sutra bih trpao banane i po 5 maraka.

Ti bi prekosutra na forumu govorio da sam ovca koju levate, a ja bih trpao i mislio koji je onaj pored mene na kasi bijednik, ne može sebi priuštiti banane.

To jeste, sve zavisi od perspektive :wink:
Zavisi od covjeka a ne imetka...neko voli da ga prave majmunom a znamo da majmuni ne mogu bez banana :-D :D
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#11169 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Avetinho »

Nokian808 wrote: 21/02/2023 20:03 Kakve banane ljudi ogulis ih, izvazite i vidite koliko kosta 1 kg.
Danas u ovom haosu dizanja kupac mora biti proracunat, kupac oportunista ako hoce bogatu trpezu za prihvatljive pare. Znaci znati cijene i kupovati kad se ukaze prilika. Obilaziti vise mjesta i gledati akcije.
Evo npr. Bingo onaj kod Mrvice, Otoka, jagode pise II klasa 3 KM. Ne pise korpice vec kg (bitna razlika). Ja u skladu sa tim probrao i nakupio 1 kg dobrih jagoda za 3 KM sad u sred februara. A banane u globalnoj ekonomiji zadnjih 20 godina nikad nisu bile cjenjenije i skuplje od jagoda.
Na istom mjestu vidim akcija Dukat puter 2 x 200 grama 8,35 KM odnosno onaj jedan bude manje od 4,20. Ne treba mi puter zatrebace mi tek za 7 dana ali prilika za kupovinu, datum je u redu, kupim.
Znaci kupujte na STVARNOJ akciji i osjeti se usteda. A kad trgovci vide da napuhana cijena ima slabiju prodju bice vise akcija.
Kao sto postoji krug dizanja cijena odgovorni kupci mogu potstaci krug pada cijena jer oni su ti koji svojim novcanicima glasaju!
Treba pojest kilo jagoda i 400 g putera. Ali ako ti je uletilo u pravo vrijeme, bujrum. Ako nije, skupo te je kostalo iako je jeftino.
User avatar
nepass1
Posts: 14676
Joined: 06/07/2017 07:35

#11170 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Nokian808 wrote: 21/02/2023 20:03 Kakve banane ljudi ogulis ih, izvazite i vidite koliko kosta 1 kg.
Danas u ovom haosu dizanja kupac mora biti proracunat, kupac oportunista ako hoce bogatu trpezu za prihvatljive pare. Znaci znati cijene i kupovati kad se ukaze prilika. Obilaziti vise mjesta i gledati akcije.
Evo npr. Bingo onaj kod Mrvice, Otoka, jagode pise II klasa 3 KM. Ne pise korpice vec kg (bitna razlika). Ja u skladu sa tim probrao i nakupio 1 kg dobrih jagoda za 3 KM sad u sred februara. A banane u globalnoj ekonomiji zadnjih 20 godina nikad nisu bile cjenjenije i skuplje od jagoda.
Na istom mjestu vidim akcija Dukat puter 2 x 200 grama 8,35 KM odnosno onaj jedan bude manje od 4,20. Ne treba mi puter zatrebace mi tek za 7 dana ali prilika za kupovinu, datum je u redu, kupim.
Znaci kupujte na STVARNOJ akciji i osjeti se usteda. A kad trgovci vide da napuhana cijena ima slabiju prodju bice vise akcija.
Kao sto postoji krug dizanja cijena odgovorni kupci mogu potstaci krug pada cijena jer oni su ti koji svojim novcanicima glasaju!
Tako sam ja sa kaladontom, kad god na akciji ja kupim, eno puna latica. Gelovi za tusiranje, dezodoransi pihh moze mi do 2026 biti :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11171 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by moonca »

:-) i ti proizvodi imaju rok trajanja
. 40% tezine banane je kora.. ako ne mazete cipele. :-) bachen novac
User avatar
Truba
Posts: 93801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#11172 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

Kupuje se na snizenju
A ne kad ti treba
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#11173 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

moonca wrote: 21/02/2023 20:24 :-) i ti proizvodi imaju rok trajanja
Ali od trenutka otvaranha.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#11174 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by malocvijece »

Hakiz wrote: 21/02/2023 20:02
malocvijece wrote: 21/02/2023 19:58

Evo sad, ti luksuz a mi buranija :lol:

Ne znam, druže, ali meni je odgovarala samo Rexona u stiku. Rexxona i Nivea u spreju za dijelove tijela koji nisu ispod pazuha.
Neki dan u DM-u gledam nema tog mog u stiku. Ima neki drugi koji mi je ok al je skoro 8 KM. Ranije je bila dosta niža cijena tog konkretno.
Pa, za razliku od hrane, organski mirisi su jeftiniji od vještački pravljenih :P
Neka hvala :lol: Banane ne moram. Dezodorans ću naći.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#11175 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by oldtajmer »

Post Reply