INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
suspect_zero
Posts: 27994
Joined: 11/10/2008 21:45

#10851 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by suspect_zero »

n+1 wrote: 10/02/2023 23:18
suspect_zero wrote: 10/02/2023 23:16

A dugih gaća? :D

Kontala praviti punjenje gljive, 3-4 vrste sira/mliječnih namaza.....ne isplati se :oops:
Ne znam, treba provjeriti cijenu pamuka na berzi, pa onda utvrditi da li nas naši trgovci zavaljuju.
Bez zajebancije, odjeća nije toliko poskupila u poređenju sa hranom.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51204
Joined: 29/06/2011 23:39

#10852 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Nokian808 wrote: 10/02/2023 20:33
dječak sa šibicama wrote: 10/02/2023 20:09 Vec je vise puta napisano, to Mizo jeftinije nije mlijeko, vec "mlijecni napitak"
Da nije mlijeko bolje uzeti pravo mlijeko ima ga po toj cijeni istina 1,5 ili 2 % masnoce ali ipak meni obavlja svrhu...ja ili pokusavam biiti optimist ili sta ali ipak ima i nekih kretanja cijena prema dole evo suncokretovog ulja ima sad i po 3,45 (Robot) a bilo je preko 5 KM, pravih Gauda po 13 KM kg a islo je preko 15 KM, pileci file svuda ispod 9 KM ima naci a pokusali su preko 13 KM, puter Dukat pola kg 11,45 KM u Mercatoru i to je veoma skupo u odnosu na Njemacku ali eto...bice bolje idu cijene dole treba to traziti i ocekivati i bice jer je sve prenaduvano od prosle godine.
Najteze mi pada bojkot Coca Cole jeste sa 2,45 otisla "samo" 20pf na 2,65 ali ne dam. Hajd bilo neki dan 2,30 na akciji odmah uzeo dvije boce.
Samo ovi pekarski lopovi sa hljebom se drze iako su i zito i energenti pojeftinili bitno.
Da, primjetio sam da su neki sirevi nesto pojeftinili, ali samo neki.

Vecina je i dalje bezobrazno skupa.

Puter je uzasno skup, kad vidis da u jednoj Njemackoj ima ga za 2 eura i nize. Mlijeko je preskupo, meso je i dalje preskupo posebno junetina teletina sto kod nas narod najvise i kupuje, ja licno ne nisam ni ljubitelj junetine a necu ni da placam toliki novac za meso.

Problem je sto neke cijene i dalje rastu, dok drugdje padaju nasi lihvari i dalje dizu cijene. Meni je licno nevjerovatno da smo skuplji od Hrvatske, Njemacke, Slovenije, bar ako govorimo o osnovnim zivotnim namirnicama.
abfahrt
Posts: 88
Joined: 29/01/2022 20:49

#10853 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by abfahrt »

https://youtu.be/TWRpLNG-lx4

Važno je jesi li Bošnjak, Hrvat ili Srbin...
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#10854 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by probook »

jazzer wrote: 10/02/2023 20:08 Sinoć u Bngu Mizo mlijeko 2,8% m.m. cijena 2,2 KM. Mislim da nije bila akcija, nešto sam drugo tražio pa vidjeh usput.
Pa imate pravo mlijeko u kesi koje treba skuhati za 1,80 KM, em jeftinije em 100 puta bolje od tetrapaka.

A to Mizo nije mlijeko, samo izgleda tako.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#10855 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by teskeredzic_22 »

probook wrote: 11/02/2023 16:43
jazzer wrote: 10/02/2023 20:08 Sinoć u Bngu Mizo mlijeko 2,8% m.m. cijena 2,2 KM. Mislim da nije bila akcija, nešto sam drugo tražio pa vidjeh usput.
Pa imate pravo mlijeko u kesi koje treba skuhati za 1,80 KM, em jeftinije em 100 puta bolje od tetrapaka.

A to Mizo nije mlijeko, samo izgleda tako.
Upravo tako.
Pogotovo porodice s malom djecom gdje mlijeko pukne u sekundi.
Dugotrajnije je mlijeko logično kupovati ako se pije slabije.
NediM17
Posts: 26447
Joined: 05/11/2009 11:49

#10856 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Jedino ako pravis zalihe.
Jednom kad otvoris tetrapak ima rok trajanja kao i to pasterizovano mlijeko koje si prokuhao, par dana u frizideru.
User avatar
ElRe
Posts: 16914
Joined: 12/12/2011 11:28

#10857 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ElRe »

Image
Image

Friedrichshof
Sonron
Posts: 148
Joined: 23/06/2010 15:03

#10858 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sonron »

ElRe wrote: 12/02/2023 08:27 Image
Image

Friedrichshof
Ovo su cijene najvjerovatnije na nekoj pumpi u Austriji ili na popularnom turističkom mjestu, inače su previsoke za obične markete.
hzsa22
Posts: 1052
Joined: 16/12/2011 18:25

#10859 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by hzsa22 »

Sonron wrote: 12/02/2023 09:06
ElRe wrote: 12/02/2023 08:27 Image
Image

Friedrichshof
Ovo su cijene najvjerovatnije na nekoj pumpi u Austriji ili na popularnom turističkom mjestu, inače su previsoke za obične markete.
Red Bull u AT je 1.49 eur, svako malo na akciji po 0.89 za pakovanje od 6. Pavlaka je oko 0.9-1 eur. Ovo su cijene sa pumpe a ove sto ja navodim iz Billa-e. U Hoferu i Lidlu je to jos jeftinije. Puter je od 1.9 eur najeftiniji.

Image
Image
Image
User avatar
ElRe
Posts: 16914
Joined: 12/12/2011 11:28

#10860 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ElRe »

Da, auto put
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83440
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10861 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Kako si se usudio da ne poredis cijene na totalnom snizenju unjemackoj sa pravim cijenama ubosni :-x
User avatar
sinuhe
Posts: 12587
Joined: 03/06/2011 11:33

#10862 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by sinuhe »

U Bosni je samo stanovanje jeftinije (bez grijanja i odrzavanja). I neke usluge jer se rad ne cijeni.
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10863 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Ove cijene s pumpe
..prestrašne :-)
elk
Posts: 3153
Joined: 14/08/2006 12:03

#10864 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by elk »

Ja na pumpi samo gorivo sipam. Ostalo se kupi pred put.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28426
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10865 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

sinuhe wrote: 12/02/2023 11:04 U Bosni je samo stanovanje jeftinije (bez grijanja i odrzavanja). I neke usluge jer se rad ne cijeni.
Jest malo sutra, skoro 4.500 KM/m2 u Banjaluci. Kirije od 250-350 u Zenici i to normala stanovi i kuce, nista specijalno.
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#10866 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dgL_ »

Jedino DM je bezobrazniji od binga... Al fkt...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#10867 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Snake Eyes »

Jedan od razloga za to je sistem bodovanja koji sada imaju.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10868 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by mk ultra »

Petrol je preskup kod nas... mada nekad bude nekih stvari uz zlatnu karticu fkt jeftino

Al jbg to ti je cijena donio sam ti na noge...
macchiato
Posts: 683
Joined: 31/05/2013 21:39

#10869 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by macchiato »

Ove konzerve skuše koje sam kupovala su maltene preko noći skočile sa 2.30 na 2.75 KM u bingetu. Znači to nije malo povećanje, to je odmah u startu za skoro pola marke skočilo. :-)


Naravno samo produžih dalje, ne moram je više nikad ni pojesti što se mene tiče (bar dok ne bude na akciji, onda ću razmisliti). :skoljka:
Hakiz
Posts: 48391
Joined: 30/07/2015 20:01

#10870 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

dgL_ wrote: 12/02/2023 14:09 Jedino DM je bezobrazniji od binga... Al fkt...
DM hrana (pogotovo BIO marka) je bila skupa i ranije. U DM se kupuje njihova marka hemije za kuću itd, ne hrana.

Ali, ima i druga strana medalje. Recimo, njihova čokolada, nougatt, za 100 g je koštala još prije korone oko 3,5 KM. Poslije korone i u ovoj inflaciji trenutno košta oko 3,5 KM.
User avatar
pepeljara
Posts: 7360
Joined: 22/08/2003 00:00

#10871 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by pepeljara »

Al banane 4KM :D
znaci uzimaju lopatom :D
NediM17
Posts: 26447
Joined: 05/11/2009 11:49

#10872 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Jedite jabuke, markica.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10873 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Evo u Robotu Rajlovac kupio pravi mljecni sir Edam 10,95 KM kg ko se fura na poznatije brendove Paladin 12,95 KM kg....
eto ako nista sir pala cijena a vidim i na berzama svjetskim mlijeko zadnjih mjeseci polako ali sigurno ide dole.
Jaja su takodjer u padu evo citam jaja su u zadnjih mjesec dana u USA pojeftinila bukvalno 50% u veleprodaji i to ce se polako prenjeti i na maloprodaju.
U EU je manje ali isto pada ali su EU i jaja manje poskupila nego u USA pa je i pad cijene istih manji.
Isto se desava i sa uljaricama i zitaricama sve pojeftinjuje izuzev rize...riza poskupljuje malo. Meso nazalost ne pada znacajno jos uvijek.
Uglavnom pratim berze jer me cijene sirovina, djubriva i hrane interesuju i ide dole generalno.
McGradySA
Posts: 804
Joined: 24/02/2021 11:25

#10874 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by McGradySA »

macchiato wrote: 12/02/2023 19:05 Ove konzerve skuše koje sam kupovala su maltene preko noći skočile sa 2.30 na 2.75 KM u bingetu. Znači to nije malo povećanje, to je odmah u startu za skoro pola marke skočilo. :-)


Naravno samo produžih dalje, ne moram je više nikad ni pojesti što se mene tiče (bar dok ne bude na akciji, onda ću razmisliti). :skoljka:
Misliš na Delamaris? Dobre su ali više povrća i umaka nego ribe. Bingo je te cijene prepisao od Mercatora, kada je Mercator digao cijene skoro instantno digao i Bingo. Redovan sam u Bingu na Pofalićima i Mercatoru na Socijalnom pa tako znam.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#10875 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by HelaS »

McGradySA wrote: 13/02/2023 09:13
macchiato wrote: 12/02/2023 19:05 Ove konzerve skuše koje sam kupovala su maltene preko noći skočile sa 2.30 na 2.75 KM u bingetu. Znači to nije malo povećanje, to je odmah u startu za skoro pola marke skočilo. :-)

Naravno samo produžih dalje, ne moram je više nikad ni pojesti što se mene tiče (bar dok ne bude na akciji, onda ću razmisliti). :skoljka:
Misliš na Delamaris? Dobre su ali više povrća i umaka nego ribe. Bingo je te cijene prepisao od Mercatora, kada je Mercator digao cijene skoro instantno digao i Bingo. Redovan sam u Bingu na Pofalićima i Mercatoru na Socijalnom pa tako znam.
Možda im je dobavljač podigao cijene :-)
Post Reply