INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 6886
Joined: 15/03/2015 17:38

#10926 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ci-Nick »

Sinoć na njemackom RTL-u pokazuju kako uopšte nema razloga za ove visoke cijene hrane,.. pa postaviše dijagram cijene uljarica. Cijena sirovine se potpuno vratila a cijena ulja ostala visoka.
Jedino rjesenje je birati jeftinije proizvode.
Jucer nisam kupio Meggle maslac od 8,50 KM (a koji u njemackoj kosta 4,50 KM) nego sam kupio Dukat maslac od 6,80 KM. Nema osjetne razlike u kvalitetu a 20% jeftiniji.
Last edited by Ci-Nick on 15/02/2023 10:03, edited 1 time in total.
User avatar
mufa1
Posts: 2240
Joined: 03/03/2014 19:26

#10927 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by mufa1 »

n+1 wrote: 14/02/2023 21:16 Ovaj doručak može ko ima 160cm, 40kg, i vegetira 15h dnevno.
Ja trenutno 105kg i 188cm, radim izuzetno fizicki naporan posao, treniram 3-4 puta sedmicno tezinski trening i vjeruj mi ovaj dorucak je vise nego dovoljan. Jos ja ne stavljam bananu koja jos dodatno daje dosta energije, nego samo smrznuto bobicasto voce, i 20gr oraha preko.. Nekad stavim preko i malo vecu kasicicu kikiriki butter-a i vjeruj toliko sito bude da ne mogu sve pojesti.. Razlika u odnosu kad su se jele pastete salame i ostala smeca je nebo i zemlja, od zdravlja, energije, raspolozenja itd itd...
Naslovnica
Posts: 35447
Joined: 20/03/2013 15:38

#10928 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

12.45 KM Paladin Gauda u Bingetu.
Vidjeli valjda da im niko ne kupuje po 19.90, bagra nezasita.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51215
Joined: 29/06/2011 23:39

#10929 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

n+1 wrote: 14/02/2023 19:07 Nema se para, raja je gladna, nalazimo se pred slomom, još malo pa gotovo.
Štednja u BiH: Depoziti u decembru veći za skoro pola milijarde KM
https://www.klix.ba/biznis/finansije/st ... /230214157
Ne znam sta zelis reci ovim postom, jel pise negdje ko stedi te pare.

Advokati vladajuce mafije su nevjerovatno naporni i uporni.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#10930 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

dječak sa šibicama wrote: 15/02/2023 11:51
n+1 wrote: 14/02/2023 19:07 Nema se para, raja je gladna, nalazimo se pred slomom, još malo pa gotovo.



https://www.klix.ba/biznis/finansije/st ... /230214157
Ne znam sta zelis reci ovim postom, jel pise negdje ko stedi te pare.

Advokati vladajuce mafije su nevjerovatno naporni i uporni.
Prošli smo već ovaj razgovor. Ako nisi shvatio prošli put, ne vjerujem da će ti pomoći ako ponovim.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83455
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10931 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 15/02/2023 12:07
dječak sa šibicama wrote: 15/02/2023 11:51

Ne znam sta zelis reci ovim postom, jel pise negdje ko stedi te pare.

Advokati vladajuce mafije su nevjerovatno naporni i uporni.
Prošli smo već ovaj razgovor. Ako nisi shvatio prošli put, ne vjerujem da će ti pomoći ako ponovim.
De link za taj razgovor
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51215
Joined: 29/06/2011 23:39

#10932 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Mudri su bili nasi stari, kaze neko jede kupus neko meso, u prosjeku svi jedu sarmu.

Zna se ko ovdje stedi milione i milijarde novcanica.
tap3ah75
Posts: 7595
Joined: 07/09/2009 14:14

#10933 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

Je li ondje uračunato i od moje djece na štednji 4.235 KM?

I 250 dolara što imaju?
Je li i devize računaju?
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10934 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

Ja sam u decembru poguro MF banku sa 16000 eura orocenja 29.12.2022 :mrgreen:
To je zato pola milijarde inace bi bilo 499 milijuna i 985 tisucjev
2.4% kazu gubim novac
Ali ja to ne vidim :mrgreen: brojevi su isti
Kupovna moc je relativna :lol:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#10935 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

tap3ah75 wrote: 15/02/2023 12:17 Je li ondje uračunato i od moje djece na štednji 4.235 KM?

I 250 dolara što imaju?
Je li i devize računaju?
Da, i da.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#10936 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Truba wrote: 15/02/2023 12:18 Ja sam u decembru poguro MF banku sa 16000 eura orocenja 29.12.2022 :mrgreen:
To je zato pola milijarde inace bi bilo 499 milijuna i 985 tisucjev
2.4% kazu gubim novac
Ali ja to ne vidim :mrgreen: brojevi su isti
Kupovna moc je relativna :lol:
Halali se ti s tim novcima, gazda Jezda i Dafina. :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51215
Joined: 29/06/2011 23:39

#10937 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Labud svima kritike dijeli kako su kapitalisti, a vidi njega, kako se odaje :D

Prodjoh kroz Robot pa uslikah onu skusu sto sam spominjao.

Image
tap3ah75
Posts: 7595
Joined: 07/09/2009 14:14

#10938 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

Meni do sada ništa od brenda Melona nije valjalo.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#10939 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

Truba wrote: 15/02/2023 12:18 Ja sam u decembru poguro MF banku sa 16000 eura orocenja 29.12.2022 :mrgreen:
To je zato pola milijarde inace bi bilo 499 milijuna i 985 tisucjev
2.4% kazu gubim novac
Ali ja to ne vidim :mrgreen: brojevi su isti
Kupovna moc je relativna :lol:
A sve lafo stao štediti na 49.999 :lol:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#10940 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

_BataZiv_0809 wrote: 15/02/2023 12:11
n+1 wrote: 15/02/2023 12:07

Prošli smo već ovaj razgovor. Ako nisi shvatio prošli put, ne vjerujem da će ti pomoći ako ponovim.
De link za taj razgovor
Tu počinje pa naredne dvije stranice.

I još jedna stvar koju nisam spomenuo pri ovoj raspravi. Kada je bila frka sa Sberbank, pa smo imali bank run, narod je povukao cca. 800 miliona depozita sa te banke. Ako taj iznos uzmemo za prosjek po banci, dobivamo tačno 15 milijardi depozita. Ako su pare zaista skoncentrisane u rukama manjeg broja ljudi, kako to da je stanovništvo povuklo skoro milijardu sa Sber? :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6607
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10941 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

n+1 wrote: 15/02/2023 12:53
_BataZiv_0809 wrote: 15/02/2023 12:11

De link za taj razgovor
Tu počinje pa naredne dvije stranice.

I još jedna stvar koju nisam spomenuo pri ovoj raspravi. Kada je bila frka sa Sberbank, pa smo imali bank run, narod je povukao cca. 800 miliona depozita sa te banke. Ako taj iznos uzmemo za prosjek po banci, dobivamo tačno 15 milijardi depozita. Ako su pare zaista skoncentrisane u rukama manjeg broja ljudi, kako to da je stanovništvo povuklo skoro milijardu sa Sber? :D
pa Sber je bila jedna od najjačih i najboljih banaka u BiH
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#10942 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by oldtajmer »

ovaj rat u ukrajini nam bas ne da mira ,cak nam i na cijenu vode utice jebo ih otac lopovski,mislim na ove nase supke
https://www.klix.ba/vijesti/bih/zastupn ... /230215086
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#10943 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

VladaFBiH wrote: 15/02/2023 13:22
n+1 wrote: 15/02/2023 12:53

Tu počinje pa naredne dvije stranice.

I još jedna stvar koju nisam spomenuo pri ovoj raspravi. Kada je bila frka sa Sberbank, pa smo imali bank run, narod je povukao cca. 800 miliona depozita sa te banke. Ako taj iznos uzmemo za prosjek po banci, dobivamo tačno 15 milijardi depozita. Ako su pare zaista skoncentrisane u rukama manjeg broja ljudi, kako to da je stanovništvo povuklo skoro milijardu sa Sber? :D
pa Sber je bila jedna od najjačih i najboljih banaka u BiH
Pa ne baš. Uni, Rai, i Intesa su neprikosnovene. Onda idu ove mid-range banke, kakva je bila i Sber.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6607
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10944 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

oldtajmer wrote: 15/02/2023 13:25 ovaj rat u ukrajini nam bas ne da mira ,cak nam i na cijenu vode utice jebo ih otac lopovski,mislim na ove nase supke
https://www.klix.ba/vijesti/bih/zastupn ... /230215086
voda i treba da poskupi - 1.000l vode za piće je 1.17KM sa PDV. Manje od flaše 0,5l nekog soka.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#10945 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by oldtajmer »

VladaFBiH wrote: 15/02/2023 13:32
oldtajmer wrote: 15/02/2023 13:25 ovaj rat u ukrajini nam bas ne da mira ,cak nam i na cijenu vode utice jebo ih otac lopovski,mislim na ove nase supke
https://www.klix.ba/vijesti/bih/zastupn ... /230215086
voda i treba da poskupi - 1.000l vode za piće je 1.17KM sa PDV. Manje od flaše 0,5l nekog soka.
ako firma posluje sa gubitcima slazem se,ali cisto sumnjam,zna se kakav je vik jos od vremena kada je tamo gumena glava zario i palio
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6607
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10946 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

n+1 wrote: 15/02/2023 13:31
VladaFBiH wrote: 15/02/2023 13:22

pa Sber je bila jedna od najjačih i najboljih banaka u BiH
Pa ne baš. Uni, Rai, i Intesa su neprikosnovene. Onda idu ove mid-range banke, kakva je bila i Sber.
2019. godine držala je četvrto mjesto sa tržišnim udjelom od 6,2% (Unicredit i Raiffeisen su bili aposlutni lideri)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83455
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10947 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 15/02/2023 12:53
_BataZiv_0809 wrote: 15/02/2023 12:11

De link za taj razgovor
Tu počinje pa naredne dvije stranice.

I još jedna stvar koju nisam spomenuo pri ovoj raspravi. Kada je bila frka sa Sberbank, pa smo imali bank run, narod je povukao cca. 800 miliona depozita sa te banke. Ako taj iznos uzmemo za prosjek po banci, dobivamo tačno 15 milijardi depozita. Ako su pare zaista skoncentrisane u rukama manjeg broja ljudi, kako to da je stanovništvo povuklo skoro milijardu sa Sber? :D
Hvala prika :sax:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#10948 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

VladaFBiH wrote: 15/02/2023 13:37
n+1 wrote: 15/02/2023 13:31

Pa ne baš. Uni, Rai, i Intesa su neprikosnovene. Onda idu ove mid-range banke, kakva je bila i Sber.
2019. godine držala je četvrto mjesto sa tržišnim udjelom od 6,2% (Unicredit i Raiffeisen su bili aposlutni lideri)
Pa to je to. Niti je bila lider, niti je žnj banka, što je i čini dobrim prosjekom. Ako mi ne bude mrsko, poredat ću kasnije depozite svih banaka za 2019. po visini.
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10949 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

n+1 wrote: 15/02/2023 12:46
Truba wrote: 15/02/2023 12:18 Ja sam u decembru poguro MF banku sa 16000 eura orocenja 29.12.2022 :mrgreen:
To je zato pola milijarde inace bi bilo 499 milijuna i 985 tisucjev
2.4% kazu gubim novac
Ali ja to ne vidim :mrgreen: brojevi su isti
Kupovna moc je relativna :lol:
A sve lafo stao štediti na 49.999 :lol:
Poraslo je na 70 000 cini mi se
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#10950 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

Truba wrote: 15/02/2023 14:14
n+1 wrote: 15/02/2023 12:46

A sve lafo stao štediti na 49.999 :lol:
Poraslo je na 70 000 cini mi se
Plus dionice
Post Reply