Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
hopi
Posts: 7260
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#45051 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

RagibUzoriti wrote: 30/01/2023 18:03 Odmah da ti ja prodam jednog.
Nista mu ne skače gore/dole niti drnda.

Uz to jos ima krila,može i da poleti

Image



🤣
Pa nisu ti ta kola mnogo prešla
A graviran 260 mora da je bijesan motor
Enticer
Posts: 723
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#45052 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Enticer »

Cuo sam od dosta majstora da kad se zamjeni kociona tekucina znaju stradati neke gumice i da to sve zna propisati. Kazu ne barci nista ako bas nije nuzda. :D Jel fakat ovo istina?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45053 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Enticer wrote: 30/01/2023 19:40 Cuo sam od dosta majstora da kad se zamjeni kociona tekucina znaju stradati neke gumice i da to sve zna propisati. Kazu ne barci nista ako bas nije nuzda. :D Jel fakat ovo istina?
Hoće, ako staviš umjesto DOT 4 neku DOT 2 :mrgreen:
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#45054 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

EFD22 wrote: 30/01/2023 19:46
Enticer wrote: 30/01/2023 19:40 Cuo sam od dosta majstora da kad se zamjeni kociona tekucina znaju stradati neke gumice i da to sve zna propisati. Kazu ne barci nista ako bas nije nuzda. :D Jel fakat ovo istina?
Hoće, ako staviš umjesto DOT 4 neku DOT 2 :mrgreen:
mislis dot 5.1 u sistem koji je napravljen za dot 4
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45055 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Starije tečnosti su mnogo abrazivnije i agresivnije nego nove. Sumnjam da bi DOT 5.1 išta uradio sistemu napravljenom za DOT4. Dok bi DOT2 pojeo sve.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45056 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

kabal1337 wrote: 30/01/2023 18:05 Tako je na skoro svim autima a tome ima skoro pa 15 godina
nemam :lol:
Enticer
Posts: 723
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#45057 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Enticer »

EFD22 wrote: 30/01/2023 19:46
Enticer wrote: 30/01/2023 19:40 Cuo sam od dosta majstora da kad se zamjeni kociona tekucina znaju stradati neke gumice i da to sve zna propisati. Kazu ne barci nista ako bas nije nuzda. :D Jel fakat ovo istina?
Hoće, ako staviš umjesto DOT 4 neku DOT 2 :mrgreen:
Znaci nece sigurno propisati ako izbacis DOT 4, a nalijes taze DOT 4 ??
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45058 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Enticer wrote: 30/01/2023 21:18
EFD22 wrote: 30/01/2023 19:46

Hoće, ako staviš umjesto DOT 4 neku DOT 2 :mrgreen:
Znaci nece sigurno propisati ako izbacis DOT 4, a nalijes taze DOT 4 ??
Pa ne bi trebalo, ako je sve ispravno. Jebeš ga, tu tekućinu treba pođahkad i mijenjati.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#45059 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Enticer wrote: 30/01/2023 19:40 Cuo sam od dosta majstora da kad se zamjeni kociona tekucina znaju stradati neke gumice i da to sve zna propisati. Kazu ne barci nista ako bas nije nuzda. :D Jel fakat ovo istina?
Zamijeni majstora usput :wink: :D

Kociono ulje se mijenja svake dvije do tri godine. Za to su vrlo vazni razlozi a najvazniji je pouzdan rad kocnica odnosno sigurno kocenje.

Na cepu od posude za kociono ulje, pise koje ide. Zamjena je jeftina. Pored pravilnog izbora ulja, bitno je da se zamijena uradi pravilno da ne bi zrak usao u kocioni sistem - premekana kocnica odnosno slabo kocenje poslije zamjene.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#45060 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Nece ti nista propisat.
User avatar
pesimist
Posts: 193
Joined: 20/03/2013 12:58

#45061 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by pesimist »

Smije li se remenica bregwste skidati prilkom velikog servisa pa kasnije vratiti i takodje me zanima kako sam gledso.majstora na kraju da provjerava sve kao zateze sta vec da sve odradi jedan krug da vidi odnosno.provjeri jel sve ok prije nego upali auto.Jel.ovo ok raditi ne razumijem se
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#45062 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

pesimist wrote: 30/01/2023 22:50 Smije li se remenica bregwste skidati prilkom velikog servisa pa kasnije vratiti i takodje me zanima kako sam gledso.majstora na kraju da provjerava sve kao zateze sta vec da sve odradi jedan krug da vidi odnosno.provjeri jel sve ok prije nego upali auto.Jel.ovo ok raditi ne razumijem se
Smije se skinuti ukoliko je blokirao bregastu koliko znam, a to što zateže trebao bi koristiti moment ključ, nije bitno koliko puta zategne jer ako je dobro stegnuto to je samo provjera :thumbup: :thumbup:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#45063 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by -Chesterfield- »

Kada bi bilo poželjno zamijeniti ulje u mjenjaču? Nisam nikada mijenjao niti provjeravao nivo ulja. Prešao sam 115000 a ko zna da li je i prethodni vlasnik mijenjao odnosno kontrolisao?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45064 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

-Chesterfield- wrote: 31/01/2023 11:20 Kada bi bilo poželjno zamijeniti ulje u mjenjaču? Nisam nikada mijenjao niti provjeravao nivo ulja. Prešao sam 115000 a ko zna da li je i prethodni vlasnik mijenjao odnosno kontrolisao?
Ručni mjenjač?

Šta znam, neki kažu ne treba nikad.

Ja sam mijenjao kad mijenjam lamelu i tu opremu, onda zamijenim i ulje u mjenjaču.

Ako je automatik, od svakih 60 do 80 hiljada.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#45065 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by -Chesterfield- »

EFD22 wrote: 31/01/2023 11:23
-Chesterfield- wrote: 31/01/2023 11:20 Kada bi bilo poželjno zamijeniti ulje u mjenjaču? Nisam nikada mijenjao niti provjeravao nivo ulja. Prešao sam 115000 a ko zna da li je i prethodni vlasnik mijenjao odnosno kontrolisao?
Ručni mjenjač?

Šta znam, neki kažu ne treba nikad.

Ja sam mijenjao kad mijenjam lamelu i tu opremu, onda zamijenim i ulje u mjenjaču.

Ako je automatik, od svakih 60 do 80 hiljada.
Da, ručni mjenjač.
Možda malo teže ide u prvu brzinu.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#45066 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

hopi wrote: 30/01/2023 19:06
RagibUzoriti wrote: 30/01/2023 18:03 Odmah da ti ja prodam jednog.
Nista mu ne skače gore/dole niti drnda.

Uz to jos ima krila,može i da poleti

Image



🤣
Pa nisu ti ta kola mnogo prešla
A graviran 260 mora da je bijesan motor
Vratio mu kilometrazu. Motor strasan,sa 5 turbina
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45067 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

-Chesterfield- wrote: 31/01/2023 11:28
EFD22 wrote: 31/01/2023 11:23

Ručni mjenjač?

Šta znam, neki kažu ne treba nikad.

Ja sam mijenjao kad mijenjam lamelu i tu opremu, onda zamijenim i ulje u mjenjaču.

Ako je automatik, od svakih 60 do 80 hiljada.
Da, ručni mjenjač.
Možda malo teže ide u prvu brzinu.
na 150.000 bi bilo pozeljno da se zamijeni ,u vecinu manuelnih mjenjaca ide 2-2,5l ulja ,ja ne znam zasto su ljudi toliki cigani ...to uopste nije neka para da se zamijeni
Last edited by bitanga_sa_otesa on 31/01/2023 17:03, edited 1 time in total.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#45068 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

U bosni su antifriz, ulje u mjenjacu i kociona tecnost "to se ne mijenja".
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#45069 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Ja sam mijenjao na korsi preventivno. 18KM platio ulje. Sića, nek produzi vijek trajanja mjenjaca koliko god, isplati se. A zamijenit nije tesko, 2 sarafa
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45070 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

za ove fordove je 36KM litar, doduse ide 1.75 :-D
esso_sa
Posts: 2109
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#45071 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by esso_sa »

bitanga_sa_otesa wrote: 31/01/2023 16:54
-Chesterfield- wrote: 31/01/2023 11:28

Da, ručni mjenjač.
Možda malo teže ide u prvu brzinu.
na 150.000 bi bilo pozeljno da se zamijeni ,u vecinu manuelnih mjenjaca ide 2-2,5l ulja ,ja ne znam zasto su ljudi toliki cigani ...to uopste nije neka para da se zamijeni
Ma prije ce biti do (vecine) majstora koji kazu da se ulje u mjenjacu ne treba nikada mijenjati.
A ima i ona druga - ako zamijenis ulje u mjenjacu, nece vise saltati kako treba a mozda ce se i raspasti, jer mjenjac je “naviknut” i “nalegao” na fabricko ulje :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45072 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

esso_sa wrote: 31/01/2023 18:05 jer mjenjac je “naviknut” i “nalegao” na fabricko ulje :D
to je sigurno :lol: :lol: :lol: 8-)
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#45073 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Evolution_IV wrote: 31/01/2023 17:55 za ove fordove je 36KM litar, doduse ide 1.75 :-D
A sta znam, na korsi c gsi je standardni opel mjenjac, nisu ti hajtek mjenjaci, ide ulje malo bolje od floriola :lol:
Ide 1.8l, majstor mi naplatio 18 mambi, znaci cener po litru
User avatar
B6Redhell
Posts: 7819
Joined: 25/12/2010 04:56

#45074 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Kod mene u jednog aVta getrag mjenjac kad je hladno ujutro neces ubaciti u prvu lahko.
Ja zamijenim sa VW dsg uljem. 2 litra. Nikad bolje nije šalto.
U neke manuelce moze i atf. Ko hoce da mu lakse šalta. :D.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45075 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Throttle wrote: 31/01/2023 18:17
Evolution_IV wrote: 31/01/2023 17:55 za ove fordove je 36KM litar, doduse ide 1.75 :-D
A sta znam, na korsi c gsi je standardni opel mjenjac, nisu ti hajtek mjenjaci, ide ulje malo bolje od floriola :lol:
Ide 1.8l, majstor mi naplatio 18 mambi, znaci cener po litru
jebiga, preporucuju samo i jedino castrol syntrax 75w, jer je jedino ulje koje moze da opstane od -50 do +40 :lol: , zato i jest zara...
Post Reply