SDA-All about

kleja
Posts: 541
Joined: 08/03/2022 13:25

#82151 Re: SDA-All about

Post by kleja »

situaciju sa SDA najbolje opisuju stihovi jedne stare pjesme: "plač bez suza, teško boli..."
mirza_15
Posts: 11064
Joined: 19/01/2015 09:26

#82152 Re: SDA-All about

Post by mirza_15 »

Novak20 wrote: 13/02/2023 09:10 SDA je idealna opozicija.

Prozivaju vlast koja je imala četiri godine da riješi problem koji oni nisu u dvadeset i kusur godina.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sda-kri ... /230213015
Sarajevska SDA krivi vladajuće u glavnom gradu zbog toga što je zrak ponovo zagađen. Smatraju da ništa nisu uradili za rješavanje ovog višedecenijskog problema.

Kako su saopćili iz ove stranke, u uvodu famoznog i nidokle provedenog programa rada "najbolje vlade ikada" stoji da je to
"vlada koja želi da promijeni život građana na bolje, da kanton učini boljim mjestom za život, u kojem će naša djeca i djeca naše djece željeti da u njemu odrastaju, rade i ostaju" te da "poboljšanje kvaliteta svakodnevnog života podrazumijeva smanjenje zagađenosti zraka".

U tu, kako su konstatovali, obimnu zbirku floskula, kojoj su se divili i neki strani diplomati, ne vjeruju ni oni koju su je pisali.

"Koliko su uspješni Trojkini (NiP, SDP i NS) programi i strategije najbolje potvrđuje jučerašnji izvještaj o indeksu kvaliteta zraka, prema kojem je Sarajevo najzagađeniji grad na svijetu, prvi na neslavnoj listi koja pripada isključivo azijskim gradovima. Sarajevo je evropska prijestolnica, čiji građani također umiru u smogu, izloženi negativnim utjecajima na zdravlje, koji naročito pogađaju trudnice, djecu i starije osobe", istakli su.
Nisu ni četiri godine. Petak 13, smjena šestorke, pa povratak Trojke 2021. godine. Pandemija, inflacija, smanjenje pondera i problem za čije kakvo-takvo rješenje treba barem jedna milijarda KM. I ono 30 godina nije pomaklo s mrtve tačke, a kriva Trojka. Ali bitno je da su oni smanjili ponder za Sarajevo preko Jaska i Salke za trocifren iznos miliona KM pa da ima još manje para za rješavanje ovakvih stvari.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#82153 Re: SDA-All about

Post by Roccohljup »

Ako SDA tvrdi to, onda mora da je tako. Gdje bi oni lagali.... :-)
Novak20
Posts: 15247
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#82154 Re: SDA-All about

Post by Novak20 »

mirza_15 wrote: 13/02/2023 11:08
Novak20 wrote: 13/02/2023 09:10 SDA je idealna opozicija.

Prozivaju vlast koja je imala četiri godine da riješi problem koji oni nisu u dvadeset i kusur godina.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sda-kri ... /230213015

Nisu ni četiri godine. Petak 13, smjena šestorke, pa povratak Trojke 2021. godine. Pandemija, inflacija, smanjenje pondera i problem za čije kakvo-takvo rješenje treba barem jedna milijarda KM. I ono 30 godina nije pomaklo s mrtve tačke, a kriva Trojka. Ali bitno je da su oni smanjili ponder za Sarajevo preko Jaska i Salke za trocifren iznos miliona KM pa da ima još manje para za rješavanje ovakvih stvari.
:thumbup:

Da dodam kako je pelet kao koliko-toliko dobro gorivo sa 300 skočio na 600 KM.
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#82155 Re: SDA-All about

Post by PM72 »

addem wrote: 13/02/2023 10:53
PM72 wrote: 13/02/2023 10:13 Ne postoji vlast koja može riješit problem zagađenja u Sarajevu
Ne postoji vlast koja smije rijesiti problem zagadjenja.
Drva,ćumur i auspuh su krivci za smog i zagađenje.Ne postoji vlast ili ćarobni štapić koja će domaćine po recimo Sokolju,Buća Potoku,Mojmilu ili Mahmutovcu natjerat da prestanu ložit drva,ćumur,ivericu i obuću i da pređu na ekološki prihvatljiv plin.Da im vlast džaba da projekat,plinski set,radijatore i bojler i subvenciju na račun-on će ostavit šporet i nabavit deset metara drva.
Sa dvije hiljade inspektora ne mogu riješiti problem a kamoli sa dva koliko ih ima u kantonu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#82156 Re: SDA-All about

Post by Haris.ba »

PM72 wrote: 13/02/2023 11:17 Ne postoji vlast ili ćarobni štapić koja će domaćine po recimo Sokolju,Buća Potoku,Mojmilu ili Mahmutovcu natjerat da prestanu ložit drva,ćumur,ivericu i obuću i da pređu na ekološki prihvatljiv plin.
Za koga glasaju ta naselja?
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#82157 Re: SDA-All about

Post by PM72 »

Haris.ba wrote: 13/02/2023 11:22
PM72 wrote: 13/02/2023 11:17 Ne postoji vlast ili ćarobni štapić koja će domaćine po recimo Sokolju,Buća Potoku,Mojmilu ili Mahmutovcu natjerat da prestanu ložit drva,ćumur,ivericu i obuću i da pređu na ekološki prihvatljiv plin.
Za koga glasaju ta naselja?
Za one koji su ih i doveli u ta naselja...
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#82158 Re: SDA-All about

Post by Haris.ba »

PM72 wrote: 13/02/2023 11:23 Za one koji su ih i doveli u ta naselja...
Pa, jesi li ti sada u vlasti?
BAK-eV
Posts: 2647
Joined: 17/10/2012 18:53

#82159 Re: SDA-All about

Post by BAK-eV »

PM72 wrote: 13/02/2023 11:17
addem wrote: 13/02/2023 10:53

Ne postoji vlast koja smije rijesiti problem zagadjenja.
...Ne postoji vlast ili ćarobni štapić koja će domaćine po recimo Sokolju,Buća Potoku,Mojmilu ili Mahmutovcu natjerat da prestanu ložit drva,ćumur,ivericu i obuću i da pređu na ekološki prihvatljiv plin.
A sta kazes, da drzava tj kanton zapecati dimnjake?
ReymondReddington
Posts: 1609
Joined: 07/01/2018 22:25

#82160 Re: SDA-All about

Post by ReymondReddington »

PM72 wrote: 13/02/2023 11:17
addem wrote: 13/02/2023 10:53

Ne postoji vlast koja smije rijesiti problem zagadjenja.
Drva,ćumur i auspuh su krivci za smog i zagađenje.Ne postoji vlast ili ćarobni štapić koja će domaćine po recimo Sokolju,Buća Potoku,Mojmilu ili Mahmutovcu natjerat da prestanu ložit drva,ćumur,ivericu i obuću i da pređu na ekološki prihvatljiv plin.Da im vlast džaba da projekat,plinski set,radijatore i bojler i subvenciju na račun-on će ostavit šporet i nabavit deset metara drva.
Sa dvije hiljade inspektora ne mogu riješiti problem a kamoli sa dva koliko ih ima u kantonu.
Pa ako obezbjedis da je alternativa jeftinija, pritom dodas i subvencije da se predje na tu alternativu, onda ce ogroman broj ljudi preci na jeftinije grijanje. One koji nece pocnes kaznjavati i oni ce onda morati preci
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#82161 Re: SDA-All about

Post by PM72 »

ReymondReddington wrote: 13/02/2023 11:25
PM72 wrote: 13/02/2023 11:17

Drva,ćumur i auspuh su krivci za smog i zagađenje.Ne postoji vlast ili ćarobni štapić koja će domaćine po recimo Sokolju,Buća Potoku,Mojmilu ili Mahmutovcu natjerat da prestanu ložit drva,ćumur,ivericu i obuću i da pređu na ekološki prihvatljiv plin.Da im vlast džaba da projekat,plinski set,radijatore i bojler i subvenciju na račun-on će ostavit šporet i nabavit deset metara drva.
Sa dvije hiljade inspektora ne mogu riješiti problem a kamoli sa dva koliko ih ima u kantonu.
Pa ako obezbjedis da je alternativa jeftinija, pritom dodas i subvencije da se predje na tu alternativu, onda ce ogroman broj ljudi preci na jeftinije grijanje. One koji nece pocnes kaznjavati i oni ce onda morati preci
Plin će biti sve skuplji...
User avatar
addem
Posts: 2863
Joined: 13/02/2004 00:00

#82162 Re: SDA-All about

Post by addem »

PM72 wrote: 13/02/2023 11:17
addem wrote: 13/02/2023 10:53

Ne postoji vlast koja smije rijesiti problem zagadjenja.
Drva,ćumur i auspuh su krivci za smog i zagađenje.Ne postoji vlast ili ćarobni štapić koja će domaćine po recimo Sokolju,Buća Potoku,Mojmilu ili Mahmutovcu natjerat da prestanu ložit drva,ćumur,ivericu i obuću i da pređu na ekološki prihvatljiv plin.Da im vlast džaba da projekat,plinski set,radijatore i bojler i subvenciju na račun-on će ostavit šporet i nabavit deset metara drva.
Sa dvije hiljade inspektora ne mogu riješiti problem a kamoli sa dva koliko ih ima u kantonu.
Ne postoji vlast koja ih smije kazniti, a da se moze moze se samo niko tu petlju nema. Ovi sto sad se zale na ovu vlast tu su ih doveli i legalizirali im bespravno izgradjene objekte. Kako se nas covjek u njemackoj nauci da se ponasa u skladu sa zakonom. Jer zna da ce biti kaznjen ako ne postuje i to brutalno kazenjen.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#82163 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Ako se formira vlast po vertikali, onda se sa Federalnog nivoa moze poceti uređivanje tog segmenta. Nije samo Sarajevo zagađeno.
Može se ići sa subvencijama na struju, pelet, plin. Propagiranje toplotnih pumpi i inverter uređaja i sl.
Kanton sam to ne može, kao što nije moglo Sarajevo samo ni plin uvesti davne 1979.
NediM17
Posts: 26451
Joined: 05/11/2009 11:49

#82164 Re: SDA-All about

Post by NediM17 »

Ne moze pelet biti ekolosko gorivo a drvo jok.
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#82165 Re: SDA-All about

Post by Styling »

drug_profi wrote: 13/02/2023 12:34 Ako se formira vlast po vertikali, onda se sa Federalnog nivoa moze poceti uređivanje tog segmenta. Nije samo Sarajevo zagađeno.
Može se ići sa subvencijama na struju, pelet, plin. Propagiranje toplotnih pumpi i inverter uređaja i sl.
Kanton sam to ne može, kao što nije moglo Sarajevo samo ni plin uvesti davne 1979.
UNDP je imao odlican projekat za prelazak na pelet, ali si morao imati uredne papire za kucu. Mislim da nije ni 20% domacinstava proslo papirologiju.

Znaci, ne mozes im legalno dati subvenciju ili pomoci da predju na drugu vrstu energenta, ne mozes im srusiti kucu jer je to socijalno i egzistencijno pitanje, ne mozes im zabraniti cumur jer bi izazvao socijalne nemire, ne mozes naplacivati dodatnu taksu za cumur jer je i to socijalno pitanje. Helem, ispada ne mozes im nista :roll:
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#82166 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

NediM17 wrote: 13/02/2023 12:41 Ne moze pelet biti ekolosko gorivo a drvo jok.
Ne ulazim u to. Nek struka odredi.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2107
Joined: 22/11/2019 14:14

#82167 Re: SDA-All about

Post by Hank Paldum »

Pita lik na stranici prije kad bi visili kod naroda koji drži do sebe i uzima primjer Albance gdje bi kod njih visili još 1998.
Zanimljivo, jer bi kod Albanaca svaki Srbin, bez obzira koliko fin i miroljubiv bio, visio skupa sa lopovima kada bi im nakon zla nanešenog od Srba im došao u Prištinu i osnovao stranku gdje se kreću samo po mjestima Kosova s albanskom većinom i ponavljao da postoji albanski nacionalizam kao i srpski.

Ne može se merhametli impotencija kod Bošnjaka hvaliti kada to pojedinim paše a u isto vrijeme kritikovati iste karakteristike kada ne paše.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#82169 Re: SDA-All about

Post by Seyfo »

Kakenje po narodu se nastavlja svaki dan. Juče se cerekao Asim, danas Jasmina,sutra tandem Fadil-Fikro malinar,preksutra Sebija..
Last edited by Seyfo on 13/02/2023 22:54, edited 1 time in total.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#82170 Re: SDA-All about

Post by HelaS »

Da se vidi, da svi znaju

Image
last mohicans
Posts: 18267
Joined: 09/08/2012 23:19

#82171 Re: SDA-All about

Post by last mohicans »

Haha, koja komedija. Pa od starta se zna da beduin Shiddi nije nikakav investitor, nego El Bake. Potvrđuje se i info da se unuka sfuca sa ubicom Have.
al-em
Posts: 3173
Joined: 01/03/2014 00:26

#82172 Re: SDA-All about

Post by al-em »

btw ovaj rastoder joj je ljubavnik
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#82173 Re: SDA-All about

Post by Seyfo »

Pa vidjećemo kako vode hotele,ha ya. Ako opet ode pod ključ, slabo vode. A zetovi jesu probrani,nema šta. Gligor pa onaj svodnik pa ovaj...hmm
Locki
Posts: 18
Joined: 24/08/2006 19:40

#82174 Re: SDA-All about

Post by Locki »

Hank Paldum wrote: 13/02/2023 21:35 Pita lik na stranici prije kad bi visili kod naroda koji drži do sebe i uzima primjer Albance gdje bi kod njih visili još 1998.
Zanimljivo, jer bi kod Albanaca svaki Srbin, bez obzira koliko fin i miroljubiv bio, visio skupa sa lopovima kada bi im nakon zla nanešenog od Srba im došao u Prištinu i osnovao stranku gdje se kreću samo po mjestima Kosova s albanskom većinom i ponavljao da postoji albanski nacionalizam kao i srpski.

Ne može se merhametli impotencija kod Bošnjaka hvaliti kada to pojedinim paše a u isto vrijeme kritikovati iste karakteristike kada ne paše.
teska noc u skladistu?
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#82175 Re: SDA-All about

Post by Seyfo »

Nije nego sendvič bio bajat.
Post Reply