Da bude bolje vrijeme po sektorima
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- nitro_90
- Posts: 1115
- Joined: 28/09/2020 21:48
- Location: Eau Rouge
- Grijem se na: Dizel
- Vozim: Na benzin
- nitro_90
- Posts: 1115
- Joined: 28/09/2020 21:48
- Location: Eau Rouge
- Grijem se na: Dizel
- Vozim: Na benzin
#22877 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kod mene 2 sezona Alpin 6, jos su na razini novih. Vidjet cemo dogodine. Kakve su zime postale, trajat ce 3 sezone. Ljetne GY Asymmetric 6 jedva cekam da montiram, prosto mi ih bilo zao skinuti jesenas, gume su hebene i na suhom i mokrom.Naslovnica wrote: ↑11/01/2023 10:19 Hajde iz iskustva...koliko vam traju zimske gume, u prosjeku (kilometraža).
Imam Alpin 6, ovo im je meščini treća sezona, ne znam koliko su kilometara pregazile (možda 30-40k km), ali imam osjećaj da ću ih iduće godine mijenjati.
Svejstan sam da nije isto 40k po gradu, po autoputu ili po makadamu, ovo je nekih pola/pola autoput/gradska.
Jeste da nije bilo ni snijega ni leda ove sezone, ali mi nekako nisu ni u pola kakve su bile kada sam ih kupio.
Šara skroz uredna, ali brate, svako malo šlajdranje na vlažnoj uzbrdici.
Nikako nemam osjećaj da sam na "šinama", a takav sam osjećaj imao kada sam ih kupio.
Špura OK.
- rahmetli dedo
- Posts: 413
- Joined: 04/12/2017 18:51
- Location: Vlakovo M-28
#22878 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kod mene dunlop wintersport 205 60 16 uzete kod aldina mislim oko 180km komad, dvije sezone jedu cestu, makadam, kišu i 30cm snijega, ovo im je treća, snijega nema, ostalo ko nove.
Ljetnje, nexen 205 55 17, dvije sezone sve ok, šare ima mooožda za još sljedeće ljeto.
Pravim oko 12000 godišnje ukupno
Ljetnje, nexen 205 55 17, dvije sezone sve ok, šare ima mooožda za još sljedeće ljeto.
Pravim oko 12000 godišnje ukupno
-
corave okice
- Posts: 98
- Joined: 28/07/2013 10:29
#22879 Re: Dolazi zima - zimske gume
I poredi se sa Savom. Koja je smece.
Evo ja savu vozao 4 zime, isto 15. Valjale prvu sezonu, ostalo mrtvi qrac. Zanosilo me gdje stiglo, pri malim brzinama.
Sad konti druga sezona, sara ista, gume ni da proklizu, nit skripe. Neopisiv osjecaj u voznji, za razliku od save.
Iskreno, imao i Petlas zimske, bolje od save za snijeg...
Al eto, valjda i njima uvalili konti iz Poljske ko i meni Savu, jer su mi rekli da zbog toga ne valjaju...
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#22880 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ajd gume ovakve i onakve, lošije i bolje... Ali bi fakat volio da vidim tu vašu vožnju pa vas stalno nešto zanosi.
- nivla
- Posts: 6572
- Joined: 12/01/2008 23:44
#22881 Re: Dolazi zima - zimske gume
svetla velikoga gradacitroen xm wrote: ↑11/01/2023 19:54 Ajd gume ovakve i onakve, lošije i bolje... Ali bi fakat volio da vidim tu vašu vožnju pa vas stalno nešto zanosi.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#22882 Re: Dolazi zima - zimske gume
probaj od grizelja do almy pumpe kad malo kisice padne, bas je divan asfalt tucitroen xm wrote: ↑11/01/2023 19:54 Ajd gume ovakve i onakve, lošije i bolje... Ali bi fakat volio da vidim tu vašu vožnju pa vas stalno nešto zanosi.
-
profatr
- Posts: 508
- Joined: 23/07/2016 07:01
#22883 Re: Dolazi zima - zimske gume
Prelazim oko 15.000 km godišnje, gume obično mijenjam nakon 4-5 sezona jer tada osjetim značajan pad perfomansi. Obično uzimam premijume i očekujem da se po mokrome ponašaju 90% kao i po suhome. Najčešće to traje spomenutih 4-5 sezona.
- shape of despair
- Posts: 3989
- Joined: 09/04/2008 18:41
#22884 Re: Dolazi zima - zimske gume
Izlaz na tranzit iznad ohr-a, poslije slojeva i slojeva masnoce i lagane kise da sve to podmaze, 4-5 auta nije moglo izaci uz uzbrdicu iznad tranzita,svi se okretali,hrkljus nastao. jest jedan taxi glat izvukao.
zbavio nove gume
i gdje sam proklizavao sa starim kad dam namjerno gas, sad nista 
zbavio nove gume
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#22885 Re: Dolazi zima - zimske gume
To prije 2-3 dana? Nisu ni mogli dalje zbog udesa. Ni uz Travnicku zbog udesa, kombi blokirao, poslije se pomjerio pa oslobodio.shape of despair wrote: ↑12/01/2023 12:18 Izlaz na tranzit iznad ohr-a, poslije slojeva i slojeva masnoce i lagane kise da sve to podmaze, 4-5 auta nije moglo izaci uz uzbrdicu iznad tranzita,svi se okretali,hrkljus nastao. jest jedan taxi glat izvukao.
zbavio nove gumei gdje sam proklizavao sa starim kad dam namjerno gas, sad nista
![]()
Dobar sat je to trajalo. Bas krkljanac bio.
-
cccccc
- Posts: 342
- Joined: 11/04/2013 20:04
#22886 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kupio sam auto i na njemu su ljetne gume 215 50 17.
Po specifikacijama na netu sam nasao da na ovo auto idu gume 225 50 17. Je li to neka velika razlika? Ili moze i jedne i druge?
Btw koje zimske gume preporucujete?
Po specifikacijama na netu sam nasao da na ovo auto idu gume 225 50 17. Je li to neka velika razlika? Ili moze i jedne i druge?
Btw koje zimske gume preporucujete?
- Optimist
- Posts: 15528
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#22888 Re: Dolazi zima - zimske gume
Razlika je u 5mm prečnika točka, pa ti ni brzinomjer nije 100% ispravan. Vozi sad ove, a sljedeću sezonu promijeni. U tabeli na autu (najčešće kod vozačevih vrata) pišu sve dimenzije koje su homologirane za tvoje vozilo.
- Optimist
- Posts: 15528
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#22889 Re: Dolazi zima - zimske gume
Meni je pisala samo jedna dimenzija na stoku, dok je na wheelsize bilo navedeno vise njih.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#22890 Re: Dolazi zima - zimske gume
Samo ta na štoku je mjerodavna. Wheelsize stranica piše sve za sve motore za taj model.
Npr. kod mene na Volvu S60 pošto je bio R-design sa spuštenim ovjesom, nije ista tabela kao kod komšije na "običnom" S60, iako je isti motor. Od mnogo čega zavisi dimenzija guma. I sve je to proračunato, tako da najbolje se držati onoga što piše na automobilu.
Na Audiju A4 iz 2016. nije ista tabela za "obični" i za S-line model.
-
Naslovnica
- Posts: 35460
- Joined: 20/03/2013 15:38
#22891 Re: Dolazi zima - zimske gume
Evo usuo na Bjeli snijeg, jedva sam se popeo sa mićkom od 3 godine (novom cestom, Grkarica).
Stao na pola puta, šlajdra.
Vratim se na ravno, zaletim se, prođem malo više, i opet zašlajdra, ne miče.
Okrenem se i zadnjih 200-300m ga u rikverc vozio, jedva nekako stigoh do kružnog.
Tačno me strah kako ću nazad.

Stao na pola puta, šlajdra.
Vratim se na ravno, zaletim se, prođem malo više, i opet zašlajdra, ne miče.
Okrenem se i zadnjih 200-300m ga u rikverc vozio, jedva nekako stigoh do kružnog.
Tačno me strah kako ću nazad.
- Optimist
- Posts: 15528
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#22892 Re: Dolazi zima - zimske gume
I nizbrdo okreni u rikverc.
-
Naslovnica
- Posts: 35460
- Joined: 20/03/2013 15:38
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#22894 Re: Dolazi zima - zimske gume
Samo u ler i laganica
-
Naslovnica
- Posts: 35460
- Joined: 20/03/2013 15:38
#22895 Re: Dolazi zima - zimske gume
"Sašo" sam.
Vjerovatno je onom cirkusu uvelike zaslužan i veliki uspon i vrsta snijega. A i pemzia vozač.
Elem, probao ma ravnom, koči kako treba, sve 5. Ne šlajdra, hvata baš lijepo.
Kažu mi ovi da sam lud što sam išao preko Grkarice po onakvim uslovima, a fakat nisam skontao da ima toliko nagiba, plus ujebu krivine
Vjerovatno je onom cirkusu uvelike zaslužan i veliki uspon i vrsta snijega. A i pemzia vozač.
Elem, probao ma ravnom, koči kako treba, sve 5. Ne šlajdra, hvata baš lijepo.
Kažu mi ovi da sam lud što sam išao preko Grkarice po onakvim uslovima, a fakat nisam skontao da ima toliko nagiba, plus ujebu krivine
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#22896 Re: Dolazi zima - zimske gume
A gdje to dodje?
-
Naslovnica
- Posts: 35460
- Joined: 20/03/2013 15:38
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#22898 Re: Dolazi zima - zimske gume
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#22899 Re: Dolazi zima - zimske gume
A fino vam govorim koji cete klinac tamo ici ikako 
-
Naslovnica
- Posts: 35460
- Joined: 20/03/2013 15:38
#22900 Re: Dolazi zima - zimske gume
štae smiešno rođo
