INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
tap3ah75
Posts: 7594
Joined: 07/09/2009 14:14

#11126 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

nepass1 wrote: 21/02/2023 15:27 Za ove lijekove koje zavod refundira, za komercijalne ne naplate
Pa to sam i mislio - koja pljačka jebote
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#11127 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Halka, svi se ugrade.

Vidim da je mlijeko 3,2% vec naguralo na 2,80 km

ide to lagano na 3 markice
User avatar
Sanjarko
Posts: 28412
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11128 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

dječak sa šibicama wrote: 21/02/2023 15:54 Halka, svi se ugrade.

Vidim da je mlijeko 3,2% vec naguralo na 2,80 km

ide to lagano na 3 markice
1%, 1 marka
User avatar
nepass1
Posts: 14677
Joined: 06/07/2017 07:35

#11129 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

tap3ah75 wrote: 21/02/2023 15:53
nepass1 wrote: 21/02/2023 15:27 Za ove lijekove koje zavod refundira, za komercijalne ne naplate
Pa to sam i mislio - koja pljačka jebote
Pa zato ima apoteka na svakih 200m u sa. Ubise pare. Plus cijene lijkova opcenito 50% skuplje nego u srbiji.
Mislim da je 1.80KM po rp
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11130 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by moonca »

Bosna 17.3 %


``````````Image
User avatar
okanomalo
Posts: 1446
Joined: 09/01/2015 16:10

#11131 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by okanomalo »

nepass1 wrote: 21/02/2023 16:25
tap3ah75 wrote: 21/02/2023 15:53

Pa to sam i mislio - koja pljačka jebote
Pa zato ima apoteka na svakih 200m u sa. Ubise pare. Plus cijene lijkova opcenito 50% skuplje nego u srbiji.
Mislim da je 1.80KM po rp
kladionica i apoteka na svakom cosku, nicu kao pecurke poslije kise..
Hakiz
Posts: 48388
Joined: 30/07/2015 20:01

#11132 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
A, vidi, kada bih večeras dobio na lotu milion i po, sutra bih trpao banane i po 5 maraka.

Ti bi prekosutra na forumu govorio da sam ovca koju levate, a ja bih trpao i mislio koji je onaj pored mene na kasi bijednik, ne može sebi priuštiti banane.

To jeste, sve zavisi od perspektive :wink:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#11133 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Pa da, perspektiva.

U drzavi u kojoj 10% ljudi ima, a 90% nema, onih 10% pricaju kako drzava grabi krupnim koracima u buducnost ekonomskog diva.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11134 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by moonca »

:zoka: samo o bananama pishete.. neshvataljivo..
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#11135 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

Hakiz wrote: 21/02/2023 16:47
duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
A, vidi, kada bih večeras dobio na lotu milion i po, sutra bih trpao banane i po 5 maraka.

Ti bi prekosutra na forumu govorio da sam ovca koju levate, a ja bih trpao i mislio koji je onaj pored mene na kasi bijednik, ne može sebi priuštiti banane.

To jeste, sve zavisi od perspektive :wink:
:lol:
Joj rezona, jebote...
Hakiz
Posts: 48388
Joined: 30/07/2015 20:01

#11136 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

dječak sa šibicama wrote: 21/02/2023 16:53 Pa da, perspektiva.

U drzavi u kojoj 10% ljudi ima, a 90% nema, onih 10% pricaju kako drzava grabi krupnim koracima u buducnost ekonomskog diva.
E, da.

I oni koji imaju su svjesni da je skupo i da ih uzimaju lopatom, levate ih.

Samo što razmišljaju na način da je jedan život i ako mi se jedu banane kupit ću ih iako me uzimaju lopatom. To je razlika između njih i onih koji ne mogu platiti ove cijene, skupo je ali ih to ne sprečava da sebi priušte.

Mi, koji to ne možemo, gledamo i napadamo ih zbog toga što smo na njih ljubomorni, ne zato što hoćemo da ganjamo pravdu i poštenje.
Hakiz
Posts: 48388
Joined: 30/07/2015 20:01

#11137 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 17:00
Hakiz wrote: 21/02/2023 16:47

A, vidi, kada bih večeras dobio na lotu milion i po, sutra bih trpao banane i po 5 maraka.

Ti bi prekosutra na forumu govorio da sam ovca koju levate, a ja bih trpao i mislio koji je onaj pored mene na kasi bijednik, ne može sebi priuštiti banane.

To jeste, sve zavisi od perspektive :wink:
:lol:
Joj rezona, jebote...
Ti da imaš sada milion, eto barem 100.000, na računu ne bi kupio banane iako ti se jedu zato što su 4 marke, preskupe su?

Odrekao bi ih se zbog principa?

Dozvoli mi da sumnjam.
Hakiz
Posts: 48388
Joined: 30/07/2015 20:01

#11138 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

moonca wrote: 21/02/2023 16:55 :zoka: samo o bananama pishete.. neshvataljivo..
Možemo i o papaji.

Banane su simbol inflacije i svega ovoga, od jednog od najjeftinijih vrsta voća postale su jedna od skupljih.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#11139 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Pa logicna je reakcija, ono boli ih kurac i da su banane 20 km po kilogramu, ionako ti ljudi te pare nisu zaradili.

To je sustina nase drzave.

Onaj sto je pare zaradio, krvavo, taj ih i zna cijeniti.
Hakiz
Posts: 48388
Joined: 30/07/2015 20:01

#11140 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

dječak sa šibicama wrote: 21/02/2023 17:09 Pa logicna je reakcija, ono boli ih kurac i da su banane 20 km po kilogramu, ionako ti ljudi te pare nisu zaradili.

To je sustina nase drzave.

Onaj sto je pare zaradio, krvavo, taj ih i zna cijeniti.
Naravno. Ali je zato reakcija "Gledam plaćaju 4 marke banane, baš su ovce", bezveze. Možda nisu ovce, kupiće ih svjesni svega, jer im se banane jedu više nego što ih na bojkot tjera borba protiv gramzivog trgovca.

Jedan je život, sve šta propustiš otišlo je u nepovrat.
User avatar
Sara03
Posts: 3334
Joined: 22/02/2017 03:17

#11141 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sara03 »

duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
Trpao bi i ti, da samo to možeš jesti.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#11142 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

Hakiz wrote: 21/02/2023 17:07
duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 17:00
:lol:
Joj rezona, jebote...
Ti da imaš sada milion, eto barem 100.000, na računu ne bi kupio banane iako ti se jedu zato što su 4 marke, preskupe su?

Odrekao bi ih se zbog principa?

Dozvoli mi da sumnjam.
Niko ti ne brani da sumnjaš...
Takvi koji imaju 100000 uglavnom više gledaju na cijene nego oni koji imaju 1000...
User avatar
Sanjarko
Posts: 28412
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11143 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 21/02/2023 16:55 :zoka: samo o bananama pishete.. neshvataljivo..
Zato sto ih nije prije za vrijeme rata, a neki kazu ni za vrijeme Juge, bilo.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#11144 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

Sara03 wrote: 21/02/2023 17:17
duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
Trpao bi i ti, da samo to možeš jesti.
:-)
Opet vi o nekim ekstremnim slučajevima...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#11145 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

U Jugi su banane bile jako skupe, koliko se ja sjecam, a nesto ih i nismo jeli tako cesto. Bile su nekakva egzotika, bar za nas djecu osamdesetih, egzotika u rangu kivija recimo, kojeg su stare nane zvale "cupavi krompir".
User avatar
Sanjarko
Posts: 28412
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11146 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

50%, bila lista proizvoda s cijenama uporedo.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#11147 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Liste proizvoda ipak nisu reprezentativne, vise su neki los pokusaj senzacionalizma, recimo lik ili likusa uporedjuje najskuplju bosansku, i najjeftiniju njemacku piletinu.

To je ono, kruske i jabuke.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28412
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11148 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

dječak sa šibicama wrote: 21/02/2023 17:19 U Jugi su banane bile jako skupe, koliko se ja sjecam, a nesto ih i nismo jeli tako cesto. Bile su nekakva egzotika, bar za nas djecu osamdesetih, egzotika u rangu kivija recimo, kojeg su stare nane zvale "cupavi krompir".
Moram nac nesto za zamjenu njima. Iako meni budu dvije par dana tj dva dana ali previse su cijenom sto jest, jest.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28412
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11149 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

dječak sa šibicama wrote: 21/02/2023 17:22 Liste proizvoda ipak nisu reprezentativne, vise su neki los pokusaj senzacionalizma, recimo lik ili likusa uporedjuje najskuplju bosansku, i najjeftiniju njemacku piletinu.

To je ono, kruske i jabuke.
Nisi shvatio. Lista je bila cijene 2022 vs 2023 ili 2021 vs 2022 BiH, nasa lista proizvoda i cijene. 50% inflacija odokativno.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#11150 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by malocvijece »

VladaFBiH wrote: 21/02/2023 14:42
ado_n wrote: 21/02/2023 14:36
da vam nešto nije fadil opančić u rodu..imate slično razmišljanja..ko zna,možda ste i sami fadil.
gluplju stvar odavno nisam pročitao..jeli vama jasno da u ovoj us*anoj državici živi ogroman broj nezaposlenih,penzionera i ljudi koji veoma teško
žive a ne dobivaju od ove nazovi države ništa..

sad bi i te kategorije trebale plaćati viši pdv državi od koje nemaju ništa da bi oni koji rade imali više love kroz smanjene doprinose..
može veći pdv,slažem se,ali samo za one zapošljene na buđžetu,političare i ostalu stoku koja nam pije krv skoro 30 godina....nezaposlenim potpuno ukinuti plaćanje poreza,koji qurac plaćati porez osim da ga stoka
na vlasti djeli sebi i svojim buđžetskim kerovima...onim u penziji može nekih 5 %..
mislim da je prijedlog puno bolji i pravedniji od tog vašeg,ala fadil opančić prijedloga
kultura i komunikacija na nivou jednog čobana - iako ovakav post ne zaslužuje ni odgovor već odlazak na foe listu postavit ću ti samo jedno pitanje - ti penzioneri koje spominješ šta misliš odakle dobijaju penzije?

Ako nemaš šta pametno reči pametnije je da šutiš...
A nezaposleni su stvarno nezaposleni ili se samo vode na birou, a rade na crno i često zarade više od drugih građana na čiju zaradu se plaćaju doprinosi?
Post Reply