Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45126 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

_Astra_ wrote: 08/02/2023 22:49 Passat 2.0 tdi PD DSG
Grijanje dok je na leru - puse mlako/hladno...cim se podignu obrtaji na 1500+ i u voznji - vreo zrak...
Normalno dize temp motora, i lijeva/desna strana u kabini = jednako topao zrak... sta moze biti?
Radjen veliki servis prije 20k km... prosla zima bila ok s grijanjem...
Zacepljen mali radijator.

Pogresno sam se izrazio. Razlog je slab protok vode kroz mali radijator. E sad...zasto? Mozda je zacepljen.
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#45127 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Majstori...imal potrebe mjenjat remenicu radilice prilikom velikog servisa?

270k na satu, drugi veliki servis na auto se radi

1.6 tdi
luxferre
Posts: 933
Joined: 25/07/2009 00:23

#45128 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by luxferre »

drug mi mi ima problema sa automatik mjenjačem, golf 6plus......bio kod nekog majstora ali i dalje ima problema, za sada nema rješenja, TK regija
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45129 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

luxferre wrote: 09/02/2023 01:08 drug mi mi ima problema sa automatik mjenjačem, golf 6plus......bio kod nekog majstora ali i dalje ima problema, za sada nema rješenja, TK regija
E jesi objasnio i opisao.

Jel se ovo hvalis, kudis ili trazis pomoc?
luxferre
Posts: 933
Joined: 25/07/2009 00:23

#45130 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by luxferre »

preludezalude wrote: 09/02/2023 01:47
luxferre wrote: 09/02/2023 01:08 drug mi mi ima problema sa automatik mjenjačem, golf 6plus......bio kod nekog majstora ali i dalje ima problema, za sada nema rješenja, TK regija
E jesi objasnio i opisao.

Jel se ovo hvalis, kudis ili trazis pomoc?
Da baš se hvalim.....otkud znam, pričao mi je ali sam samo zapamtio da ne može pronaći rješenje, mjenjao je pumpu u mjenjaču ali opet bez efekta. Vratili mu ljudi i novac, sad ne zna šta da radi a nema kome da se obrati.
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#45131 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Jutros osjetim baš fino na leru i sa upaljenim svjetlima, opadne broj obrtaja i napon, pa dođe sebi, tako nekoliko puta.
Dešavalo se i prije, ali vrlo rijetko i manjim intenzitetom.
Alternator? Reparacija, zamjena?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45132 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

upeko minus
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#45133 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Naslovnica wrote: 09/02/2023 08:16 Jutros osjetim baš fino na leru i sa upaljenim svjetlima, opadne broj obrtaja i napon, pa dođe sebi, tako nekoliko puta.
Dešavalo se i prije, ali vrlo rijetko i manjim intenzitetom.
Alternator? Reparacija, zamjena?
Prvo kreni od reglera, mene je 'ebavo dva mjeseca dok ga nisam uhvatio da prestane da puni, pa pocne, pa stane... akumulator sam bez potrebe zamjenio zbog reglera.
User avatar
ElRe
Posts: 16923
Joined: 12/12/2011 11:28

#45134 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

https://www.youtube.com/watch?v=iHyqxDvblvM&t=323s

Predveče prevedem.
Sve u svemu Euro6d TD motori su opasnost za novčanik
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45135 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Al' svi, ne samo VWAG. Katastrofa šta nam rade. Sad sa GPF će to biti i sa turbobenzicima lagano.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#45136 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

luxferre wrote: 09/02/2023 07:54
preludezalude wrote: 09/02/2023 01:47

E jesi objasnio i opisao.

Jel se ovo hvalis, kudis ili trazis pomoc?
Da baš se hvalim.....otkud znam, pričao mi je ali sam samo zapamtio da ne može pronaći rješenje, mjenjao je pumpu u mjenjaču ali opet bez efekta. Vratili mu ljudi i novac, sad ne zna šta da radi a nema kome da se obrati.
Auto servis "Bube" vl.Ejub Hajrić

Ovom momku nek' se javi, 1000% će mu riješiti problem, majstorčina za automatske mjenjače :thumbup: :thumbup:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#45137 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Naslovnica wrote: 09/02/2023 08:16 Jutros osjetim baš fino na leru i sa upaljenim svjetlima, opadne broj obrtaja i napon, pa dođe sebi, tako nekoliko puta.
Dešavalo se i prije, ali vrlo rijetko i manjim intenzitetom.
Alternator? Reparacija, zamjena?
Kupi jače auto rodijak
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#45138 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Leon16v wrote: 09/02/2023 10:32
Naslovnica wrote: 09/02/2023 08:16 Jutros osjetim baš fino na leru i sa upaljenim svjetlima, opadne broj obrtaja i napon, pa dođe sebi, tako nekoliko puta.
Dešavalo se i prije, ali vrlo rijetko i manjim intenzitetom.
Alternator? Reparacija, zamjena?
Kupi jače auto rodijak
Dovoljno je i ovo za moje trenutne potrebe role
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45139 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

luxferre wrote: 09/02/2023 07:54
preludezalude wrote: 09/02/2023 01:47

E jesi objasnio i opisao.

Jel se ovo hvalis, kudis ili trazis pomoc?
Da baš se hvalim.....otkud znam, pričao mi je ali sam samo zapamtio da ne može pronaći rješenje, mjenjao je pumpu u mjenjaču ali opet bez efekta. Vratili mu ljudi i novac, sad ne zna šta da radi a nema kome da se obrati.
Servis Seki
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#45140 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Optimist wrote: 08/02/2023 21:57
lavic wrote: 08/02/2023 21:48 Pozz, treba mi preporuka za nekoga ko vari I ispravlja plasticne karambolke, neko iz Sarajeva. Hvala
Senad Malagic, Anex, iznad suda BiH.
Dobro radi ako ima vremena. Ako ima vise auta odjednom,hoce da sfuseri.
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45141 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Naslovnica wrote: 09/02/2023 08:16 Jutros osjetim baš fino na leru i sa upaljenim svjetlima, opadne broj obrtaja i napon, pa dođe sebi, tako nekoliko puta.
Dešavalo se i prije, ali vrlo rijetko i manjim intenzitetom.
Alternator? Reparacija, zamjena?
Ocisti klapnu gasa
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#45142 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

preludezalude wrote: 09/02/2023 10:58
Naslovnica wrote: 09/02/2023 08:16 Jutros osjetim baš fino na leru i sa upaljenim svjetlima, opadne broj obrtaja i napon, pa dođe sebi, tako nekoliko puta.
Dešavalo se i prije, ali vrlo rijetko i manjim intenzitetom.
Alternator? Reparacija, zamjena?
Ocisti klapnu gasa
Hvala na savjetima!
Znači klapna gasa, regler, pa da vidimo kako će se ponašati.
:thumbup:
btw, treba li ići na kalibraciju klapne ili čega već poslije tog čišćenja ili ne?!
Meščini da sam to radio prije cca 3 godine...
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45143 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Naslovnica wrote: 09/02/2023 11:07
preludezalude wrote: 09/02/2023 10:58

Ocisti klapnu gasa
Hvala na savjetima!
Znači klapna gasa, regler, pa da vidimo kako će se ponašati.
:thumbup:
btw, treba li ići na kalibraciju klapne ili čega već poslije tog čišćenja ili ne?!
Meščini da sam to radio prije cca 3 godine...
Ovisi koje je auto. Vecinom ne treba ali znam da na nekim treba.
Ne vjerujem da je do reglera. Nebi trebali opasti obrtaji zbog reglera. Zbog prljave klapne gasa obrtaji variraju i normalno je da kad padnu obrtaji u tom momentu opadne i napon.
acuupo
Posts: 245
Joined: 12/02/2014 15:39

#45144 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by acuupo »

Drustvo
Trebam mijenjati akumulator na autu sa start stop sistemom ,trenutno je na njemu 12v 70Ah 760A originalni iz 2016 godine
Mozel preporuka za neki srednji akumulator :) bas ima mnogo proizvodjaca da covjek pojma nema koji uzeti .
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#45145 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

acuupo wrote: 09/02/2023 15:56 Drustvo
Trebam mijenjati akumulator na autu sa start stop sistemom ,trenutno je na njemu 12v 70Ah 760A originalni iz 2016 godine
Mozel preporuka za neki srednji akumulator :) bas ima mnogo proizvodjaca da covjek pojma nema koji uzeti .
Kako mislis srednji?
Mali, srednji veliki?
Sa kratkom, srednjom ili duzom garancijom?
Sa malom, srednjom ili najvecom udarnom strujom?
acuupo
Posts: 245
Joined: 12/02/2014 15:39

#45146 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by acuupo »

Optimist wrote: 09/02/2023 16:23
acuupo wrote: 09/02/2023 15:56 Drustvo
Trebam mijenjati akumulator na autu sa start stop sistemom ,trenutno je na njemu 12v 70Ah 760A originalni iz 2016 godine
Mozel preporuka za neki srednji akumulator :) bas ima mnogo proizvodjaca da covjek pojma nema koji uzeti .
Kako mislis srednji?
Mali, srednji veliki?
Sa kratkom, srednjom ili duzom garancijom?
Sa malom, srednjom ili najvecom udarnom strujom?
Mislim na srednju kvalitetu akumulatora 🙂
User avatar
konektovan
Posts: 51442
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#45147 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Optimist wrote: 09/02/2023 16:23
acuupo wrote: 09/02/2023 15:56 Drustvo
Trebam mijenjati akumulator na autu sa start stop sistemom ,trenutno je na njemu 12v 70Ah 760A originalni iz 2016 godine
Mozel preporuka za neki srednji akumulator :) bas ima mnogo proizvodjaca da covjek pojma nema koji uzeti .
Kako mislis srednji?
Mali, srednji veliki?
Sa kratkom, srednjom ili duzom garancijom?
Sa malom, srednjom ili najvecom udarnom strujom?
Sa srednjom cijenom.. :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 16923
Joined: 12/12/2011 11:28

#45148 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

ElRe wrote: 09/02/2023 10:14 https://www.youtube.com/watch?v=iHyqxDvblvM&t=323s

Predveče prevedem.
Sve u svemu Euro6d TD motori su opasnost za novčanik




Audi SQ7 TDI Euro 6, V8 TDI

Konkretan primjerak prešao je 153000 km

Problemi su se javili sa težim prvim paljenjem i nemirnim radom motora. Uzrok su zaprljane usisne grane. Skidanjem motora ustanovili su da se iz nekog razloga u motoru stvara prekomjerni kondenz.
Motor se mora vaditi iz auta da bi se usisne grane skinule i očistile.
Motor ima 2 turbine i 1 elektro kompesor. Jedna turbina je bila u dobrom stanju a drugu je potrebno zamijeniti jer osovina turba ima primjetno slobodnog hoda. Kompresor je još ispravan.
Skidanjem interkulera primijetna je velika emulzija u cijevi koja je nastala miješanjem kondenza i ulja.
Turbinu je teško reparirati, a nova košta 3500 – 4800 eura. Električni kompresor je 3100 eura. Dvije usisne grane u slučaju da se ne mogu očistiti ili se oštete koštaju 10400 eura.
U najgorem slučaju popravak koji uključuje 3 turba, usisne grane, dihtunge motora košta do 20000 eura.
Da do većih kvarova na motoru ne dodje, preporučuju preventivno čišćenje usisnih grana, EGRa, DPFa, kontrolu turbina svakih 80k-100k km.
Vodenu pumpu i termostat nije moguće odvojeno promijeniti već se sve mijenja u kompletu sa regulatorom rashladne tečnosti.
Sa ovjesom, razvodnim mehanizmom nema problema.

Kočnice se umjereno troše
Cijena diska je 750 eura, para disk pločica 650 eura, senzor istrošenosti 305 eura.
Sve navedene cijene su cijene za originalne dijelove sa PDVom (21%)
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#45149 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Ja znam za slucaj istog SQ7, koji je taman izasao iz garancije, presao 80.000km, i desilo mu se nesto slicno.
Epilog je bio racun u Asi 43.000 KM za popravak.

Auto kupljeno u Sarajevu, i sve vrijeme kod jednog vlasnika.
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#45150 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by profatr »

konektovan wrote: 09/02/2023 16:52
Optimist wrote: 09/02/2023 16:23

Kako mislis srednji?
Mali, srednji veliki?
Sa kratkom, srednjom ili duzom garancijom?
Sa malom, srednjom ili najvecom udarnom strujom?
Sa srednjom cijenom.. :mrgreen:
https://www.olx.ba/artikal/47939973/aku ... 70ah-760a/
Post Reply